Książki o II WOJNIE ŚWIATOWEJ

1 września 1939 roku.

Czarna data, która zapisała się we współczesnej historii ludzkości jako jeden z najtragiczniejszych dni, zwiastujący śmierć ponad 60 milionów ludzi, w tym mniej więcej 6 mln polskich obywateli, z czego ok. 3 mln to byli polscy Żydzi wymordowani w obozach zagłady. 60 milionów ludzi. Liczba niewyobrażalna. Tak wielka, że nieogarnięta umysłem.

Dlatego nie można się dziwić, że II Wojna Światowa to kolektywna trauma, jaką noszą w sercu kolejne powojenne już pokolenia, którą nosimy w sercu my wszyscy, a z której najpewniej jeszcze długo nie będziemy potrafili się otrząsnąć.

Dzisiaj mija 78 lat, odkąd Hitler bez wypowiedzenia wojny zaatakował Polskę i rozpoczęła się rzeź narodów.

Pamiętajmy i pielęgnujmy tę pamięć, sięgając po opowieści o II Wojnie Światowej, zarówno te prawdziwe, oparte na faktach, jak i te inspirowane, fikcyjne, które na nowo odbudowują mit i zapisują się w naszych sercach.

„Zawsze jest coś, czego nauczyć można się z historii. A skoro II Wojna Światowa była, według ogólnej zgody, największym i najpotworniejszym wydarzeniem w historii, to sensownym jest studiowanie jej w stopniu większym, niż innych wydarzeń historycznych.”

Sir Max Hastings

 

KSIĄŻKI O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

„Dywizjon 303” Arkady Fidler – reportażowa książka pisana „prosto z pola walki” opisująca działania legendarnego Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię.

 „Dziennik Anny Frank” Anna Frank – pamiętnik Anny, w którym opisuje wojenną codzienność swoją i swojej rodziny podczas ponad dwuletniego pobytu w ukryciu w czasie nazistowskiej okupacji Holandii.

 „Piękna i odważna” Tania Szabó – inspirująca, fabularyzowana biografia niezwykłej, bohaterskiej Violette Szabó, nazywanej ulubioną agentką Winstona Churchilla.

Recenzja: TUTAJ

„Kompania Braci” Stephen E. Ambrose – wspomnienia, listy, notatki – cały zbiór pamiątek i opowieści wciąż żyjących i zmarłych już weteranów wyjątkowej jednostki – Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej armii Stanów Zjednoczonych.

Recenzja TUTAJ

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall – dramatyczne wspomnienia z powstania w warszawskim getcie na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem.

 „Góra Tajget” Anna Dziewit-Meller – wojna kameralna, rodzinna, która naznaczyła całe pokolenia i zostawiła niezmywalny ślad w ich sercach i otoczeniu.

„Każdy umiera w samotności” Hans Fallada – po śmierci syna niemieckie małżeństwo wznosi bunt przeciw III Rzeszy i rozpoczyna samotną walkę z terrorem Adolfa Hitlera.

„Ścieżki północy” Richard Flanagan – japoński obóz jeniecki na Pacyfiku i żołnierze, którzy przeżyli najprawdziwsze piekło przy budowie tzw. Kolei Śmierci.

Recenzja: TUTAJ

„O jeden most za daleko” Cornelius Ryan – szczegóły jednej z najdramatyczniejszych operacji II Wojny Światowej, czyli Market Garden, która okazała się jedną z największych klęsk wojsk alianckich i zdecydowanie opóźniła ich zwycięstwo.

„Rzeźnia Nr 5” Kurt Vonnegut – oparta o prawdziwe wspomnienia wojenne pisarza, ocierająca się o satyrę historia bombardowania Drezna w 1945 roku.

„Złodziejka książek” Markus Zusak – opowieść o sile i magii słów, które mogą porywać i porwały miliony. Uniwersalna, ponadczasowa, o Śmierci i dziecku, które tańczyło z nim, gdy świat wokół płonął.

Recenzja: TUTAJ

„Słowik” Kristin Hannah – zainspirowana prawdziwą historią belgijskiej bojowniczki ruchu oporu opowieść o dwóch francuskich siostrach i buncie przeciw najeźdźcy.

Recenzja: TUTAJ

„Światło, którego nie widać” Anthony Doerr – nagrodzona Pulitzerem opowieść o wojnie wielu zmysłów, w niemal magicznym ujęciu, gdzieś na pograniczu kreacji i rzeczywistości, a w tym wszystkim opowieść o zbombardowaniu twierdzy Saint Malo.

Recenzja: TUTAJ

„Córka piekarza” Sara McCoy – poruszająca opowieść młodej Niemki, która ratując żydowskiego chłopca rozpoczęła samotny bunt i walkę o swoje człowieczeństwo.

Recenzja: TUTAJ

Seria „Parabellum” Remigiusz Mróz – doskonała wojenna trylogia z wątkiem przygodowym, która wciąga w wir fascynującej polskiej historii.

Recenzja: TUTAJ

BONUS:

„Inferno” Max Hastings – książka historyczna, po którą powinien sięgnąć każdy zafascynowany tematyką II Wojny Światowej. To przekrojowy obraz działań wojennych na wszystkich frontach przybliżony przez idealne użycie tekstów źródłowych, w tym listów, raportów, pamiętników itp. Książka totalna.

Podzielcie się Waszymi ulubionymi opowieściami o II Wojnie Światowej!

Bo warto czytać.

O.

*Zapraszam na filmik! 

**Zdjęcie: Bundesarchiv, Bild 183-J14953 / CC-BY-SA 3.0

32 myśli w temacie “Książki o II WOJNIE ŚWIATOWEJ

  • Bombeletta pisze:

   Specjalnie dobrałam tytuły tak, żeby było 5 lektur mocnych, na faktach, 5 mocnych, niemniej beletrystycznych i 5 lżejszych, w których wojna ukazana jest już raczej w ujęciu bardziej popularnym (szczególnie dla młodszych czytelników). 🙂 Ściskam!

   • Book Of Owl pisze:

    Z tych lżejszych to „Złodziejkę książek” pokochałam od pierwszej strony. Z listy, którą podałaś są trzy, które muszę przeczytać a „Góra Tajget” czeka na półce i myślę, że wrzesień jest idealny żeby zacząć. „Dywizjon 303” jest mi bliski nietylko ze szkoły, mój pradziadek Anastazy był lotnikiem. ❤ Więc czuję, że będę miała co czytać w tym miesiącu. 😘

 1. Mi pisze:

  Ciekawe zestawienie. Po niektóre pozycje sięgnęłam a po niektóre z pewnością jeszcze sięgnę :)Z drugowojennych ksiązek polecam ‚Białą Wilczycę’ i ‚ Wszystkie marzenia świata’ Theresy Revay… W sumie może ciężko określić je jako stricte drugowojenne, ale fascynujące jest jak losy bohaterów odzwierciedlają losy XX-wiecznej Europy. Także jeśli nie czytałaś to polecam 🙂

 2. DeVi pisze:

  Niektore pozycje czytalam, niektore mialam zamiar (wiec w pewnym sensie sa na liscie). Osobiscie lubie taka tematyke. Czytalam niedawno rowniez o 2 wojnie poalczana ze wspolczesnoscia. Milosc Polki i Niemca oraz to jak sa oni traktowan iw spol (niby nei o wojnie ale jednka o tym ja kich traktowano, brak jedzenia, problemy z ogrzewaniem pradem woda etc. w przystepny sposob opisane). Te powyzsze sa powazniejsze ale rownie peikne. Lubie je (te co czytalam) i rowniez polecam! 🙂

 3. Czas Motyla pisze:

  Tak, jak przypuszczałam, nie znam oczywiście wszystkich Twoich propozycji, a z opisów wynika, że będę bardzo chciała je znać, więc szykują się „małe” poszukiwania 😀 Dzięki Twoim poleceniom już kiedyś zaopatrzyłam się w „Słowika”, „Złodziejkę książek” i „Górę Tajget” (przeczytaną zresztą w te wakacje, a wrażenie pozostawiła po sobie do dzisiaj i pewnie na długo ze mną pozostanie).
  Od siebie dorzuciłabym jeszcze „Pianistę” Władysława Szpilmana, „Listę Schindlera” Thomasa Keneally, „Pamiętniki” Emilie Schindler, „Lektora” Bernharda Schlinka, „Notatki 1939-1945” Jarosława Iwaszkiewicza i Seweryny Szmaglewskiej: „Białą różę”, „Dymy nad Birkenau”, „Zapowiada się piękny dzień” oraz „Niewinnych w Norymberdze” (najlepiej w takiej kolejności, bo chociaż każda książka jest opowieścią osobną, to jednak zawarte w niej wydarzenia związane z okresem wojennym chronologicznie następują po sobie właśnie w tej kolejności tytułów, szczególniej polecam „Dymy nad Birkenau” oraz „Niewinni w Norymberdze”).

 4. Natalia pisze:

  Mi z książek o wojennej tematyce zapadła w pamięć biografia Josefa Mengele – „Josef Mengele doktor z Auschwitz, w której dużo jest o eksperymentach, jakie prowadził w obozie koncentracyjnym. To była dla mnie trudna, ale bardzo ważna książka.

 5. Zajawka pisze:

  „Złodziejka…” ❤ czytałam (żeby to raz), recenzowałam, nawet film obejrzałam… Niesamowite, dziecięce zakochanie słowami.

  Teraz jestem w trakcie lektury dziennika Anny Frank; trochę trwało, zanim się do niej zabrałam.

  Jest jeszcze taki zbiorek Idy Fink, "Wiosna 1941" – opowiadania są przejmujące, a przy tym naszpikowane ludzkim pragnieniem wolności i bezpieczeństwa…

 6. dniestrzebski01 pisze:

  Na szybko, kilka tytułów (powieści), które trwają dłużej niż reklama wydawcy:
  Paragraf 22, Heller
  Okręt, Buchheim
  Most na rzecz Kwai, Boulle
  Pamiętnik z powstania warszawskiego, Białoszewski
  Życie i los, Grossman
  Kaputt, Malaparte
  Zasypie wszystko, zawieje…, Odojewski
  Cienka czerwona linia, Jones
  Los człowieka, Szołochow
  Młode lwy, Shaw.
  Pominąłem „przygodówki” w rodzaju „Króla szczurów” czy „Czterej pancerni i pies”.

   • Vanth pisze:

    DNIESTRZEBSKI01 nie nazwałabym „Króla szczurów” „przygodówką” biorąc pod uwagę fakt, że Clavell oparł go na własnych doświadczeniach z pobytu w obozie jenieckim w Changi i wiele scen znakomicie oddaje nieludzkie warunki, w jakich musieli egzystować Anglicy i Amerykanie.
    Dorzucę jeszcze kilka „staroci”:
    „Nadzy i martwi” Normana Mailera
    „Imperium słońca” J.G. Ballarda
    „Bitwa o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza
    „Medaliony” Zofii Nałkowskiej
    A z książek nowszych i nieco kontrowersyjnych sugerowałabym „Legion” Elżbiety Cherezińskiej.

    • Bombeletta pisze:

     Dziękuję ślicznie za polecanki! 🙂
     „Medaliony” – pozycja obowiązkowa. „Imperium słońca” również znam wyłącznie z genialnej ekranizacji.

 7. claryssa30 pisze:

  To ja jeszcze bym dodała:
  „Wojenna narzeczona” Alyson Richman – opowiada o holokauście w Czechosłowacji
  „Szmaragdowa tablica” Carli Montero i „Klucz Sary” (nie pamiętam autora) – tym razem wojna we Francji.
  No i jeszcze „Śladami zapomnianych bohaterów” Mateusz Biskup – świetne biografię m.in. bohaterów II Wojny Światowej.

 8. Mudd pisze:

  Świetne zestawienie! Samemu dołożyłbym „Most na rzecz Kwai” i „Imperium słońca”, może „Most Pegaz”, który także jest Ambrose’a.

  Dzięki za ten wpis!

 9. GregV5 pisze:

  Moje typy to:
  Ognie nad fiordami – Max Manus (wyd. dawno temu przez Wyd. MON)
  Ocalić jeńców – Lee Trimble (wyd. Rebis)
  Dziennik 1933-1945 – Victor Klemperer (wyd. Universitas)
  Dziennik z Prus Wschodnich – Hans von Lehndorff ( wyd.Karta)
  Podniebna kawaleria – Witold A. Herbst (wyd. Zys i S-ka)
  Zabierz nas do domu, „Lanny” – Witold Łanowski (wyd. Rebis)
  Ostatnia walka – Jan Zumbach (wyd. Espadon Publishing)
  Rycerze wojennego nieba – Adam Makos (wyd. Rebis)
  z martyrologicznych:
  Pogrążeni i ocaleni – Primo Levi (Wyd. Literackie)
  Ocalały – Sam Pivnik (wyd. Pruszyński)
  Sonderkommando. W piekle komór gazowych – Shlomo Venezia (Wyd. W.AB.)
  Mężczyźni z różowym trójkątem – Heinz Heger (wyd. Karta)
  Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktoe E. Frankl (wyd. Czarna Owca)
  Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen – Richard Rhodes (Wyd. Bellona)
  Tyle na razie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s