Premiery miesiąca: PAŹDZIERNIK 2023

„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!” Tak krzyczała Ania Shirley i co roku wykrzykujemy my na Wielkim Buku! Zapraszam na premiery książkowe października!

WIELKOBUKOWE PATRONATY

Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” Satoshi Yagisawa
Premiera: 29 października
Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Jedną z najwspanialszych książek tego roku, którą moim zdaniem powinien sprawić sobie każdy, żeby poczuć się lepiej jest „Moje dni w antykwariacie Morisaki” Satoshi Yagisawy. Japońskie cudeńko o małym tokijskim antykwariacie, o książkach i ludziach, którzy przewijają się przez sklep. Jak wielkim zaskoczeniem okazało się, że wychodzi kontynuacja! I to jest perła jakich mało!

Tajemnica Domu Turnerów” Kate Morton
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Albatros

Obiecałam Wam, że w końcu sięgnę po książki Morton i sięgnęłam po całkowitą świeżynkę i od razu miłość. Opowieść o powrocie do rodzinnego domu, o tajemnicach sprzed lat, o zbrodni, czego tu nie kochać! To również kolejny tom Serii Butikowej wydawnictwa.

Odyseja” Barbara Kingsolver
Premiera: 27 września
Wydawnictwo Albatros

Seria Wydawnicza Piąta Strona Świata, która ukazuje różnorodne historie ludzi z całego świata tym razem w zapierającej dech opowieści o… Meksyku i nie tylko! Saga w duchu powieści Marqueza, pełna porywów historii i ludzkich namiętności.

Diabelski krąg” Przemysław Borkowski
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Czwarta Strona

Miłośnicy rodzimych thrillerów kryminalnych od razu zapisują ten tytuł, nie ma co się wahać! Małe miasteczko, niewielka społeczność i jej niecne tajemnice. A w to wszystko zamieszana jest rodzina głównej bohaterki, która wracając do domu pozna sekrety, które nigdy nie miały wyjść na jaw.

Łowcy duchów” Jamie Davis
Premiera: 17 października
Wydawnictwo Replika

A w zasadzie: „Łowcy duchów. Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia”, czyli badacze zjawisk paranormalnych badają prawdziwe instytucje, które uznawane są za nawiedzone. Prowadzą śledztwa, snują historie tych miejsc i ukazują, że duchy potrafią być jak najbardziej prawdziwe. Miłośnicy Bezsennych Śród ostrzą już pazury!

Pokusa Diabła” Adrian Bednarek
Premiera: 26 października
Wydawnictwo Zaczytani

Wisienka na torcie, czyli więcej Diabełków! Powraca Kuba Sobański i znów zabiera nas do swojego morderczego świata. To siódmy już tom cyklu o Rzeźniku Niewiniątek z Krakowa, tym razem u boku pewnej ambitnej adwokatki.

W POLSKICH KSIĘGARNIACH

Bezwładność” Jacek Łukawski
Premiera: 25 października
Wydawnictwo SQN

Mroczny i obezwładniający thriller psychologiczny o powrotach do domu, o traumach, o dawnych przewinach, od których nie ma odwrotu.

Nic do stracenia” Przemysław Piotrowski
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Czarna Owca

Czy Luta Karabina powraca? Tak! Waleczna, nieprzejednana, kobieta, która nie daje sobie w kaszę dmuchać! Tym razem zmierzy się ze śmiercią ukochanego dziadka i tym, co znajdzie ją i jej bliskich w rodzinnej Turcji.

Gościni” Marcin Napiórkowski
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Literackie

Horror! Miłośnicy Bezsennych Śród już zapisują ten tytuł! Urocza rodzinka prowadząca kanał podróżniczy na YouTube trafia do pewnego sielskiego miasteczka w Beskidach, a tam spełniają się nie tylko marzenia, ale przede wszystkim koszmary. CUDO!

Droga kości” Christopher Golden
Premiera: 11 października
Wydawnictwo MOVA

Horror! Miłośnicy Bezsennych Śród nie odpuszczają, co to to nie! Trakt Kołymski w północnej Syberii jest znany jako Droga Kości. Podobno jest nawiedzony, co będą chcieli zbadać twórcy pewnego serialu. No i przekonają się, że w legendach jest sporo prawdy.

Szymek” Piotr Kościelny
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Czarna Owca

Boję się książek Piotra Kościelnego – jego thrillery są druzgoczące! Mamy początek lat 90., Wrocław i nastoletniego Szymka, który popełnia samobójstwo. No właśnie – co doprowadziło go do tak strasznego i ostatecznego kroku?

Brama do nieba” Éric-Emmanuel Schmitt
Premiera: 11 października
Wydawnictwo ZNAK

To drugi tom serii „Podróż przez czas”, o której Wam wkrótce opowiem. Schmitt wykorzystuje legendy i mity, by stworzyć porywającą i pasjonującą, oszałamiającą rozmachem historię miłości. Nie mogę się doczekać lektury!

Wielkie Nadzieje” Charles Dickens
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Świat Książki

Moja ukochana powieść Dickensa w wydaniu Ekskluzywnej Kolekcji Klasyki! To absolutnie fenomenalny thriller, w którym młody chłopak zostaje zamieszany w pełną pasji, namiętności i zbrodni opowieść, która sięga pokolenia wstecz.

Mapy naszych spektakularnych ciał” Maddie Mortimer
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Poznańskie

Historia pewnej rodziny, choroby i mierzenia się z diagnozą i zmianą, jaka nadchodzi. Szykuje się poruszająca opowieść o zwykłych ludziach i walce z przeznaczeniem.

Dawno temu w Warszawie” Jakub Żulczyk
Premiera: 16 października
Wydawnictwo Świat Książki

Wyczekiwana kontynuacja „Ślepnąc od świateł”, której akcja rozgrywa się kilka lat po zakończeniu poprzedniej powieści. Rok 2020, pandemia, lockdown i bohaterowie, którzy walczą sami ze sobą.

Wykluczona” Katarzyna Wolwowicz
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Zwierciadło

Początek nowej serii thrillerów kryminalnych z komisarzem Tymonem Hanterem w roli głównej. Historia śmierci młodej dziewczyny, sekty i zagadki zbrodni. Książki Wolwowicz to moje odkrycie tego roku.

Nocne godziny” Marta Bijan
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Young

Marta Bijan podbija serca młodego pokolenia czytelników i całe szczęście, bo potrafi wciągać w grozę jak mało kto! Historia grupy nastolatków, gotyckiego serialu na szkockim odludziu i eksperymentu pewnej reżyserki, który… wymknął się spod kontroli.

Godzina czarów” Małgorzata Starosta
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Dwukropek

Halloweenowe cudeńko dla młodszych i starszych czytelników od mistrzyni komedii kryminalnych! Jedenastoletnia dziewczynka przeprowadza się do nowego domu, dworku swojej rodziny i odkrywa jego niecne tajemnice.

Światła w popiołach” Remigiusz Mróz
Premiera: 11 października
Wydawnictwo FILIA

Akcja: ekscytacja! Powraca Seweryn Zaorski! Powraca Kaja Burzyńska! Piąty tom mojej ulubionej mroźnej serii, który kontynuuje losy bohaterów i wciąga nas w nową zagadkę kryminalną wokół pożaru z przeszłości.

Zrost” Robert Małecki
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Literackie

Powraca też moja ulubiona seria Roberta Małeckiego z melancholijnym komisarzem Bernardem Grossem! I znów jezioro, znów tajemnice przeszłości i sekrety pewnej rodziny…

Kobieta z kabiny dziesiątej” Ruth Ware
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Czwarta Strona

Kameralny luksusowy rejs po Morzu Północnym i dziennikarka, która jest świadkiem wyrzucenia kogoś za burtę. A statek płynie dalej i nikt się tą stratą nie przejmuje…

Kiedy weszłam w twoje życie” Jojo Moyes
Premiera: 25 października
Wydawnictwo ZNAK

Najnowsza powieść bestsellerowej autorki, obyczajowa historia dwóch kobiet i budowania swojego życia całkiem od nowa. A wszystko zaczyna się od pewnych butów – szalenie drogich butów na dokładkę.

El Roi” Beata Skrzypczak
Premiera: 26 października
Wydawnictwo LIRA

Rozpiera mnie duma – Beata Skrzypczak, założycielka bloga Opowiem Ci, twórczyni Rankingu Twórców, kobieta niezwykle czuła i wrażliwa w debiutanckiej powieści o odkrywaniu swoich korzeni i o historii. Zapowiada się coś niezwykłego!

Burgundowe wdowy” Marta Knopik
Premiera: 9 października
Wydawnictwo LIRA

Domknięcie trylogii „Czarnego Miasta” i „Roku zaćmienia”. Historia trzech kobiet z motywami realizmu magicznego, niesamowitości i tajemniczych zwrotów akcji.

Listy z Miasta Wiatraków” Konrad Możdżeń
Premiera: 25 października
Wydawnictwo Vesper

Miasto Wiatraków, czyli miasto zapomniane przez Boga i wyklętego przez ludzi – tak zaprasza Konrad Możdżeń, byśmy poznali osiem mrocznych i przygnębiających opowieści zaklętych w listach.

Królowa Bedlam” Robert McCammon
Premiera: 11 października
Wydawnictwo Vesper

Kontynuacja „Zewu nocnego ptaka” – kryminał historyczny w najlepszej możliwej formie. Tym razem bohater serii będzie musiał zmierzyć się z tajemniczym nowojorskim zabójcą i odkryć tajemnicę tytułowej Królowej Bedlam.

PREMIERY ZAGRANICZNE

My Darling Girl” Jennifer McMahon
Premiera: 3 października

Ile ja już razy powtarzam, że Jennifer McMahon powinna znów pojawić się na naszych półkach? Autorka nastrojowych powieści grozy tym razem w opowieści o rodzinie, uzależnieniu i opętaniu.

The House of Love And Death” Andrew Klavan
Premiera: 31 października

Porywający thriller kryminalny, historia morderstwa pewnej rodziny z przedmieść Chicago i odpowiedzi na pytania, na które nikt nie chce znać odpowiedzi.

Let Us Descend” Jesmyn Ward
Premiera: 3 października

Autorka przejmujących opowieści z Południa powraca tym razem w opowieści o niewolnictwie, o niewolnikach i kobietach, które szukają swojej drogi.

Bo warto czytać.

Dodaj komentarz: