Polskie książki o II Wojnie Światowej

80 lat minęło. Dzisiaj obchodzimy jedną z najważniejszych dla nas rocznic, rzutujących na to, kim jesteśmy, na nasze traumy, a nawet sytuację ekonomiczną. 80 lat temu hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Tak zaczęła się II Wojna Światowa.

II Wojna Światowa. Konflikt, który naznaczył kolejne pokolenia, naznaczył także nas. W wyniku tej agresji chyba każdy Polak stracił bliskich, utracił majątek, dorobek swojego życia…

Moja Babcia w bombardowaniu Warszawy utraciła ojca i dwie siostry. Sama została wywieziona z matką do obozu pracy do Niemiec, a jej starsza siostra działająca w ruchu oporu do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck… Przeżyły piekło, udało im się wrócić, do dzisiaj pozostały niezłomne i silne (Babcia ma 90 lat, a ciotka Helena 95). To tylko kawałek mojej rodzinnej historii…

Warto pamiętać, że zawsze jesteśmy zawieszeni między przeszłością a przyszłością, ponosimy pewną odpowiedzialność za pamięć. Pamiętajmy, pielęgnujmy wspomnienia, przekazujmy historię kolejnym pokoleniom! Bo zapomnieć byłoby największą niegodziwością!

Dlatego dzisiaj na Wielkim Buku będziemy obchodzić tę rocznicę na sposób nam najbliższy, najlepiej nam znany bo książkowy.

Przed Wami najnowsza odsłona cyklu Czytajmy Polskich Autorów, a w nim 11 wyjątkowych książek o II Wojnie Światowej.

Relacje prawdziwe, wspomnienia i rozpaczliwe reportaże, ale także opowieści fikcyjne, które nawiązują do tamtej tragicznej historii, a wszystko to widziane z perspektywy naszych rodzimych autorów.

Pamiętajcie, że to mój subiektywny wybór, książki, które przeczytałam, wybór ograniczony, dlatego wielu tytułów możecie tutaj nie znaleźć, a przypomnienie ich będzie należało do Was.

Kamerdyner Marek Klat, Mirosław Piepka, Michał Pruski i Paweł Paliński

Nie przez przypadek ten tytuł pojawił się na początku zestawienia to powieść, która powstała wraz ze scenariuszem do fenomenalnego filmu jest jedną z najważniejszych powieści historycznych ostatnich lat. Opowieść o morzu, o Kaszubach, o kaszubskiej historii i kaszubskiej historycznej perspektywie. O zakazanej miłości, o wojnie i zbrodni, o której wszyscy powinniśmy pamiętać. Mam nadzieję, że dzięki Kamerdynerowi mord w Piaśnicy rzeź tysięcy Kaszubów przejdzie do polskiej świadomości historycznej.

Inny świat Gustaw Herling-Grudziński

Zapis bestialskich doświadczeń z pobytu w sowieckim łagrze. Opowieść prawdziwa i tym bardziej wstrząsająca. Obraz sowieckiego systemu totalitarnego w pigułce, gdzie ludzi traktuje się podlej od zwierząt. To opis walki o swój honor, o swoje człowieczeństwo, wreszcie o wolność. Takich lektur nie sposób zapomnieć!

 Góra Tajget Anna Dziewit-Meller

Przeszłość w spójny sposób łączy się ze współczesną historią. Wojna wydaje się być tutaj kameralna, rodzinna, naznacza całe pokolenia i zostawia niezmywalny ślad sercach i w otoczeniu. To opowieść o śląskich doświadczeniach wojennych, o koszmarach, które kryją się w uśpione w murach starych budynków, o szpitalu psychiatrycznym, w którym poddaje się eksperymentom chorujące dzieci Całość jest przejmująca i bolesna. Trafia do serca czytelnika.

Medaliony Zofia Nałkowska

Zaledwie kilka opowiadań. Kilkadziesiąt stron. Wystarczyło, by pokazać cały przekrój ludzkiego cierpienia i okrucieństwa. Wstrząsające relacje tych, którym udało się przetrwać koszmar wojny, czasy, w których człowiek drugiemu człowiekowi był potworem, bo ludzie ludziom zgotowali ten los. Wciąż robi wrażenie.

Śpiewaj ogrody Paweł Huelle

Opowieść szkatułkowa, poruszająca i symboliczna, której nawet najgłębsze warstwy nawiązują do tragedii II Wojny Światowej. Mamy tu legendę o Szczurołapie z Hameln, mamy motyw wyprowadzenia/wypędzenia z miasta, a prowadzi motyw muzyczny, fikcyjnej opery Wagnera. Całości dopełniają wspomnienia wojenne bohaterów z czasów, gdy Wolne Miasto Gdańsk utraciło swoją wolność, a jego wielonarodowi mieszkańcy stali się ofiarami wysiedleń, masowych mordów i niesprawiedliwych egzekucji. Piękna, skomplikowana i doskonała.

Recenzja TUTAJ

Gambit Maciej Siembieda

Wojna, miłość, zdrada, tajemnica i prawdziwy skarb, o który i dzisiaj wybuchają konflikty, a wszystko to oparte o prawdziwe wydarzenia! U Macieja Siembiedy rozmywa się granica między powieścią historyczną, pasjonującym dreszczowcem, wojennym dramatem wszystko to się spójnie łączy, nakłada na siebie, przenika. Po takie powieści sięgać warto, ba, sięgać nawet trzeba to historia tak fascynująca i tak niesamowita, że aż trudno uwierzyć, że po części wydarzyła się naprawdę. A kiedy zamykamy ostatnią stronę z trudem łapiemy oddech ze wzruszenia i z tęsknoty, że to już koniec, a więcej nie ma już nic.

Recenzja TUTAJ

Dywizjon 303 Arkady Fidler

Książka reportażowa, którą wielu z nas zna dobrze ze szkoły. Relacja pisana prosto z pola walki opisująca działania legendarnego polskiego Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku.

Obcy powiew wiatru Magdalena Majcher

Jedna z najpiękniejszych wojennych opowieści cudownie wzruszająca, dopracowana pod każdy względem, doskonale oddająca konflikt podczas II Wojny Światowej na Kresach. O wojnie, o kobietach, o Polsce. Jeśli pokochaliście Słowika Kristin Hannah, to pokochacie Obcy powiew wiatru i będziecie czekać na kolejne tomy cyklu!

Seria Parabellum Remigiusz Mróz (Prędkość ucieczki, Horyzont zdarzeń i Głębia osobliwości)

Przed Wami opowieść o miłości. Miłości na przekór wszystkiego i wszystkim. Miłości wystawionej na wszelkie możliwe próby. A także opowieść o wielkiej, braterskiej, żołnierskiej przygodzie. Remigiusz potraktował temat II Wojny Światowej jako doskonałą podstawę pod niesamowitą opowieść przygodową, która daje mu możliwość opowiedzenia fascynującej historii o kilku wyjątkowych bohaterach, niekoniecznie przebywających na głównych frontach.

Recenzja TUTAJ

Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński

Lektura szkolna, lektura obowiązkowa. Historia młodych bohaterów grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Odważni, niezłomni, poświęcają swoje życie, by po cichu walczyć z wrogiem, walczyć o swoją ojczyznę, bo wiedzą, że stawką ich walki jest wolność kolejnych pokoleń.

 Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall

Na zakończenie reportaż i rozmowa w jednym. Dramatyczne wspomnienia z powstania w warszawskim getcie na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem.

O.

Komentarze do: “Polskie książki o II Wojnie Światowej

  • Olga Kowalska napisał(a):

   Nie sądzę, żeby była to przesada. To jest mój subiektywny wybór, mający na celu dobrać książki zarówno z literatury pięknej jak i popularnej. Chodziło mi o to, by w zestawieniu każdy może znaleźć coś dla siebie – są prawdziwe relacje i opowieści fikcyjne. Głosy przeszłości i głosy współczesne. Fikcja może stać obok relacji historycznych, jeśli robi to z poszanowaniem owej historii.
   A Remigiusz stworzył piękną opowieść o braterskiej więzi i o walce o Polskę z szacunkiem dla prawdy historycznej. Pozdrawiam!

 1. Milena napisał(a):

  Dodałabym do tego zestawienia jeszcze „Pięć lat kacetu” Grzesiuka, czyli wspomnienia z pobytu w obozach koncentracyjnych.

 2. Abażur z Poznania napisał(a):

  Bardzo zróżnicowana lista, zróżnicowani autorzy, dla każdego coś miłego. 🙂 Podoba mi się twoje podejście. 🙂 Dawno nie czytałem nic o II Wojnie Światowej, i chyba czas po coś sięgnąć. Postaram się do końca miesiąca wybrać jedną z tych książek. 🙂

 3. Marek napisał(a):

  Hmm. Na pewno bym dodał „Paragraf 22” Josepha Hellera, a także trylogię Stulecia Kena Foletta. Mam tu na myśli w szczególności drugą część cyklu „Zima Świata”. Dodałbym jeszcze „Chłopca w pasiastej piżamie”, może jeszcze „Po dobrej stronie” Spencer Quinn. To mają być książki traktujące o II Wojnie Światowej czy skupiające się raczej na doznaniach związanych z cierpieniem, czy traumą? Jeśli zechcemy, znajdziemy w literaturze wiele książek odnoszących się do wydarzeń tamtych lat…

  • Olga Kowalska napisał(a):

   Bardzo dziękuję za polecane tytuły. Co prawda w tym zestawieniu skupiałam się wyłącznie na polskich pisarzach, ale zapamiętam na przyszłość. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz: