Moi Drodzy,
Jesienne szaleństwo trwa na Wielkim Buku! Aż ciężko mi uwierzyć, że mija ostatni dzień września i niebawem rozkręci się prawdziwa październikowa aura. W takich chwilach myślę od razu o niezastąpionym Rayu Bradburym i jego październikowych opowieściach i ostrzeżeniu jakie rzuca w „Jakiś potwór tu nadchodzi”: Strzeż się jesiennych ludzi… Brrrr… Ciarki od razu mnie przechodzą.
Jednak jesieni nie sposób nie kochać i wie o tym także Książkopatia, która z miłości do jesiennej aury na swoim blogu (link TUTAJ) stworzyła kiedyś specjalny TAG, którym dzisiaj z przyjemnością dzielę się z Wami.
Zapraszam na:
JESIENNY BOOK TAG!
-
Kocyk, herbata i książka, czyli powieść idealna na jesienne wieczory.
„Miniaturzystka” Jessie Burton – zaskakująca, symboliczna i bardzo kobieca opowieść pełna stłumionych uczuć i skrywanych emocji. „Fabuła omija utarte ścieżki, powielane przez innych szlaki, by wydobyć jak najpełniejszy i jak najbardziej realistyczny obraz egzystencji w Amsterdamie XVII wieku. Jest tu przemoc, okrucieństwo i walka z obłudą holenderskiego społeczeństwa, które nie może wybrać pomiędzy cnotą a bogactwem. Jest próba pokonania ustalonego porządku, wojna o wyzwolenie z narzuconych okowów tak płciowych, rasowych, jak seksualnych. Miejscami bardzo emocjonalna, surowa w opisach tak miejsc, jak i tego, co dzieje się wewnątrz każdego z bohaterów – „Miniaturzystka” zmusza do domyślania się, odczytywania między słowami ukrytych głęboko sensów. Historyczna powieść o mniejszościach, którym jeszcze przez wiele wieków nie uda się ulecieć ze złotych klatek, unikatowa i przenikliwa aż do bólu w swojej pozornej prostocie.” Więcej TUTAJ.
-
Kalosze i kałuże, czyli książka, która zapewniła Tobie wiele frajdy.
„Park Jurajski” Michael Crichton – DINOZAURY, czyli niezmiennie fascynujący powrót do czasów dzieciństwa i marzeń o paleontologii. „Przypomina to kultowego już „Frankensteina” Mary Shelley, czy „Wyspę Doktora Moreau” H.G. Wellsa, czyli dwie historie ukazujące mroczną stronę człowieka, który nie potrafi powstrzymać się przed zabawą w boga. John Hammond to taki współczesny Wiktor Frankenstein – wizjoner, który przekracza granice moralności, by wpaść w otchłań, którą sam otworzył. Bo przecież nie da się zatrzymać życia. Nie da się zapanować nad czymś, co ma władzę nad samym człowiekiem. Nad pierwotną siłą, która trwa nieskończenie od miliardów lat i samotnie przemierza kosmos.” Więcej TUTAJ.
-
Hulający wiatr, czyli powieść, która targała Twoimi emocjami.
„Ciemno, prawie noc” Joanna Bator – przerażająca, wywołująca ból brzucha powieść o ciemnych listopadowych wieczorach, gdy ludzie znikają ot tak, wychodzą z domu i już nigdy nie wracają. „„Ciemno, prawie noc” to jedna z tych powieści niesamowitych, która w miarę czytania, w miarę upływu stron i rozdziałów, wywołuje w czytelniku chroniczny ból brzucha wraz z naturalną potrzebą zwinięcia się w kłębek, w pozycji płodowej, tak by przeczekać najgorsze. W trakcie lektury rodzi się strach. Taki najbardziej pierwotny, jak z czasów dzieciństwa, gdy każdy potwór w szafie był podwójnie potworny. Joanna Bator wykorzystała element narracji nieomal baśniowej, która działa na podświadomość, wsysa się mackami i siedzi przyczajona. Historia Alicji, która wpadła do króliczej nory wałbrzyskiego koszmaru, by tam przesądził się los jej oraz zaginionych dzieci, zostawia po sobie trwały ślad. Wielkie pole do rozmyślań. Pozostawia też czujny umysł, włącza czerwone światełka, gdy tylko pojawia się drugi człowiek na ciemniejącej ścieżce.” Więcej TUTAJ.
-
Deszczowa pogoda, czyli ogromny wyciskacz łez.
„Złodziejka książek” Marcus Zusak – uniwersalna opowieść o wojnie, o magii i sile słów, które mają moc, by przekształcać świat wokół. „„Złodziejka Książek” to ten rodzaj powieści, która może wyrwać Wam serce na raz, albo zabierać je po kawałku, z każdą kolejną stroną. Jej spektakularny sukces wcale nie dziwi, tym bardziej, że traumy Drugiej Wojny Światowej wciąż nie śpią, a ożywają co rusz we wspomnieniach, podkradane przez popkulturę, by przypominać o latach tragedii, której nie sposób opisać. To piekło innego rodzaju, które ujęte w konkretne słowa rozsypuje się w niepojęte liczby, w dym i proch. Wyłapać można jedynie emocje, tak żywe w tym królestwie Śmierci. Smutek i radość jednocześnie, miłość i nienawiść, złość i uległość – cały kalejdoskop wrażeń. Do przeżywania wciąż od nowa. Markus Zusak ze słów wyrzeźbił uniwersalną powieść dla wszystkich, która może odmieniać życie (chociaż wcale nie musi). Powieść, która może wzbudzać miłość do książek (chociaż nie do wszystkich). Powieść, która może rodzić życie (ale czuwać nad nim będzie Śmierć).” Więcej TUTAJ.
-
Złota polska jesień, czyli królowa trzeciej pory roku!
„Dziewczyny” Emma Cline – niby rozpalone do białości kalifornijskie lat, palące słońce, czas wolnej miłości i odlotów w krainy niebytu, a jednak dreszcze przenikają czytelnika do szpiku kości, gdy zorientuje się, że to wszystko gdzieś kiedyś było. Być może nie do końca akurat tak, słowo w słowo, być może wiele tu fabularyzowanych wątków, ale też okrucieństwo prawdy, które zbija z nóg. „Emma Cline zamyka ten terror w subtelnych zmianach, delikatnych wibracjach i zależnościach panujących w sekcie – zmarszczenie brwi, krzyk, uderzenie w twarz. Jej powieść to nie tylko niezwykły, wciągający styl, ale falująca atmosfera, którą buduje poczucie dziwnego osaczenia, tak jakby od pewnych wyborów nie było już ucieczki. Nic już nigdy nie będzie takie samo, Manson przechodzi do historii, wraz z nim „Dziewczyny” – te, które pragnęły, by ktoś je tylko zauważył, bo w końcu: Wszyscy chcemy, żeby nas widziano.” Więcej TUTAJ.
Kogo by tu nominować? Michał z TakiTuTaki, Marta z LolantaCzyta, Blanka ze Stalowej Magnolii, Karolina z TanayahCzyta & Ewelina z Czytam,jestem po drugiej stronie lustra. <3
Cudnej jesiennej zabawy!
Bo warto czytać.
O.
Razem z Księgarnią Internetową WOBLINK zapraszamy na konkurs!
ZADANIE KONKURSOWE:
Jakie jest Wasze najpiękniejsze wspomnienie minionego lata?
Nagroda: 1x ebookowy egzemplarz „Dziewczyn” Emmy Cline
REGULAMIN KONKURSU:
- Organizator: Olga Kowalska blog Wielki Buk i Księgarnia Internetowa WOBLINK.
- Konkurs trwa: Od piątku 30 września 2016 roku do 9 października 2016 do godz. 23:59
- Zwycięzcy: Zwycięzca zostanie wylosowany po 9 października.
- Nagroda: 1x ebookowy egzemplarz „Dziewczyn” Emmy Cline
- Uczestnikiem konkursu zostaje osoba udzielająca odpowiedzi na pytanie konkursowe, w formie pisemnej, w komentarzach pod tekstem.
- Koszt nadania nagród ponosi organizator. Termin zgłaszania się po nagrodę to 31 października 2016, po którym to terminie zwycięzca automatycznie zrzeka się nagrody w przypadku niepodania swoich danych do wysyłki.
*Tekst i filmik powstały we współpracy z Księgarnią Internetową WOBLINK. <3
**Zapraszam na filmik! 🙂