EKRANIZACJE, które warto znać #1: powieść współczesna & misz masz

Bombla_Ekranizacje1

Moi Drodzy,

Czy lubicie ekranizacje? Bo ja mam słabość do nich! Przepadam za filmowo-serialowymi adaptacjami ukochanych literackich dzieł. To sama przyjemność porównywać wizje reżyserską z autorską, atmosferę jaka tworzy się na srebrnym ekranie, by w końcu przeżywać całą opowieść od nowa.

Wiadomo, ekranizacje bywają różne. Czasami może przytrafić się makabryczny bubel, na którym nie sposób wysiedzieć z nerwów, a czasami można natrafić na prawdziwą filmową perłę, która, bo bywa i tak, potrafi pokonać pierwowzór, lub stworzyć coś zupełnie innego, widowiskowego, czego autor nie miał nawet szansy wykreować na papierze.

To właśnie za takimi ekranizacjami szaleję – uzupełniającymi dzieło literackie, współistniejącymi na tym samie poziomie wraz z książką, bądź zupełnie różnymi, w których mimo to nie sposób się nie zakochać.

Jako że kino towarzyszy mi niemal na równi w życiu co literatura, czytam i oglądam na pęczki, w praktyce każdego dnia, to pomyślałam, że podzielę się z Wami moim zdaniem najwspanialszymi dziełami sztuki filmowej, takimi, które po prostu warto znać.

Na pierwszy ogień wybrałam kategorię najobszerniejszą i nieco chaotyczną, bo powieść współczesną. To dość szerokie pojęcie, tysiąc różnych podgatunków w środku, niemniej mogę Wam powiedzieć czego NIE znajdziecie tym razem: klasyki literatury, science fiction, fantasy, thrillerów, horrorów, literatury polskiej, czy wojennej. Dla nich postanowiłam poświęcić kolejne odsłony tego cyklu. 🙂

Zapraszam Was na:

EKRANIZACJE, KTÓRE WARTO ZNAĆ #1: POWIEŚĆ WSPÓŁCZESNA MISZ MASZ

Miłego oglądania!

A w filmiku mówię o poniższych tytułach i ich ekranizacjach <3

Blog1

Blog2

A Wy Kochani? Lubicie ekranizacje? Macie swoje ulubione w tej jakże szerokiej kategorii literatury współczesnej? 🙂

Bo warto czytać. I oglądać też.

O.

Komentarze do: “EKRANIZACJE, które warto znać #1: powieść współczesna & misz masz

 1. Bookowska napisał(a):

  Wrzuciłabym tutaj „Absolwenta” z Dustinem Hoffmanem – dla mnie to jeden z nielicznych przykładów, gdzie ekranizacja prześcignęła pierwowzór.

 2. Lolanta napisał(a):

  Lot nad kukułczym gniazem <3
  Wiesz jak lubię ekranizacje 🙂 choć nie zawsze na ekranie udaje się odtworzyć opowieść, to ja i tak katuję się słabymi adaptacjami. Za to, jak już się trafi taki np. "Lot.."…

 3. Błogoksiąg napisał(a):

  Mam dokładnie tak samo, jak ty! Uwielbiam porównywać film z książką, na podstawie której powstał, to, jak ja wyobrażam sobie bohaterów, sytuacje, a jak to wygląda w wizji reżysera, scenarzystów, aktorów! To dla mnie ogromna frajda! <3 Czekam na kolejne filmiki 🙂

 4. AniaNika napisał(a):

  Witam. Nie moglam sie oprzec i muszé dorzucic trzy grosze; „Co sie wydarzylo w Madison County” z Meryl Streep i panem Eastwoodem. Wyborne. Zarówno ksiázka jak i ekranizacja.

Dodaj komentarz: