WIELKOBUKOWE WYZWANIE 2017 #WB2017

bombla_wyzwanie2017

Moi Drodzy,

To już prawie prawie Nowy Rok! A jak wiadomo powszechnie – Nowy Rok to nowe zobowiązania, nowe postanowienia i… nowe WYZWANIA!

Dla książkoholików Nowy Rok to czas przygotowań. Szykujemy kolejne stosy książkowe, robimy inwentaryzacje na półkach biblioteczek tak tradycyjnych, jak wirtualnych, porządkujemy tytuły, zerujemy liczniki i BUM! Zaczytujemy się obsesyjnie!

Dlatego jak co roku, już tradycyjnie, dla szalonych bukoholików przygotowałam pyszną zabawę, niewielkie wyzwanie, czyli coś, co lubimy bardzo bardzo.

Zapraszam na:

WIELKOBUKOWE WYZWANIE 2017!

logowyzwanie2017

W tym roku WIELKOBUKOWE WYZWANIE jest podwójne, bo uniwersalne i BEZSENNE, a na dokładkę zmienia swoją formę i tym razem zagramy w skojarzenia!

Przed Wami 12 + 1 propozycji tematycznych, geograficznych, pomysłów i skojarzeń na lektury. W tym roku postanowiłam zabrać Was w podróż dookoła świata.

wyzwanie2017

Na wodach oceanu: opowieści z wodą w tle, marynistyczne, których akcja dzieje się na oceanie, na morzu, w okolicznych portach, na wyspach i wszędzie tam, gdzie WIELKA WODA odgrywa najważniejszą rolę. Np. „Moby Dick” Herman Melville, „Dostatek” Michael Crummey, „W samym sercu morza” Nathaniel Philbrick.

ZALICZONE: „The North Water” Ian McGuire

W Kraju Kwitnącej Wiśni: opowieści z Japonią w tle, których akcja rozgrywa się w Japonii, lub japońskiego autora, albo książki dotyczące japońskiej kultury jako takiej, reportaże, czy poradniki. Np. „Wyznania gejszy” Arthur Golden, „Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni, „Norwegian Wood” Haruki Murakami.

ZALICZONE: Trylogia „Uzumaki” Junji Ito

Północny wiatr: przenosimy się na północną półkulę, np. do Skandynawii, na Grenlandię, na koło podbiegunowe, wybieramy autorów z północy, czytamy reportaże, sięgamy po opowieści, których akcja rozgrywa się w północnych krajach. Np. „Jeden z nas” Asne Seierstad, trylogia Millennium Steig Larsson, „Moja Walka” Karl Ove Kanusgard.

ZALICZONE: „Bezsilni” Kati Hiekkapelto

Amerykańska sielanka: do wyboru, do koloru, mamy całe Stany Zjednoczone i Kanadę do zdobycia! Westerny, południowy gotyk, granica teksańsko-meksykańska, kanadyjskie lasy, alaskańskie pustkowia, nowojorskie historie, rozgrzanie słońce Kalifornii, kukurydziane pola Iowa, a to dopiero początek! Np. „Dotyk” Alexi Zentner, „Krwawy Południk” Cormac McCarthy, „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” Katarzyna Surmiak Domańska.

ZALICZONE: „Araf” Elif Shafak

Pierogi ruskie: za wschodnią granicą czeka kraina opowieściowej obfitości – Ukraina, Białoruś, Rosja, Litwa, Gruzja, Estonia, aż do mongolskich stepów. Sięgamy po autorów ze wschodu, po tych, których wschód inspiruje, wracamy do klasyki i korzeni rosyjskiej kultury. Np. „Anna Karenina” Lew Tołstoj, „Ósme życie” Nino Haratashwili, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz.

Zielone wzgórza Afryki: opowieści z Czarnego Lądu, legendy, baśnie, historie prawdziwe, wspomnienia, powrót do czasów kolonializmu, współczesny reportaż, powieści o powrotach. Np. „Kongo” Michael Crichton, „Droga do Domu” Yaa Gyasi, „Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen.

Pustynne noce: odwiedzamy arabskie kraje maghrebu, czyli idziemy za piaskiem Sahary, słuchamy śpiewu beduinów, zwiedzamy Maroko, Tunezję, Algierię, a nawet Egipt, nie zapominając, że pustynie to nie tylko północ Afryki. Np. „Dziecko piasku” Tahar Ben Jelloun.

W Krainie Kangurów: przenosimy się na Antypody! Australijskie bezkresne przestrzenie, pisarze, którzy powoli podbijają serca czytelników z całego świata, unikatowe lokacje i kultura Aborygenów, która powoli odchodzi w przeszłość. Np. „Człowiek Nietoperz” Jo Nesbo, „Ścieżki północy” Richard Flanagan, „Anglicy na pokładzie” Matthew Kneale.

ZALICZONE: „Big Little Lies” Liane Moriarty

Na wyspach Pacyfiku: mamy cały ocean z wyspami do penetrowania. Np. „Euforia” Lily King, „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton, „Botanika Duszy” Elizabeth Gilbert.

Na jedwabnym szlaku: przez kraje Bliskiego Wschodu, przez Indie, aż do Chin. Wybór opowieści i autorów jest ogromny, fascynujący, do odkrywania wciąż na nowo. Np. „Kobiety w kąpieli” Tie Ning, „Gołębiarki” Alice Hoffman, „Wszystko za Everest” Jon Krakauer.

Herbatka u Królowej: poznajemy literaturę Wysp Brytyjskich, sięgamy po klasykę, albo zakochujemy się we współczesnych opowieściach, niekoniecznie spod pióra Brytyjczyków z dziada pradzaida. Np. „Beowulf”, „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, „Londyn NW” Zadie Smith.

Latynoski szał: od Meksyku aż po Argentynę, przez pustynię Sonory, góry Peru, równiny Amazonki aż po pampę. Np. „2666” Roberto Bolano, „Sto lat samotności” Gabriel García Marquez, „Dom Duchów” Isabel Allende.

ZALICZONE: reportaż „Żywi czy martwi” Federico Mastrogiovanni

Polska dusza: polska literatura, polskich autorów, o Polsce, w Polsce, z polskim akcentem, czyli po naszemu, w rodzimych klimatach. Np. „Sońka” Ignacy Karpowicz, „Dygot” Jakub Małecki, „Polska odwraca oczy” Justyna Kopińska.

ZALICZONE: „Xięgi Nefasa. Trygław władca losu” & „Xięgi Nefasa. W zaświatach”

BEZSENNE WYZWANIE 2017

Dla miłośników Bezsennych Śród, czyli szeroko pojętej grozy, horroru, thrillerów, opowieści gotyckich, weird fiction, a nawet kryminałów.

bezsennewyzwanie2017

Uniesienia krwiopijcy: opowieści wampiryczne, wilkołaczne, takie, w których noc, księżyc i krew są największym sprzymierzeńcem, np. „Miasteczko Salem” Stephen King.

Nieśmiertelna klasyka: sięgamy do źródeł, cofamy się w przeszłość, tam, gdzie wszystko się zaczęło, np. „Wendigo” Algernon Blackwood.

Widzialne/niewidzialne: opowieści niesamowite, tajemnicze, w których nic nie jest pewne do samego końca np. „Rebeka” Daphne du Maurier.

ZALICZONE: „The Night Sister” Jennifer McMahon

Apoteoza przemocy: czyli człowiek człowiekowi wilkiem, potworem, największym koszmarem, np. „Dziewczyna z sąsiedztwa” Jack Ketchum.

ZALICZONE: „Header” Edward Lee

Demoniczne spotkania: egzorcyzmy, demony, nawiedzenia, rytuały, sekty i zakazane praktyki, np. „Głowa pełna duchów” Paul Tremblay.

Dom pełen duchów: miejsca nawiedzone, inne, żyjące swoim własnym życiem, w których murach coś wędruje sobie samotnie i czeka, np. „Nawiedzony” Shirley Jackson.

W objęciach mordercy: zwyrodniałe zbrodnie, kryminalne zagadki, śledztwa, porwania, uprowadzenia i wyścig z czasem, np. „System” Tom Rob Smith.

ZALICZONE: „Młyn do Mumii” Petr Stancik

Leśne widziadła: czyli wszędzie tam, gdzie przyroda staje się największym wrogiem człowieka, np. „Gałęziste” Artur Urbanowicz.

ZALICZONE: „House of Echoes. A Novel” Brendan Duffy

W szponach szaleństwa:  bezkresna pustka, samotność w otchłani i ciemność kosmosu, czyli nikomu nie można ufać, tym bardziej sobie i swoim zmysłom, np. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” H.P. Lovecraft.

Umysł psychopaty:  penetrujemy psychopatyczne umysły, zgłębiamy zaburzenia, obserwujemy zwyrodnialców i ich ofiary, np. „Milczenie owiec” Thomas Harris.

Zjedz mnie! Tam, gdzie ludzkie ciało przestaje być tabu, a staje się smakołykiem, historie kanibali, cielesnych eksperymentów, zwyrodnialców smakujących ludzkie mięso. Np. „Ludzie z Bagien” Edward Lee.

Nevermore! Sięgamy po opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze, po wiersze, poematy Edgara Allana Poe.

Słowiański bzik, czyli powrót starych bogów,  rytuałów, wierzeń, folkloru naszego kręgu kulturowego, np. „Czarny Wygon” Stefan Darda.

ZALICZONE: „Kostuszka” Carla Mori

ZASADY DZIAŁANIA:

 • 1 skojarzenie = 1 lektura, czyli np. NA WODACH OCEANU = „Moby Dick” Herman Melville;
 • Każdy może brać udział w WYZWANIU, nie ma ograniczeń;
 • Możecie wybrać albo wyzwanie uniwersalne, albo BEZSENNE, albo dwa naraz, jak tylko Wam się podoba;
 • Jeśli dołączacie do WYZWANIA, a prowadzicie bloga lub vloga, to będzie mi bardzo miło, jeśli użyjecie oficjalnego logo albo wspomnicie o tym wyzwaniu;
 • Linki do swoich blogów/vlogów podsyłajcie w komentarzu pod tekstem;
 • Korzystajcie z hashtagu #WB2017;

BAWICIE SIĘ CUDOWNIE I CZYTAJCIE RADOŚNIE 

PODSUMOWANIE WYZWANIA 2016

A tak prezentuje się moje WYZWANIE 2016 – wyłożyłam się na… klasyce! I na Klubie Opry! Nie wspominając nawet o Sienkiewiczu. Co za wstyd! 😀 I pomyśleć, że w zeszłym roku wyłożyłam się na trylogii i reportażu.

wyzwanie2016

Mam nadzieję, że WIELKOBUKOWE WYZWANIE 2017 Wam się spodoba. 🙂

Życzę Wam cudnego Sylwestra, pysznej zabawy i pięknego noworocznego zaczytania!

Bo warto czytać.

O.

A! I nie zapomniejcie zajrzeć na WIELKIE PODSUMOWANIE ROKU – czekają na Was najlepsze i najgrosze książki 2016. 🙂

128 thoughts on “WIELKOBUKOWE WYZWANIE 2017 #WB2017

 1. Olcia czyli Złodziejka zapisanych stron pisze:

  Wyzwanie znalazłam trochę późno ale z miłą chęcią je wykonam. Wybieram uniwersalne wyzwanie, ponieważ zazwyczaj lecę po fantastykę. A teraz poznam trochę świata. W końcu nie trzeba wydawać fortuny na jego zwiedzanie 🙂
  baner jest na samym dole bloga, a jutro pojawi się post z wyzwaniami w jakich uczestniczę 🙂
  Pozdrawiam cieplutko c:
  zlodziejka-zapisanych-stron.blogspot.com

 2. lars pisze:

  Genialne wyzwanie, chociaż co do wielu pozycji na liście się nie zgadzam. Czemu tak mało kryminałów? Ja bym dołożył koniecznie „Taniec wdowca” Ricka Riordana – świetny tegoroczny kryminał, którego akcja rozgrywa się w słonecznym Teksasie. Sporo tequili i naprawdę wciągająca intryga w amerykańskiej branży muzycznej, oczywiście rozwiązywana przez neurotycznego detektywa. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s