Moi Drodzy,
Święta za pasem, Święta tuż tuż, czas zaszaleć, czas przygotować paczuchy i zorganizować prezenty dla bliskich i… może dla siebie też? Nie ma co udawać i nie ma co się kryć – książki to idealny i najlepszy prezent dla każdego bukoholika. <3
W środę już podzieliłam się z Wami moim WIELKOBUKOWYM BEZSENNYM PRZEWODNIKIEM PREZENTOWYM, gdzie znaleźć mogliście pozycje idealne dla miłośników horroru i wszelkiej grozy, a dzisiaj czas na bardziej uniwersalny zestaw, czyli:
WIELKOBUKOWY KSIĄŻKOWY PRZEWODNIK PREZENTOWY cz. 1
Czyli książki, które należą do mojego zestawienia najlepszych z najlepszych. Trzy powieści najwyższej klasy, doskonałe fabularnie, narracyjnie, kompozycyjnie – po prostu opowieści idealne dla tych, którzy kochają świetną i wymagającą literaturę.
- „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton – grubaśny, nowozelandzki kryminał z w wyjątkowej, astralnej formie z niemałym twistem. Opowieść, która ważna jest tak samo jak kompozycja. Gwiazdozbiory, księżyc i słońce, oraz bohaterowie niczym ciała niebieskie wchodzący ze sobą w skomplikowane układy, tworzący historię tworzącego się miasteczka Hokitiki. Do poczytania TUTAJ.
- „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk – wspaniała, wymagająca, gargantuiczna powieść nagrodzona tegoroczną NIKE i nie ma w tym wcale przesady, kiedy napiszę, że to jedna z najdoskonalszych polskich powieści. Uchwycony pyszny kawał historii Rzeczpospolitej, już zaraz przed rozbiorami, gdy panował czas mesjaszy i proroków, takich jak np. Jakub Frank. Do poczytania TUTAJ.
- „Dygot” Jakub Małecki – rodzinna saga, bolesna, jedyna w swoim rodzaju o inności, o tajemnicach i pamięci, od której nie sposób uciec. Ma w sobie elementy realizmu magicznego, wymieszane z okrucieństwem i z walką o codzienność bez bólu i strachu. Hipnotyzuje pięknem, zwraca uwagę detalem i ma w sobie coś, o czym nie sposób zapomnieć. Do poczytania TUTAJ.
Czyli urocze, poruszające serca opowieści o miłości, która nie przemija nigdy, nawet po długich latach rozłąki, o drugich szansach i poświęceniu w niegasnącym uczuciu. O wspólnych pasjach i przeciwieństwach, które się przyciągają. Dla niepoprawnych romantyczek, które poszukują sprawdzonych, świetnie napisanych historii.
- „Pamiętnik” Nicholas Sparks – opowieść stara jak świat: chłopak pokochał dziewczynę i dziewczyna pokochała chłopaka. Stworzeni dla siebie, ale rozdzieleni przez niegodziwy los. Ona z wyższych sfer, a on chłopak ze zwykłej rodziny. Ale mijają lata, a dawna miłość nie rdzewieje. I to zakończenie, które rozrywa serce.
- „Maybe Someday” Coleen Hoover – opowieść o muzyce, która przypadkiem połączyła dwa oddzielnie bijące serca. O pierwszych wyborach w dorosłości, o trudach odpowiedzialności i dźwiękach, których nie słyszy się wcale uszami. Studencka miłość i historia pełna słodkich, kojących nut, z muzyką specjalnie skomponowaną do tej powieści. Do poczytania TUTAJ.
- „Love, Rosie” Cecelia Ahern – jedna z najbardziej emocjonujących historii miłosnych, o parze przyjaciół, którzy powinni być razem, bo nie ma innego rozwiązania, a którym los rzuca kolejne kłody pod nogi i nie pozwala powiedzieć sobie prawdy. Zabawna, wzruszająca i pełna nadziei, a jednocześnie prostolinijna i w jakiś sposób dzięki temu – ponadczasowa. A co więcej wyjątkowa w formie, bo epistolarna, oparta wyłącznie o wieloletnią korespondencję bohaterów. Do poczytania TUTAJ.
Czyli dżungle, morskie głębiny, krwiożercze bestie, a na dokładkę tajemnice, sekrety z przeszłości i zagadki, których rozwiązania podejmą się ci najbardziej nieustraszeni. Dla tych, którzy spragnieni są ucieczki w dzikie ostępy, mają dusze Indiany Jonesa i Lary Croft, a w sercu czują, że coś jeszcze czeka na nich do odkrycia.
- „Lot Widmo” Bear Grylls – BEAR GRYLLS! Pierwsza powieść z nowej, fabularnej serii znanego podróżnika, survivalowca i byłego agenta sił specjalnych SAS. Tak jak sam Bear Grylls, tak i jego powieść jest niesamowicie przejmująca, wypełniona po brzegi przygodą w najbardziej klasycznym z gatunków. Amazońska dżungla, jadowite pająki i naziści, którzy mimo upływu lat mają wciąż zakopane głęboko tajemnice.
- „Jurassic Park” Michael Crichton – DINOZAURY! Z założenia doskonały projekt bawiącej się genetyką korporacji odbija w nieco złym kierunku, a wyspa, na której miał powstać najwspanialszy park rozrywki, jaki widziała ziemia, staje się śmiertelną pułapką dla wszystkich na niej uwięzionych. Teoria chaosu w praktyce. Do poczytania TUTAJ.
- “20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusz Verne – KRAKEN! Niesamowity klasyk w duchu futurystycznym, który nic a nic nie stracił na świeżości. Tajemnicy Kapitan Nemo i jego zapierająca dech w piersiach łódź podwodna Nautilus z milczącą załogą. I misja… Misja, o której wie jedynie kapitan, a która jest misją szaleńca. Do poczytania TUTAJ.
W natłoku kryminalnych opowieści warto zwrócić uwagę na prawdziwe perełki, które wyróżniają się na tle całego gatunku. Dopieszczone, dopracowane, pełne detali, w których liczy się każdy, najmniejszy trop, a trup to dopiero początek.
- “Magik” Magdalena Parys – współczesny Berlin, spisek pośród najważniejszych członków politycznych elit i zagadka z przeszłości. A na dokładkę wspomnienie o kimś, kto zginął dawno temu, o kim słuch zaginął, a kogo śmierć próbowano zataić. I śledztwo w sprawie brutalnych zabójstwa, które łączy po kolei wszystko. O ukrywaniu prawdy, o ludziach uwikłanych w wielkie przemiany historyczne i kreujących współczesną rzeczywistość medialno-polityczną. Mocny, bezkompromisowy, doskonale skonstruowany i pięknie napisany.
- “Dzieci Gniewu” Paul Grossman –kryminał historyczny z niesamowicie poprowadzonym wątkiem narastającej nienawiści, nacjonalistycznych nastrojów i w końcu z nadejściem nazistowskiej partii w Niemczech lat trzydziestych. Mikro świat mordercy zwanego Dzieciożercą wrzucony w szerszy kontekst przyszłej historii Europy i zbrodni nazistów, idealnie odzwierciedla makro-skalę i niewyobrażalne zbrodnie, z obozami zagłady na czele. Brutalny, krawy, mięsny kawał rewelacyjnej opowieści dla czytelników o mocnych nerwach. Do poczytania TUTAJ.
- „Czarna Dalia” James Ellroy – klasyczny kryminał w stylu noir, pachnący męskim potem, intensywną wodą kolońską i dymem cygar. Oparty o prawdziwą zbrodnię, morderstwo kobiety, z której próbowano wykreować anioła, a której do anioła brakowało wiele. Była odbiciem Los Angeles, jedną z wielu podobnych twarzy i obsesją, od której Miasto Aniołów długo nie mogło się opędzić. Pierwsza część luźno powiązanej ze sobą serii. Do poczytania TUTAJ.
Dla czytelników nastoletnich i starszych, dla młodzieży szkolnej i tej, która wchodzi już w dorosłość, ale także dla dojrzałych książkoholików, którzy kochają pięknie opowiedziane mądre historie o młodych bohaterach, którzy dopiero zaczynają żyć i zmagać się z rzeczywistością.
- „Światło, którego nie widać” Anthony Doerr – Nagroda Pulitzera 2015 może zadziwić w tym zestawie, niemniej powieść Doerra jest wspaniałą opowieścią o dojrzewaniu w obliczu terroru, w wojennej rzeczywistości i o magii, którą można odnaleźć wszędzie, nawet wtedy, gdy wokół tańczy śmierć i zbiera swoje żniwo. Do poczytania TUTAJ.
- „Papierowe Miasta” John Green – niezwykłe połączenie powieści młodzieżowej z tajemnicą i opowieścią o wanderlust – nieskończonej potrzebie bycia w ruchu, podróżowania i doświadczania życia. Mądra, melancholijna historia, o poszukiwaniu siebie i sensu egzystencji w świecie nastawionym na ciągłe powielanie innych. Do poczytania TUTAJ.
- „Ostatnia Arystokratka” Evzen Bocek – jedna z najśmieszniejszych powieści, najradośniejszych powieści, po prostu – komedia idealna. Do zaśmiewania się do łez, do rozpuku i do bólu brzucha. A wszystko to dzięki opowieści o perypetiach nastoletniej Marii i jej szalonej rodziny, którzy wracają „na swoje” i dziedziczą stary, rodzinny zamek Kostka. Na poprawę nastroju, dla młodszych, ale także dla starszych. Idealna pigułka książkowego szczęścia! Do poczytania TUTAJ.
Druga część Wielkobukowego Przewodnika Prezentowego już w poniedziałek i kolejne kategorie! Mam nadzieję, że choć odrobinę Was zainspirowałam 🙂 Zdradźcie mi, jakie Wy planujecie bukowe prezenty dla najbliższych.
Bo warto czytać.
O.
*Filmik już na Was czeka! 🙂