Książki o II WOJNIE ŚWIATOWEJ

1 września 1939 roku.

Czarna data, która zapisała się we współczesnej historii ludzkości jako jeden z najtragiczniejszych dni, zwiastujący śmierć ponad 60 milionów ludzi, w tym mniej więcej 6 mln polskich obywateli, z czego ok. 3 mln to byli polscy Żydzi wymordowani w obozach zagłady. 60 milionów ludzi. Liczba niewyobrażalna. Tak wielka, że nieogarnięta umysłem.

Dlatego nie można się dziwić, że II Wojna Światowa to kolektywna trauma, jaką noszą w sercu kolejne powojenne już pokolenia, którą nosimy w sercu my wszyscy, a z której najpewniej jeszcze długo nie będziemy potrafili się otrząsnąć.

Dzisiaj mija 78 lat, odkąd Hitler bez wypowiedzenia wojny zaatakował Polskę i rozpoczęła się rzeź narodów.

Pamiętajmy i pielęgnujmy tę pamięć, sięgając po opowieści o II Wojnie Światowej, zarówno te prawdziwe, oparte na faktach, jak i te inspirowane, fikcyjne, które na nowo odbudowują mit i zapisują się w naszych sercach.

„Zawsze jest coś, czego nauczyć można się z historii. A skoro II Wojna Światowa była, według ogólnej zgody, największym i najpotworniejszym wydarzeniem w historii, to sensownym jest studiowanie jej w stopniu większym, niż innych wydarzeń historycznych.”

Sir Max Hastings

 

KSIĄŻKI O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Dywizjon 303 Arkady Fidler reportażowa książka pisana prosto z pola walki opisująca działania legendarnego Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię.

Dziennik Anny Frank Anna Frank pamiętnik Anny, w którym opisuje wojenną codzienność swoją i swojej rodziny podczas ponad dwuletniego pobytu w ukryciu w czasie nazistowskiej okupacji Holandii.

Piękna i odważna Tania Szabó inspirująca, fabularyzowana biografia niezwykłej, bohaterskiej Violette Szabó, nazywanej ulubioną agentką Winstona Churchilla.

Recenzja: TUTAJ

Kompania Braci Stephen E. Ambrose wspomnienia, listy, notatki cały zbiór pamiątek i opowieści wciąż żyjących i zmarłych już weteranów wyjątkowej jednostki Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej armii Stanów Zjednoczonych.

Recenzja TUTAJ

Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall dramatyczne wspomnienia z powstania w warszawskim getcie na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem.

Góra Tajget Anna Dziewit-Meller wojna kameralna, rodzinna, która naznaczyła całe pokolenia i zostawiła niezmywalny ślad w ich sercach i otoczeniu.

Każdy umiera w samotności Hans Fallada po śmierci syna niemieckie małżeństwo wznosi bunt przeciw III Rzeszy i rozpoczyna samotną walkę z terrorem Adolfa Hitlera.

Ścieżki północy Richard Flanagan japoński obóz jeniecki na Pacyfiku i żołnierze, którzy przeżyli najprawdziwsze piekło przy budowie tzw. Kolei Śmierci.

Recenzja: TUTAJ

O jeden most za daleko Cornelius Ryan szczegóły jednej z najdramatyczniejszych operacji II Wojny Światowej, czyli Market Garden, która okazała się jedną z największych klęsk wojsk alianckich i zdecydowanie opóźniła ich zwycięstwo.

Rzeźnia Nr 5 Kurt Vonnegut oparta o prawdziwe wspomnienia wojenne pisarza, ocierająca się o satyrę historia bombardowania Drezna w 1945 roku.

Złodziejka książek Markus Zusak opowieść o sile i magii słów, które mogą porywać i porwały miliony. Uniwersalna, ponadczasowa, o Śmierci i dziecku, które tańczyło z nim, gdy świat wokół płonął.

Recenzja: TUTAJ

Słowik Kristin Hannah zainspirowana prawdziwą historią belgijskiej bojowniczki ruchu oporu opowieść o dwóch francuskich siostrach i buncie przeciw najeźdźcy.

Recenzja: TUTAJ

Światło, którego nie widać Anthony Doerr nagrodzona Pulitzerem opowieść o wojnie wielu zmysłów, w niemal magicznym ujęciu, gdzieś na pograniczu kreacji i rzeczywistości, a w tym wszystkim opowieść o zbombardowaniu twierdzy Saint Malo.

Recenzja: TUTAJ

Córka piekarza Sara McCoy poruszająca opowieść młodej Niemki, która ratując żydowskiego chłopca rozpoczęła samotny bunt i walkę o swoje człowieczeństwo.

Recenzja: TUTAJ

Seria Parabellum Remigiusz Mróz doskonała wojenna trylogia z wątkiem przygodowym, która wciąga w wir fascynującej polskiej historii.

Recenzja: TUTAJ

BONUS:

Inferno Max Hastings książka historyczna, po którą powinien sięgnąć każdy zafascynowany tematyką II Wojny Światowej. To przekrojowy obraz działań wojennych na wszystkich frontach przybliżony przez idealne użycie tekstów źródłowych, w tym listów, raportów, pamiętników itp. Książka totalna.

Podzielcie się Waszymi ulubionymi opowieściami o II Wojnie Światowej!

Bo warto czytać.

O.

*Zapraszam na filmik!

**Zdjęcie: Bundesarchiv, Bild 183-J14953 / CC-BY-SA 3.0

Komentarze do: “Książki o II WOJNIE ŚWIATOWEJ

  • Bombeletta napisał(a):

   Specjalnie dobrałam tytuły tak, żeby było 5 lektur mocnych, na faktach, 5 mocnych, niemniej beletrystycznych i 5 lżejszych, w których wojna ukazana jest już raczej w ujęciu bardziej popularnym (szczególnie dla młodszych czytelników). 🙂 Ściskam!

   • Book Of Owl napisał(a):

    Z tych lżejszych to „Złodziejkę książek” pokochałam od pierwszej strony. Z listy, którą podałaś są trzy, które muszę przeczytać a „Góra Tajget” czeka na półce i myślę, że wrzesień jest idealny żeby zacząć. „Dywizjon 303” jest mi bliski nietylko ze szkoły, mój pradziadek Anastazy był lotnikiem. Więc czuję, że będę miała co czytać w tym miesiącu.

 1. Mi napisał(a):

  Ciekawe zestawienie. Po niektóre pozycje sięgnęłam a po niektóre z pewnością jeszcze sięgnę :)Z drugowojennych ksiązek polecam 'Białą Wilczycę’ i ’ Wszystkie marzenia świata’ Theresy Revay… W sumie może ciężko określić je jako stricte drugowojenne, ale fascynujące jest jak losy bohaterów odzwierciedlają losy XX-wiecznej Europy. Także jeśli nie czytałaś to polecam 🙂

 2. Dominik napisał(a):

  Koniecznie muszę gdzieś dorwać „Każdy umiera w samotności”. Opis bardzo mnie zaciekawił.

 3. DeVi napisał(a):

  Niektore pozycje czytalam, niektore mialam zamiar (wiec w pewnym sensie sa na liscie). Osobiscie lubie taka tematyke. Czytalam niedawno rowniez o 2 wojnie poalczana ze wspolczesnoscia. Milosc Polki i Niemca oraz to jak sa oni traktowan iw spol (niby nei o wojnie ale jednka o tym ja kich traktowano, brak jedzenia, problemy z ogrzewaniem pradem woda etc. w przystepny sposob opisane). Te powyzsze sa powazniejsze ale rownie peikne. Lubie je (te co czytalam) i rowniez polecam! 🙂

 4. piorunwrabarbar napisał(a):

  Do do kategorii mocnej dorzuciłabym jeszcze „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietlany Aleksijewicz. Nie znam bardziej poruszającej lektury na ten temat.

 5. Czas Motyla napisał(a):

  Tak, jak przypuszczałam, nie znam oczywiście wszystkich Twoich propozycji, a z opisów wynika, że będę bardzo chciała je znać, więc szykują się „małe” poszukiwania 😀 Dzięki Twoim poleceniom już kiedyś zaopatrzyłam się w „Słowika”, „Złodziejkę książek” i „Górę Tajget” (przeczytaną zresztą w te wakacje, a wrażenie pozostawiła po sobie do dzisiaj i pewnie na długo ze mną pozostanie).
  Od siebie dorzuciłabym jeszcze „Pianistę” Władysława Szpilmana, „Listę Schindlera” Thomasa Keneally, „Pamiętniki” Emilie Schindler, „Lektora” Bernharda Schlinka, „Notatki 1939-1945” Jarosława Iwaszkiewicza i Seweryny Szmaglewskiej: „Białą różę”, „Dymy nad Birkenau”, „Zapowiada się piękny dzień” oraz „Niewinnych w Norymberdze” (najlepiej w takiej kolejności, bo chociaż każda książka jest opowieścią osobną, to jednak zawarte w niej wydarzenia związane z okresem wojennym chronologicznie następują po sobie właśnie w tej kolejności tytułów, szczególniej polecam „Dymy nad Birkenau” oraz „Niewinni w Norymberdze”).

 6. Vanth napisał(a):

  Dodałabym jeszcze „Okrutne morze” Nicholasa Monssarata i „Króla szczurów” Jamesa Clavella.

 7. Natalia napisał(a):

  Mi z książek o wojennej tematyce zapadła w pamięć biografia Josefa Mengele – „Josef Mengele doktor z Auschwitz, w której dużo jest o eksperymentach, jakie prowadził w obozie koncentracyjnym. To była dla mnie trudna, ale bardzo ważna książka.

 8. Zajawka napisał(a):

  „Złodziejka…” <3 czytałam (żeby to raz), recenzowałam, nawet film obejrzałam… Niesamowite, dziecięce zakochanie słowami.

  Teraz jestem w trakcie lektury dziennika Anny Frank; trochę trwało, zanim się do niej zabrałam.

  Jest jeszcze taki zbiorek Idy Fink, "Wiosna 1941" – opowiadania są przejmujące, a przy tym naszpikowane ludzkim pragnieniem wolności i bezpieczeństwa…

 9. dniestrzebski01 napisał(a):

  Na szybko, kilka tytułów (powieści), które trwają dłużej niż reklama wydawcy:
  Paragraf 22, Heller
  Okręt, Buchheim
  Most na rzecz Kwai, Boulle
  Pamiętnik z powstania warszawskiego, Białoszewski
  Życie i los, Grossman
  Kaputt, Malaparte
  Zasypie wszystko, zawieje…, Odojewski
  Cienka czerwona linia, Jones
  Los człowieka, Szołochow
  Młode lwy, Shaw.
  Pominąłem „przygodówki” w rodzaju „Króla szczurów” czy „Czterej pancerni i pies”.

  • Bombeletta napisał(a):

   Świetne tytuły – dziękuję! „Most na rzece Kwai” i „Cienka czerwona linia” – rewelacyjne ekranizacje. Muszę nadrobić książki.

   • dniestrzebski01 napisał(a):

    Ekranizacji doczekały się także „Okręt”, „Młode lwy” i „Los człowieka”.

   • Vanth napisał(a):

    DNIESTRZEBSKI01 nie nazwałabym „Króla szczurów” „przygodówką” biorąc pod uwagę fakt, że Clavell oparł go na własnych doświadczeniach z pobytu w obozie jenieckim w Changi i wiele scen znakomicie oddaje nieludzkie warunki, w jakich musieli egzystować Anglicy i Amerykanie.
    Dorzucę jeszcze kilka „staroci”:
    „Nadzy i martwi” Normana Mailera
    „Imperium słońca” J.G. Ballarda
    „Bitwa o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza
    „Medaliony” Zofii Nałkowskiej
    A z książek nowszych i nieco kontrowersyjnych sugerowałabym „Legion” Elżbiety Cherezińskiej.

    • Bombeletta napisał(a):

     Dziękuję ślicznie za polecanki! 🙂
     „Medaliony” – pozycja obowiązkowa. „Imperium słońca” również znam wyłącznie z genialnej ekranizacji.

 10. claryssa30 napisał(a):

  To ja jeszcze bym dodała:
  „Wojenna narzeczona” Alyson Richman – opowiada o holokauście w Czechosłowacji
  „Szmaragdowa tablica” Carli Montero i „Klucz Sary” (nie pamiętam autora) – tym razem wojna we Francji.
  No i jeszcze „Śladami zapomnianych bohaterów” Mateusz Biskup – świetne biografię m.in. bohaterów II Wojny Światowej.

 11. Mudd napisał(a):

  Świetne zestawienie! Samemu dołożyłbym „Most na rzecz Kwai” i „Imperium słońca”, może „Most Pegaz”, który także jest Ambrose’a.

  Dzięki za ten wpis!

 12. GregV5 napisał(a):

  Moje typy to:
  Ognie nad fiordami – Max Manus (wyd. dawno temu przez Wyd. MON)
  Ocalić jeńców – Lee Trimble (wyd. Rebis)
  Dziennik 1933-1945 – Victor Klemperer (wyd. Universitas)
  Dziennik z Prus Wschodnich – Hans von Lehndorff ( wyd.Karta)
  Podniebna kawaleria – Witold A. Herbst (wyd. Zys i S-ka)
  Zabierz nas do domu, „Lanny” – Witold Łanowski (wyd. Rebis)
  Ostatnia walka – Jan Zumbach (wyd. Espadon Publishing)
  Rycerze wojennego nieba – Adam Makos (wyd. Rebis)
  z martyrologicznych:
  Pogrążeni i ocaleni – Primo Levi (Wyd. Literackie)
  Ocalały – Sam Pivnik (wyd. Pruszyński)
  Sonderkommando. W piekle komór gazowych – Shlomo Venezia (Wyd. W.AB.)
  Mężczyźni z różowym trójkątem – Heinz Heger (wyd. Karta)
  Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktoe E. Frankl (wyd. Czarna Owca)
  Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen – Richard Rhodes (Wyd. Bellona)
  Tyle na razie…

 13. Naci napisał(a):

  A co powiecie o Tatuazyscie z Auschwic? Trochę inna perspektywa, człowiek który zrobi wiele zeby przeżyć to piekło… mi osobiście sie spodobała. Parabellum chodzi mi po głowie juz dłuższy czas, ale wącham sie czy aby napewno warto…? No a teraz jeszcze przypomnieliscie mi o Złodziejce… kiedy to wszystko czytać, skoro doba ma tylko 24h;)

  • Bombeletta napisał(a):

   Nie czytałam jeszcze „Tatuażysty…” – to nowa książka, a zestawienie jest zeszłoroczne, więc jeszcze bym coś tutaj dorzuciła. 🙂
   Co do Parabelllum to jest przygoda wojenna – miejscami zabawna, miejscami smutna, wciągająca, ze świetnymi bohaterami, do których łatwo się przywiązać. 🙂

 14. Monika Urban napisał(a):

  Niewolnicy III Rzeszy z literą P. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945 – Arno Giese

  Książka wzbudzająca wielkie emocje.

  Książka porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii.

  http://www.psychoskok.pl/produkt/niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy-na-robotach-przymusowych-w-latach-1939-1945/

Dodaj komentarz: