Trendy literackie: WIOSNA 2019 co tam w gwiazdach gra?

Moi Drodzy,

Powiew wiosny zwiastuje powiew nowych trendów w literaturze! Wietrzymy księgarskie półki, wietrzymy biblioteczki, bo IDZIE NOWE! A przynajmniej po części nowe, bo stare trochę też. Nic nie poradzimy na zakotwiczenie się trendów stałych, ale nie musimy marudzić, bo miejsca jest sporo i świeży powiew przyniesie bardzo ciekawe tytuły! Będzie co nieco erotyki (nic nie poradzę, musi być, kiedy tak intensywne w doznania tytuły nadchodzą), ale będzie też moc historii, moc pięknych opowieści i spojrzymy w gwiazdy, raz jeszcze.

Ale zanim TRENDY na WIOSNĘ 2019, to

Dla przypomnienia, trendami nazywamy dominujące w modzie, sztuce, designie oraz kulturze tendencje, które wyznaczają pewien kierunek i pokazują, co jest popularne, modne i promowane tu i teraz. Trendy mają ten charakter, że zmieniają się jak w kalejdoskopie co sezon (zazwyczaj wyznaczany porami roku) potrafią ewoluować, mutować się, przeobrażać czy kontynuować.

Za trendami można ślepo podążać, można się nimi inspirować i kierować, kiedy zechcemy, a można też całkowicie je ignorować, świadomie omijać, bądź nie zwracać na nie po prostu uwagi. Niemniej, należy zdawać sobie sprawę, że takie dominujące tendencje istnieją, czy tego chcemy, czy też nie i mają wpływ na to, co wydają wydawnictwa, co promują i po co sięga przeciętny czytelnik.

Wyróżniłam 4 rodzaje trendów:

Trendy NATURALNE samonapędzające się, reagujące na potrzeby konsumenta, na popyt i na podaż, pojawiające się zazwyczaj po wielkim sukcesie tego czy innego tytułu, rosnące przez dłuższy czas, potem zaś powoli zanikające. To tendencje, które łatwo przewidzieć, a które wygasają równie naturalnie, jak się pojawiły, np. trend na książki dla dziewczynek i dla chłopców, który jest już w odwrocie po ogromnym niemal rocznym boomie na podobną tematykę.

Trendy STAŁE inaczej NIEZMIENNE, które nie znikają po jednym sezonie, nie reagują na masowe zmiany tematyczne, ale trwają i ewoluują, pozostając na tym samym lub podobnym poziomie popularności przez długi czas. Za przykład posłużyć może nam tu popularność gatunków, jakimi są kryminały i thrillery oraz erotyka i romanse.

Trendy SZTUCZNE kreowane na potrzeby danej chwili, danego momentu historii. To tendencje polityczno-historyczne, reakcyjne, odnoszące się do konkretnej daty, rocznicy, do zagadnień społeczno-politycznych. Rzadko kiedy mają coś wspólnego z potrzebami czytelników i konsumentów, często występują na przekór wyników sprzedaży, bywają czasem wpychane nam dość nachalnie. Mają za to wiele wspólnego z debatą polityczną, historyczną, międzynarodową, która wpływa na świat kultury z zewnątrz.

Anomalia, czyli trendy AGRESYWNE/DOMINUJĄCE mogą być wybuchem chwilowego zapotrzebowania, a mogą być zapowiedzią większej rewolucyjnej zmiany. To tendencje, które pojawiają się nagle, niby ni stąd ni zowąd, a które uderzają w rynek z impetem. Nie można ich na dobrą sprawę przewidzieć z wyprzedzeniem, są bowiem reakcją na nieprzewidywalne zdarzenia. Dobrym przykładem było nagłe zapotrzebowanie na publikacje o himalaistach i alpinistach po tragedii na Nanga Parbat.

Wiosenną porą wyróżniłam trzy (a tak naprawdę to cztery) wyjątkowe trendy, na które warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu księgarskich półek. Muszę również zaznaczyć, że tym razem postanowiłam uznać dwa najpopularniejsze trendy, czyli SEKS I ZBRODNIA, EROTYKĘ I KRYMINAŁ, za trendy stałe i nie roztrząsać ich nadmiernie. Pamiętajmy, że są, że istnieją, to najpopularniejsze dwa gatunki na rynku książki i jak na razie nie zapowiada się, by zostały zdetronizowane.

Tylko podrzucę Wam tutaj coś, bo nie mogłam sobie, ani Wam odmówić:

TYTANKI EROTYKI I ROMANSU ATAKUJĄ!
Trend stały

Powraca nie tylko Blanka Lipińska i kolejny tom jej opowieści mafijno-włosko-erotycznej, ale także matka współczesnej erotyki, tak, która przeniosła ten gatunek do mainstreamu, czyli E.L. James i będzie się działo! Jej najnowsza powieść zapowiada nowego, ulepszonego Greya z brytyjskim arystokratycznym rodowodem

WOJENNE POWROTY
Trend naturalny

Pamiętacie trend zimowy KAWAŁ POLSKIEJ HISTORII? Trend historyczny rozwinął się i zdominował rynek!

Tym razem jednak to publikacje zarówno fabularne, jak i naukowe związane z tematyką II Wojny Światowej, które od lat niezmiennie i stale pojawiają się na rynku książki, ale w tym sezonie ten kawałek historii wraca z impetem, przypominając o tym, o czym nigdy nie możemy zapomnieć.

Pośród nowych tytułów znajdziemy opowieści o zbrodniach i zbrodniarzach, ale przede wszystkim o poświęceniu, o przetrwaniu, o bohaterstwie, braterstwie i sile górują dumnie ponad innymi. Beletrystyka i pozycje naukowe, powieści i biografie, książki historyczne, opowieści rodzinne, kobiece, wojenne To niezwykle ważny trend, o którym warto pamiętać i po który warto sięgnąć na wiosnę i nie tylko.

MĘSKIE PISANIE
Anomalia?

Męskie pisanie o miłości, o samotności, o zmaganiu się ze sobą, o nudzie, o innych, którzy szukają sensu życia, o samych sobie, o swoich sensach, swoich przemyśleniach. W jednym sezonie pojawiają się grubaśne męskie nazwiska polskiej i światowej prozy Twardoch, Orbitowski, Houellebecq, Cabré i inni, po których warto sięgnąć.

Nie jestem pewna na ile jest to wydawniczy przypadek, a na ile silniejszy trend, bo w końcu trendy to nieustające zmiany i fluktuacje i nie lubią zastoju, więc po dominacji cząstki żeńskiej dla zachowania równowagi w tym roku rządzą faceci? Zobaczymy, a na razie ostrzymy zęby i robimy miejsce na półkach.

MAGIA, HOROSKOPY I ASTROLOGIA i WSZELKIE POMOCE ŻYCIOWE
Trend naturalny

Pamiętacie trend JAK ŻYĆ? Zimową porą pojawiło się zatrzęsienie pozycji poradnikowych, związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które oferują pomoc we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Wiosną nic nie wskazuje na to, by ten trend się wyciszył. Pochłonął nawet mikro-trend EZOTERYCZNO-MAGICZNY, ewoluował i teraz rozkwita, a nawet rozgałęzia się.

Jak żyć? Jak gotować? Jak myśleć? Jak kochać siebie i innych? Jak się leczyć? Jak zostać wojownikiem słońca? Jak mieć i nie mieć? Jak wychować dzieci? Jak ich nie wychowywać? A przy okazji jak to wszystko przewidzieć, wgapiając się w gwiazdy, czytając horoskop lub stawiają Tarota?

W KOSMOSIE
Mikro-trend

Dla jednych astrologia, a dla innych astronomia jedno jest pewne patrzymy w gwiazdy i w czeluści kosmosu szukamy odpowiedzi na najbardziej dręczące nas pytania.

Do wyboru, do koloru, znajdziemy publikacje dla dorosłych i dla młodszych czytelników, które zabiorą nas w kosmiczną podróż i przybliżą ciemność wokół nas.

Który trend wpadł Wam w oko? Któremu oddacie swoje serducho? A może dostrzegliście inne trendy literackie, które warto docenić?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Trendy literackie: WIOSNA 2019 co tam w gwiazdach gra?

  1. joly_fh napisał(a):

    Zastanawiam się czy określenie „stały trend” to nie jest przypadkiem oksymoron. Jak sama piszesz, trend, to zmiana, kierunek, który przychodzi i odchodzi, fluktuuje. Jak więc coś, co jest stałe może być trendem?

    • Bombeletta napisał(a):

      To jest niby oksymoron, ale jest to rodzaj trendu, bo nigdy nie jest pewne, czy nie ewoluuje (a ewoluuje) lub nie wygaśnie. Np. Kryminały w każdym sezonie nieco się zmieniają pod względem tematyki, pod względem fabularnych zmian (zmiany są wewnątrz trendowe) , tak samo romanse i erotyka.

Dodaj komentarz: