Site icon Wielki Buk

TOP 10 KSIĄŻEK DLA MŁODZIEŻY

Moi Drodzy,

Co prawda Wielki Buk nie jest blogiem młodzieżowym, a moje najmłodsze lata przeminęły niczym pierwsze śniegi, ale jak wiecie Klub Marudnych Zaczytanych Ciotek, który stworzyłam właśnie na potrzeby młodzieżówek, ma się całkiem nieźle i od czasu do czasu wybieram dla Was tytuł, który idealnie sprawdzi się dla młodszych czytelników lub dla młodych duchem, jak komu pasuje. 🙂

Niedawno jedna z Widzek na kanale zapytała, czy nie chciałabym zrobić zestawienia najbardziej przeze mnie polecanych książek dla młodzieży. Ten tekst oraz towarzyszący mu filmik jest odpowiedzią na tę prośbę. Spośród tytułów, które już dla Was zrecenzowałam w ostatnich latach wybrałam dziesięć (znowu oszukuję jedenaście), które z pewnością poruszą młode serca, a które sama uwielbiam i z chęcią przeczytałabym za młodu.

Zapraszam na TOP 10 KSIĄŻEK DLA MŁODZIEŻY według Wielkiego Buka!

Trylogia Mroczne Materie Philip Pullman, czyli Złoty kompas, Magiczny nóż, Bursztynowa luneta to jedna z najlepszych serii, jakie przeczytałam, kiedy wchodziłam dopiero w dorosłość. Trzy tomy opowieści fantasy o równoległych światach, o wędrówce, o śmierci, poświęceniu i religijnym fanatyzmie. To historia, która wzrusza, porusza, przenika umysł. Coś pięknego i niezapomnianego.

Seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy Rick Riordan dla mitologicznych maniaków, albo dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z mitologią grecką i rzymską. Riordan fantastycznie bawi się konwencją, opowiada mity na nowo, wtłaczając je we współczesny kontekst. Całość jest urocza, pełna humoru i bohaterskich czynów, czyli świetne dopełnienie nauki.

Recenzja Złodzieja Pioruna TUTAJ.

Saga Księżycowa Marissa Meyer, czyli Cinder, Scarlet, Cress, Winter & opowiadania baśniowa, pyszna, wciągająca saga, której główne wątki oparte są o klasyczne opowieści naszego dzieciństwa. Powraca Kopciuszek w wersji cyborg, Czerwony Kapturek oswajający swojego Wilka, czy Roszpunka, a wszystkie uwikłane w brutalną, krwawą opowieść o władzę w alternatywnym świecie przyszłości.

Recenzja Cinder TUTAJ, a recenzja Scarlet TUTAJ.

Margo Tarryn Fisher Trupie życie w kościstym Bone, w krainie bez Boga, pośród strachu, rozpaczy i koszmaru codzienności witajcie w świecie Margo. Narodziny potwora już dawno nie były tak satysfakcjonujące! Thriller o bolesnym dorastaniu w miejscu, gdzie zło zaraża sobą wszystkich, bez wyjątków.

Recenzja Margo TUTAJ.

Papierowe miasta John Green podążając za Waltem Whitmanem to piękna opowieść o tajemnicy, o sekrecie i o dziewczynie, która nie chciała dorosnąć, przynajmniej nie w taki oczywisty sposób. O duszy tułaczej, umiłowaniu wędrówki przez bezkres dróg. O potrzebie obserwacji i tworzeniu własnych historii.

Recenzja Papierowych miast TUTAJ.

Światło, którego nie widać Anthony Doerr opowieść o wojnie wyczuwalnej każdym możliwym zmysłem, historia młodych ludzi uwikłanych w okrucieństwo i przemoc, której nie można było oszczędzić. To wojenna wizja, swoista baśń i opowieść z młodzieżowym sznytem, która ma szansę oczarować dorosłych i nastolatków, czytelników spragnionych mocnych wrażeń Drugiej Wojny Światowej, w nieco odmiennej formie.

Recenzja Światło, którego nie widać TUTAJ.

Głębia Challengera Neal Shusterman to jedna z najbardziej przygnębiających, a jednocześnie najbardziej fascynujących opowieści, która może trafić w ręce nie tylko młodego czytelnika. Historia choroby umysłowej i rodzinnej tragedii, która wciąga czytelnika w zagubione głębiny wnętrza nastolatka. Oparta na faktach.

Recenzja Głębi Challengera TUTAJ.

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender Leslye Walton dziewczyna-anioł, dziewczyna-ptak, dziewczyna-odmieniec, czyli poznajcie niezwykłą powieść o inności, która czerpie garściami z klasycznych opowieści realizmu magicznego.

Recenzja Osobliwych i cudownych przypadków Avy Lavender TUTAJ.

Pieśń dla Elli Grey David Almond poetycka, poruszająca opowieść, nawiązująca do starożytnego mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Lekko hipsterska, idealna dla wrażliwców.

Recenzja Pieśni dla Elli Grey TUTAJ.

Fangirl Rainbow Rowell przeurocza, pastelowo-nerdowa powieść, która umili czas czytelnikom młodszym i starszym. Tym, którzy czasy fangirlowania mają już za sobą, a którzy mają w sobie wciąż te nutki, oraz tym, którzy dopiero są na początku swojej fangirlowej drogi. Słodka, poczciwa, dla wszystkich nerdów, geeków, prawdziwych fanów, którzy nie wstydzą się być sobą.

Recenzja Fangirl TUTAJ.

BONUS!

Cykl o Wiedżminie Andrzej Sapkowski czy Geralta z Rivii trzeba w ogóle przedstawiać? Dla młodszych i starszych, cykl, który łączy pokolenia czytelników.

O Ostatnim życzeniu pisałam TUTAJ.

A czy macie swoje ulubione młodzieżówki, albo powieści, które idealnie sprawdzą się dla czytającej młodzieży?

Bo warto czytać.

O.

Exit mobile version