Percy Jackson & Bogowie Olimpijscy: „Złodziej Pioruna” Rick Riordan – recenzja

Bombla_ZłodziejPioruna

Starożytne cywilizacje mają w sobie coś takiego, co nas współczesnych pożeraczy kultury przyciąga jak magnes. Pierwotną czystość, schematy, mechanizmy i tropy nieskalane jeszcze tysiącem lat przemian, politycznych zawirowań, czy milionów nadinterpretacji. Starożytność jest taka jaka jest – skrywa podstawową wiedzę, to, co najważniejsze dla obeznanych w kulturowych światach odbiorców i trafia dokładnie tam, gdzie powinna trafić.  Ma także swoje tajemnice, nieodgadnione sekrety, które sprawiają, że jest jeszcze bardziej zachwycająca. A od czego zazwyczaj zaczyna się czytelnicza fascynacja starożytnością? Od opowieści, od mitów, od bogów, herosów, od tytanów i wielkich, epickich wojen.

Na pierwsze spotkanie ze Starożytną Grecją, na połknięcie bakcyla mitologii lub na obudzenie na nowo swoich młodzieńczych pasji idealnie nadaje się młodzieżowy cykl Ricka Riordana, czyli Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, którego pierwszy tom nosi tytuł „Złodziej Pioruna”.

Percy Jackson nie ma łatwego życia. Każdego roku nowa szkoła i nowi znajomi, problemy w nauce, syndrom ADHD i nieco dziwne doświadczenia, których bywa świadkiem od najmłodszych lat. Jego mama, kobieta, która wychowaniu syna poświęciła wszystko, a która wie jaki jest wyjątkowy, skrywa tajemnicę sprzed lat i to właśnie ta tajemnica jest kluczem do niezwykłości Percy’ego. Miarka przebiera się w dniu wycieczki do nowojorskiego muzeum, gdy jedna z nauczycielek przemienia się w… harpię, a Percy’emu jakimś cudem udaje się zamienić ją w proch. Jednak to nie koniec niesamowitych zdarzeń, bo wkrótce, zrządzeniem losu, Percy trafi do Obozu Herosów, gdzie okaże się kim tak naprawdę jest – synem jednego z bogów greckiego panteonu. Przyjdzie mu zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem, poznać swoją tożsamość i przyjąć dziedzictwo, którego nigdy by się nie spodziewał. Ożywają bóstwa mniejsze i większe, rozbudza się Olimp, ogary Hadesu biegają po ziemi, a Percy i jego nowi przyjaciele staną do walki na śmierć i życie.

„- Bogowie przemieszczają się za sercem Zachodu.
– Za czym?
– Za tym, Percy, co nazywamy ‘zachodnią cywilizacją’. Daj spokój, myślisz, że to tylko abstrakcja? Nie, to potężna siła. Zbiorowa świadomość, która świeci jasno od tysięcy lat. Bogowie są jej częścią. Można nawet powiedzieć, że jej źródłem, a przynajmniej są z nią tak mocno związani, że nie mogą osłabnąć, chyba że cała cywilizacja Zachodu uległaby zniszczeniu. Ten ogień zapłonął w Grecji.”

Według podstawowej koncepcji Ricka Riordana, z którą trudno się nie zgodzić, mitologia grecka nie zniknęła wraz upadkiem cywilizacji greckiej, ale wciąż żyje, istnieje i rozwija się, podążając tropem cywilizacji Zachodu, której stanowi podwaliny. Mit utrwalił się w zbiorowej świadomości, zamienił się w archetyp i może powielać się w nieskończoność w wyobraźni ludzkości tak długo, jak długo przyjdzie istnieć ideom Zachodu. To śmiała koncepcja, jednak biorąc pod uwagę podstawy cywilizacyjne, na których wciąż opieramy nasza kulturę, politykę, zasady współistnienia, to wywodzą się one właśnie z Grecji, kolebki tego co uniwersalne i co przetrwało niemal trzy tysiące lat historycznych przemian. Tym samym mitologia grecka pozostaje nieśmiertelna i Rick Riordan serią Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy udowadnia, że wciąż może być tematem niezwykle inspirującym, intrygującym i jak najbardziej pasującym do naszej współczesnej rzeczywistości, bo nigdy tak naprawdę nie zniknęła.

Okładkowy151

„Złodziej Pioruna” jak i kolejne części cyklu o Percym Jacksonie mają w sobie ponadczasowy urok opowieści o bohaterach i herosach, czerpiący pomysły z najbardziej podstawowych tropów literackich. Rick Riordan postarał się, by najważniejsza mitologiczna baza została przystępnie zaoferowana młodszym czytelnikom i tak wpleciona w pełną akcji i humoru fabułę, by nie znużyć, a nawet, by popchnąć młodego czytelnika do poszukiwań korzeni na własną rękę. Sam Percy Jackson jest uroczą mieszanką młodocianych zawadiaków, niesfornych chłopaków, którzy stworzeni są do epickich czynów i do ratowania świata przed  niszczącą siłą podziemia, w jakiejkolwiek postaci, po części także za sprawą swojego uroku osobistego i poczucia humoru.

Oczytani dorośli, którzy sięgną po lekturę Percy’ego Jacksona i Bogów Olimpijskich z pewnością odnajdą mnóstwo analogii do klasyki w samej postaci głównego bohatera, jak i w całej koncepcji Ricka Riordana. Przygody herosów gwarantują świetną zabawę, powrót do przeszłości, do szkolnej ławy i do młodzieńczych fascynacji. Natomiast młodsi czytelnicy, którzy dopiero poznają mitologię, zaznajamiają się z podstawami zachodniej cywilizacji, w Percym mogą odnaleźć kogoś, z kim być może nie za bardzo mogą się identyfikować, ale z pewnością kogoś, kim z chęcią pragnęliby być, którego przygody mogą śledzić i cieszyć się z przyswajanej tym samym wiedzy. I tak jak Harry Potter zaraził miliony bakcylem magii, tak i Percy Jackson na nowo obudzi w nas zew pradawnych opowieści, które wykreowały naszą cywilizację.

O.

NaSKróty

FABUŁA:

 • Percy Jackson to niespokojny chłopak, którego problemy mają niezwykłe i niepokojące źródło – Percy jest synem jednego z greckich bogów panteonu. Trafia do Obozu Herosów, jedynego miejsca na ziemi, w którym zebrane są pół-boskie dzieci. Tam, przyjdzie mu zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem, poznać swoją tożsamość i przyjąć dziedzictwo, którego nigdy by się nie spodziewał.

TEMATYKA:

 • Mitologia grecka, mity, starożytność, Starożytna Grecja, cywilizacja Zachodu, Perseusz, Olimp, literatura młodzieżowa.

DLA KOGO?

 • Przede wszystkim dla młodszej młodzieży w wieku gimnazjalnym i wczesno licealnym, by złapali bakcyla mitologii i przeżyli niezwykła przygodę. Dla starszych czytelników, którym niestraszne młodzieżowe lektury o ile na nowo mogą przeżyć fascynacje z młodości. Humor i dobra zabawa gwarantowane.

*Recenzja powstała we współpracy z Księgarnią Platon 24. <3

PodziękowaniePlaton24

**Promocja: jeśli do końca marca zrobicie na stronie Księgarni Platon 24 zakupy na kwotę powyżej 100 zł i przy kasie wpiszecie kod: WIELKIBUK do zamówienia otrzymacie platonową torbę gratis. 🙂

PakietBLog

***Po więcej Percy’ego i olimpijskich bogów zapraszam na vloga na filmik!

Komentarze do: “Percy Jackson & Bogowie Olimpijscy: „Złodziej Pioruna” Rick Riordan – recenzja

 1. Oko na kulturę napisał(a):

  Jak ja kiedyś uwielbiałam mitologię greckę 😉 A ile naoglądałam się „Herkulesa” – serialu, który dziś może budzić co prawda uśmiech na twarzy, ale za to jakie wywoływał kiedyś emocje! No i była ukochana Xena! Jej, co się kiedyś oglądało 😀

 2. MalitaKrólowa napisał(a):

  Właściwie to widziałam tylko ekranizację, ale była bardzo przyjemna, ale planuję też przyjąć powieści. Bo zawsze miło wrócić do mitów, którymi się zaczytywało w dzieciństwie <3

 3. Moreni napisał(a):

  O tak, koncept autora na wyjaśnienie przetrwania greckich bóstw mnie również bardzo się podobał.

  Osobiście uważam ten cykl (tzn. cztery tomy, które przeczytałam- piątego jak dotąd nie udało mi się upolować) za chyba najbardziej udanego pogrobowca Harry’ego Pottera. Nie da się ukryć, że Riordan wypłynął na fali popularności książek o małym czarodzieju (podobieństw jest naprawdę dużo). Ale jako jeden z niewielu (jedyny?) zdołał zdobyć i utrzymać własne rzesze fanów. To też o czymś świadczy.

 4. takitutaki napisał(a):

  mi w zasadzie nie straszne takie lektury młodzieżowe.. choć ostatnio górę biorą lektury dla starszaków 😀 ale Percy’ego stawiam obok Harry’ego czyli w kolejce.. powiedzmy że są zapisani na zabieg czytania refundowany z NFZ i muszą trochę poczekać hehehe 😀

 5. Julia napisał(a):

  Świetna recenzja, teraz na pewno zabiorę się do czytania Percy’ego 🙂 Naprawdę dziękuję za twoje recenzje, ponieważ są świetnie i pomagają mi w wyborze książek do przeczytania.

Dodaj komentarz: