Premiery miesiąca: KWIECIEŃ 2023

Pierwszy kwietnia, prima aprilis, ale na Wielkim Buku żartów nie ma. W zamian są premiery książkowe kwietnia, całkiem niemało nawet.

WIELKOBUKOWE PATRONATY KWIETNIA

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Dom bez wspomnień” Donato Carrisi
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Włoski mistrz niepokojących thrillerów powraca, a wraz z nim jedna z najpotworniejszych zagadek i bohater znany z „Domu Głosów”, czyli sławny psycholog dziecięcy, który zmierzy się z kolejnym niesamowitym koszmarem.

„Układ” Piotr Kościelny
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Porywający polski kryminał, a w nim zniszczony życiem detektyw, który będzie musiał stawić czoła szokującemu układowi sił biznesu, mafii i polityki.

„Czynnik królika” Antti Tuomainen
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Pełen czarnego humoru thriller od fińskiego mistrza gatunku i pierwsza część nowej trylogii, której ekranizacja nadchodzi na Amazonie. Historia agenta ubezpieczeniowego, który robi wszystko, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka, a którego życie przypadkiem stanie na głowie.

„Każde kolejne lato” Carley Fortune
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Przeurocza, poruszająca serducho powieść romantyczna o przyjaźni, przeszłości i tym jednym wypadzie nad jezioro, który wszystko wyjaśni.

„Ballada o koszmarze” Patrycja Giesecke
Premiera: kwiecień
Wydawnictwo Phantom Books Horror

Pyszne połączenie grozy i thrillera w opowieści o wypadku, o koszmarnych snach i tajemnicy pewnej sekty, ukrytej w górskiej głuszy.

PREMIERY W POLSCE

Sąsiednie kolory” Jakub Małecki
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo SQN

Najnowsza powieść jednego z naszych najulubieńszych pisarzy, który znowu będzie nas wzruszał w powieści historycznej, która nawraca do tropów realizmu magicznego, które pamiętamy z „Rdzy” i „Dygotu”.

Reina Roja. Czerwona Królowa” Juan Gomez-Jurado
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo SQN

Pierwszy tom bestsellerowej serii thrillerów hiszpańskich. Historia śledztwa wokół głośnego zabójstwa niemożliwego i fascynujący duet śledczych z… najinteligentniejszą osobą na świecie na czele. Zapowiada się pasjonująco!

Zgubny wpływ” Mike Omer
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Nowa seria thrillerów kryminalnych z nowojorskimi siłami śledczymi w roli głównej. Zaczyna się od porwania, od okupu i wspomnienia pewnej sekty i krwawej masakry, do jakiej doszło przed laty.

Panna Kim wie” Cho Nam-Joo
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Mando

Kobieca proza koreańska, a w niej historie ośmiu kobiet z różnych środowisk i bolączki z jakimi muszą mierzyć się na co dzień.

Kilka dni z życia Alice” Liane Moriarty
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo ZNAK

Autorka „Wielkich kłamstewek” w opowieści o wypadku, który odmienia życie czterdziestoletniej pani domu. Alice budzi się, ale nie pamięta ostatniej dekady swojego życia i nie rozumie jakie wybory doprowadziły ją do miejsca, w którym jest dziś.

Sierociniec janczarów” Piotr Gajdziński
Premiera: 19 kwietnia
Wydawnictwo MUZA

Historia dziennikarskiego śledztwa wokół morderstwa pewnej młodej dziewczyny, które prowadzi daleko daleko w przeszłość. Czy to możliwe, że dawne zbrodnie i dawni sprawcy mają coś wspólnego z tym, co dzieje się dziś? Prawda okaże się szokująca…

Młody Mungo” Douglas Stuart
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Poznańskie

Autor poruszającego serce i do bólu rzeczywistego „Shuggiego Baina” powraca z opowieścią o zakazanej miłości na robotniczych przedmieściach Glasgow. I znów powraca motyw pragnienia ucieczki i walki o nowe, lepsze życie.

Dom pod Kogutami” Victoria Belim
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo MOVA

Historia Victorii, która po latach powraca do rodzinnej Ukrainy, by w babcinym domu wpaść na trop czegoś, co nigdy nie miało ujrzeć światła dziennego. Bolesna historia, rodzinny konflikt i tajemnica tytułowego Domu pod Kogutami, dawnej siedziby KGB.

Toksyczne układy” Katarzyna Wolwowicz
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Zwierciadło

Kolejny tom serii kryminalnej z moją imienniczką komisarz Olgą Balicką, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, by od razu wciągnąć się w śledztwo w sprawie morderstwa i układów pewnej wielkiej korporacji farmaceutycznej.

Kult” Camilla Lackberg i Henrik Fexeus
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Powraca duet znany z „Mentalisty”, Mina i Vincent, czyli inspektor szwedzkiej policji i mentalista, czyli specjalista od mowy ludzkiej ciała. Tym razem duet połączą sprawy tajemniczych porwań w Sztokholmie.

Langer” Remigiusz Mróz
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Langer. Podobno to wystarczy w opisie, ale ja sądzę, że warto coś dodać. To terror wrodzony, potwór, który przenika całą bestsellerową i kultową serię z Joanną Chyłką w roli głównej. Teraz cały tom należy do niego.

Samotnia” Anna Kańtoch
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Marginesy

Przewrotny kryminał od jednej z rodzimych mistrzyń gatunku. Opowieść o poczytnym autorze powieści kryminalnych właśnie, od którego pewnego dnia odwraca się szczęście.

Komu ukazał się wiatr? Opowiadania” Curson McCullers
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Czarne

Zbiór opowiadań jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek, autorki klasyka „Serce to samotny myśliwy”. To jedna z czołowych twórczyń gotyku amerykańskiego Południa, która ukazuje zwykłe życie zwykłych ludzi w jedyny sobie znany sposób.

Planeta Małp” Pierre Boulle
Premiera: 5 kwietnia
Wydawnictwo Art Rage

Jedna z moich osobistych traumatycznych i jakże kultowych historii science fiction. Po kilku latach międzygalaktycznej misji statek kosmiczny ląduje na nieznanej planecie, by odkryć jej mroczną i niepokojącą tajemnicę.

Strażnik tajemnic” Kate Morton
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Seria Butikowa Wydawnictwa Albatros rozrasta się o kolejną powieść Kate Morton. Opowieść o miłości, o zdradzie, o rodzinnych sekretach i zbrodni, gdzie przeszłość i współczesność spójnie się łączy w jedno.

Nemezis” Maciej Siembieda
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo AGORA

Mistrz pełnych rozmachów thrillerów historycznych opartych na faktach powraca z opowieścią o trującej sile zemśsty, kontynuacją historii zapoczątkowanej w „Katharsis”.

Burza” Mieczysław Gorzka
Premiera: 26 kwietnia
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Pełna tajemnic i nieoczywistych zwrotów akcji opowieść o mężczyźnie, o którym nie wiadomo nic, o zabójstwie chłopca i śledztwie, które prowadzi prosto w ciemność i rozpęta prawdziwą burzę.

Nie odkryjesz prawdy” Diana Brzezińska
Premiera: 12 kwietnia
Wydawnictwo Otwarte

Najnowsza odsłona pasjonującej serii kryminalnej z prokurator Gabrielą Sawicką w roli głównej. Naznaczona przeszłością Sawicka znów będzie musiała zmierzyć się z tym, co wydarzyło się przed laty.

PREMIERY ZAGRANICZNE

Small Mercies” Dennis Lehane
Premiera: 24 kwietnia

Wybitny twórca thrillerów jak chociażby „Mystic River” długo kazał nam na siebie czekać. Teraz powraca i zabiera nas w przeszłość, na ulice rozpalonego latem Bostonu lat 70., by tam snuć opowieść o rodzinie, zbrodni i fali przemocy.

The Haunting of Alejandra” V. Castro
Premiera: 18 kwietnia

Autorka meksykańskiego pochodzenia powraca z niepokojącą opowieścią o legendzie La Llorony, o folklorze, który przenika rzeczywistość pogranicza i młodej kobiecie, która stawi czoła wyzwaniu.

The Marigold” Andrew F. Sullivan
Premiera: 18 kwietnia

Horror satyryczny nawiązujący do kultowego „Wieżowca” Ballarda. Luksusowy apartamentowiec, który głęboko w swoich fundamentach skrywa iście potworny sekret.

Wypatrzyliście coś dla siebie?

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: