Sezon ogórkowy może i gdzieś trwa, ale na pewno nie w świecie wydawniczym – nadchodzą PREMIERY KSIĄŻKOWE LIPCA!
WIELKOBUKOWE PATRONATY
„Zaginiona” Tina Frennstedt
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo Literackie
Uwaga! To jest prawdziwy kryminalny hit tego lata, powieść pióra szwedzkiej reporterki kryminalnej, inspirowana głośną w Szwecji prawdziwą historią zaginionej dziewczyny. Zaginięcie jednak to dopiero punkt wyjścia dla tej opowieści i klamra, która wszystko domyka. Ale! Najlepsze, że „Zaginiona” to dopiero pierwszy tom głośnego, bestsellerowego cyklu Cold Case, czyli opowieści o sprawach niewyjaśnionych. Wg mnie to prawdziwa bomba, powieść, która przypomniała mi za co tak uwielbiam zbrodnicze opowieści z Północy.
„Rolady i romanse” Małgorzata Starosta
Premiera: 12 lipca
To trzeci tom żarłocznej i przesmacznej serii kryminalnej z restauratorką i celebrytką Agatą Śródką w roli głównej. Po „Wina wina” i „Tajemnicy carycy” czas na opowieść o zbrodni, w której to sama Agata będzie główną podejrzaną. Małgosia to mistrzyni czarnego humoru, ostrych jak brzytwa dialogów, pasjonujących tropów, ale w „Roladach i romansach” dorzuciła jeszcze dużo tak dobrego jedzenia, że przyznam szczerze – odwraca uwagę od zbrodni. Zresztą, to dlatego jej patronuję.
„Pozostała rodzina” Lisa Jewell
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo Czwarta Strona
Thriller kryminalny i niejako kontynuacja bestsellerowej, diabelnie niepokojącej „Idealnej rodziny”. Znów mamy tu trzy wątki, które łączą się w jedną szokującą całość. Makabryczne odkrycie nad Tamizą. Zagadka niewyjaśnionego morderstwa sprzed trzydziestu lat. Zagadka zbrodni i zaginięcia na dokładkę. Przy recenzji opowiem Wam o obu tomach, bez spoilerów.
WARTE UWAGI
„Nocny dom” Jo Nesbø
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo Dolnośląskie
Miłośnicy Bezsennych Śród – proszę ostrzyć pazury, bo nadchodzi kryminalny mistrz z Północy w grozowym wydaniu! Nastoletni, osierocony Richard trafia do zabitego dechami miasteczka, by tam stać się świadkiem przerażających wydarzeń. Zaginiony kolega, opuszczony dom, dwoje wyrzutków i mała społeczność, która skrywa swoje tajemnice. Czekamy!
„Ataraksja” Tomasz Żak
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo SQN
Odziedziczony po ciotce dom w Jastrzębiu-Zdroju skrywa nie lada rodzinne tajemnice, o czym Wacław Wolf przekona się w ten najboleśniejszy sposób. Listy miłosne doprowadzą go do tej najmroczniejszej prawdy. Szykuje się pyszna zabawa i jeden z tych thrillerów, których nie sposób odłożyć.
„Rodzinna gra” Catherine Steadman
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo MOVA
Pisarka u progu sławy dostaje od przyszłego teścia niezwykły prezent – kasetę, na której ma być podobno nagrany pomysł na książkę. Ale to nie jest pomysł, to jest wyznanie. I tak, kobieta zostaje wciągnięta w najgorszą możliwą grę bogatej, wpływowej rodziny, do której miała w końcu przynależeć. To będzie jazda bez trzymanki!
„Biała Rika. Żeliwne ptaki” Magdalena Parys
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo Świat Książki
Po latach Magda Parys powraca do jednej z najlepszych, a zdecydowanie do najpiękniejszej swojej powieści. Rozbudowana, odświeżona, uzupełniona – autorka dopisała kilkadziesiąt stron, by jeszcze lepiej wybrzmiały jej słowa. Oparta o wspomnienia, przeszłość jej rodziny, osobiste doświadczenia. Opowieść o poszukiwaniu tożsamości i trudnej historii.
„Zejście 49” Paweł Matuszek
Premiera: Lipiec
Wydawnictwo IX
Groza w duchu science fiction. Przenosimy się na planetę Limes, na rubieże Wszechświata, gdzie niebo zawsze jest czarne. Tu przebywa Henryk, który powinien był odejść jak inny, ale… coś go tu trzyma, coś, co musi odkryć. I poznać zagadkę swojej rzeczywistości. Zapowiada się prawdziwa uczta!
„Dziedzictwo Usherów” Robert McCammon
Premiera: 10 lipca
Wydawnictwo Vesper
Powieść gotycka, hołd złożony jednemu z najwspanialszych, najbardziej działających na wyobraźnię opowiadań Edgara Allana Poe – „Upadek Domu Usherów”. Jestem jej ogromnie ciekawa, tym bardziej, że bawi się motywem i zawraca do klasyki.
„Misterium” Dean Koontz
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo Albatros
Jedenastolatek, jego matka i niezwykły pies stawiają czoła pierwotnym siłom zła. To jest tak bardzo typowy Koontz, że aż przeszły mnie ciarki.
„Gdzie jest Angélique?” Guillaume Musso
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo Albatros
Francuski mistrz thrillerów nieoczywistych i niesamowitych w opowieści o policjancie, który trafia do szpitala, by tam spotkań dziewczynę o anielskim obliczu i podjąć się sprawy, którą od niej dostaje. Spodziewam się co najmniej nieprzewidywalnego.
„Kleopatra i Frankenstein” Coco Mellors
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Prószyński S-ka
Głośna bestsellerowa powieść o jednym przypadkowym spotkaniu dwojga ludzi, które odmieni ich życie na zawsze. Ona jest od niego młodsza o dwadzieścia, on jest pracoholikiem, który marzy o tym, by spełnił się jego amerykański sen. Razem – wbrew wszystkiemu i nawet samym sobie – spróbują stworzyć związek. Niby o zwyczajnym życiu, a może coś więcej?
„Wina” Max Czornyj
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo FILIA
Komisarz Liza Langer oraz profiler Orest Rembert wracają w kolejnej odsłonie serii mrocznych thrillerów kryminalnych. Tym razem duet podejmie się sprawy przerażających zabójstw z Gdańska.
„Melmoth” Sarah Perry
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo Marginesy
Autorka „Węża z Essex” znów intryguje, tym razem opowieścią o tajemniczym rękopisie i wędrującym kobiecym demonie. Powieść szkatułkowa, z motywami historycznymi i uniwersalnym przesłaniem. Jestem jej ogromnie ciekawa!
„Ostatni podróż Valentiny” Santa Montefiore
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo Świat Książki
Jedna ze współczesnych mistrzyń wzruszających powieści historyczno-obyczajowych wraca z historią młodej kobiety, która pragnie poznać prawdę o swojej matce. W tle zjawiskowe Włochy, Londyn lat 60. i świat po II Wojnie Światowej.
„Z powstania do Auschwitz” Nina Majewska-Brown
Premiera: 26 lipca
Wydawnictwo Bellona
Po raz kolejny Nina Majewska-Brown, czerpiąc z prywatnych rozmów oraz we współpracy z z historykami Muzeum Auschwitz stworzyła opowieść historyczną o doświadczeniach II Wojny Światowej. W książce znajdziemy wcześniej niepublikowane materiały, autentyczne zapiski, relacje i pamiętniki z Powstania Warszawskiego i pobytu powstańców w Auschwitz.
„Już nikt mnie nie skrzywdzi” Marcel Moss
Premiera: 12 lipca
Wydawnictwo FILIA
Marcel Moss znów bierze na tapet cichą przemoc zamkniętą w czterech ścianach pozornie bezpiecznych, dobrych i bogatych domów. Historia nastolatka, który doprowadzony do ostateczności morduje swoich rodziców. Ale… Jaka jest prawda? Szykuje się ciekawa i poruszająca zagadka.
24 lipca w Biedronkach w serii klasyki od Wydawnictwa Świat Książki:
- „Rozważna i romantyczna” Jane Austen
- „Dama kameliowa” Aleksander Dumas
- „Oliver Twist” Charles Dickens
- „Martwe dusze” Mikołaj Gogol
PREMIERY ZAGRANICZNE
„The Weaver and The Witch Queen” Genevieve Gornichec
Premiera: 25 lipca
Autorka „Serca wiedźmy” znów na nowo opowiada nordyckie mity, przenosząc czytelników do czasu Wikingów, gdzie dwie kobiety walczą ze swoim przeznaczeniem. Jestem ogromnie ciekawa tego retellingu!
„The Beast You Are: Stories” Paul Tremblay
Premiera: 11 lipca
Autor „Głowy pełnej duchów” i innych powieści grozy tym razem w zbiorze opowiadań – horrorowych opowiadań, pełnych strachu, suspensu i sączącego się niepokoju. Mogę mieć tylko nadzieję, że pojawią się też w Polsce.
„Her Little Flowers” Shannon Morgan
Premiera: 25 lipca
Porywająca powieść gotycka i hipnotyzująca, współczesna opowieść o duchach wewnątrz starej posiadłości i historii przemocy sprzed lat. Mam nadzieję, że pojawi się także u nas.
„Nitrate” Silvia Moreno-Garcia
Premiera: 18 lipca
Mega ekscytacja! Prawdziwa powieść grozy od autorki „Mexican Gothic”! Tym razem przenosi nas do Mexico City lat 90, snując opowieść o filmie, na którym ciąży klątwa i młodej kobiecie, która stanie się jej ofiarą.
„The Carnivale of Curiosities” Amiee Gibbs
Premiera: 11 lipca
Porywająca gotycka opowieść z motywem faustowskim, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym cyrku. Historia sekretów, zbrodni i największej tajemnicy. Brzmi absolutnie fenomenalnie!
Bo warto czytać.
O.