#Jane Eyre BOOK TAG

Bombla_JaneEyre

Moi Drodzy,

Dzisiaj wszyscy miłośnicy klasycznej literatury wyciągają szampana i rozpoczynają świętowanie, bo 21 kwietnia to wyjątkowa data, czyli 200. Rocznica urodzin Charlotte Brontë! Śpiewamy sto lat dla jednej z najniezwyklejszych pisarek XIX wieku, wokół której do dzisiaj sporo jeszcze krąży niedomówień i kontrowersji.

Na tę okazję Pyza z bloga Pierogi Pruskie i Ćma Książkowa obmyśliły i zaplanowały zabawę, by uczcić tę wyjątkową rocznicę – okolicznościowe teksty i filmiki urodzinowe na cześć Charlotte Brontë.

CHARLOTTE

Wiadomo, że dla wielbicieli literatury nazwisko Brontë to już nazwisko kultowe. Trzy wyjątkowe siostry, które stworzyły jedne z najbardziej przejmujących opowieści o kobietach, o miłości, o nienawiści i życiu w ogóle. Jednak to właśnie najstarsza Charlotte była tą najpłodniejszą, bo spod jej pióra wypłynęło aż pięć powieści.

Nie będę udawać, że do tej pory poznałam jej talent zaczytując się w „Villette” oraz w „Dziwnych losach Jane Eyre”, do których często wracam, a które im częściej czytam, tym stają się lepsze z każdą kolejną lekturą.

I właśnie dlatego dołączam do akcji Pyzy i Ćmy i dorzucam urodzinowy dla wszystkich wielbicieli pięknej klasyki i tej wyjątkowej powieści. <3

 JANE EYRE BOOK TAG

Nominacje: Pyza, Ćma, Karolina, Blanka, Kasia & Marta oraz każdy, kto pragnie uczcić urodziny Charlotte <3

Pytania do JANE EYRE BOOK TAG:

 1. Edward Fairfax Rochester, czyli mężczyzna intrygujący, skrywający niejednego trupa w szafie. A kto jest Waszym ulubionym bohaterem, który skrywa niejeden sekret?
 2. Posiadłość Thornfield Hall, czyli jedna z najbardziej tajemniczych miejscówek w literaturze, a jakie miejsce, skrywające tajemnice wybralibyście Wy?
 3. Krzyk „Jane!, Jane!, Jane!”, czyli jedna z najbardziej przejmujących scen w powieści „Jane Eyre”. A jaka romantyczna scena książkowa poruszyła do żywego Wasze serducha?
 4. Currer Bell, czyli pseudonim naszej Charlotte Brontë, pod którym wydała „Jane Eyre”, czyli Twój ulubiony pisarz, który ukrywa się lub ukrywał się pod pseudonimem.
 5. „Dziwne losy Jane Eyre”, czyli powieść pisana z perspektywy głównej bohaterki, a jaka jest Wasza ukochana powieść pisana z pierwszoosobowej perspektywy, koniecznie kobiecej?
 6. A na koniec pytanie bonus: Jane Eyre zostaje guwernantką w Thornfield Hall i wiadomo jak wielki wpływ na dzieciaki w literaturze zawsze mają ich opiekunowie i guwernantki. Dlatego też powiedzcie mi, kogo Wy byście wybrali na prywatnego nauczyciela, gdybyście mogli wybierać spośród wszystkich postaci literackich, męskich lub kobiecych?

I filmik z moimi odpowiedziami. Miłego oglądania! 🙂

I pamiętajcie, że warto sięgać po powieści Charlotte Brontë i warto czytać klasykę.

Oby pamięć o Charlotte trwała wiecznie!

O.

Komentarze do: “#Jane Eyre BOOK TAG

 1. Lolanta napisał(a):

  Ale fajne pytania! Czytałam, ale wieki temu, a potem jeszcze powtarzałam przy „Eyre Affaire” Jaspera Fforde, ale przydałoby się klasyczny tekst jeszcze raz przeczytać, bo słabo pamiętam 🙂
  Dzięki za nominację :* Postaram się zrobić jak najszybciej 🙂

 2. Roksana napisał(a):

  Cudowna i niepowtarzalna historia, niosąca wiele emocji, wzruszeń. Klimat jdyny w swoim rodzaju. Można długo wymieniać Jedno wielkie <3

 3. tanayah napisał(a):

  Super TAG, świetne pytania, choć trudne! No ale z takimi jest najlepsza zabawa 😀 Postaram się odpowiedzieć w miarę szybko, dziękuję, kochana, za nominację :*

  PS A książka do nadrobienia, bo niestety nie czytałam jeszcze 🙁 Chyba kupię to piękne wydanie z serii Angielski Ogród 😀 <3

Dodaj komentarz: