Jakie książki szykuje nam ten Nowy Rok? Przekonajcie się sami – zapraszam na najciekawsze premiery polskie i zagraniczne nadchodzących miesięcy!
Zebrałam dla Was 21 tytułów wartych Waszej uwagi, wobec których nie można pozostać obojętnym, a których sama nie mogę się już doczekać. Do wyboru, do koloru: coś dla fanów powieści obyczajowych, literatury pięknej, kryminałów i thrillerów oraz grozy oczywiście.
-> Nie zapomnijcie też o Wielkobukowym BINGO!
POLSKIE PREMIERY
„Wyborny trup” Agustina Bazterrica
Premiera: 27 stycznia
Wydawnictwo MOVA
To będzie powieść, która Was zmiecie – to gwarantuję! Dystopijna opowieść z kanibalizmem w tle – prowokacyjna, drażniąca, emocjonalnie zbijająca z nóg. Historia przyszłości, do które nigdy nie chcemy dopuścić.
„Później” Stephen King
Premiera: 10 marca
Wydawnictwo Albatros
Jamie Conkin udaje zwyczajnego dorastającego chłopca, ale skrywa pewien sekret. Jamie widzi… duchy. Teraz jego niezwykłe zdolności posłużą mu, by wydobyć jego małą rodzinę z finansowych tarapatów. Zapowiada się poruszająca i pełna niesamowitości opowieść o dojrzewaniu i dorastaniu, taka, jaką lubimy najbardziej.
„Demon i mroczne odmęty” Stuart Turton
Premiera: 24 marca
Wydawnictwo Albatros
Kolejna powieść twórcy fenomenalnych „Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle”! Opowieść o morderstwie na dalekich morzach, o demonie i o dwóch detektywach, którzy rozwiążą tę niezwykłą i nietuzinkową zagadkę.
„Klara i słońce” Kazuo Ishiguro
Premiera: 24 marca
Wydawnictwo Albatros
Ishiguro sięga po jeden z moich ulubionych motywów sci-fi, czyli motyw sztucznej inteligencji i szukanie odpowiedzi na pytanie, co sprawa, że jesteśmy ludźmi? Zapowiada się piękna opowieść z wyjątkową, niezapomnianą narratorką!
„Krwawa smuga” Jesmyn Ward
Premiera: 15 września
Wydawnictwo Poznańskie
Kolejna porywająca opowieść autorki „Zbierania kości” i „Śpiewajcie z prochów, śpiewajcie”. Jesmyn Ward znów zabiera nas na amerykańskie Południe, by snuć opowieść o rodzinie, która walczy o przetrwanie po uderzeniu huraganu Katrina.
„Niebo w kolorze siarki” Kjell Westö
Premiera: 2021
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Pełna zmysłów i namiętności opowiada zmysłową opowieść o przyjaźni młodego chłopaka z rodzeństwem pochodzącym z zamożnej rodziny. Połączą ich nie tylko wspólne sekrety, ale i rodzące się między nimi uczucia. Przypomina mi to nieco fabułę „Marzycieli” Bertolucciego…
„Firefly Lane” Kristin Hannah
Premiera: 13 stycznia
Wydawnictwo Świat Książki
Może kojarzycie serial na Netflix pod tym tytułem? To opowieść o wieloletniej kobiecej przyjaźni, której fundamenty zniszczyła zdrada. Czy uda się uratować to,co teraz zostało? Książki Kristin Hannah to pewnik poruszających emocji i wzruszeń.
„Fukuwarai” Kanako Nishi
Premiera: 2021
Wydawnictwo Tajfuny
Po raz pierwszy w Polsce powieść jednej z uwielbianych japońskich pisarek. Opowieść o młodej kobiecie, która od dziecka zafascynowana jest tradycyjną grą w fukuwarai, która polega na rozkładaniu obrazka na czynniki pierwsze. Całe jej życie naznacza właśnie ta gra.
„Mireczek” Aleksandra Zbroja
premiera: kwiecień
Przepadam za debiutami naszych polskich autorów, a tu zapowiada się naprawdę głęboko poruszająca autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu ojca, o jego pełnym mniejszych i większych katastrof życiu, o dzieciństwie i wspomnieniach.
„The Southern Book club’s Guide to Slaying Vampires” Grady Hendrix
Premiera: 2021
Wydawnictwo Vesper
Ten szalony tytuł zapowiada równie szaloną wampiryczną opowieść. Nudnawe, monotonne życie pań domu z przedmieść urozmaicają jedynie spotkania w klubie książki. Ale… Pewnego dnia w sąsiedztwie pojawia się ktoś nowy, fascynujący i podejrzany… Czuć wampiryczną opowieść nieco w klimacie jak z „Czarownic z Eastwick”!
„Lęk” Tomasz Sablik
Premiera: 2021
Wydawnictwo Vesper
Po mrocznej „Windzie” Tomasz Sablik tworzy dystopijną opowieść o przytłaczającej ciszy i garstce ludzi, która przetrwała kataklizm. Wydaje się, że na świecie została już tylko czwórka ludzi. Pewnego dnia jednak w okolicy pojawia się dziewczyna, a wraz z nią zaczyna się piekło.
„Księgi niesamowite. Pisarze niezwykli. Subiektywne studium przypadków” Radosław Jarosiński
Premiera: 2021
Wydawnictwo IX
Szykuje się zbiór fascynujących tekstów o magicznych grymuarach, księgach przeklętych, trujących i zakazanych, o autorach wizjonerach, mistyfikacjach i przepowiedniach, religijnych objawieniach i baśniach. Nie zabraknie duchów, wampirów, świętych i bandytów – rzeczy fikcyjnych i prawdziwych – które wspomagały wyobraźnię pisarzy na przestrzeni wieków. To będzie prawdziwa uczta!
„Umarli nie wracają” Bartłomiej Fitas
Premiera: 2021
Wydawnictwo Dom Horroru
Twórca fenomenalnej „Potępionej” powraca z opowieścią, w której bawi się motywem „Małpiej łapki, tzn. wskrzeszania umarłych, którzy nigdy nie powinni byli powrócić z zaświatów. Małżeństwo w żałobie po utracie syna i tajemnicza staruszka, która obiecuje jego powrót. To będzie hit!
„Bighead” Edward Lee
Premiera: 2021
Wydawnictwo Dom Horroru
To mój ulubieniec tego mistrza horroru ekstremalnego i white trash gothicu! Opowieść tak obrzydliwa, tak przerysowana, tak okrutna, że aż miejscami zabawna, bo tylko śmiechem można skwitować taki nadmiar i hiperbolę, jaką posłużyć się Lee. Dla mnie to jego ekstremalne opus magnum.
Z polskich premier warto zwrócić uwagę na „Informację zwrotną” Jakuba Żulczyka i „Chodź ze mną” Łukasz Orbitowski, które pojawią się w tym roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki.
PREMIERY ZAGRANICZNE
„Malibu Rising” Taylor Jenkins Reid
Premiera: 25 maja
Autorka uwielbianych „Daisy Jones & The Six” i „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” powraca z opowieścią o pewnym lecie, latach 80. i imprezie, która zmieniła wszystko. Historia o pewnym rodzeństwie, ich sekretach i dwudziestu czterech godzinach, które obnażą wszystkie tajemnice.
„The Rose Code” Kate Quinn
Premiera: 9 marca
Autorka „Łowczyni” i „Sieci Alice” znów snuje opowieść o II Wojnie Światowej, o wyjątkowej kobiecej odwadze, a wszystko to oparte o prawdziwe wydarzenia i ekipę, której udało się złamać kody Enigmy.
„The Four Winds” Kristin Hannah
Premiera: 2 lutego
Uwielbiana autorka „Słowika” i „Wielkiej samotności” powraca z powieścią historyczną o kobietach, które muszą walczyć o przetrwanie podczas Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych.
„The Project” Courtney Summers
Premiera: 2 lutego
Autorka pełnej bólu i rozpaczy „Sadie” stworzyła kolejny dreszczowiec psychologiczny o siostrzanej miłości i sekcie, który poruszy serca czytelników i przerazi przy okazji.
„The Wife Upstairs” Rachel Hawkins
Premiera: 5 stycznia
Intrygujący motyw żony trzymanej w ukryciu znamy chociażby z „Dziwnych losów Jane Eyre”. Tutaj zarówno pan Rochester, jak i sama Jane powracają w pełnej fabularnych zakrętów opowieści z nowoczesnym sznytem. Jestem ciekawa efektu!
„The Plot” Jean Hanff-Korelitz
Premiera: 11 maja
Autorka bestsellerowego thrillera psychologicznego „Od nowa”, który podbił serca ekranizacją HBO znów powraca z dreszczowcem, którego akcja tym razem rozgrywa się w literackim światku. Historia plagiatu, odpowiedzialności i błędów, które zwiastują koszmar.
„Red Island House” Andrea Lee
Premiera: 23 marca
Miejsce akcji tej powieści przywołało na myśl „Euforię” Lily King czy „Botanikę duszy” Elizabeth Gilbert. Gorący Madagaskar i małżeńskie lata pewnej pary, a w tle wyspa, historia, namiętności.
Zapowiada się naprawdę pyszny i zaczytany rok, a jak sami widzicie, to jedynie czubek góry lodowej niezwykłych książek, z którymi spotkamy się w kolejnych miesiącach.
Jestem ciekawa, które tytuły wpadły Wam w oko – dajcie koniecznie znać!
Bo warto czytać.
O.