Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siódmą rzeką, w krainie mojego dzieciństwa królowały BAŚNIE!
Baśnie niezapomnianych Braci Grimm, baśnie Hansa Christiana Andersena, baśnie Charlesa Perrault, a także baśnie i legendy polskie oraz, na sam koniec, baśnie Oscara Wilde’a. Na baśniach się wychowałam, miałam iście baśniowe dzieciństwo pełne różnorodnych wydań, edycji i reedycji, na baśnie natykałam się przez całe moje dalsze życie i o baśniach rozmyślam także dzisiaj.
Z początku baśnie były dla mnie historiami, dzięki którym przenosiłam się beztrosko w czasie i zapominałam o wszystkim wokół. Królewny, księżniczki, ziarnka grochu i magiczne dynie – pośród nich zasypiałam, wokół nich się budziłam. Nie zauważyłam nawet, że wrosły w moją podświadomość, zadomowiły się w niej, a ich cząstki potrafię do dzisiaj znaleźć niemal w każdej opowieści, na którą natrafiam.
Baśnie dorosły wraz ze mną. Są nieśmiertelne, niezmienne, uniwersalne i już teraz wiem, że tak, jak dawniej rosłam pośród nich, tak i pośród nich się zestarzeję. Szczególnie przy tych najukochańszych, które podczytuję wciąż od czasu do czasu.
W Dzień Dziecka nadeszła idealna okazja, by podzielić się z Wami moim zestawieniem:
TOP 7 UKOCHANYCH BAŚNI
Na miejscu 7:
„Czerwony Kapturek” w wersji Charles’a Perrault – zjedzona Babcia, zjedzony Czerwony Kapturek, Wilk bardzo syty, a całość okraszona wierszykiem, z którego morał wynika taki, że małe i większe dziewczynki nie powinny ufać obcym, bo nie wiadomo, jakie pazury kryją się za fałszywymi uśmiechami i słodkimi słówkami;
Na miejscu 6:
„Kwiat Paproci” Józef Ignacy Kraszewski – tylko jeden tajemniczy kwiat, który pojawia się w najkrótszą Noc Świętego Jana, a który da swojemu znalazcy wielkie szczęście. To jedna z najpiękniejszych baśni, która od zawsze działa na moją wyobraźnię. Co prawda Jacusia nie lubię, ale sama atmosfera jest doprawdy magiczna.
Na miejscu 5:
„Czerwone trzewiczki” Hans Christian Andersen – jest coś makabrycznego w szalonym tańcu czerwonych bucików, w niekończącej się gehennie zabawy i, w końcu, w odciętych nóżkach, które już nigdy nie poderwą się z miejsca.
Na miejscu 4:
„Syn Gwiazdy” Oscar Wilde – Oscara Wilde’a w baśniowej odsłonie poznałam bardzo późno, dzięki mojemu Tacie, jak miałam 8 lat i zawładnął moją wyobraźnią. Jego opowieści nauczyły mnie, że świat jest pełen okrucieństwa, przemocy, nienawiści. I czasami nic nie można z tym zrobić… A Syn Gwiazdy śnił mi się po nocach całymi miesiącami.
Na miejscu 3:
„Jaś i Małgosia” w wersji Braci Grimm – kiedy ktoś się zjada, kiedy są piece i kości („Anielka”!), kiedy jest straszność i makabra, to moja dziecięca dusza raduje się niezmiernie. A ten domek z piernika, kuszący wygłodniałych wędrowców do dzisiaj mnie prześladuje.
Na miejscu 2:
„Jednooczka, Dwuoczka i Trójoczka” Bracia Grimm – to jest baśń, która łączy wszystko to, co tak uwielbiałam w baśniach: dziwność, tajemnicę, krew i poświęcenie. Dwie mutantki i śliczna dziewczyna, wątroba ukochanej kozy zakopana pod progiem domu i książę, o którego wszystko się rozchodzi.
Na miejscu 1:
„Królowa Śniegu” Hans Christian Andersen – już diabelskie zwierciadło i zło rozproszone po świecie urzekło mnie od pierwszej chwili. Potem nadszedł śnieg, gęsty i głęboki, nieskażona niczym biel i ona! Na saniach, otoczona koronką z lodu i miękkim futrem, najpiękniejsza, Królowa Śniegu. <3
A najbardziej ponadczasowy, wyjątkowy i jedyny jest:
„Sinobrody” Charles Perrault – to nie jest do końca baśń mojego dzieciństwa, ale baśń mojej dorosłości. Podobno, według Clarissy Pinkoli Estes, takiego Sinobrodego nosi wewnątrz każda kobieta i jej zadaniem jest go okiełznać. Dopiero wtedy dojrzeje i stanie się w pełni dorosła. I wierzę, że coś w tym jest.
KONKURS z Księgarnią Internetową Woblink.com
Zadanie konkursowe:
Która baśń z lat dziecięcych jest Twoją najukochańszą i dlaczego?
Nagroda: ebookowy egzemplarz ‘BAŚNI BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY. BEZ CENZURY” pod redakcją Philipa Pullmana. <3
REGULAMIN KONKURSU:
- Organizator: Olga Kowalska blog Wielki Buk i Księgarnia Internetowa Woblink.
- Konkurs trwa: Od środy 1 czerwca 2016 roku do niedzieli 5 czerwca 2016 do godz. 23:59
- Zwycięzcy: Zwycięzca zostanie nagrodzony za najciekawszą odpowiedź w poniedziałek 6 czerwca 2016.
- Nagroda: 1 ebookowy egzemplarz ‘BAŚNI BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY. BEZ CENZURY” pod redakcją Philipa Pullmana.
- Uczestnikiem konkursu zostaje osoba udzielająca odpowiedzi na pytanie konkursowe, w formie pisemnej, w komentarzach pod tekstem.
- Koszt nadania nagród ponosi organizator. Termin zgłaszania się po nagrodę to 15 czerwca 2016, po którym to terminie zwycięzca automatycznie zrzeka się nagrody w przypadku niepodania swoich danych do wysyłki.
*Zapraszam też na filmik! 🙂