Moi Drodzy,
Dzisiaj wszyscy miłośnicy klasycznej literatury wyciągają szampana i rozpoczynają świętowanie, bo 21 kwietnia to wyjątkowa data, czyli 200. Rocznica urodzin Charlotte Brontë! Śpiewamy sto lat dla jednej z najniezwyklejszych pisarek XIX wieku, wokół której do dzisiaj sporo jeszcze krąży niedomówień i kontrowersji.
Na tę okazję Pyza z bloga Pierogi Pruskie i Ćma Książkowa obmyśliły i zaplanowały zabawę, by uczcić tę wyjątkową rocznicę – okolicznościowe teksty i filmiki urodzinowe na cześć Charlotte Brontë.
Wiadomo, że dla wielbicieli literatury nazwisko Brontë to już nazwisko kultowe. Trzy wyjątkowe siostry, które stworzyły jedne z najbardziej przejmujących opowieści o kobietach, o miłości, o nienawiści i życiu w ogóle. Jednak to właśnie najstarsza Charlotte była tą najpłodniejszą, bo spod jej pióra wypłynęło aż pięć powieści.
Nie będę udawać, że do tej pory poznałam jej talent zaczytując się w „Villette” oraz w „Dziwnych losach Jane Eyre”, do których często wracam, a które im częściej czytam, tym stają się lepsze z każdą kolejną lekturą.
I właśnie dlatego dołączam do akcji Pyzy i Ćmy i dorzucam urodzinowy dla wszystkich wielbicieli pięknej klasyki i tej wyjątkowej powieści. <3
JANE EYRE BOOK TAG
Nominacje: Pyza, Ćma, Karolina, Blanka, Kasia & Marta oraz każdy, kto pragnie uczcić urodziny Charlotte <3
Pytania do JANE EYRE BOOK TAG:
- Edward Fairfax Rochester, czyli mężczyzna intrygujący, skrywający niejednego trupa w szafie. A kto jest Waszym ulubionym bohaterem, który skrywa niejeden sekret?
- Posiadłość Thornfield Hall, czyli jedna z najbardziej tajemniczych miejscówek w literaturze, a jakie miejsce, skrywające tajemnice wybralibyście Wy?
- Krzyk „Jane!, Jane!, Jane!”, czyli jedna z najbardziej przejmujących scen w powieści „Jane Eyre”. A jaka romantyczna scena książkowa poruszyła do żywego Wasze serducha?
- Currer Bell, czyli pseudonim naszej Charlotte Brontë, pod którym wydała „Jane Eyre”, czyli Twój ulubiony pisarz, który ukrywa się lub ukrywał się pod pseudonimem.
- „Dziwne losy Jane Eyre”, czyli powieść pisana z perspektywy głównej bohaterki, a jaka jest Wasza ukochana powieść pisana z pierwszoosobowej perspektywy, koniecznie kobiecej?
- A na koniec pytanie bonus: Jane Eyre zostaje guwernantką w Thornfield Hall i wiadomo jak wielki wpływ na dzieciaki w literaturze zawsze mają ich opiekunowie i guwernantki. Dlatego też powiedzcie mi, kogo Wy byście wybrali na prywatnego nauczyciela, gdybyście mogli wybierać spośród wszystkich postaci literackich, męskich lub kobiecych?
I filmik z moimi odpowiedziami. Miłego oglądania! 🙂
I pamiętajcie, że warto sięgać po powieści Charlotte Brontë i warto czytać klasykę.
Oby pamięć o Charlotte trwała wiecznie!
O.