„Rok w rozmowie. Pisarze Krytycznym Okiem” Jarosław Czechowicz – recenzja

Bombla_RokWrozmowie

Jarka Czechowicza i jego blog Krytycznym Okiem zna już w literackim świecie chyba każdy czytelnik obeznany z literaturą, a przynajmniej każdy powinien. Krytycznym Okiem to wyższa półka książkowej blogosfery i klasa sama w sobie, a recenzje Jarka, jego analizy oraz przemyślenia wyróżniają się jakością, której często ze świecą szukać w odmętach internetu. Znaki szczególne to oczytanie, umiejętność pięknego wyrażania myśli, dopracowany język i teksty, po których od razu wiemy, czy chcemy sięgnąć po daną pozycję, czy też nie do końca. Jarek ma umiejętność przekonywania i wie, co w trawie piszczy, ale przede wszystkim ma ku temu jak najsolidniejsze podstawy. Język polski to jego konik, literatura to jego życie oraz wielka pasja, którą widać w każdej postawionej literce i każdym kolejnym tekście.

Jednak Jarek Czechowicz to także bloger literacki i recenzent, który nie boi się stanąć twarzą w twarz ze swoimi idolami i zadawać im dogłębnych, intensywnych w przekaz pytań. Tak właśnie powstał jego cykl wywiadów, czyli „Rok w rozmowie. Pisarze Krytycznym Okiem”, dzięki któremu i my możemy stanąć oko w oko z plejadą polskich pisarzy i zerkając zza pleców Jarka podziwiać, jak bierze ich w krzyżowy ogień pytań.

Jeden rok, dwanaście miesięcy i trzynaście rozmów z trzynastoma wyjątkowymi postaciami świata polskiej literatury. A pośród nich: Katarzyna Bonda, Anna Janko, Justyna Bargielska, Joanna Bator, Kaja Malinowska, Inga Iwasiów, Marta Syrwid, Remigiusz Grzela, Piotr Czerwiński, Dawid Konraga, Grzegorz Kozera, Jacek Wangin i Ignacy Karpowicz.

Okładkowy148

W ręce czytelnika trafia dopracowana pod względem wizualnym i merytorycznym publikacja, która jest niejako rozwinięciem cyklu blogowego, uzupełnionym i doszlifowanym, w minimalistycznej oprawie graficznej. Tutaj liczy się słowo i rozmowa. A pytania są wcale nieproste i nietuzinkowe jednocześnie. Wymykają się schematom, są unikatowe w swojej prawdziwości i pewnie wielu z tych autorów nigdy więcej nie odpowie nikomu w tak otwarty, szczery sposób. Osobiste, nawiązujące do twórczości, do tego konkretnego momentu w życiu, do postrzegania rzeczywistości przez pryzmat literatury i literatury przez pryzmat rzeczywistości. Dowiemy się czego boi się Joanna Bargielska, co myśli o związkach między ludźmi Anna Janko, przeczytamy o baśniach dla dorosłych Katarzyny Bondy. Poznamy brutalne zdanie Jacka Wangina na temat współczesnej pisarskiej megalomanii, lekarstwo na szaleństwo Piotra Czerwińskiego, czy filozofię podróży Joanny Bator.

Co ogromnie podoba mi się zarówno u rozmówców, jak i u samego Jarka, to fakt, że potrafią przyznawać się do niewiedzy, że ciągle nad sobą pracują, uczą się i rozwijają bez względu na wiek, czy przekonania. Ogromnie cieszy fakt, że tu nikt nie stoi wypięty na piedestale – rozmówców i pytającego łączy wspólna pasja, łączy książkowy świat i cała historia literatury, do której odnoszą się z szacunkiem. Podobnie z perspektywą postrzegania współczesnego świata – nikt nie ucieka przed zmianą, nikt tu nie zatrzymał się w czasie i także sami bohaterowie poszczególnych książek, o które pyta Jarek mieliby szansę rozwinąć się w innym kierunku, gdyby znali przyszłość. Autorzy, autorki, pisarze, pisarki dyskutują otwarcie o przeszłości, o przyszłości, o tu i teraz bez sztucznego nadęcia, po prostu tak jak jest.

20160303_133213

Na polu wywiadów i przeprowadzonych rozmów Jarek Czechowicz wysoko stawia poprzeczkę, tak jak Krytycznym Okiem stawia wysoko poprzeczkę wszystkim recenzentom oraz blogerom. W tych wywiadach jest coś pokrzepiającego – „Rok w rozmowie” to dowód na to, że inteligentny dialog o literaturze dwojga oczytanych ludzi jest wciąż możliwy. Między słowami czuć niezwykłą pasję, miłość do książek i zwyczajną radość, a tego nie spotyka się na co dzień. Taka rozmowa nie musi być odbębniona, potraktowana po łebkach, ale dogłębna i konkretna, unikająca powierzchownych treści. Jarkowi udało się po prostu rozmawiać, jak człowiekowi z człowiekiem, bez niepotrzebnych kreacji wizerunku, bez zbędnych ozdobników. Opadły maski – pozostał pisarz i wnikliwy czytelnik.

Kto zna Jarka, kto zagląda na Krytycznym Okiem, ten wie, czego oczekiwać od „Roku w rozmowie”. Natomiast, kto nigdy nie słyszał o tym jednym z najważniejszych literackich polskich blogów, ten obowiązkowo musi nadrobić zaległości, odwiedzić Jarka w jego naturalnym, blogowym środowisku, rozejrzeć się i… dołączyć do grona stałych czytelników.

Rok w rozmowie to zapis tego, co pisarzom bliskie i dalekie, oraz świadectwo ich świadomości bycia tym, kim są teraz. To były dobre rozmowy. Mam nadzieję, że ich lektura także da satysfakcję.”

O.

* Jarku, ślicznie dziękuję za książkę 🙂

**Koniecznie zajrzyjcie na blog Krytycznym Okiem:

10668872_788119541239974_208762507321592161_o

Komentarze do: “„Rok w rozmowie. Pisarze Krytycznym Okiem” Jarosław Czechowicz – recenzja

  • Bombeletta napisał(a):

   Skąd ja to znam… Ale warto znaleźć czas na książkę Jarka – nawet do podczytywania przez cały rok, po jednym tekście na miesiąc do dobrej kawy. Doskonałe rozmowy w stylu, o który naprawdę dzisiaj już trudno. Polecam 🙂

 1. AnnRK napisał(a):

  Jarka bloga lubię i podziwiam. Chciałabym mieć taką umiejętność analizowania lektur.
  A książkę mam nadzieję kiedyś przeczytać. Lista rozmówców Jarka jest imponująca.

 2. Kinga napisał(a):

  Tak polecałaś, że weszłam na bloga „Krytycznym okiem” i jestem zachwycona tym, co tam znalazłam! Dziękuję:*

Dodaj komentarz: