KSIĄŻKI NA LATO & NA WAKACJE – co czytać?

Summertime, time, time
Child, the living’s easy
Fish are jumping out
And the cotton, Lord
Cotton’s high, Lord so high

Summertime Janis Joplin

Moi Drodzy,

Nadszedł letni czas Czuć w powietrzu ciepłą bryzę, drzewa szumią o gorących wiatrach, o słońcu, które smaży i przypala, o mgle, która czasami schodzi prosto z morza O deszczu, który spada nagle i gwałtownie, by już za chwilę parować wilgocią dżungli. O ożywczym powiewie w najgorętsze dni, o nocach gwieździstych, które aż proszą się o romantyczne przygody. Tak, nadszedł letni czas.

W tym roku lato na Wielkim Buku będzie latem ze swoistą nutą melancholii, trochę jak w piosenkach Lany del Rey. Nieco w duchu Los Angeles, Saint Tropez, Gdyni… Ale też z elementem prowansalskich pól lawendy, polskich pól żółcącego się rzepaku, tropikalnych roślin szamoczących się w zieleni. Nieco za mgłą, tęsknie, jak przed laty Będzie to lato rozpachnione gumą balonową, rozgrzanymi chodnikami, po których snują się leniwie ludzie. Lato nostalgii, jakby widziane przez Instagramowy filtr. Ostre na krawędziach, rozmyte w środku.

To będzie lato słodkiego lenistwa, gorzkich wspomnień, rodzinnych wypadów, które zawsze mają posmak tęsknoty za tym, co bezpowrotnie minęło.

Lato pełne bluesa, niebieskich ptaków, zapachu lepkich rąk od soku pomarańczowego

Specjalnie dla Was wybrałam:

13 KSIĄŻEK NA LATO I WAKACYJNE DNI

13 książek z wczoraj i z dziś, które znajdziecie nie tylko w księgarniach, ale w bibliotekach, antykwariatach, a nawet na Wolnych Lekturach, czy Project Gutenberg.

Melancholijne lato czas zacząć!

DO LATARNI MORSKIEJ VIRGINIA WOOLF

Nie bez przyczyny uznana za jedną z najlepszych powieści angielskich XX wieku i jednocześnie kamień milowy w literaturze tzw. modernizmu wysokiego. To historia rodu Ramseyów, którzy spędzają przedwojenne lato w swojej nadmorskiej posiadłości, w pobliżu tytułowej latarni morskiej. Nostalgiczna, melancholijna, miejscami mocno depresyjna, dosłownie wgryza się w wewnętrzne przeżycia członków rodziny. A w tle morze, piasek i poczucie nieustępliwego przemijania.

Szukajcie w: bibliotece, antykwariacie, księgarni

PANNY Z WILKA JAROSŁAW IWASZKIEWICZ

Niewielka nowela przesycona wielkimi oczekiwaniami i ukrytymi pragnieniami. Zasłużony urlop Wiktora zamienia się w podróż po wspomnieniach, wycieczkę w przeszłość przesyconą kobiecością mieszkanek folwarku Wilko. Koronki, fatałaszki, zapach bieliźniarki i magla okrągłość form, miękkość ich ciał i stracone złudzenia kobiet, których życie nie ułożyło się tak, jak o tym marzyły w młodości. Niedopowiedziana zmysłowość, pokusa każdego skradzionego spojrzenia, lato przesycone erotyką dojrzewających kobiet to wszystko minęło już bezpowrotnie

Szukajcie w: antykwariacie, bibliotece (zbiory opowiadań), księgarni

LETNIA PRZEPRAWA TRUMAN CAPOTE

Kiedy nastoletnia, szaleńczo zakochana dziewczyna z bogatej rodziny po raz pierwszy ma spędzić samotne lato w mieści, można się tylko domyślać konsekwencji. Bo Grady kocha, wbrew swojej rodzinie, wbrew układom i swojej pozycji społecznej. I gotowa jest poświęcić wszystko, by ziścić nierealne marzenie o perfekcyjnej miłości. A to wszystko w rozgrzanym do białości Nowym Jorku, który zaraża swoich mieszkańców niekontrolowanym szaleństwem. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: antykwariacie, bibliotece, księgarni

MAŁY PRZYJACIEL DONNA TARTT

Gotyk amerykańskiego Południa już dawno nie był tak soczysty i przejmujący, drażniący oczy ostrym słońcem i sykiem czołgających się węży. Opowieść o dorastaniu, o zbrodni i zemście, która potrafi naznaczyć całe życie. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: księgarniach, bibliotece

WITAJ SMUTKU FRANÇOISE SAGAN

Bolączki dojrzewania nastolatki na francuskiej riwierze lat 60-tych. Cécile spędza lato z ojcem i dużo młodszą od niego kochanką. Odrzucona przez oboje rodziców, nierozumiana przez otoczenie na siłę szuka miłości u innych. To opowieść o stawaniu się młodą kobietą i pierwszych, trudnych wyborach, które trzeba podjąć u progu dorosłości. Klimatyczna i idealna dla młodszych czytelniczek, które zmęczone są już fanstastyczno-baśniową literaturą dla młodzieży.

Szukajcie w: bibliotece, antykwariacie

EUFORIA LILY KING

Ostatnie chwile wielkich odkrywców i antropologicznych zachwytów, niedługo przed wojną, miłosne uniesienia, żarliwe dyskusje i chwile najwyższych inspiracji w dżungli Nowej Gwinei, w cieniu nadchodzącej zagłady. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: księgarniach, bibliotece

MAGICZNE LATA ROBERT MCCAMMON

Przywołują na myśl czas wiecznego lata, wolności, chociaż wakacje to jedynie jedna z części tej powieści. A jednak kiedy o niej rozmyślam, przychodzą mi na myśl babie lato, zapach popcornu, rozgrzanych liści, przenikające promienie słońca, które chylą się już ku jesieni, ale jeszcze grzeją, miękko wprowadzając w nową porę roku. Robert McCammon ma niezwykłą zdolność tworzenia niezapomnianej atmosfery i przywoływania do życia chwil, które zakopały się gdzieś głęboko w zakamarkach pamięci. To dobre chwile. Pełne radości. I magii. Dobrze je w sobie mieć i od czasu do czasu powrócić do nich, jak do starych, ukochanych przyjaciół. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: księgarniach, bibliotece

DZIEDZICTWO ANN PATCHETT

Jedna rodzinna impreza, tłum spragnionych ludzi, o wiele drinków zbyt wiele. Jeden pocałunek o smaku pomarańczy i los dwóch rodzin zmieni się na zawsze. Historia o rodzinnych wspomnieniach, o smutnych sekretach, gorzko-słodkich chwilach, które przeminęły z czasem, a których nie da się odzyskać. O skrywanym w sercu żalu i nieukojonych pretensjach, a wszystko to na tle wiecznie błękitnego nieba Los Angeles.

Szukajcie w: księgarniach

W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU W STRONĘ SWANNA MARCEL PROUST

Jedna legendarna magdalenka i tysiące wspomnień Wielka powieść, wielka baśń, wstęp do monumentalnego proustowskiego cyklu, przepojonego poetycką frazą, obrazami życia rodzinnego uchwyconymi jakby w miniaturze. Nostalgiczna podróż w przeszłość, która porywa swoją niezwykłą zwyczajnością. Kultowe. Do poczytania TUTAJ.

ZA DARMO w polskim przekładzie w wersji elektronicznej na stronie Wolnych Lektur: TUTAJ

Szukajcie w: antykwariacie, bibliotece, księgarni

PODRÓŻ SENTYMENTALNA LAURENCE STERNE

Coś dla marzycieli o romantycznych duszach, którzy potrafią dostrzec piękno w rzeczach najbardziej błahych. Dla których istotą podróży jest zanurzyć się w nowy, poznawany dopiero świat i odkrywać go małymi kroczkami, z dala od utartych turystycznych szlaków. Bohaterem tej XVIII-wiecznej powieści jest Yorick, który opisuje swoje doznania i przeżyte przygody z podróży do Francji i Włoch. Przelotne miłostki, elementy krajobrazu, piesze wycieczki, napotkani po drodze ludzie i poetyckie wyobrażenia, to główni bohaterowie jego wspomnień. Wszystko napisane pięknym językiem wyjątkowo intensywnie oddziałującym na zmysły czytelnika.

Szukajcie w: antykwariacie, bibliotece

BEZSENNE LATO

czyli coś dla wielbicieli strachu, grozy i horroru

WENDIGO I INNE UPIORY ALGERNON BLACKWOOD

Jeśli wybieracie się na łono natury, to proza Blackwooda jest jedynym, prawidłowym wyborem Waszej letniej lektury. Tutaj ożywają drzewa, rzeki, jeziora, stare ruiny porzucone przed wiekami w środku lasu. Przyroda bacznie obserwuje, nastawia pułapki do życia wracają dawno zapomniane legendy, mity, opowiastki przekazywane szeptem przez przerażonych drwali To świat niemal niemagiczny, lecz straszny, świat niesamowitych mocy, które wciąż czają się w duszach ludzi i które może same w sobie nie są złe, jednak instynktownie wrogie temu co najbardziej ludzkie. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: księgarni

Opowiadania Algernona Blackwooda ZA DARMO w oryginale: TUTAJ

WYSPA DOKTORA MOREAU H.G. WELLS

Mrocznie, brutalnie i bardzo wizjonersko. Gdy Edward Pendrick po katastrofie okrętu cudem ocalały trafia na osamotnioną wyspę, nie ma jeszcze pojęcia, że to właśnie tam, a nie na oceanie, będzie musiał stoczyć najtrudniejszą walkę z możliwych. O swoją psychikę, o duszę i resztki człowieczeństwa. Zaskakująca, wciąż bardzo aktualna opowieść Wellsa długo trzyma w swoich szponach i trudno o niej zapomnieć. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: antykwariacie, bibliotece

TRYLOGIA POZA SEZONEM JACK KETCHUM

Poza Sezonem, Potomstwo i Kobieta kultowy, splatterpunkowy cykl o kanibalach. Trzy krwawe, pełne flaków, lejącej się posoki i latających członków historie. Każda z nich niesamowicie brutalna i aż nieprzyzwoita w swoim okrucieństwie. Wypełniona przemocą, torturami, barbarzyńskimi bohaterami bez skrupułów. Wszystko to na klifach i w lasach okolic nadmorskiej miejscowości w stanie Maine. Dla wielbicieli gatunku, na początek sezonu i zakończenie. Do poczytania TUTAJ.

Szukajcie w: księgarni

Życzę Wam pięknego i zaczytanego lata, pełnego szalonych, niezapomnianych chwil. <3

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “KSIĄŻKI NA LATO & NA WAKACJE – co czytać?

 1. Iza napisał(a):

  Moim postanowieniem na lato jest przeczytanie jak największej ilości klasyki, w końcu najdłuższe wakacje w życiu, więc warto to wykorzystać ! 😀
  „Panny z wilka” już znajdują się na mojej liście do przeczytania 🙂

 2. koczowniczka napisał(a):

  Ja bym powiedziała, że „Witaj, smutku” może spodobać się i starszym czytelniczkom. Dla mnie była to przede wszystkim książka o relacjach ojca z córką i o zazdrości.
  Zaciekawiła mnie „Do latarni morskiej”. Lubię depresyjne klimaty. 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Pewnie, że może się spodobać – zaznaczyłam jednak, że jest to świetna powieść młodzieżowa, żeby łatwiej było młodszym czytelniczkom znaleźć coś dla siebie. 🙂
   „Do latarni morskiej” – cudowna klasyka! <3

 3. Paulina napisał(a):

  Same ciekawe pozycje. W sam raz dla każdego. Najbardziej intryguje mnie powieść ,,Mały przyjaciel” Donny Tartt. Słyszałam wiele świetnych opinii na temat twórczości pisarki i chyba nadszedł czas by nadrobić zaległości.
  Pozdrawiam! 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Ach! Jeszcze nie znasz Donny Tartt? To rozpocznij przygodę od „Szczygła”, albo „Tajemnej historii” – cudeńka! <3 "Mały przyjaciel" również jest piękny, ale nieco inny na tle jej pozostałych dwóch powieści. <3

 4. zaczytana_owca napisał(a):

  „Euforia”, „Wendigo….” oraz „Wyspa doktora Moreau” już za mną- wszystkie przeczytane w tym roku. Bardzo zacne lektury

 5. Martek napisał(a):

  A coś lżejszego i też z odrobiną melancholii? Ja właśnie kończę czytać „Francuskie zlecenie” Szepielak i aż się cieszę, że w końcu lato za oknem, bo w książce też dużo słońca.
  Sięgnę chyba po „Dziedzictwo” Nie znam tej autorki. Pozdr.

 6. muzonuta napisał(a):

  ciekawe ksiązki 😉 Jestem taką osobą co mało czyta, ale postanowiłem to zmienić i juz koncze czytac pierwszą ksiązke od wakacji 😉

 7. Oleka napisał(a):

  „Dziedzictwo” zapowiada się ciekawie, być może przeczytam 🙂 Natomiast do tej pory numer jeden tych wakacji to dla mnie „Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy” Olivii S.

 8. Paweł napisał(a):

  Dla mnie prawdziwym mistrzem kryminałów jest Mróz. Czytaliście już jego nową pozycję „Listy zza grobu” – https://virtualo.pl/ebook/listy-zza-grobu-i241226/ ? Trochę różni się od pozostałych jego kryminałów bo ma więcej fabuły, więcej elementów thrillera ale czyta się mega. Oderwać sie nie da, aż się jej nie skończy 😉

Dodaj komentarz: