KSIĄŻKI NA POŻEGNANIE LATA & WAKACJI

Moi Drodzy,

W powietrzu czuję nadchodzący wrzesień. To słońce takie zamglone, które niby grzeje, ale już nie tak, jak grzać powinno. Niebo w kolorze rozbielonego błękitu, jak obturlane w wacie cukrowej. Powietrze rozrzedzone, nietypowe dla rozpalonego upałem lata. Nawet liści kilka spada od czasu do czasu, a kasztany już dojrzewają w zielonych skorupkach. I jarzębina się czerwieni. Do tego chłodek wieczorny, chłodek poranny, jak w popularnym przysłowiu, tym od Świętej Anki. Wrzesień nadciąga, a tym samym trzeba pomyśleć o pożegnaniu lata, o pożegnaniu wakacji.

Morning found us calmly unaware
Noon burn gold into our hair
At night, we swim the laughin’ sea
When summer’s gone
Where will we be

Summer’s almost gone

/Summers almost gone The Doors/

Ale nie smućmy się! W zamian złapmy ostatnie promyki, zamknijmy rozbarwione zachody i wschody jak w bańkach mydlanych w naszej pamięci, zatańczmy w deszczu, który zamienia zieleń wokół w dżunglę i zachwyćmy się zapachem ostatnich ciepłych tygodni.

I sięgnijmy po książki, które oczarują nas swoją atmosferą babiego lata, zaklętą jak statki w butelce, rozsłonecznioną niczym wino z płatków mleczy

P.S. Wszystkie książki z zestawienia znajdziecie przede wszystkim w bibliotekach i w antykwariatach, też na Allegro, a potem w księgarniach stacjonarnych i internetowych (nowsze tytuły). 🙂

KSIĄŻKI NA POŻEGNANIE LATA

Słoneczne wino Ray Bradbury mój nowy Duży Buk, Olbrzym bukowy, grubaśność wcielona! Historia pewnego lata, a w zasadzie po części prawdziwe, a po części fikcyjne wspomnienie wszystkich tych magicznych letnich miesięcy, jakie Ray Bradbury spędził na rodzinnej posiadłości, będąc małym chłopcem.

Gdzie szukać: biblioteki, antykwariaty, Allegro

Tajemna historia Donna Tartt To jedna z NAJZNAMIENITSZYCH opowieści w literaturze. Mój niemal Wielki Buk. Najlepsza z najlepszych. Opowieść akademicka niczym Zbrodnia i Kara Fiodora Dostojewskiego, nad wyraz erudycyjna, wciągająca tradycyjnego czytelnika w fascynującą grę, a czytelnika wymagającego w podróż przez świat literatury wstecz, aż do sedna ludzkiej duszy.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Harfa traw Truman Capote chłopiec, dla którego nie ma w domu miejsca po śmierci mamy, nowe opiekunki, które nigdy nie chciały opiekować się dzieckiem i rozpadający się domek na drzewie, który staje się azylem. Tam chociaż na chwilę zatrzyma się czas, a świat przestanie być tak bezwzględny.

Gdzie szukać: biblioteki, antykwariaty, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Joyland Stephen King wyjątkowy kryminał z elementami grozy, historia pewnego lata, sezonowej pracy w parku rozrywki i śmierci, która krąży nie mogąc się nasycić. Nostalgiczna opowieść o przemijaniu z tajemnicą sprzed lat w tle.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd to jedna z tych powieści, których piękno, delikatność i uniwersalność przesłania pozwalają czytelnikowi poczuć się pełniej i radośniej. Mądra, wzruszająca, delikatna, po prostu doskonała ma szansę poruszyć tak starszych, jak i młodszych czytelników, szczególnie kobiece struny, zahipnotyzować miodną słodkością i omamić na długie dni.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Przekleństwa niewinności Jeffrey Eugenides historia nastoletniej rozpaczy, żałoby i niemocy wyzwolenia się ze szponów smutku. Obraz sielankowego osiedla lat siedemdziesiątych, gdy wolność, miłość i radość miały rządzić światem, a beztroska trwać już zawsze, wśród śmiechu dziewcząt, ich zalotnych spojrzeń i zapachu młodości. Niezwykła powieść o dorastaniu, o niespełnionych pragnieniach i szczęściu zawieszonym w bańce przeszłości.

Gdzie szukać: biblioteki, antykwariaty, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Dom na Wyrębach Stefan Darda sielska, anielska wiejska okolica na niemal całkowitym pustkowiu i dom, który miał być idyllicznym azylem dla uciekającego od życia mężczyzny, a stał się pokutnym więzieniem. To już kultowa pozycja polskiej grozy.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, antykwariaty, Allegro

Jańcio Wodnik i inne nowele Jan Jakub Kolski historie niczym przypowieści, boleśnie prawdziwe, bliskie, a jednocześnie dziwnie inne, w jakiś sposób obce. To całkowite zaprzeczenie tego, czym miała być nasza piękna, polska, sielankowa wieś. Proza urzekająca, odpychająca, taka, którą pochłania się z zachwytem i obrzydzeniem jednocześnie.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, antykwariaty, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Wakacje Stanley Middleton skąpany w słońcu letni kurort nad angielskim morzem i mężczyzna, który ucieka od wspomnień nieudanego małżeństwa, by paradoksalnie powrócić do swojej przeszłości.

Gdzie szukać: księgarnie, Allegro

Dzicy detektywi Roberto Bolaño Opętani. Niepokorni. Nieujarzmieni. Zbuntowani nonkonformiści podążający za literackim tropem i podróż za wciąż urywającym się tropem. Życie ponad życiem. Wielka literatura, która wciąga i nie wypuszcza ze swoich szponów.

Gdzie szukać: księgarnie, biblioteki, antykwariaty, Allegro

Recenzja: TUTAJ

Mam nadzieję, że wybrane przeze mnie tytuły oczarują Wasze serducha i pozwolą Wam pożegnać lato w wyjątkowy sposób. <3

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “KSIĄŻKI NA POŻEGNANIE LATA & WAKACJI

 1. Ciacho napisał(a):

  O tak, zgadzam się. Sierpień bardzo ładny, ale już czuć jesień (chociaż dla mnie to w tym roku wiosny nie było, tylko właśnie jesień, ale co tam) w te chłodne wieczory i zimniejsze poranki. Mimo wszystko to bardzo ładny miesiąc, chyba najładniejsz w lecie. Czerwiec z kolei jest moim ulubionym miesiacem ogólnie, i najbardziej się koajrzy z wakacjami, z tą wolnością (chyba dlatego, że szkoły już się kończą).
  Te „Słoneczne wino” to bym bardzo chciał i tutaj niestety ciężko jest to dostać, jak stwierdziłaś. A jak już się pojawi na allegro to sporo sobie za to liczą. Ale Bradbury to mistrz i warto znać, więc prędzej czy poźniej to dopadnę.
  „Tajemna historia” – leży i czeka
  „Harfa traw” – nie znam, trzeba się zainteresować
  „Joyland” – bez rewelacji, ale dobra książka i klimacik jak najbardziej trafny na lato: cyrk+morze. Idealna na ten okres. 🙂
  Dom na Wyrębach – chodzi za mną ten Darda, i chodzi. I w końcu trzeba będzie to sprawdzić. 😉
  Reszta już mnie raczej ominie.

  • Bombeletta napisał(a):

   Cieszę się ogromnie, że wybrałeś coś dla siebie. 🙂 Mam nadzieję, że te tytuły zachwycą Ciebie, tak jak zachwyciły mnie. I zdecydowanie warto na Raya polować!

 2. Zajawka napisał(a):

  Rzeczywiście, „Harfa traw ” to niezwykle letnia lektura 😉 najlepiej od razu w paczuszce ze znakomitym „Śniadaniem u Tiffany’ego”… a wieczorem obejrzeć ekranizację z Audrey, chillout na sto procent!

 3. Luka Rhei napisał(a):

  Cieszy mnie u Ciebie widok „Joylandu” Kinga 🙂 Wiele było krytyki, a mi się słuchało całkiem przyjemnie (wybrałam audiobooka). I właśnie chyba pod koniec lata, gdy przedzierałam się co dnia przez wysokie trawy w drodze do pracy. Dobre wspomnienie schyłku, przejścia, zmiany. I właśnie, to dość nostalgiczna powieść.

  • Bombeletta napisał(a):

   Bo to jest ten King/nie-King, do którego nie każdy może się przekonać, ale jak widać po naszym przykładzie – można też „Joyland” polubić nawet bardzo. 🙂 Tym bardziej w czasie babiego lata…

Dodaj komentarz: