Trendy literackie: LATO 2017

Bombla_TrendyLATO2017

Moi Drodzy,

Minął dokładnie rok odkąd na Wielkim Buku po raz pierwszy napisałam o TRENDACH w literaturze. Okrągły rok, cztery pory roku, cztery wyjątkowe sezony i szereg zmian oraz przetasowań na rynku wydawniczym.

Niektóre tendencje wracają z impetem, inne budzą się do życia, a niektóre znikają, być może na dobre. Czas przyjrzeć się najnowszym trendom książkowym, zerknąć na nadciągające tytuły i przygotować na zatrzęsienie inspiracji do wyboru, do koloru!

PaseczekTRENDY

Nie mogę pominąć tego co najistotniejsze, a mianowicie to nie jest wcale tak, że czytelnik musi podążać za najmodniejszymi tendencjami, czy sięgać po najpopularniejsze tytuły, ale dobrze jest, kiedy jesteśmy tych tendencji świadomi. Więcej o samym zjawisku trendów pisałam TUTAJ i TUTAJ.

A co dzieje się tego lata? Warto zwrócić uwagę, że trendy poprzedniego sezonu odeszły całkowicie w zapomnienie. Na półkach nowości nie znajdziemy książek o przyrodzie, naturze, odkrywaniu tajemnic mikro czy makro świata, nie znajdziemy morskich opowieści, a bliskowschodnie klimaty zastąpiły niedobitki Dalekiego Wschodu, w pojedynczych egzemplarzach.

Powiew lata to w tym roku krew, to łzy i szczęk mieczy na dokładkę! <3

t1

Polska niezmiennie kryminałem stoi! Nie mogło być inaczej lato w Polsce już po raz kolejny spływa krwią niewinnych i rodzi kolejnych bohaterów, którzy rozwiązują mroczne i niebezpieczne zagadki. Zbrodnia zawsze sprawdza się idealnie wakacyjną porą, a nasi twórcy kryminałów nie pozwalają zapomnieć o najciemniejszej stronie ludzkiej natury. I robią to nadzwyczaj doskonale!

giphy

Powracają ulubieni bohaterowie, kontynuują się poczytne serie, atakują nowi, podstępni złoczyńcy. Trzeba mieć się na baczności!

B1

Trzecia Magda Stachuła Wydawnictwo ZNAK

Najpierw był błysk flesza ktoś zrobił jej zdjęcie z ukrycia. Później usłyszała tajemniczy głos w mieszkaniu. Potem ktoś stał pod jej drzwiami. Nasłuchiwał.

Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.

Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek. Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy. Tymczasem On wie już o niej wszystko. Ma listę. Eliza jest na niej trzecia.

Mock. Ludzkie zoo Marek Krajewski Wydawnictwo ZNAK

Wrocław 1914. Maria narzeczona Eberharda Mocka co noc w swoim mieszkaniu słyszy potępieńcze jęki i płacz dzieci. Ebi myśli, że kobieta traci rozum, ale niebawem odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Wkracza w sam środek piekła, choć nie wie jeszcze, że jego przeciwnik Gad ma potężnych mocodawców, którzy nie cofną się przed niczym.

Mock staje przed dramatycznym wyborem: ocalić matkę Marii czy niewinne dziecko? By ukarać bezlitosnych zbrodniarzy, narazi się na śmierć w męczarniach, a pogoń za złoczyńcą zaprowadzi go na granicę człowieczeństwa. Przekona się, że natura ludzka jest bardziej okrutna niż bezlitosna afrykańska dżungla.

Czarne narcyzy Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych.

To ósmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

Czas na miłość, czas na śmierć Agnieszka Pietrzyk Dom Wydawniczy Rebis

Są polowania, w których to człowiek staje się ofiarą.

Zora Radke nie miała łatwego życia. Pochodząca z rozbitej rodziny, trafiła do więzienia za kradzież. Zdołała jednak stanąć na nogi, w dużej mierze dzięki przyjaźni z Niedźwiedziem, byłym policjantem. Teraz z powodzeniem prowadzi w Elblągu strzelnicę i internetowy sklep myśliwski, a razem z Niedźwiedziem trudni się pewną nielegalną, niebezpieczną, ale bardzo dochodową działalnością. Na jednym z przyjęć poznaje przystojnego Sebastiana, aktora i muzyka, który robi na niej ogromne wrażenie. Zora czuje, że spotkała mężczyznę swojego życia, ale niebawem okazuje się, że Sebastian również ukrywa mroczne tajemnice. A to, co nielegalne z jednej strony i tajemne z drugiej, prowadzi do zaskakującego i nieprzewidywalnego finału.

Deniwelacja Remigiusz Mróz Wydawnictwo Filia Mroczna Strona

Gdzie jest Wiktor Forst?

To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.

Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz

Wiara Anna Kańtoch Wydawnictwo Czarne

Lato 1986 roku jest wyjątkowo upalne. Leniwy spokój sennej miejscowości letniskowej zakłóca tylko grupka hippisów protestujących przeciw budowie elektrowni jądrowej. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego poranka na torach kolejowych odkryte zostają zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim jest i skąd się wzięła.

t2

W tym sezonie Ciemne Wieki to ulubiona epoka pisarzy i literackich twórców. Od prozy, przez elementy fantastyczne, baśniowe i legendarne, po naukowe publikacje dla koneserów. To czas zamków, oblężeń, rycerskich potyczek i pokątnych spisków przeciw władzy.

Powracają królowie, powracają książęta, powracają wielcy wojownicy, a wszystko to z historycznym twistem, który zachwyci wielbicieli średniowiecznej epoki.

B2

Życie w średniowiecznym zamku Joseph & Frances Gies Wydawnictwo ZNAK

Zwiedzałeś kiedyś zamek? Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa. Książka prowadzi nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.

Trylogia arturiańska. Tom 1. Zimowy monarcha Bernard Cornwell Wydawnictwo Otwarte

Mistrzowsko łączy klasyczną legendę i opowieść o nieustraszonym Arturze z emocjonującą historią walk o władzę rozgrywających się w tajemniczych, mrocznych czasach.

Gdy król Brytanii Uther żegna się z życiem, państwo ogarnia anarchia i nastaje niebezpieczny czas wewnętrznych podziałów. Armie saskie szykują się do najazdu na pogrążającą się w chaosie Brytanię.

Tylko Artur może powstrzymać saksońską furię i zapobiec upadkowi kraju. Jego dłoń dzierży wyjątkowy miecz Excalibur, dar od czarownika Merlina, ale jego waleczne serce przepełnia miłość do Ginewry piękniejszej od wszystkich kwiatów. Czy przeznaczeniem Artura będzie zwycięstwo?

Odrodzone królestwo. Tom 3 Płomienna Korona Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo ZYSK i S-ka

W trzecim i ostatnim tomie trylogii „Odrodzone Królestwo” Cherezińska pokazuje znanych nam bohaterów – Władysława Łokietka i jego żonę Jadwigę, która wyrasta na Wawelską Panią; arcybiskupa Świnkę i jego następców, biskupa Muskatę i Rikissę, która ponownie zasiada na czeskim tronie. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, zaś losy renegata templariuszy, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen znów nie próżnują.

W finale, niewidzialna korona, zamienia się w prawdziwą, na skroniach nieugiętego księcia, Władysława Łokietka.

Od Sclavinii do Polanii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów Władysław Duczko Wydawnictwo Trzecia Strona

Książka opisująca początki państwa polskiego autorstwa wybitnego historyka-archeologa prof. Władysława Duczki, wydana z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski.

t3

Lato zachęca do melancholii, do tęsknot i nostalgicznych powrotów do przeszłości. Tym razem w wydaniu męskim, dojrzałym, u progu wielkich zmian, mniejszych czy większych kryzysów, ścieżek, z których nie ma już odwrotu.

B3

Echo słońca Waldemar Bawołek Wydawnictwo Czarne

Bohater, który zajmuje się trzema rzeczami: utrzymywaniem przy życiu starej matki, paleniem tanich papierosów i piciem tanich alkoholi oraz próbami przerobienia swojej przeszłości. Jego życie toczy się nie na zewnątrz, lecz w środku w myślach meandrujących pomiędzy rytualnie powtarzanymi czynnościami a znanymi na pamięć rozmowami.

Opowieść o przeciętnych Polakach podszyta nienazwaną tęsknotą i żalem za czymś, co nawet nie tyle minęło, ile nigdy się nie zdarzyło.

Śmierć przewodnika rzecznego Richard Flanagan Wydawnictwo Literackie

Uwięziony przez prąd tasmańskiej rzeki, wciągnięty pod sam wodospad, Aljaz Cosini, przewodnik turystycznej wyprawy, tonie. Ostatnie chwile życia stają się dla niego rodzajem mistycznej podróży w głąb własnego życia oraz życia przodków. Przed oczami Aljaza przetaczają się obrazy z przeszłości. W podwodnym świecie, który odbiera Aljazowi ostatni oddech, rodzinna wizja złożona z okruchów aborygeńskich, celtyckich, włoskich, angielskich, chińskich i wschodnioeuropejskich opowieści przeistacza się w bezdenną historię Tasmanii.

Całe życie Robert Seethaler Wydawnictwo Otwarte

Andreas Egger to prosty człowiek, który wiedzie spokojne, wypełnione fizyczną pracą życie w sercu austriackich Alp. Mężczyzna stara się nie odciskać piętna na otaczającej go naturze, ale ta nie zawsze okazuje mu swoją wdzięczność. Nic, nawet miłość, nie burzy ładu i monotonii jego codzienności. Gdy w dolinę wkracza cywilizacja, idylliczny świat nieodwracalnie się zmienia. Bo przecież jedyną pewną w życiu rzeczą jest zmiana.

A czy Wy znaleźliście pośród tych najważniejszych tendencji coś dla siebie? Mnie oczarowuje pomysł na powieści nostalgiczne, tęskne, z nutką melancholii Całe życie już czeka na półce.

Bo warto czytać.

O.

*Opisy pochodzą ze stron wydawnictw. 🙂

Komentarze do: “Trendy literackie: LATO 2017

 1. Zosia napisał(a):

  To chyba mój ulubiony wielkobukowy cykl. Fajnie, że publikujesz go w dwóch odsłonach – skróconej, blogowej i filmowej, bardziej rozbudowanej. Zawsze oglądam filmik, żeby zorientować się co i jak, ale jak mam robić zakupy, wracam tutaj i dokładniej się wczytuję 😀

 2. Nerw Słowa napisał(a):

  Super wpis, uwielbiam razem z Tobą śledzić trendy w kolejnych porach roku. <3 Co do Mroza: premiera "Deniwelacji" była chyba w maju, teraz szał będzie chyba bardziej na tę czerwoną, która wychodzi 19.07. A "Całe życie" absolutnie cudowne, myślę, że Ci się spodoba – klimatyczne, subtelne i oszczędne, ale emocjonalne. (Gdybyś miała chwilę: http://nerwslowa.blogspot.com/2017/06/ksiazka-robert-seethaler-cae-zycie-wyd.html). Przyjemny był też "Zimowy monarcha" – jest niesamowicie pięknie wydany (w stylizacji na taką starą księgę). Przyznam, że oczekiwałam bardziej fantastyki typu smoki, elfy i magiczne kule ognia używane w bitwach, a dostałam taki średniowieczny naturalizm, ale, kurczę, bawiłam się super. 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Dziękuję za link – na pewno zajrzę, bo jestem zafascynowana tym tytułem. 🙂
   Ooo! To „Zimowy…” jest dla mnie – jako że średnio przepadam za fantasy, a średniowieczną historię w tym naturalistycznym wydaniu uwielbiam, to z przyjemnością kiedyś sięgnę.

Dodaj komentarz: