Zapowiedzi książkowe: LUTY 2018

Premiery_Luty_2018_BlogMiniatura

Moi Drodzy,

Luty zaskakuje od pierwszych mijających chwil – to niby najkrótszy miesiąc w roku, a ilość doskonałych zapowiedzi i nadchodzących premier książkowych oraz wydawniczych jest porażająca. Wybrałam dla Was zaledwie garść tych, na które zwróciłam uwagę, a które zawróciły mi w głowie.

Łapcie póki świeżutkie!

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE: LUTY 2018

Nawiedzony dom na Wzgórzu Shirley Jackson

„Nawiedzony Dom na Wzgórzu” Shirley Jackson (dawniej: „Nawiedzony”)

Wydawnictwo Replika

Premiera: 14 lutego 2018

Najwspanialsza opowieść o posiadłości, w której czai się zło, jaka istnieje, a świadczyć o tym może chociażby ten fragment:

„Żaden żyjący organizm nie może istnieć zbyt długo w warunkach absolutnej rzeczywistości, nie popadając w szaleństwo; są tacy, którzy twierdzą, że nawet skowronki i pasikoniki mają jakieś sny. Dom na Wzgórzu, szalony dom, stał samotnie pośród wzniesień, kryjąc w swym wnętrzu ciemność. Stał tak od osiemdziesięciu lat i mógł stać następnych osiemdziesiąt. Wewnątrz ściany wznosiły się pionowo, cegły ciasno przylegały do siebie, podłogi były mocne, a drzwi – starannie zamknięte. Gruby płaszcz ciszy pokrywał drewno i kamień Domu na Wzgórzu, a cokolwiek wędrowało w tych murach, wędrowało samotnie.”*

Moja recenzja „Nawiedzonego Domu na Wzgórzu”

o2

„OSTATNI RAZ, GDY ROZMAWIALIŚMY” Fiona Sussman

Wydawnictwo Kobiece

Premiera: 16 lutego 2018

Thrillery psychologiczne, tym bardziej te wstrząsające, te, których korzenie sięgają przeszłości, tajemnic i niezliczonych sekretów robią na mnie największe wrażenie.

„Carla Reid planowała spokojny wieczór. Chciała świętować rocznicę ślubu z mężem Kevinem i dorosłym synem Jackiem. Od dawna nie czuła się tak dobrze w ich domu. Nie spodziewała się, że obcy mężczyzna brutalnie przerwie trwającą idyllę. Ben Toroa odebrał jej wszystko, co kochała. Clara musi ułożyć sobie życie na nowo, bo poprzednie odeszło razem z jej bliskimi.

Ben mierzy się z konsekwencjami tragicznej nocy. Czy posępne mury koszmarnego więzienia czegoś go nauczyły? Czy wieczór, który zakończył szczęśliwe życie Carli, może ocalić kogoś innego? Czy wróg może stać się ofiarą, a ofiara zbawcą?”

Wolność i spluwa Dan Baum

„WOLNOŚĆ I SPLUWA. PODRÓŻ PRZEZ UZBROJONĄ AMERYKĘ” Dan Baum

Wydawnictwo Czarne

Premiera: 28 lutego 2018

Reportaż, który kusi odświeżającym spojrzeniem na jedno z najważniejszych zagadnień dla wolności Stanów Zjednoczonych – drugą poprawkę do konstytucji, czyli prawo do posiadania broni.

„Autor rusza w podróż po stanach, w których dostęp do broni stanowi podstawę wolności obywatelskiej. Rozmawia ze sportowcami, filmowcami, kobietami i mężczyznami, których pasją jest strzelectwo, kolekcjonerami i działaczami społecznymi, którzy walczą o odczarowanie złej sławy „kultury strzelania”.

Wolność i spluwa znakomicie opowiada o fenomenie „uzbrojonej Ameryki”. Jak mówi jeden z bohaterów książki: „ludzie kochają broń i jej nienawidzą. Zazwyczaj jednocześnie”.

PATRONATY

Wojna Bogów Tomasz Stężała

„WOJNA BOGÓW’ Tomasz Stężała

Wydawnictwo Bellona

Premiera: 15 lutego 2018

Kreując świat swojej powieści, jak i tworząc fabułę Tomasz Stężała opierał się na źródłach historycznych i na odkryciach archeologicznych, co niezwykle sobie cenię.

„Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie ale i zdobyć bogate terytoria.

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.”

Mój pierwszy bal

„MÓJ PIERWSZY BAL”

Wydawnictwo Jaguar

Premiera: 15 lutego 2018

Gorący czas karnawału, bali gimnazjalnych, studniówek, połowinek i zbiór opowiadań idealny do omawiania w ramach Klubu Marudnych Zaczytanych Ciotek.

„Dwudziestu popularnych amerykańskich pisarzy na czele z kochanym przez nastolatki Johnem Greenem opisuje to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Jest to niezwykły zbiór opowiadań, z których każde zaskoczy, wzruszy, a nawet przerazi czytelnika. „

Autorzy opowiadań: Jodi Lynn Anderson • Holly Black • Libba Bray • Rachel Cohn • Elizabeth Craft • Melissa de la Cruz • Daniel Ehrenhaft • Aimee Friedman • John Green • Brent Hartinger • Will Leitch • David Levithan • E. Lockhart • Leslie Margolis • Billy Merrell • Sarah Mlynowski • Lisa Ann Sandell • Ned Vizzini • Cecily von Ziegesar • Adrienne Maria Vrettos • Jacqueline Woodson

A na co Wy ostrzycie sobie pazurki w nadchodzących tygodniach?

Bo warto czytać.

O.

*Szczegółowe opisy pochodzą ze stron wydawnictw.

**Zapraszam na filmik!

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: LUTY 2018

  1. Pireneusz napisał(a):

    Bardzo fajna selekcja. 🙂 Ciekawi mnie ten reportaż od Wydawnictwa Czarnego z pewnością. 🙂

  2. Euklideska napisał(a):

    Ciekawi mnie ta „Wojna Bogów”, ale opis wydawcy nie do końca mi ją określa. Wiem, że jeszcze o niej opowiesz, ale tak się zastanawiam czy wiesz już może czy to powieść może bardziej przygodowo-historyczna, czy takie fantasy z krzyżowcami?

Leave a Reply