Premiery miesiąca: SIERPIEŃ 2023

W sierpniu rozpusta książkowa trwa – poznajcie PREMIERY KSIĄŻKOWE, nowości, na które warto polować w nadchodzących tygodniach.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

Nieodwracalnie” Bartosz Szczygielski
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Bartosz Szczygielski serwuje nam kolejną mroczną letnią przeprawę w swoim arcy smakowitym i melancholijnym thrillerze o powrotach i o przeszłości, która nie chce zapomnieć. Tym razem w nieco poważniejszej formie, poruszający ważny temat, ale więcej to zdradzę Wam dopiero w okolicach premiery.

Baltica” Piotr Borlik
Premiera: 17 sierpnia
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Kto pamięta trylogię diabelnie mrocznych i niepokojących thrillerów Boska Proporcja? Mam dla Was coś specjalnego! Nie tylko powraca trylogia w odświeżonej formie, ale… przed Wami „Baltica”, czyli prequel do wydarzeń, którego akcja rozgrywa się na pokładzie tytułowego statku. I powiem Wam tak – będzie się działo! Możecie ostrzyć pazury, zacząć przygodę z trylogią od „Baltiki” właśnie, a potem kontynuować, bo naprawdę warto. To jedna z najlepszych serii polskich dreszczowców.

Burza kolorów” Damian Dibben
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Albatros

Autor wzruszającego do łez „Mam na imię jutro” powraca z pełną pasji, obsesji i sztuki opowieścią, której akcja rozgrywa się w XV-wiecznej Wenecji. To thriller historyczny, opowieść z wielką tajemnicą i wielkim uczuciem w tle, w bajecznej lokacji i czasie historii na dokładkę.

Głucha przestrzeń” Tomasz Tomaszewski
Premiera: sierpień
Wydawnictwo Phantom Books

To jest bezsenna perełka, można już spokojnie ostrzyć pazury! W pociągu z Warszawy do Nowego Sącza ginie młody chłopak, a trop prowadzi prosto w miejsce, które kolejarze nazywają… głuchą przestrzenią. W tle lasy, w tle sekta i mrożące krew w żyłach rytuały.

WARTE UWAGI

Rey Blanco. Biały Król” Juan Gómez-Jurado
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo SQN

Czy to możliwe, że trylogia Czerwonej Królowej dobiega już końca? Tak! Doczekaliśmy się zwieńczenia głównej opowieści jednej z najbardziej pasjonujących serii thrillerów w tym roku! Po „Czerwonej Królowej” i „Czarnej Wilczyczy” przyszedł czas na ostateczną konfrontację i odkrycie wszystkich kart. Z wyzwaniem zmierzy się niezawodna Antonia Scott, jednostka specjalna hiszpańskiej policji w jednym genialnym umyśle. Po lekturze nie pozostanie nic innego jak czekać na ekranizację!

Babetta” Nina Wähä
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Poznańskie

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich – jedna z naszych ulubionych i najlepszych serii wydawniczych – rozrasta się niezmiennie! Tym razem proza współczesna i fantastyczna autorka, która już zdążyła zachwycić nas „Testamentem”, czyli Nina Wähä. Tym razem nie relacje rodzinne, a… przyjaźń! I kino na dokładkę. Nie mogę się doczekać!

Kobieta z biblioteki” Sulari Gentill
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo MOVA

Czterech nieznajomych w bibliotece bostońskiej. Jeden morderca pośród nich. I gra, jaką podejmują, by ujawnić sprawcę. Czyli opowieść w duchu zamkniętego pokoju Christie w książkowej, współczesnej oprawie z zagadką morderstwa i literaturą w tle. Szykuje się pyszna zabawa!

Partnerzy. Początek” Robert Michniewicz
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Szpiegowska powieść sensacyjna, którą poleca znawca tematu Vincent V. Severski! Historia walki dwóch wywiadów, konfliktu za naszą wschodnią granicą i ludzi, którzy zrobią wszystko, by zatrzymać najgorsze. Dużo akcji i smakowita intryga, tego możemy być pewni już dzisiaj.

Otchłanie” Pilar Quintana
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo MOVA

Kolumbia lat 90. i dziewczynka, która niemal niewidzialnie dorasta w pozornie szczęśliwej rodzinie u boku zimnej, zdystansowanej matki. Wydawnictwo zapowiada powieść psychologiczną, intensywną w emocje i dziecięcy ból osamotnionego dziecka.

Światłość w sierpniu” William Faulkner
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo ZNAK

Jak sierpień, to i Faulkner i nowy przekład jego najważniejszej i najbardziej znaczącej powieści. Duszne małe amerykańskie miasteczko, młoda ciężarna kobieta i tajemnica kogoś, kogo nawet najbliżsi sąsiedzi podejrzewają o inność. Amerykańskie rozliczanie się z rasizmem w najlepszym możliwym stylu.

Dom pośród sosen” Ana Reyes
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Harde

Dużo dobrego słyszałam o tej powieści dzięki Klubowi Książki Reese Whiterspoon. To znów jeden z bestellerowych tytułów klubu, głośny thriller o tajemnicy przeszłości, o zbrodni i powrotach do domu, które nigdy nie są takie, jak może się wydawać.

Łakome” Małgorzata Lebda
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo ZNAK

Opowieść o dwóch kobietach, które przenoszą się na koniec świata i tam zmagają się z życiem, ze śmiercią, z pozornie uporządkowaną egzystencją, która sypie się w proch. Podobno to natura i powrót na łono natury odgrywają w powieści jedną z najważniejszych ruch. Zapowiada się bardzo ciekawie!

Zły wybór” Hanna Greń
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Hanna Greń niejednokrotnie już zaskoczyła mnie brutalnością swoich opowieści, bezlitosnym złem, jakie zamyka między słowami. Tym razem opowieść o małej osieroconej dziewczynce, która tłumi w sobie poczucie winy. I o zaklętym kręgu zbrodni, która zawsze powraca.

Wodnik” Jędrzej Pasierski
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Czarne

To może być prawdziwy sztos! Opowieść o psychologu dziecięcym, który podejmuje się terapii straumatyzowanego śmiercią brata chłopca nad jeziorami Roztocza. Na miejscu poznaje opowieść o Wodniku i zanurza się w świat niedopowiedzianej tajemnicy, traumy i dziecięcego bólu.

Violeta” Isabel Allende
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Marginesy

Dużo dobrego słyszałam o tej powieści od cioci mojego Kuby. Opowieść o kobiecie, której życie rozpina się na XX wiek. O życiu pełnym doświadczeń, pełnym namiętności, pełnym uczuć i niezwykłych chwil. A wszystko to na tle przemian światowych minionego wieku i największych wydarzeń historycznych.

Happy Place” Emily Henry
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Kobiece

Romantyczna opowieść o parze, która przez lata była nierozłączna, ale… nagle rozstali się. Nikt o tym jeszcze nie wie, dlatego, gdy przychodzi czas corocznych wakacji z przyjaciółmi, ona i on decydują się, by udawać. I udają całkiem dobrze. Wiemy jak to wszystko się skończy, ale u Henry liczy się podróż, nie cel sam w sobie.

Poszukiwacz zwłok” Mieczysław Gorzka
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Jeden z Waszych ulubionych mistrzów kryminału powraca w opowieści o śledztwie w sprawi zabójcy nastolatek, które podejmują nielubiana komisarz policji i psycholog z osobistymi problemami. Szykuje się pasjonująca gra na śmierć i życie.

Kameliowy sklep papierniczy” Ito Ogawa
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Tajfuny

To może być jedna z najpiękniejszych opowieści o ludziach, którzy zawodowo zajmują się pisaniem listów i tych, którzy pragną, by listy napisano. Galeria niezwykłych postaci i równie niezwykłych opowieści. Opowieść o drobnych przyjemnościach życia.

Zarzut” Remigiusz Mróz
Premiera: 9 sierpnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

To już 17. tom serii z Chyłką i Zordonem, 17. tom, który wpisują na moją listę lektur na emeryturę. Wtedy nadrobię.

Nie oszukasz mnie” Diana Brzezińska
Premiera: 23 sierpnia
Wydawnictwo Otwarte

Piąty tom cyklu z prokurator Gabrielą Sawicką, mocnych thrillerów prawniczych, których akcja rozgrywa się wokół samych zmagań głównej bohaterki, jej tajemnic i doświadczeń. Koniecznie trzeba zacząć od początku!

PREMIERY ZAGRANICZNE

Tom Lake” Ann Patchett

Poruszająca rodzinna opowieść o poznawaniu przeszłości, o rodzicach zanim pojawiły się w ich życiu dzieci, o marzeniach, miłości, o przemijaniu. Ann Patchett potrafi pisać, więc czuję, że znów będzie pięknie i przejmująco.

The Invisible Hour” Alice Hoffman

Opowieść z książkami w tle od autorki „Totalnej magii”. Dziewczyna wychowana w sekcie opuszcza rodzinne strony, by zacząć zupełnie nowe życie z dala od zasad dzieciństwa.

Looking Glass Sound” Catriona Ward

Świeżutki horror psychologiczny od autorki „Sundial” i „Ostatniego domu na zapomnianej ulicy”. Kolejna opowieść z twistem, tym razem o pisarzu, który powraca od czasu pewnego lata dzieciństwa, seryjnego mordercy i ciała, które odnalazł z przyjaciółmi. Szykuje się kolejna pełna obłędu lektura.

The Last Ranger” Peter Heller

To, że uwielbiam prozę Petera Hellera to już wiecie od lat. I od lat marudzę, że nie wydają go w Polsce (poza „Gwiazdozbiorem psa”). A szkoda, bo to jeden z tych autorów, którzy zachwycają połączeniem thrillera z opowieścią o dzikiej naturze i miłości do przyrody.

Spin a Black Yarn” Josh Malerman

Autor „Nie otwieraj oczu” w zbiorze pięciu horrorowych opowiadań. Szykuje się prawdziwa bezsenna uczta.

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: