W marcu możecie już dziś planować książkowe urlopy i składać podania o kredyt na książki – PREMIERY KSIĄŻKOWE MARCA.
WIELKOBUKOWE PATRONATY
To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.
„Puste jest piekło” Elly Griffiths
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo Albatros
Miłośnicy opowieści mrocznych i tajemniczych – ostrzymy pazury! To pierwszy tom nowej serii kryminalnej z gotyckim i literackim twistem. Clare specjalizuje się w literaturze angielskiej, w gotyku na dokładkę i pewnym autorze również. Gdy jej przyjaciółka zostaje zamordowana, a tropy prowadzą prosto w świat fikcji, Clare wie, że jest ze zbrodnią jakoś powiązana. To jest absolutny hit!
„Rywal diabła” Adrian Bednarek
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Zaczytani
Kuba Sobański powraca i znów zabiera nas do swojego morderczego świata. To szósty tom cyklu o Rzeźniku Niewiniątek z Krakowa, i tym razem zmierzy się ze swoim równie zwyrodniałym rywalem. Jest na co czekać!
„Złodzieje motyli” Wojciech Gunia i Barbara Mikulska
Premiera: 31 marca
Wydawnictwo Alegoria
Tak, ten Wojciech Gunia w duecie z Barbarą Mikulską stworzyli kawał mrocznego weirdu w duchu młodzieżowym. Powieść może być wstępem do dziwności, a może być kontynuacją umiłowania ciemności i czerni, którą znamy z guniowego świata. Jedno jest pewne: są drzwi, których lepiej nie otwierać. Dla miłośników Bezsennych Śród pozycja obowiązkowa!
„Buntowniczki” Charlotte Gordon
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo Poznańskie
WZNOWIENIE! Pierwsza taka podwójna biografia, niezwykle inspirująca opowieść o życiu matki i córki, dwóch skandalistek swojej epoki Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, autorki „Frankensteina”
PREMIERY W POLSCE
„Wiosenna noc/Zamek z lodu” Tarjei Vesaas
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Poznańskie
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich rozrasta się o kolejny kawał klasyki rodem z Północy, tym razem prosto z Norwergii. Dwie poruszające powieści, nastoletni bohaterowie, tajemnice, które ich otaczają. Niebawem zabieram się za lekturę!
„Hotel” Wojciech Zawioła
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo Świat Książki
Motyw, który dobrze znamy, czyli zmęczony życiem dziennikarz, który szuka wytchnienia na prowincji, a znajduje… tajemnicę, zbrodnię i zagadkę do rozwiązania. Przepadam za tym motywem!
„Wioska wdów” Patti McCracken
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo MOVA
Oparta o prawdziwe wydarzenia początku XX wieku porażająca powieść o pewnej morderczej wiosce na Węgrzech. Kobiety przez lata wytruwały swoich mężczyzn, a liczbę ofiar szacuje się na kilkaset ciał. Jestem ogromnie ciekawa, jak z tematem poradziła sobie autorka.
„Małe przyjemności” Clare Chambers
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo ZNAK
Londyn, lata 50. XX wieku. Pełne rozczarowań życie pewnej dziennikarki zmienia się nie do poznania wraz z jednym, pozornie nieistotnym artykułem. Świat obraza się do góry nogami, tajemnice piętrzą się, a napięcie rośnie. Jestem ogromnie ciekawa co też z tego wyniknie!
„Doll Story” Michał Paweł Urbaniak
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo MOVA
Uważaj o czym marzysz… Autor „Listy nieobecności” i „Niestandardowych” powraca z powieścią psychologiczną o samotności, wykluczeniu i tajemnicach rodzinnych. Okaleczony chłopak i jego przyjaciel do wynajęcia – dwóch młodych mężczyzn i więzi, których tak pragnęli mogą okazać się prawdziwą pułapką.
„Inkarnator” Max Czornyj
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo FILIA
Trzeci po „Mortaliście” i „Spirytystce” tom serii z Honoriuszem Mondem, tytułowym specjalistą od umierania i śmierci. Tym razem na tropie brutalnego seryjnego mordercy, który może okazać się mordercą wszech czasów. Całą serię przypomnę Wam już niebawem!
„Gwóźdź do trumny” Monika Wawrzyńska
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Lekkie
Komedia funeralna, czyli komedia pogrzebowa. Czyli czarny humor, błyskotliwy dowcip i opowieść o ludziach, którzy pragną ułożyć sobie jakoś życie. Czuję, że będzie potrafiła rozbawić!
„Andromeda” Therese Bohman
Premiera: 7 marca
Wydawnictwo PAUZA
Kolejna powieść wspaniałej szwedzkiej pisarki, jedno z moich odkryć ostatnich lat. Historia młodej kobiety, która rozpoczyna wymarzoną pracę w wydawnictwie i starszego mężczyzny, kierownika literackiego, z którym z czasem coś zaczyna ją łączyć. O wielopokoleniowych relacjach. Czekam bardzo!
„Ludzie z mgły” Izabela Janiszewska
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Czwarta Strona
Kłębiąca się mgła i nastolatka, która znika w jej odmętach. Kolejna nastolatka. Kilka miesięcy później ktoś inny wyłania się z mgły i niewiele pamięta. Intensywny thriller od jednej z naszych rodzimych mistrzyń gatunku.
„Pokój na piętrze” Rachel Hawkins
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo W.A.B.
Pamiętam, że wspominałam Wam o premierze zagranicznej tej powieści. To współczesna adaptacja… „Dziwnych losów Jane Eyre” Charlotte Brontë z równie współczesną perspektywą i twistem. Szykuje się intrygujący domestic thriller.
„Trzy kobiety” Joanna Jax
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Flow
Początek XX wieku. Trzy kobiety. Trzy emancypantki. Trzy kobiety gotowe, by odmienić swój los. Nasza rodzima mistrzyni powieści historycznych znów wciąga w śmiałą rzeczywistość tamtej epoki.
„Florystki” Alicja Sinicka
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo W.A.B.
Autorka fenomenalnych domestic thrillerów o pewnej florystce, która znika bez śladu i jej przyjaciółce, która próbuje rozwikłać zagadkę jej zaginięcia.
„Pani March” Virginia Feito
Premiera: 22 marca
Wydawnictwo Czarna Owca
Thriller psychologiczny i satyra społeczna – to może być doskonałe połączenie! Elita nowojorskiego światka, żona pewnego pisarza i plotka dotycząca jego najnowszej powieści, która zburzy jej dotychczasowy świat.
„Dzień nastania nocy cz.1” Samantha Shannon
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo SQN
Bestsellerowa autorka i wstęp do jej równie bestsellerowej powieści fantastycznej, czyli prequel do „Zakonu Drzewa Pomarańczy”. Historia wielowątkowa, której akcja rozgrywa się kilkaset lat wcześniej i wprowadza do uniwersum autorki.
„Babel, czyli o konieczności przemocy” Rebecca F. Kuang
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Fabryka Słów
Opowieść o przeszłości, o kolonializmie, o wyzysku, o ludziach, którzy poświęcili wszystko w imię Imperium Brytyjskiego, której akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości połowy XIX wieku.
„Piąty kier” Dan Simmons
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Vesper
Autor tak uwielbianych przez nas na Wielkim Buku „Terroru”, „Abominacji” i „Pieśni Bogini Kali”, tym razem w wersji historyczno-fikcyjnej, czyli mroczna zagadka w duchu wiktoriańskim z powieściopisarzem Henry Jamesem (ten od „W kleszczach lęku”) i Sherlockiem Holmesem.
„Niewidzialny człowiek” H.G. Wells
Premiera: 8 marca
Wydawnictwo Vesper
Kolejna do kolekcji kultowa, tym razem psychologiczna opowieść jednego z wizjonerów powieści XIX wieku. Tym razem odpowiedź na pytanie: co byś zrobił, gdybyś był niewidzialny? Po „Wyspie Doktora Moreau” moja druga ukochana powieść spod jego pióra.
„Opętana” Robert Cichowlas
Premiera: 15 marca
Wydawnictwo Dom Horroru
Wznowienie powieści grozy, horroru o pewnej katastrofie samolotu, małej dziewczynce opętanej przez demona i egzorcyście, który musi stawić czoła złowrogiej istocie.
„Puste mogiły” Dominik Łuszczyński
Premiera: 15 marca
Wydawnictwo Dom Horroru
Pewna młoda kobieta przenosi się do wioski na polskiej granicy. Szuka azylu, wytchnienia, wymarzonego domu dla siebie i dziecka, na które czeka. Nie wie jednak, że w tym miejscu czeka ją jedynie koszmar.
PREMIERY ZA GRANICĄ
„48 Clues into the Disappearance of My Sister” Joyce Carol Oates
Premiera: 14 marca
Piękna Marguerite zaginęła, a jej siostra Gigi pragnie ją odnaleźć. Kawałek po kawałku odkrywa kolejne elementy zagadki, a my poznajemy tajemnice nie jednej, ale obu sióstr. Chciałoby się więcej prozy Oates w Polsce…
„Birnam Wood” Eleanor Catton
Premiera: 7 marca
Autorka genialnej powieści „Wszystko, co lśni” powraca, tym razem nie z powieścią historyczną, a trzymającym w napięciu thrillerem. Jednak, jak to u Catton, nic nie jest oczywiste. A w tle motywy proekologiczne. Jestem ogromnie ciekawa!
Na jakie tytuły czekacie Wy?
Bo warto czytać.
O.