NAJLEPSZE książki dla młodzieży 2017

NAJLEPSZE MŁODZIEŻÓWKI 2017

Poznaliśmy już NAJLEPSZE I NAJGORSZE książki 2017 według Wielkiego Buka, jednak wciąż jeszcze nie pojawiło się zestawienie z książkami młodzieżowymi – czas nadrobić zaległości!

Na Wielkim Buku jedynie sporadycznie pojawiają się tytuły przeznaczone wyłącznie dla młodzieży lub starszych dzieciaków, jednak jeśli już się pojawiają to dbam o to, by były to książki nie tylko wartościowe, ale też wykraczające ponad definicję tego, co powszechnie uznaje się za young adult.

Poznajcie :

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY 2017

według Wielkiego Buka

Na 1 miejscu:

MARGO Tarryn Fisher (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„Margo” Tarryn Fisher – trupie życie w kościstym Bone, w krainie bez Boga, pośród strachu, rozpaczy i koszmaru codzienności – witajcie w świecie Margo. Narodziny potwora już dawno nie były tak satysfakcjonujące! Thriller o bolesnym dorastaniu w miejscu, gdzie zło zaraża sobą wszystkich, bez wyjątków. Zmrozi nie tylko młodą krew.

📖Recenzja

Na 2 miejscu:

DRUGIE BICIE SERCA Tamsyn Murray (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„Drugie bicie serca” Tamsyn Murray – to ważna, poruszająca lektura, która otwiera oczy na tematykę przeszczepów, ale również niesie pocieszenie. Niezwykły związek dwojga nastolatków, nieuleczalna choroba, przyjaźń, śmierć, której można uciec lub ulec oraz nowa szansa na życie – nie brzmi to wcale jak fabuła powieści dla młodzieży. Więcej tu rozpaczy niż radosnych chwil.

📖Recenzja

Na 3 miejscu:

GŁĘBIA CHALLENGERA Neal Shusterman (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„Głębia Challengera” Neal Shusterman – pozornie młodzieżowa opowieść oparta na faktach. Niby mamy młodzieżową opowieść o postępie choroby, miejscami zabawną, miejscami ironiczną, współczesną do trzewi, a tak naprawdę Neal Shusterman przedstawia przejmujący i przerażający obraz rozpadu nastoletniej jednostki oraz konsekwencje tego rozpadu dla całej rodziny i najbliższego otoczenia.

📖Recenzja

Na 4 miejscu:

TO, CO ZOSTAWIŁA Ellen Marie Wiseman (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„To, co zostawiła” Ellen Marie Wiseman – powieść młodzieżowa, która łączy w sobie obyczajową opowieść historyczną o miłości i rodzinnych dramatach. Dotyka tematów zniewolenia, uwięzienia, czy wyobcowania kobiecości. Zgrabnie nawraca do przeszłości, wyostrza wybrane fakty i zwraca uwagę na to, o czym przez dziesięciolecia milczano, a o czym warto mówić na głos.

📖 Recenzja

Na 5 miejscu:

PIEŚŃ DLA ELLI GREY David Almond (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„Pieśń dla Elli Grey” David Almond –  niezwykle poetycka, pięknie napisana opowieść dla wrażliwych, młodych czytelników, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w życiu, ale wciąż jeszcze im daleko do ostatecznych wniosków. David Almond wykorzystał mit o Orfeuszu i Eurydyce, by opowiedzieć uniwersalną historię pierwszej wielkiej miłości i okrutnej śmierci, która potrafi złapać młodość w sidła melancholii.

📖Recenzja

Na 6 miejscu:

DYSKRETNE SZALEŃSTWO Mindy McGinnis (Najlepsze Młodzieżówki 2017)

„Dyskretne szaleństwo” Mindy McGinnis – niepokojąca, gotycka historia o dziewczynie skazanej na życie za kratami. Kobieca i mordercza, pełna bólu, ale też nadziei. Niby z założenia młodzieżowo-historyczna, ale więcej w niej kryminalno-thrillerowej zaciętości, niż dziewczęcego uroku.

📖 Recenzja

Podzielcie się swoimi ulubionymi młodzieżówkami ostatnich lat! 

Bo warto czytać.

O.

*Zapraszam na filmik „Najlepsze powieści MŁODZIEŻOWE 2017” z serii Klubu Marudnych Zaczytanych Ciotek!

Komentarze do: “NAJLEPSZE książki dla młodzieży 2017

 1. Krystek napisał(a):

  Ten obrazek nagłówkowy jest przekomiczny. 😀 Super okulary!
  Lista bardzo ciekawa, widzę że wśród młodzieżówek doceniasz najbardziej te życiowe, te z życiowymi lekcjami….

  • Bombeletta napisał(a):

   Zdecydowanie tak – unikam już takich klasycznych fantasy młodzieżowych, bo od jakiegoś czasu mi nie podchodzą. Dlatego wybieram wartościowe obyczajówki, które spodobają się młodszym czytelnikom. 🙂
   Dzięki!

 2. Aparatnik napisał(a):

  „Margo” – zaskakująco świetna lektura! W sumie nie tylko dla młodzieży…

Dodaj komentarz