Premiery miesiąca: MARZEC 2022

Za oknem słońce, ptaki świergoczą, pierwsze roślinki budzą się do życia… Trudno uwierzyć, że tuż obok nas kończy się świat. Wiosna wojenna, cytując wers wiersza Zuzanny Ginczanki. Sama wciąż obserwuję wszystko wokół, pewnie Wy również, ale tu na Wielkim Buku wracamy do książkowego świata, wracamy do literatury. Mam Wam tyle do pokazania, tyle do opowiedzenia! I zaczynamy od… premier książkowych marca!

Zapraszam na książkowe premiery marca, 24 premiery, jakby tego było mało.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Zamknij wszystkie drzwi” Riley Sager
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo MOVA

Miłośnicy Bezsennych Śród nastawiają uszu – to będzie pyszne spotkanie! Autor „Wróć przed zmrokiem” snuje opowieść, która nawiązuje do motywów kultowego „Dziecka Rosemary” Iry Levina. Tajemniczy budynek, młoda dziewczyna i dziwne wydarzenia, które prowadzą prosto w objęcia koszmaru. Gotyckie cudo w sercu wielkiego miasta!

Przedsionek piekła” Anna Bailey
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo Albatros

Mała społeczność, jej baaardzo brudne sekrety, zaginiona dziewczyna… Czego tu nie uwielbiać? Czego nie kochać? Wielbiciele pełnych napięcia thrillerów będą oczarowani i wciągnięci jak diabli! Czeka ich moc tajemnic do odkrycia!

Zapomniany. W matni strachu” Adrian Bednarek
Premiera: 23 marca

Wydawnictwo Zaczytani

Koszmar zapoczątkowany w „Zapomnianym” kontynuuje się. Bohaterowie zostają wciągnięci w mroczną grę tego, który przed laty odciął jednego z nich od świata na całe lata… Co uda im się odkryć? Takie kontynuacje lubimy bardzo!

Śmierć w transsyberyskim ekspressie” C.J. Farrington
Premiera: 10 marca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Senna, śnieżna Syberia i technik transportu kolejowego Olga, która co prawda marzy o innym życiu, ale w zamian zostanie wplątana w kryminalną intrygę. Czuć tutaj ducha klasycznych opowieści Agathy Christie, a wszystko to z humorem, z przymrużeniem oka.

Zakładnicy wolności. Sekrety rodzinne” Nina Majewska-Brown
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo Świat Książki

Ach! Powraca rodzina Zabierzyńskich, czyli wspaniała saga historyczna Zakładnicy Wolności, oparta na prawdziwych wydarzeniach, prawdziwych wspomnieniach. „Rodzinne sekrety” to tom trzeci sagi, kontynuujący opowieść po „Florentynie i Konstantym” oraz „Czterech Siostrach”. Przepadam za tą sagą!

Pierwszy dzień wiosny” Nancy Tucker
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo Dolnośląskie

Dziecko zabija drugie dziecko. Dziewczynka zabija chłopca. Tak zaczyna się ta pełna dramatycznych tajemnic, rodzinnych sekretów i przemocy opowieść, która nie odpuszcza napięcia do samego końca. A to dopiero początek.

Moje miejsce na ziemi” Julia Navarro
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo Albatros

Troje młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Troje przyjaciół, każde z innego środowiska, z rodziny o innych poglądach. Wokół nich piekło hiszpańskiej wojny domowej, piekło wojny światowej, która dopiero nadejdzie. Ich troje łączą wspólne sekrety, łączy ich przeszłość, łączy ich wina i zemsta. Niespieszna a dramatyczna.

Harry Angel” William Hjortsberg
Premiera: 16 marca
Wydawnictwo Vesper

Nowa edycja w vesperowej wersji to prawdziwa perełka! Mieszanka detektywistycznegokryminału i grozy, opowieść o odwiecznym zakładzie między człowiekiem a samym diabłem. Voodoo, hoodoo, czarna magia, piekielne siły i złote cielce na usługach diabła… Rewelacja!

Wilgość” Anna Maria Wybraniec
Premiera: 16 marca
Wydawnictwo Vesper

Pełne niepokoju, bolączek i dziwności opowiadania, horror, nie horror, groza podskórna i wewnętrzna. To autorka, która przemyca melancholię, w wyjątkowy sposób potrafi łączyć piękno i strach.

POLSKIE PREMIERY

Skrawki” Krzysztof Jóźwik
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo FILIA

Brutalny thriller kryminalny, czyli Krzysztof Jóźwik podkręcił poprzeczkę. W okolicach Warszawy policja znajduje skrawki ciał, rozrzucone, bestialsko okaleczone kawałki. Rusza śledztwo!

Mentalista” Camilla Läckberg & Henrik Fexeus
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo Czarna Owca

Królowa szwedzkiego kryminału powraca w duecie! Niewyjaśniona zbrodnia w centrum Sztokholmu zmusza policję do podjęcia współpracy z… mentalistą, ekspertem od mowy ciała i iluzji. Szykuje się intrygująca zagadka!

Obsesja i inne formy miłości” Sarah Crossan
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo ZNAK

Opowieść pełna namiętności, obsesji i tęsknoty. Historia o sekretach i śmierci, trudnych emocjach i przywiązaniu. Jestem jej ogromnie ciekawa!

Wyspa kobiet” Lauren Groff
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo PAUZA

Feministyczna opowieść osadzona w XII wieku? To jest możliwe tylko dzięki fenomenalnej Lauren Groff, autorce m.in. „Fatum i Furii”! To porywająca, fikcyjna biografia Marie de France, wygnanej przez Eleonorę Akwitańską do Anglii. Jest historia i jest kobiecość – szykuje się coś fascynującego!

Gdzie jesteś piękny świecie” Sally Rooney
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo W.A.B.

To jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych autorek młodego pokolenia, a ja wciąż jeszcze nie czytałam jej książek! Czas to nadrobić jej najnowszą powieścią, o młodych ludziach, którzy powoli wchodzą w dorosłość i mierzą się ze światem.

Jedno po drugim” Ruth Ware
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo Czwarta Strona

Podobnie z Ruth Ware, dwie książki opublikowane w Polsce, trzecia nadchodzi, a ja wciąż nie znam jej prozy! Podobny ma rys gotycki, a jej opowieści są pełne pysznych tajemnic. Tym razem to historia odciętej od świata chatki i rozgrywki, która rozegra się w jego czterech ścianach.

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” Mariana Enriquez
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo ECHA

Mariana Enriquez to jedno z moich zeszłorocznych odkryć. Ten zbiór czytałam w oryginale i zachwyciłam się orzeźwiającą świeżością jej prozy. To mocne historie, brutalne i drapieżne. Nie dla wszystkich. A jednocześnie to proza mocna i intensywna, której nie sposób sobie odmówić.

Stare kości” Douglas Preston & Lincoln Child
Premiera: 9 marca
Wydawnictwo AGORA

To będzie thrillerowy hit, z zagadką historyczną na dokładkę! W połowie XIX wieku jedna z pionierskich wypraw, tzw. Wyprawa Donnera, zakończyła się w tragiczny, tajemniczy sposób. Możliwość jej rozwiązania otrzymuje archeolożka Nora Kelly, która nie opuści okazji, by spróbować odkryć sekrety przeszłości. Nie mogę doczekać się lektury!

Wizje. Gniew” Anna Krystaszek
Premiera: 16 marca
Wydawnictwo MUZA

Tragiczny pożar sprzed 20 lat. Współczesne zbrodnie, w których kryje się klucz do zagadki. I młoda kobieta, która trafia do zakładu psychiatrycznego, twierdząc, że ma wizje tego, co zrobi sprawca. A jej wizje wkrótce sprawdzają się… Brzmi intrygująco, prawda?

Żywe morze snów na jawie” Richard Flanagan
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo Literackie

Australijski autor „Ścieżek północy” powraca! Prezentuje realizm magiczny z ekologicznym przesłaniem, historię ludzi, którzy walczą z końcem ich bliskiego świata. Zapowiada się bardzo ciekawie!

Życie Violette” Valérie Perrin
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo Albatros

Poruszająca serce, wzruszająca opowieść o niezwykłym życiu zwykłej kobiety, która spędza dni doglądając cmentarz… Ma swoją tragiczną historię, a mimo wszystko słucha innych. I pomaga docenić zwykłe, małe życie.

PREMIERY ZAGRANICZNE

Sundial” Catriona Ward
Premiera: 1 marca

Autorka „Ostatniego domu na zapomnianej ulicy” znów bawi się czytelnikiem, snując opowieść, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać, a której akcja rozgrywa się na pustyni Mohave. Między horrorem a thrillerem.

The Diamond Eye” Kate Quinn
Premiera: 29 marca

Jedna z naszych najulubieńszych autorek powieści historycznych z kobiecym twistem – „Kod róży”, „Łowczyni”, „Sieć Alice” – powraca znów! Opowiem o kolejnej młodej kobiecie uwikłanej w koszmar II Wojny Światowej. Tym razem to cicha miłośniczka książek, która zostanie… snajperką! Już nie mogę się doczekać!

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Premiery miesiąca: MARZEC 2022

    • Martyna napisał(a):

      Tak, są jeszcze „Gra w kłamstwa”, „Dziewczyna z kabiny numer 10” i „W ciemnym, mrocznym lesie”. Ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz: