Nadszedł luty znienacka, a wraz z lutym pytanie, które powraca jak bumerang: jak to się dzieje, że co roku ten najkrótszy miesiąc skrywa w sobie największą obfitość książkowego dobra?
Zapraszam na premiery książkowe lutego: przed Wami 20 świeżutkich tytułów, 18 książek, które znajdziecie na rynku polskim i 2 tytuły zza oceanu.
WIELKOBUKOWE PATRONATY
To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.
„Sanatorium” Sarah Pearse
Premiera: 3 lutego
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Bestsellerowy, pyszny thriller, którym zachwycała się swojego czasu Reese Whiterspoon w swoim klubie książki, a teraz zachwycą się i polscy czytelnicy. To niezwykle klimatyczna, mroczna opowieść w niesamowitej lokacji starego szpitala przerobionego na luksusowy hotel. Budynek jednak skrywa okrutne tajemnice… Dla miłośników dreszczowców – pozycja obowiązkowa!
„Czarne skrzydła czasu” Diane Setterfield
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo Albatros
Wydanie butikowe
Jeden okrutny czyn, jedna nieprzemyślana decyzja, śmierć, która nie odpuszcza do samego końca… Przed czytelnikiem mroczna i porywająca opowieść z gotycką nutą o sprawiedliwości, którą wymierza bezwzględny los.
„Magiczne piórko Gwendy” Richard Chizmar
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo Albatros
Pamiętacie małą Gwendę, tajemniczego człowieka w meloniku i jego pudełko, które może decydować o losie innych ludzi? Teraz Gwenda już dorosła, a Richard Chizmar (tym razem bez Stephena Kinga) kontynuuje jej dzieje. Pudełko, które zniknęło z jej życia znów powraca, tym razem wiążąc ją z dziwnymi zaginięciami w Castle Rock. Absolutnie świetna kontynuacja!
Finałowy tom znów w duecie z Kingiem nadchodzi wielkimi krokami jeszcze w tym roku!
„Zew nocnego ptaka” Robert McCammon
Premiera: 16 lutego
Wydawnictwo Vesper
Perełka dla miłośników Bezsennych Śród z motywami kryminału historycznego, powieść z elementami grozy o małej, nawiedzonej osadzie na Południu Stanów końca XVII wieku. Przeklęta ziemia, klątwa czarownicy, kobieta, która musi zginąć… I ktoś, kto podejmie się rozwiązania zagadki, czyli pierwszy tom przygód niejakiego Matthew Corbetta. Prawdziwa perełka.
POLSKIE PREMIERY
„Zaginieni” Marcel Moss
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo FILIA
Agencja Poszukiwań Osób Zaginionych ECHO powraca, a wraz z nią powracają Sandra i Igi, którzy tym razem będą musieli rozwikłać sprawę zaginięcia i domniemanej zbrodni znad Jeziora Białe. Kto jak kto, ale Marcel dobrze wie, jak trzymać swoich czytelników w napięciu.
„Horrorstör” Grady Hendrix
Premiera: 16 lutego
Wydawnictwo Vesper
Wyobraźcie sobie salon meblowy inspirowany skandynawską Ikeą, a w nim portal, przejście do innego wymiaru. Czyli swoista parodia opowieści o nawiedzonym domu, miejscami straszna i działająca na wyobraźnię, jak mało co. Fenomenalny komentarz społeczny.
„Rodzina z domu obok” John Glatt
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo FILIA
Przerażająca historia oparta na faktach, true crime oparte na prawdziwych wydarzeniach. Historia pozornie zwyczajnej, kochającej się rodziny. Rodzice i trzynaścioro rodzeństwa. Nikt nigdy nie przypuszczał, że za drzwiami ich domu czai się prawdziwe piekło.
„Drood” Dan Simmons
Premiera: 28 lutego
Wydawnictwo MAG
Czekam i zacieram pazurki na wznowienie tej kultowej już powieści Simmonsa, który zachwycił mnie „Terrorem”, „Abominacją” i „Pieśnią Bogini Kali”. To powieść grozy oparta o prawdziwe fakty zaczerpnięte z życia nie kogo innego, jak Charlesa Dickensa. Zaczyna się od wypadku, który cudem przeżył, a potem stacza się prosto w mrok. Czuję, że to będzie TO!
„Przełęcz” Krzysztof Domaradzki
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo Literackie
Tragedia legendarnej już Przełęczy Diatłowa tym razem pod piórem polskiego pisarza w porywającym thrillerze, który przeplata fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami. Współczesne śledztwo, tragedia sprzed lat, polityczna rozgrywka, która przed laty zmieniła rzeczywistość. Zapowiada się znakomicie!
„Więcej niż jedno życie” Irena Małysa
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo MOVA
Znana z „W cieniu Babiej Góry” Baśka Zajda powraca, by tym razem wplątać się w tajemniczą sprawę śmierci znanej i szanowanej neurochirurg. Czy to samobójstwo, a może coś więcej? Jakie tajemnice skrywała kobieta?
„Kobieta z sąsiedztwa” Sue Watson
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo FILIA
Domestic thriller, w którym czytelnik przenika życie dwóch przyjaciółek i odkrywa sekrety, jakie skrywają za drzwiami swoich sypialni. Takich mrocznych opowieści, penetrujących ciemność ludzkiej natury nigdy za wiele!
„Syn” Phillipp Meyer
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo Poznańskie
Wznowienie porywającej, wielopokoleniowej sagi o losach teksańskiej rodziny McCulloughów. Ich wzloty i upadki, od początku XIX wieku, wciąż dzikich zachodnich terytoriów Ameryki Północnej, po czas rewolucji przemysłowej i boomu przemysłu naftowego. Od lat planuję lekturę i tym razem już nie odpuszczę!
„Zemsta” Jo Nesbø
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo Dolnośląskie
Szykuje się fascynująca, dystopijna wizja postpandemicznych Stanów Zjednoczonych u progu upadku. Ludzkość walcząca o przetrwanie i ludzie, którzy próbują postąpić słusznie. Jestem ciekawa, co też z tego wyniknie.
„Stacja jedenaście” Emily St. John Mandel
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo Poradnia K
Jedna z najwspanialszych powieści ostatniej dekady! Jedna z najpiękniejszych opowieści o zagładzie ludzkości i tym, co pozostaje po końcu świata. Niby historia ludzkości po apokalipsie, ale to nie upadek jest tutaj najważniejszy, nie przetrwanie samo w sobie, ale odrodzenie i to, co sprawia, że jesteśmy cywilizowanymi ludźmi. Opowieść o sile kultury i literatury, o tułaczce i przywracaniu harmonii. Bo przetrwanie nie wystarczy.
„Demonomachia” Marek Krajewski
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo ZNAK
Demonomachia, czyli walka przeciw demonom. Demonom, których moc otrzymuje przypadkiem młody, udręczony tęsknotą za ojcem chłopak. Przełom XIX i XX wieku, tereny Galicji, seanse spirytystyczne i walka z siłami czystego zła. Powieść grozy od twórcy arcy brutalnych kryminałów historycznych – to będzie absolutna perełka!
„Akty desperacji” Megan Nolan
Premiera: 16 lutego
Wydawnictwo Filtry
Fascynująca, boleśnie współczesna opowieść o poszukiwaniu miłości, o odrzuceniu i przemocy, o samotności i… tej kobiecej odsłonie alkoholizmu. To debiutancka, głośna powieść, która oparta jest o życiorys samej Nolan. Jestem jej ogromnie ciekawa!
„Tajemnica carycy” Małgorzata Starosta
Premiera: 23 lutego
Wydawnictwo W.A.B.
Dzieje Agaty Śródki, bohaterki komedii kryminalnej „Wina wina” kontynuują się! Tajemnicze morderstwa i zabójstwa trzymają się tej celebrytki i restauratorki, a Małgosia Starosta znów bawi i zachwyca językiem.
„Skradziony klejnot” Alek Rogoziński
Premiera: 9 lutego
Wydawnictwo Lekkie
Mistrz komedii kryminalnych powraca, tym razem z… kostiumową sagą obyczajową Gorset i Szpada! Akcja rozgrywa się w XVII wieku, na dworze Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Intrygi, spiski, sekrety… Szykuje się przyjemna, klimatyczna lektura!
PREMIERY ZAGRANICZNE
„Dead Silence” S.A. Barnes
Premiera: 8 lutego 2022
Horror science fiction, na którego czekam jak na mało co! Historia jest arcy fascynująca: luksusowy wycieczkowy statek kosmiczny Aurora zaginął w ciemnościach kosmosu przed dwudziestu laty, a teraz… wyłania się z otchłani. A wraz z nim cienie, duchy i szepty tych, którzy zniknęli.
Od razu przyszedł mi na myśl film „Event Horizon”, który miał niesamowity i działający na wyobraźnię klimat.
„Five Deaths for Seven Songbirds” John Everson
Premiera: 22 lutego
To będzie prawdziwie ostra jazda w duchu starego, włoskiego, krwawego kina giallo, ale w uwspółcześnionej, literackiej wersji. Konserwatorium muzyczne, seria zabójstw na kolejnych muzycznych talentach i ta jedna dziewczyna, która próbuje uniknąć śmierci.
I co? Wpadło Wam coś w oko?
Bo warto czytać.
O.
Najbardziej chyba zaciekawił mnie Zew Nocnego Ptaka i tę pozycję sprawdzę jako pierwszą
Stacja jedenasta i dead silence dla mnie moga byc ciekawe
W lutym widzę bardzo dużo książek, które mogą mnie zainteresować 🙂 Polecam także poruszającą powieść obyczajową „Siła kobiet”.