Harlan Coben: od czego zacząć?

Harlan Coben. Poznajcie fenomen jednego z najpoczytniejszych, bestsellerowych twórców literatury gatunkowej.

KILKA SŁÓW O…

Harlan Coben urodził się w Newark, New Jersey,w Stanach Zjednoczonych i już w młodości odczuwał pociąg do literatury i pisał opowiadania. Studiował na Uniwersytecie Amherst, gdzie również rozwijał swoje umiejętności pisarskie.

Zadebiutował z impetem w 1990 roku powieścią „Mistyfikacja”. Książka przyciągnęła uwagę otrzymała pozytywne recenzje i stała się początkiem jego udanej kariery pisarskiej.

Coben kontynuował tworzenie intrygujących thrillerów, wciągając czytelników w tajemnicze historie pełne zwrotów akcji. Często eksploruje tematy związane z tajemnicami przeszłości, utratą i poszukiwaniem prawdy, co sprawia, że jego powieści są nie tylko emocjonujące, ale także poruszające. Kolejne tytuły przyciągnęły miliony spragnionych cobenowych opowieści na całym świecie.

Pojawiają się kolejne adaptacje filmowe i serialowe jego książek, a on sam pełnił rolę producenta wykonawczego. Jego umiejętność tworzenia skomplikowanych fabuł wciągających widzów przekroczyła granice literatury.

W ciągu swojej kariery Coben zdobył wiele nagród, w tym prestiżową Edgar Award, przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie literatury kryminalnej. Jego determinacja, wytrwałość i pasja do pisania sprawiły, że stał się jednym z najbardziej wpływowych i cenionych autorów współczesnych thrillerów. Stał się literackim fenomenem światowym.

FENOMEN LITERACKI

Harlan Coben to literacki fenomen. Można się kłócić o jego książki, można je lubić lub nie, ale fakt pozostaje faktem – książki Harlana Cobena są fenomenem. Niektórzy zarzucą mu schematyczność, a ja powiem tak: to właśnie ten schemat, ta umiejętność operowania wg ściśle ustalonych zasad i konkretnych pomysłów sprawiają, że jest tak uwielbiany, a jego książki schodzą jak ciepłe bułeczki.

To właśnie domena tych największych i najbardziej poczytnych – przyjrzyjcie się Remigiuszowi Mrozowi, Jo Nesbø, Camilli Lackberg i innym bestsellerowym twórcom – ich sukces to nie oryginalność i silenie się na coś czego jeszcze nie było, ale rzemieślnicza umiejętność dostarczania satysfakcjonującej rozrywki swoim czytelnikom. I opowieści, których mogą być pewni.

Mój własny patent na Cobena to czytanie jego książek co kilka miesięcy, wymiennie z innymi twórcami opowieści o zbrodni, żeby nie przedobrzyć z jego schematem i żeby nigdy mi się nie znudził.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

W głębi lasu”

To mój cobenowy ulubieniec od wielu wielu lat – mam sentyment do tej książki, do którego wracałam trzykrotnie. Myślę, że to kwestia zbudowanego przez Harlana Cobena klimatu. Ciemny las i śmierć nastolatków, którzy wymknęli się z okolicznego obozu. Mroczna przeszłość, która powraca. I tajemnica, którą trzeba odkryć. Dla mnie to jest kwintesencja stylu i możliwości tego autora, fantastyczna rozgrywka i prawdziwa frajda z lektury.

Nie mów nikomu”

Kolejny niezapomniany tytuł, historia człowieka, który w tragicznych okolicznościach stracił żonę i wciąż od nowa przeżywa tę stratę od ośmiu lat. I znów zagadka przeszłości, śmierć, która powraca, sekret, który musi wyjść na jaw. To takie znaki rozpoznawcze Cobena, które podrasowane wartką akcją i sensacją robią na czytelniku wrażenie.

Bez skrupułów”

Do gry wkracza ulubiony bohater Harlana Cobena, były koszykarz, teraz agent sportowy – Myron Bolitar, który podejmuje się śledztwa w sprawie domniemanego gwałtu i morderstwa popełnionego przez gwiazdę futbolu. I tak to właśnie się zaczyna, a Myron staje się z miejsca jednym z najulubieńszych bohaterów literackich, którego poczynania (i jego siostrzeńca i przyjaciela też) śledzimy z zapartym tchem.

Mów mi Win”

Drugim kultowym bohaterem stworzonym przez Harlana Cobena jest najlepszy przyjaciel Myrona Bolitara, czyli Win, a w zasadzie Windsor Horne Lockwood III. Win to taka niejednoznaczna postać. Robi co chce, z kim chce i zawsze na własnych zasadach. To dandys o mięśniach osiłka, który kocha przemoc, kocha seks, mężczyzna, który nie ma żadnych skrupułów. I to jest jego historia, początek nowego cyklu, w którym bliżej przyglądamy się jego specyficznej rodzinie.

Nieznajomy”

Opowieść o małżeńskim sekrecie z przeszłości, o pozorności wirtualnego świata i o rozpadzie rodziny. Kiedy podchodzi do ciebie Nieznajomy, wiedz, że twoje życie już nigdy nie będzie takie samo. On zdradza sekret, ale nie twój, a kogoś bliskiego twemu sercu. I odmienia tym samym wszystko. To przejmujący thriller, poruszający ważny, współczesny temat anonimowości w sieci i tego, czy naprawdę można jeszcze pozostać niewidzialnym w erze, gdy wszyscy prowadzimy wirtualne życie na równi z tym realnym, a czasami… bardziej.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem Albatros.

Dodaj komentarz: