Premiery książkowe: WRZESIEŃ 2020

Wrześniowe chłody już snują się niespiesznie, jesienna aura nadeszła cichaczem, a wraz z nią… dziesiątki wspaniałych książkowych premier!

Jak się okazuje, wydawnictwa jesienią przygotowały dla nas szaleństwo obfitości i wysyp tylu wyjątkowych tytułów, że nie sposób się ograniczyć, chciałoby się je wyłapać wszystkie, jak pokemony!

Jednak by nie oszaleć, nie zwariować i nie zbankrutować, wybrałam dla Was 23 TYTUŁY! Trzymajcie się mocno!

PATRONATY

Przez ostatnie miesiące pokątnie czytałam książki, których premiera odbywa się na dniach, a które dumnie będą nosić logo Wielkiego Buka! to same wyjątkowe tytuły i z całego serca dziękuję wydawcom za zaufanie i za tak wyjątkowe propozycje.

„Niech stanie się światłość” Ken Follett
Premiera 31 września
Wydawnictwo Albatros

Kto jeszcze nie czytał kultowej już serii historycznej „Filary ziemi”, ten może rozpocząć przygodę z Kenem Follettem własnie od tej powieści, które jest prequelem do tamtej historii! Pierwsze tysiąclecie dobiega końca, imperium brytyjskie dopiero nabiera kształtu, Anglia gubi się w chaosie, a trzy osoby podejmują walkę, by wydobyć ją z mroków barbarzyństwa. To będzie prawdziwa uczta!

„Rytuał łowcy” Przemysław Borkowski
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Czwarta Strona

Polska kryminałem stoi, a zbrodnicznych opowieści spod pióra naszych rodzimych autorów nigdy dość! Tym bardziej, gdy mordercze praktyki mają w sobie coś z działań magicznych, tajemniczych… Miłośnicy gatunku nie mogą sobie odmówić!

„Sprawdź, czy ktoś za tobą nie stoi” Ina Nacht
Premiera: wrzesień
Wydawnictwo Stara Szkoła

Kotlina Kłodzka pełna sekretów, pełna tajemnic… Ina Nacht z niezwykłą wrażliwością i wnikliwością połączyła tradycyjny kryminał z opowieścią o najgorszej możliwej przemocy. Polska kryminałem stoi. Niezmiennie.

„Las z wełny i stali” Natsu Miyashita
Premiera: 21 września
Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Opowieść pełna czułości i zaklętych znaczeń… Natsu Miyashita hipnotyzuje czytelnika tajemniczym minimalistycznym pięknem i wrażliwością na ukryte dźwięki. Taką prozę czyta się po prostu z prawdziwą przyjemnością i narastającym zachwytem.

„Ostatni rozdział” Katarzyna Kalista
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Czarna Owca

Piękny debiut, poruszająca serce powieść szkatułkowa i… słabość każdego książkoholika – książka o książkach! A tu na dokładkę historia kobiet uwikłanych w opowieść – przejmująca, pociągająca… Nie sposób się oderwać!

„The Game” Lucia Vaccarino i Davide Morosinotto
Premiera: 1 września
Wydawnictwo Akapit Press

Rodzinna przeprowadzka, pozornie niewinne małe miasteczko i nastoletnia dziewczyna, która zostanie uwikłana w mroczną grę na śmierć i życie. Klub Marudnych Zaczytanych Ciotek lubi takie tajemnice!

„Diabeł, laleczka i szpieg” Matt Killeen
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Media Rodzina

Kontynuacja doskonałej powieści młodzieżowej „Sierota, bestia, szpieg”! Zemsta ma w tej serii oblicze anioła! Pośród ogromu cierpienia i panoszącego się zła, tym razem na afrykańskiej ziemi Sara znów zasieje strach pośród nazistowskich oprawców i przeleje ich krew. Nie odpuści nikomu, bo sama nie ma już nic do stracenia.

„Gladiatorzy z obozów śmierci” Andrzej Fedorowicz
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Bellona

Książka historyczna o walce na śmierć i życie prawdziwych gladiatorów – bokserów – wystawianych do walk w niemieckich obozach śmierci. Ich bohaterskie historie, wspomnienia tych, którzy przeżyli tamto piekło.

„Gaz do dechy” Joe Hill
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Albatros

Zbiór trzynastu przepysznych opowieści pióra syna Stephena Kinga! Autor „NOS4A2” snuje historie mroczne, tajemnicze, z pogranicza gatunków, zaprasza do współpracy także swojego ojca. Miłośnicy Bezsennych Śród mają na co czekać!

„Paradoks” Artur Urbanowicz
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Vesper

Wznosząca się gwiazda polskiej grozy i horroru znów będzie straszyć, chociaż podobno więcej ma być tutaj dreszczy niż czystego niepokoju. Opowieść nawiązująca do archetypu sobowtóra, historia pewnego matematyka, który natrafia na paradoks wszechświata.

„Chodź ze mną” Konrad Możdżeń
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Vesper

Konrad Możdżeń debiutuje i od razu wprawia w przerażający zachwyt. Przed czytelnikiem opowieść o narastającym złu i zbrodni, której echa powracają z przeszłości.

POZA PATRONATAMI

„Saturnin” Jakub Małecki
Premiera: 16 września
Wydawnictwo SQN

Jakub Małecki, jakiego znamy, a którego prozę tak kochamy! Mój ulubiony polski twórca powraca do korzeni, by snuć swoją najbardziej osobistą, pełną czułości opowieść o tajemnicach z przeszłości i… dorastaniu. Kogo zachwycił „Dygot” czy „Rdza”, tego oczaruje „Saturnin”.

„Książę” Magdalena Parys
Premiera: 4 września
Wydawnictwo AGORA

Na kontynuację fenomenalnego „Magika” czekałam sto lat. Tak naprawdę lat sześć, ale oczekiwanie było wiecznością! „Książę” to historia kiełkującego zła, politycznych intryg i Europy, która zmienia się na naszych oczach. Fenomenalna lektura!

„Wiosna zaginionych” Anna Kańtoch
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Marginesy

Pierwszy tom nowej mrocznej trylogii tej nietuzinkowej polskiej pisarki! Opowieść o zaginionym w Tatrach chłopaku, o tajemnicy, o powrotach i… o zbrodni. Opowieści kryminalne spod pióra Kańtoch to prawdziwa uczta i czuję, że w tym przypadku nie będzie inaczej!

„Pokora” Szczepan Twardoch
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Literackie

Na powieści Szczepana Twardocha warto czekać, bo to pisarz twardy i bezkompromisowy. „Pokora” zaczyna się w 1918 roku na ulicach Berlina, gdy Wielka Wojna dobiega końca, umiera dawna epoka i rodzi się nowy świat. Szykuje się historia pełna rozmachu, łącząca dzieje Berlina i Śląska.

„Talita” Paweł Huelle
Premiera: 30 września
Wydawnictwo ZNAK

Paweł Huelle potrafi oczarować, potrafi zahipnotyzować… Pamiętam „Śpiewaj ogrody” i ten narastający z każdym rozdziałem zachwyt. Teraz mistrz słowa powraca ze zbiorem opowieści, których punktem wyjścia jest biblijna opowieść o pewnej wskrzeszonej dziewczynce. Nie mogę się doczekać!

„Dodatkowa dusza” Wioletta Grzegorzewska
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Literackie

Opowieść o współczesnym Hiobie w ujęciu historycznych przeżyć pewnej żydowskiej rodziny podczas II Wojny Światowej. Czuję, że to będzie bardzo smutna i brutalna opowieść, ale czekam, czekam bardzo!

„Zimny chirurg” Max Czornyj
Premiera: 2 września
Wydawnictwo FILIA

Po spotworniałym „Rzeźniku” Max Czornyj znów bierze na tapet historię prawdziwego polskiego seryjnego mordercy i nekrofila Edmunda Kolanowskiego. Szykuje się kolejna przerażająca lektura spod pióra najlepszego twórcy thrillerów!

„Oczy z Rigela” Roy Jacobsen
Premiera: 2 września
Wydawnictwo Poznańskie

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich mówi tutaj sama za siebie, ale jakby tego było mało, to ostatnia część trylogii Roya Jacobsena po „Niewidzialnych” i „Białym morzu” o mieszkańcach północnej wyspy Barroy i zakończenie tej niesamowitej zimnej opowieści.

„Zakłamane życie dorosłych” Elena Ferrante
Premiera: 2 września
Wydawnictwo Sonia Draga

Opowieść o bolesnym dorastaniu dziewczynki, która z niewinnego dziecka powoli przeradza się w kobietę… A wszystko na tle rozdwojonego oblicza miasta Neapolu.

„Królestwo” Jo Nesbo
Premiera: 2 września
Wydawnictwo Dolnośląskie

Historia braterskiej miłości i wielkiego poświęcenia w imię wspomnień z przeszłości, czyli opowieść z kryminalnym zacięciem jednego z najpopularniejszych twórców północy.

PREMIERY ZAGRANICZNE

„Transcendent Kingdom” YaaGyasi
Premiera 1 września

Kontynuacja szeroko komentowanej i omawianej debiutanckiej „Drogi do domu”. To pełna emocji rodzinna saga o ludziach naznaczonym doświadczeniami poprzednich pokoleń i rodzinnych tajemnicach, które powracają po latach.

„The Living Sea of Walking Dreams” Richard Flanagan
Premiera: 29 września

Australijski pisarz powraca z oniryczną opowieścią o śmierci, o odchodzeniu, o żałobie i przemijających życiu.

Być może trudno będzie w to uwierzyć, ale wybrane przeze mnie premiery to jedynie czubek książkowej góry lodowej, która szaleje w tym pierwszym jesiennym miesiącu. A na co Wy najbardziej czekacie?

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: