Premiery miesiąca: CZERWIEC 2023

Zapraszam na premiery książkowe miesiąca!

WIELKOBUKOWE PATRONATY CZERWCA

P.S. Dzięki za zbrodnie” Elly Griffiths
Premiera: 28 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Był hołd złożony gotyckiej powieści grozy i dark akademia w „Puste jego piekło”, a teraz czas na hołd złożony klasycznej powieści kryminalnej z literackim twistem oczywiście. Czyli śmierć pewnej dziewięćdziesięcioletniej starszej pani okazuje wcale nie być tak naturalna, jak mogłoby się wydawać, tym bardziej, że owa starsza pani była konsultantką literacką dla poczytnych pisarzy, a konsultowała… szczegóły morderstw. Absolutnie pyszna, znowu Griffiths serwuje nam znakomity kawał literackiej zabawy. Opowiem wkrótce!

Dwie i pół duszy” Justyna Hankus
Premiera: 2 czerwca
Wydawnictwo Powergraph

Spowita słowiańską poświatą, niepokojąca i przejmująca metaforami powieść w duchu folk noir, czyli mrocznego folku (stąd podtytuł). To opowieść o chłopaku o dwóch duszach i niewielkiej wsi Rutki, która musi mierzyć się z konsekwencjami owej podwójności. Jest też wiedźma, wodnik, topielice… Autorka sięga do wierzeń ludowych i tworzy opowieść, która rozbrzmiewa złowieszczym chichotem lasu. Perełka!

Cecylia” Annie Garthwaite
Premiera: 28 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Powieść historyczna z kobiecym pazurem, czyli legendarna wojna Dwóch Róż i prawdziwa róża, czyli sama Cecylia Neville, przebiegła i charyzmatyczna księżna Yorku i matka samego Ryszarda III (ten od Szekspira!), przyszłego króla Anglii. Oj, dzieje się w tej powieści, a kobieca perspektywa na wielką historię nadaje całości charakterystycznego posmaku. Będziecie bardzo zadowoleni!

Intuicjonistka” Colson Whitehead
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Colson Whitehead, jakiego w ogóle nie znacie. To jego debiutancka powieść, alegoryczna, satyryczna, niesamowita w mrocznym rozmachu. To świat przyszłości, świat Wind i intuicjonistów, którzy owymi windami się opiekują. Być na szczycie to jedno, ale zjechać do podziemia… To inna sprawa, o czym przekona się jedna z intuicjonistek, która staje się ofiarą spisku. Rozmach i pomysł na miarę serii gier „Bioshock”, które z powieścią Whiteheada łączy niebanalny pomysł i satyryczny smak. Będzie tu o czym rozmawiać.

Inwentaryzacja” Agnieszka Werachowska
Premiera: czerwiec
Wydawnictwo Phantom Books

Rok właśnie dobiega końca, a pewna grupka pracowników ma przeprowadzić inwentaryzację w jednym z firmowych magazynów. To nowy zakup firmy, magazyn, który stał pusty od wielu lat z… jednym wyjątkiem. Kontener. Tajemniczy kontener, którego zawartość jest nieznana. I teraz owa grupka pracowników przekona się, co też skrywa jego wnętrze. Ile zła skrywać może zwykły kontener możecie przekonać się i Wy.

Opowiem ci coś strasznego” Tomasz Siwiec
Premiera: czerwiec
Wydawnictwo Phantom Books

Jako dzieciak uwielbiałam oglądać Scooby-doo, „Czy boisz się ciemności” i „Opowieści z krypty” i to jest właśnie gratka dla takiego dzieciaka, jakim byłam kiedyś ja. Przedział wiekowy 10-12, dzieciaki, które lubią dreszczyk emocji i straszydła. W środku zbiór opowiadań, którym nie znajdziecie Dżejków i Melind, ale Anetki i Tomki, rodzime klimaty we współczesnych realiach. Niby dla dzieciaków, a dorosły też się cieszy, bo dokarmia swojego dzieciaka z przeszłości.

WARTE UWAGI

Heaven” Mieko Kawakami
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo MOVA

Niby tytuł nawiązuje do nieba, a z niebem ma niewiele wspólnego, bo to bolesna japońska powieść od bestsellerowej japońskiej pisarki. Chłopak i dziewczyna wyśmiewani w szkole znajdują ukojenie w swojej obecności. Nie będzie to lektura miła, ale jedna z tych diabelnie drażniących struny.

Loba Negra. Czarna Wilczyca” Juan Gómez-Jurado
Premiera: 28 czerwca
Wydawnictwo SQN

Kontynuacja trylogii „Reina Roja”, czyli trylogii Czerwonej Królowej. Powraca genialna Antonia Scott i powraca ktoś, kto z Antonią jeszcze wcale nie skończył. Nie mogłam się doczekać kontynuacji, a sama Antonia należy do grona ulubionych kobiecych bohaterek. Kto dopiero zaczyna – startuje od pierwszego tomu, bo cała trylogia jest spójna i ze sobą powiazana.

Cienie Pecan Hollow” Caroline Frost
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo MOVA

Mroczny, duszny klimat Teksasu lat 70. i 90. Młoda dziewczyna spragniona jakichkolwiek uczuć znajduje ich patologiczną namiastkę w kryminaliście, z którym stworzy zbrodniczy duet. A po latach tamta przeszłość będzie do niej powracać. Szykuje się nastrojowy i niepokojący thriller.

Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas
Premiera: 2 czerwca
Wydawnictwo Świat Książki

Nieco spóźniona (wspominałam o niej w maju) zjawiskowa klasyka w równie zjawiskowej oprawie graficznej. Elegancka edycja wydawnictwa, klasyczne tłumaczenie Klemensa Łukaszewicza i nieśmiertelna opowieść o zemście, która nigdy nie umiera.

Głupiec” Katarzyna Franus
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo Czarna Owca

Tej powieści jestem wyjątkowo ciekawa (zresztą mam już egzemplarz do czytania w weekend), gdyż autorka spędza czas na Półwyspie i na Półwyspie zresztą osadziła fabułę. Bohaterce pozostał rok życia, nie chce się ograniczać, wyjeżdża więc nad Zatokę, by tu na nowo odkryć i odnaleźć siebie i sens swojego życia. A że bohaterka ma na imię Olga, to uznaję to za dobrą monetę.

Przypływ” Sam Lloyd
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo W.A.B.

„Schronisko” tego autora było cholernie niepokojące, więc po „Przypływie” spodziewam się podobnych emocji, a nawet lepszych, bo akcja rozgrywa się w morskich klimatach. Zatopiony rodzinny jacht i kobieta, która musi rozwikłać zagadkę owego jachtu i braku jego pasażerów. Co stało się z jej rodziną? No właśnie. Szykuje się pycha thriller, a te lubimy bardzo!

Bursa” Katarzyna Wolwowicz
Premiera: 28 czerwca
Wydawnictwo Zwierciadło

Katarzyna Wolwowicz to moje tegoroczne odkrycie, a jej seria z komisarz Olgą Balicką to fantastyczny cykl z totalnie życiową, naturalną bohaterką, za którą przepadam. Szkolna bursa, szkielety z przeszłości i makabryczne morderstwo – wszystko to połączone zabójczą nicią. A ja jestem ciekawa co też z tego wyniknie!

Czarny tort” Charmaine Wilkerson
Premiera: 23 czerwca
Wydawnictwo ZNAK

Matka umiera, ale… ożywają wszystkie skrywane przez nią przez lata sekrety. W tym przepis na ów tytułowy tort, a wraz z nim cała masa tajemnic wychodzi na wierzch. I tymi tajemnicami obarczone zostaje osierocone rodzeństwo. Winami i konsekwencjami matczynych wyborów. Brzmi wybornie!

Oczy lęku” Adrian Bednarek
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo Zaczytani

Historia wielkiego zła i równie wielkiej zemsty od mistrza widowiskowych złowieszczych thrillerów. Opowieść o parze obrzydliwych porywaczy i tego, który obserwuje ich bacznie, by uderzyć tam, gdzie najmniej się tego spodziewają. Miłośnicy sensacji i dreszczy będą zadowoleni.

Pisarka” Magda Stachula
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo LUNA

Autorka bestsellerowych thrillerów otrzymuje tajemniczą wiadomość – ktoś zarzuca jej plagiat, ktoś chce ją zniszczyć. I wtedy… znika. Ruszają poszukiwania i pozostają zawieszone w powietrzu pytania. To może być w końcu chwyt marketingowy, ale też chora i niepokojąca zemsta.

Pasażer” i „Stella Maris” Cormac McCarthy
Premiera: 28 czerwca
Wydawnictwo Literackie

Jeden z moich ukochanych pisarzy, twórca mojej najulubieńszej powieści, czyli „Krwawego Południka”. Długo kazał na siebie czekać, a jak powrócić to w podwójnym i bardzo intensywnym wydaniu. Zaczęłam czytać „Pasażera” w oryginale i przyznam, że jestem w kropce – to dziwna powieść, inny Cormac niż zawsze, filozoficzny i egzystencjalny. Trudny, trudniejszy niż się spodziewałam. Jestem ciekawa polskiego przekładu.

Eneida” Marilu Oliva
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo ZNAK

Powrót do legendarnego poematu „Eneida” Wergiliusza, retelling z perspektywy Dydony, królowej Kartaginy zakochanej bez pamięci w Eneaszu. Kobiety, która zabiła się z miłości. Nic jednak nie jest takie pewne, tym bardziej, gdy zmienia się punkt widzenia. Może być naprawdę ciekawie.

Widmo Brockenu” Remigiusz Mróz
Premiera: 14 czerwca
Wydawnictwo FILIA

Jeden z moich ulubionych mrozowych ulubieńców Wiktor Forst powraca, powracają tatrzańskie krajobrazy i powraca zbrodnia. Chociaż wszystko zaczyna się w Krakowie i Forst wcale nie zamierza w Tatry wracać. A jednak. Góry wcale z nim nie skończyły.

Maud Montgomery. Uskrzydlona” Mary Henley Rubio
Premiera: 13 czerwca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Kto pamięta mój materiał o Lucy Maud Montgomery? Przy pisaniu scenariusza korzystałam również z tej fenomenalnej biografii, która ukazała tę tak kochaną pisarką z zupełnie odmiennej strony. Wielowymiarowy dowód tytanicznej pracy. Świetny kawał biografii.

PREMIERY ZZA OCEANU

Lady Tan’s Circle of Women” Lisa See
Premiera: 6 czerwca

Bestsellerowa autorka powieści historycznych znów powraca z opowieścią o kobietach, o Chinach, o uwikłaniu społeczno-kulturowym. Tym razem przenosi nas w XV-wieczne Chiny i snuje opowieść o kobiecie, która pragnie wyłamać się tradycji stanowić sama o sobie.

The Only One Left” Riley Sager
Premiera: 20 czerwca

Nasz ulubiony Riley Sager, autor thrillerów z grozowym twistem, powraca z diabelnie mroczną opowieścią o domniemanej nastoletniej morderczyni z początku wieku i tajemnicach, które wychodzą po latach. Szykuje się kolejna perła!

Zero Days” Ruth Ware
Premiera: 20 czerwca

Bestsellerowa autorka thrillerów w kolejnym thrillerze, tym razem sensacyjno-psychologicznym, o kobiecie, która musi udowodnić swoją niewinność i nakierować wzrok na swojego zabójczego męża. Szykuje się ciekawa walka z czasem.

The Wicked Unseen” Gigi Griffis
Premiera: 20 czerwca

Dziewczyna z miasta, która trafia na angielską prowincję. Dziewczyna z obsesją, że w miasteczku panoszy się satanistyczny kult. I co jeśli ma rację? To będzie obłęd!

O.

Dodaj komentarz: