TOP 7 poradników sprawdzone tytuły

Moi Drodzy,

Jak żyć? Wiadomo, w życiu nie bywa łatwo. Nie znamy wszystkich odpowiedzi na dręczące nas pytania. Nie rodzimy się podsiadając wszelkie przydatne umiejętności (przynajmniej ja się nie urodziłam, nie wiem jak Wy?)

Dlatego w takich właśnie chwilach, kiedy dręczy mnie jakieś zagadnienie, kiedy chciałabym rozwiązać jakiś problem, kiedy chciałabym się w czymś konkretnym ulepszyć, to wtedy z pomocą przychodzą mi poradniki. Sięgam po nie wyłącznie wtedy, kiedy potrzebuję znaleźć odpowiedź na faktyczny problem.

Pytaliście, to podrzucam Wam moich poradnikowych ulubieńców to moim zdaniem poradniki najlepsze z najlepszych, na które trafiłam, które pomogły mi rozwiązać mój problem lub nauczyły mnie czegoś wartościowego, a po które warto sięgnąć, jeśli również macie jakieś życiowe wątpliwości.

Na początek, poradniki dotyczące życia osobistego i ulepszania samych siebie:

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos Jordan B. Peterson

Uwielbiam oglądać dr Petersona podczas jego wystąpień w sieci jest zawsze opanowany, elokwentny, jest otwarty na każdego i nie boi się trudnych pytań. Dlatego jeśli szukacie jednego jedynego tytułu, który pomoże Wam ogarnąć się wewnętrznie i stanąć na nogi, to jest to właśnie 12 życiowych zasad..

Jordan B. Peterson może bywa kontrowersyjny, ale bywa genialny, co udowadnia tymi 12 najprostszymi możliwymi poradami, podpartymi humorystycznymi przykładami, dzięki którym podniesiecie się z kolan i z wysoko podniesionym czołem weźmiecie się z życiem za bary.

„Mów prawdę, a przynajmniej nie kłam”, „Bądź precyzyjny w tym, co mówisz”, „Nie porównuj się” jest tu co nieco o dyscyplinie codzienności, o pewności siebie, o odpowiedzialności, a wszystko to podane w zdroworozsądkowy sposób, który inspiruje, a nie przytłacza, a to jest moim zdaniem w poradnikach życiowych najważniejsze.

To poradnik uniwersalny, dla każdego na każdym życiowym etapie.

Życiologia Miłosz Brzeziński

Miłosza Brzezińskiego poznałam dzięki podcastowi Mała Wielka Firma i jego cudownie wręcz stand-upowe wystąpienia przekonały mnie do siebie całkowicie.

W „Życiologii pokazuje jak istotne jest dbanie o każdy aspekt naszego życia: o naszą pracę, o życie domowe i o nas samych. Nazywa to 3 ogrodami i w kolejnych rozdziałach pokazuje w arcyzabawny sposób, jak znaleźć życiową równowagę i odnaleźć swoją osobistą harmonię we wszystkim co robimy.

To, co mi się tutaj podoba, to podejście Miłosza do życia nie udawajmy przed sobą, że we wszystkim możemy być najlepsi, ale dbajmy tak o siebie, jak i o innych.

Warto zaznaczyć, że to nasz polski poradnik i zawieszony w polskich realiach.

Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia Hector Garcia & Francesc Miralles

Moje odkrycie ostatnich miesięcy. Bardzo dużo pracuję, miewałam w moim życiu etapy pracoholizmu i przeciążenia, więc bywało ciężko. Wiadomo jednak, że czasami bywa ciężko i najważniejsze to odnaleźć swoje życiowe ikigai, czyli sens życia.

Inaczej rzecz ujmując, swoją pasję, która sprawi, że każdego dnia, bez względu na obowiązki, będziecie chcieli wstawać z łóżka. To może być Wasza praca (byłoby idealnie), ale to może być ogródek działkowy, albo robienie na drutach albo gotowanie.

Chodzi o coś, co sprawia Wam niebywałą radość, dlatego że ta radość przedłuża życie i to jest już naukowo udowodnione na szerokiej grupie Japończyków, którzy już dawno przekroczyli setkę, a dalej dają czadu.

Poradniki, które przydają się w pracy:

Getting Things Done David Allen

Czyli sztuka bezstresowej efektywności, a prostymi słowami, jak ogarnąć sobie pracę tak, żeby nie zwariować z nadmiaru obowiązków i odnosić sukces.

To idealna książka dla wszystkich, którzy pracują w domu i/lub mają własną firmę, ale nie tylko.

Często mnie pytacie, jak to możliwe, że mam czas czytać tyle książek i pracować i żyć i powiem Wam, że David Allen przyczynił się do mojego sukcesu efektywności.

Książkę czytałam jakoś 10 lat temu chyba i do dzisiaj korzystam z jej porad.

TED Talks. Oficjalny poradnik TED. Jak przygotować wystąpienie publiczne Chris Anderson

Wystąpienia TED są już legendarne na całym świecie, więc jeśli się uczyć wypowiedzi publicznych to tylko od najlepszych.

Chris Anderson jako szef TEDu pokazuje bardzo dokładnie na czym polega fenomen tych wystąpień, zgłębia ich charakterystykę i daje bardzo celne wskazówki, które pozwolą rozwinąć swój własny warsztat mówcy.

Całość dopełnia anegdotami, zdradza kulisy wystąpień i udowadnia, że sztuka wystąpień publicznych mniejszych i większych to nie jest coś, z czym rodzimy się sami, ale coś, czego można nauczyć się i dzięki doświadczeniu ulepszać.

Poradniki dotyczące codzienności:

Slow Fashion. Modowa rewolucja Joanna Glogaza

Joanna, która zaczynała jako blogerka modowa, teraz prowadzi własną firmę, ma swoją kolekcję piżam i wciąż się rozwija jest dla mnie niesamowicie inspirującą osobą.

Joanna jest mistrzynią mody i życia w duchu slow, czyli na tzw. zwolnieniu, bez tego dzikiego pędu ku nowościom i nowym trendom. To właśnie dzięki jej książce okazało się, że wcale nie muszę trzymać w szafie tysiąca ubrań, których nie noszę od lat. Że warto docenić ubrania naszych babć i mam, bo w ich szafach można znaleźć perełki sprzed lat i to jest prawda!

Dzięki Joannie wiem również na co zwracać uwagę na metce przy zakupie nowych ubrań i jak dbać o ciuchy, które już mam.

Jeśli znacie Joannę z internetu, to wiecie, że jest to stonowana, minimalistyczna, spokojna osoba i taka jest również ta książka.

Jak zerwać z plastikiem Will McCallum

Kto mnie śledzi na instagramie ten wie, że od jakiegoś czasu podjęłam walkę z plastikiem wokół mnie. To wszystko dlatego, że zauważyłam w czasie krótkiego urlopu, jak mnóstwo śmieci to pusty, niepotrzebny plastik, którego można by uniknąć.

Akurat przeglądając Harpers Bazaar trafiłam na ten tytuł zakupiłam, przeczytałam i porady wyciągnięte od McCalluma wdrażam w życie pomalutku, tak gdzie mogę.

Warto tutaj zaznaczyć, że McCallum niczego nie każe, niczego nie narzuca, nie narzuca żadnej ideologii, ale pokazuje życiowe i realne sposoby, by pomału eliminować plastik, dla nas samych, na tyle, na ile pozwala normalne życie.

BONUS

Stoicyzm na każdy dzień roku Ryan Holiday

Idealny tytuł jeśli poradników jako takich nie lubicie, a szukacie moralnego i intelektualnego wsparcia.

W tym miejscu podpowiem Wam tylko, że w ogóle większość życiowych poradników czerpie garściami z filozofii stoików, więc stoików warto po prostu mieć pod ręką.

W książce znajdziecie stoickie formuły, morały, przepisy na życie, a wszystko to niezwykle czytelne, podzielone na 365 dni roku, absolutnie uniwersalne.

W środku cytaty z Marka Aureliusza, Epikteta, Seneki i innych, a na dokładkę wprowadzenie do myśli stoickiej w ogóle, dzięki któremu będziecie mogli dostrzec jak bardzo współczesne poradniki inspirują się antyczną myślą. I dobrze.

A Wy? Sięgacie po poradniki? Polecacie konkretne tytuły?

O.

Komentarze do: “TOP 7 poradników sprawdzone tytuły

  1. Marek Jankowski napisał(a):

    Hej Olga, dziękuję za wzmiankę o Małej Wielkiej Firmie! A jeżeli spodobała Ci się Życiologia to bardzo mocno polecam też Wy wszyscy moi ja Miłosza Brzezińskiego. 🙂

    • Olga Kowalska napisał(a):

      Dziękuję pięknie za odwiedziny! Ale miło – słuchamy Twojego podcastu intensywnie od jakiegoś już czasu A „Wy wszyscy moi ja” już zakupieni i czekają w kolejce. Pozdrowienia z Gdyni!

  2. Beata napisał(a):

    Polecam „Wolni od stresu” DrMithu Storoni czyli o tym jak nauka pomaga uodpornić się na stres. A ja z Twojej listy czytałam książkę Joanny Glogazy oraz Stoików i już biegnę zamówić poradnik nr 1 i 7.

  3. ElaR napisał(a):

    Ja sięgam po przepisy 😉 czasami jak coś naprawić w komputerze ale z racji bycia technikiem informatykiem jest mi łatwiej się ogarnąć, czasami to po prostu przypomnienie sobie czegoś co wiem i robiłam już wielokrotnie… lubię też robić jakieś takie duperelki typu origami czy napraw sam…

Dodaj komentarz: