TEMAT: ZAGINIĘCIA | najlepsze thrillery

Zaginięcia w książkach - Książkowe zaginięcia

Zaginięcia. Zniknięcia. Zagubienia. Rozpłynęli się bez śladu. Rozwiali. Jak dym ulotnili. I pozostawili pustkę. Ale ktoś ciągle ich szuka. Zestawienie 11 mrocznych opowieści z zaginięciami w tle.

"Sześć powodów, by umrzeć" Marta Zaborowska

„Sześć powodów, by umrzeć” Marta Zaborowska

Nietuzinkowa. Taka jest ta powieść, przynajmniej do momentu, w którym nie przyzwyczaimy się do stylu autorki i jej postaci o specyficznych cechach i imionach. To nadaje powieści kosmopolitycznego, uniwersalnego charakteru, ale może z początku zastanawiać, a przynajmniej zastanowiło mnie. Ale wymyka się szablonom, a o to chodzi.

To thriller psychologiczny, z sześcioma narratorami i sześcioma powodami, by ona zniknęła. Podobno była szczęśliwą młodą kobietą. Beztroską, z kochającym mężem u boku. A jednak, Miriam wyszła z domu w rocznicę ich ślubu i zaginął po niej ślad. Pół roku później w opuszczonej fabryce znalezione zostają spalone kobiece zwłoki. Wszystko wskazuje na to, że to Miriam. A jednak nie każdy wierzy w jej śmierć. I ma ku temu swoje powody. Co stało się z Miriam i jaki spotkał ją los?

Wyszedł po papierosy i przepadł jak kamień w wodę – wydaje się, że to również przypadek Miriam. Jednak, coś w tym jej zniknięciu jest nie tak. Dostajemy sześć różnych perspektyw, sześć różnych punktów widzenia, i zwroty akcji, które nagle odmieniają wszystkie założenia. Można coś przewidzieć, ale nie da rady przewidzieć się wszystkiego, nie ma takiej opcji. Marta Zaborowska zastawiła na nas sidła i liczne pułapki, nie ma ucieczki. A finałowe sceny to świetna zabawa z czytelnikiem.

„Zaginiona” Tina Frennstedt

Mocny thriller kryminalny ze Szwecji – powieść lodowata, diabelnie realistyczna pióra jednej z najbardziej nieustępliwych szwedzkich reporterek śledczych. Oparta o jedną z niewyjaśnionych spraw sprzed lat, spowita fikcyjną pozłotą. Seryjny morderca kobiet, zbrodnia sprzed wielu lat, podobieństwa, które prowadzą do prawdy. Jak na opowieść z Północy przystało – bywa przerażająca, trzyma czytelnika za gardło, a ten realistyczny aspekt nadaje jej tylko większego i jeszcze mroczniejszego znaczenia. I sprawia, że chcemy więcej.

„Apartament” Izabela Janiszewska

Luksusowy hotel w bajecznej lokacji, szczęśliwe małżeństwo i zaginięcie żony, które burzy wszystko. To powieść-zagadka, fabuła-łamigłówka, w której liczy się każdy element, każde słowo, każde wychwycone spojrzenie. Pełen nawiązań popkulturowych thriller psychologiczny, thriller domestic, w którym snuje się groza, a który dopracowany jest w każdym szczególe. Nic tylko się zaczytać!

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson

Tej historii nigdy się nie zapomina – pierwszy tom trylogii Millenium należy już do kultowych w literaturze gatunkowej. Kontrowersyjny dziennikarz i genialna hakerka razem próbują rozwiązać zagadkę zaginięcia sprzed lat w jednej z najbogatszych rodzin w kraju. I trafiają prosto do sedna zła. Larsson wyciągnął na powierzchnię ciemność.

„Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn

Chłopak poznaje dziewczynę. Zakochują się w sobie. Żyją długo i szczęśliwie, tak przez około pięć lat, a w dzień ich rocznicy ona znika bez śladu. Zaczyna się walka o prawdę. Tajemnice, sekrety, kłamstwa. Rozkład małżeństwa w świecie dążącym do perfekcyjności. Rewelacyjnie napisany thriller, pełen twistów, zakrętów, z doskonale zarysowanym społecznym tłem.

„2666” Roberto Bolaño

Miasto Juárez na amerykańsko-meksykańskim pograniczu trafiło na listę najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi – jego znakiem rozpoznawczym poza przerysowaną niemal przemocą są też makabryczne zabójstwa i zniknięcia kobiet, które nie ustają od 1993 roku. To one są osią fabularną tej trudnej, pełnej koszmaru powieści. Ani przyjemna, ani łatwa, trzyma za gardło.

„Zabawa w chowanego” Guillaime Musso

Thriller psychologiczny o zaginięciu małej dziewczynki, o uwielbianej pisarce, o tajemnicy, ale też wielopłaszczyznowa opowieść, w której kryje się więcej, niż można się spodziewać prosto od najpopularniejszego francuskiego pisarza. Pewnego dnia znika mała córeczka uwielbianej pisarki i cały świat wali się w gruzy. Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia?

„W głębi lasu” Harlan Coben

To mój cobenowy ulubieniec od wielu wielu lat – mam sentyment do tej książki, do którego wracałam trzykrotnie. Myślę, że to kwestia zbudowanego przez Harlana Cobena klimatu. Ciemny las i śmierć nastolatków, którzy wymknęli się z okolicznego obozu. Mroczna przeszłość, która powraca. I tajemnica, którą trzeba odkryć. Dla mnie to jest kwintesencja stylu i możliwości tego autora, fantastyczna rozgrywka i prawdziwa frajda z lektury.

„Gdzie jesteś Amando?” Dennis Lehane

Jak Lehane napisze książkę to nie sposób nie wpaść jak śliwka w kompot. To historia zaginięcia czteroletniej Amandy i rozpaczliwych poszukiwań, które prowadzą w najgorszą możliwą ciemność. Skorumpowana policja, siatki handlarzy ludźmi i duet detektywów, którzy stawiają wszystko na szali.

„Nieodnaleziona” Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz dorzuca zagadkę od siebie. Ewa i Damian zostają brutalnie napadnięci w noc swoich zaręczyn. On pobity do nieprzytomności traci kontakt z rzeczywistością, a ona pobita i skrzywdzona znika bez śladu. Dziesięć lat później jej zdjęcie już współczesne pojawia się na jednym z portali społecznościowych. Sprawa ożywa na nowo, a Damian konfrontuje się z tajemniczą przeszłością swojej ukochanej. Wciąga jak bagno.

„Utraceni” Marcel Moss

Punktem zaczepienia są zaginięcia i Agencja Poszukiwań Osób Zaginionych „ECHO”, w której pracuje duet naznaczony osobistą utratą bliskich. Ich cel jest prosty: mają odnaleźć syna kontrowersyjnego działacza politycznego, po którym urwał się wszelki ślad. Być może, idąc jego tropem, uda im się również rozwiązać własne nierozwikłane dotąd sprawy? Dla czytelników o mocnych nerwach.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

Dodaj komentarz: