TOP 15 CZAROWNIC, CZARNOKSIĘŻNIKÓW & CZARODZIEJEK W LITERATURZE

Bombla_TOP15Czarownic

Moi Drodzy,

Co prawda Noc Walpurgi już za nami, niemniej Długi Weekend Czarownic wciąż trwa na Wielkim Buku. Dlatego też dzisiaj raz jeszcze słów kilka o tych, którzy władają magią, kierują mocą i wciąż niezmiennie od wieków działają na naszą na masową wyobraźnię.

Wiedźmy, czarownice, czarodziejki i czarnoksiężnicy pojawiają się w różnych dziełach popkultury w niemal niezmienionej formie. Magia, ta biała, jak i ta czarna, kieruje ich czynami i tworzy kolejne legendy, o których nie sposób zapomnieć. Niektóre z nich wryły się już w naszą podświadomość, tworząc swoiste tropy, archetypy, o których pamiętamy, nawet nie za bardzo zdając sobie z tego sprawę.

Na Wielkim Buku oddaję hołd tym największym, najpotężniejszym, tym według mnie najwspanialszym władcom magicznego świata. Specjalnie dla Was:

TOP 15 najważniejszych, najpotężniejszych czarownic, czarnoksiężników i czarodziejek literatury

NAJ NAJ NAJ:

Baba Jaga, czyli Wiedźma z baśni – to od niej wszystko się zaczęło, to właśnie ona pozostaje z nami na zawsze i nawet po latach potrafi prześladować sny. Przybiera postać Złej Królowej i handlującej jabłkami starowinki w „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, pojawia się jako urocza babinka-kusicielka w żarłocznych „Jasiu i Małgosi”, a w kręgu podań słowiańskich Baba Jaga to starucha, jędza, która mieszka w środku lasu w chatce na kurzej nóżce i porywa zagubionych wędrowców. Nie sposób się od niej uwolnić.

Na miejscu 1:

Maleficent z baśni o „Śpiącej Królewnie” według Braci Grimm i Charles’a Perrault – siódma lub trzynasta wróżka (w zależności od wersji). Mściwa i okrutna, bo to właśnie o niej zapomniano przy urodzinach księżniczki Różyczki. Rzuca na dziecko klątwę śmierci, którą pozostałe wróżki załagodziły do klątwy wiecznego snu. Jej opowieść wciąż fascynuje, bo w samej baśni jest to postać mocno niedopowiedziana – nie znamy nawet jej imienia, nie znamy przeszłości, nawet motywacje pozostają mgliste. Zyskała je jednak dzięki animacji oraz filmowi produkcji Walta Disneya, dzięki czemu jej legenda ożywa, a sama Maleficent stała się wielowymiarowa.

Na miejscu 2:

Jadis, czyli Biała Czarownica z „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa – podobno jest po części perskim dżinem i olbrzymką ze Wschodu, która poprzez swoje okrucieństwo i intrygi dochodzi do władzy w Narnii, zamieniając ją w krainę śniegu i lodu. Fascynująca postać o niezwykłej przeszłości, bezlitosna w swoim bestialstwie.

Na miejscu 3:

Czarnoksiężnik z Angmaru z Trylogii „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena – zwany władcą Morgulu, to pierwszy i najsilniejszy z Upiorów Pierścienia. Wódz Nazgûli, który dawniej był magiem i królem w krainie Ludzi, a któremu zaoferowano najpotężniejszy z Dziewięciu Pierścieni Władzy. Zamieniony w chciwego upiora stał się niewolnikiem Saurona, obezwładnionym przez Jedyny Pierścień

Na miejscu 4:

Keziah Mason ze „Snów w Domu Wiedźmy” H.P. Lovecrafta – jej historia sięga 1662 roku i procesów w Salem, w których została oskarżona o konszachty z szatanem. Keziah przyznała się do podpisania Czarnej Księgi Azathoth, do przybrania imienia Nahab i w końcu oskarżona o czary. Kobieta jednak zniknęła w tajemniczy sposób przed ostatecznym wykonaniem wyroku i teraz powraca po latach, w cudzych snach, a towarzyszy jej niezwykły chowaniec, ludzko-szczurza kreatura zwana Brązowym Jenkinsem, czyli omen śmierci.

Na miejscu 5:

Voldemort z serii o Harrym Potterze J.K. Rowling – znany także ze szkolnych lata jako Tom Marvolo Riddle, jak Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, jako Sam Wiesz Kto i w końcu zwany Czarnym Panem przez swoich wyznawców. Najpotężniejszy czarnoksiężnik, stojący na czele śmierciożerców, który za czasów swojego panowania uśmiercił tysiące osób, pragnąć zdominować świat mugoli, czyli zwykłych ludzi. Pragnąć osiągnąć nieśmiertelność rozszczepił swoją duszą na siedem kawałków i zaklął je w siedmiu miejscach, by ocalić się przed śmiercią.

A pozostałą dziesiątkę poznacie oglądając filmik. 😀 Miłego oglądania!

I dajcie mi koniecznie znać, które czarownice, czarownicy i czarodziejki zrobili na Was największe wrażenie.

O.

 

Komentarze do: “TOP 15 CZAROWNIC, CZARNOKSIĘŻNIKÓW & CZARODZIEJEK W LITERATURZE

  1. katiakatiusza napisał(a):

    Baba Jaga <3 O tak, pamiętam doskonale, gdy byłam młodsza, straszono mnie złą wiedźmą i którejś burzowej, wichrowej nocy spojrzałam w okno, a tam… wielki poruszający się cień! Do dziś skrycie wierzę, że to była legendarna Baba Jaga 😉

    Droga Olgo, czytałaś może albo masz w planach serię komiksów Fables (Baśnie)? Jak na prawdziwe baśnie przystało, pojawia się tam i postać wiedźmy (nie jednej zresztą!), myślę że jej wizerunki i charakterek mogłyby ci przypaść do gustu : ) Serdecznie polecam!

Dodaj komentarz: