Moi Drodzy,
Babie lato w pełnym rozkwicie, szkoła już tuż tuż na horyzoncie, a to oznacza, że nadszedł wrzesień początek nowego sezonu wydawniczego. Ile pyszności nas czeka w tym miesiącu! Zobaczcie sami. <3
PATRONATY:
We wrześniu pojawią się aż cztery wyjątkowe tytuły pod patronatem Wielkiego Buka, z których jestem wyjątkowo dumna. Tytuły porządne, grubaśne, które będą walczyć w kategorii najlepszych z najlepszych na koniec roku.
Drobinki nieśmiertelności Jakub Ćwiek
Wydawnictwo Sine Qua Non
Premiera: 13 września
Zbiór opowiadań zainspirowanych podróżą pisarza do Stanów Zjednoczonych, w których dotyka sedna amerykańskości.
Nie zdziwcie się, gdy przypadkiem na barze w przydrożnej restauracji znajdziecie wyryty autograf Johna Waynea, a kierowca osiemnastokołowca okaże się kimś zupełnie innym, niż sądziliście. Słyszeliście o miasteczku na Dzikim Zachodzie, do którego Śmierć nie ma wstępu? Wiecie, co łączy Rockyego Balboę z pewnym tajemniczym starszym panem? Albo jaką historię kryją stare schody w Georgii? Komu nowoorleańscy muzycy naprawdę sprzedają duszę i jak zostać bogiem w Nowym Jorku?
Wszystkie te drobinki budują nieśmiertelność amerykańskiego mitu. Czas odkryć go na nowo!
Rdza Jakub Małecki
Wydawnictwo Sine Qua non
Premiera: 27 września
To mój faworyt do NAJLEPSZEJ POLSKIEJ POWIEŚCI ROKU. <3 Uwielbiam prozę Kuby, jest niesamowita!
Przyjaźń poddana wielkiej próbie i marzenie, które staje się ciężarem
Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.
Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.
Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.
Przyducha Maciej Piotr Prus
Korporacja Ha!Art
Premiera: 25 września 2017
Przyducha następuje wtedy, gdy zmniejsza się ilość tlenu w zbiorniku wodnym. Ryby wykonują gwałtowne ruchy, podpływają blisko powierzchni, próbują łapać powietrze, w końcu giną. Podobny proces dotyka bohaterów powieści Przyducha Macieja Piotra Prusa. Atmosfera świata, a w tym wypadku światem jest Kraków, zagęszcza się, przestrzeń do życia się kurczy, z dnia na dzień rozpada się znana rzeczywistość. Wszystko tonie w smogu i dymie, a żeby przemieszczać się pomiędzy dzielnicami miasta potrzebne są specjalne przepustki. Pojawia się strach, terror i inwigilacja.
Warto również zwrócić uwagę na cztery poniższe tytuły:
Dżentelmen w Moskwie Amor Towles
Wydawnictwo ZNAK
Premiera: 18 września 2017
Wszystko zmienił jeden wiersz To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wielkości szachownicy. Dożywotnio. Taki wyrok wydał bolszewicki sąd.
Nostalgiczna opowieść o ludzkiej godności, o sile jednostki i miłości do sztuki.
Niksy Nathan Hill
Wydawnictwo: ZNAK
Premiera: 13 września 2017
Słodko-gorzka opowieść o współczesnym świecie i rodzinnych relacjach.
Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Każdy widzi je inaczej. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać, albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Każdy ma swoją niksę.
W ciemność Anna Bolavá
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Premiera: 30 września 2017
W ciemność to opowieść o życiu w dusznym postkomunistycznym miasteczku i o kontakcie z przyrodą, która staje się ucieczką, ale również studium rozpadu osobowości. Wszystko, o czym opowiada narratorka, jest jednocześnie przefiltrowane przez zakorzenioną w ludowej, magicznej wizji świata wrażliwość rośliny, zwierzęta, rzeki, a nawet strychy bywają tu reprezentantami tajemniczych, nadprzyrodzonych sił.
Ludzie na drzewach Hanya Yanagihara
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 13 września 2017
Debiutancka powieść twórczyni bestsellerowego Małego życia.
Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem. Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?
Koniecznie dajcie znać, na co Wy zapolujecie w tym miesiącu! <3
Bo warto czytać.
O.