„Sekret Tatiany” Gill Paul | recenzja

Dzieje wielkiej księżnej Tatiany Romanowej w alternatywnej romantycznej opowieści o wielkiej historii i równie wielkiej, nieśmiertelnej miłości Sekret Tatiany Gill Paul.

Historia potrafi inspirować. Potrafi namawiać do snucia fantazji o jej alternatywnych wersjach. Kusi do rozmyślań, do budowania nowych światów, poszukiwania odpowiedzi na pytanie co by było gdyby Dzieje dynastii carskiej rodziny Romanowów od lat wywołują ciarki zaintrygowania dworskie intrygi, ich związki z legendarnym Rasputinem, chorobę młodego księcia, romanse księżnych i wreszcie tragiczny koniec, który spotkał ich z ramienia bolszewików. Nie można też nie wspomnieć o rozwianej już zagadce, która dręczyła spragnione sensacji umysły przez lata, czyli o księżnej Anastazji. W dziejach Romanowów kryje się wiele niedopowiedzeń, aluzji, bolesnych wspomnień, a te rodzą domysły, prowokują wyobraźnię.

„Sekret Tatiany” Gill Paul, przeł. Anna Gralak

Rok 2016, Stany Zjednoczone. Kitty Fisher porzuciła niewiernego męża, zdradziecką przyjaciółkę, rzuciła wszystko i wyruszyła w poszukiwaniu dziedzictwa swojego pradziadka Dymitra Jakowlewicza Malamy. W spadku przypadł jej niewielki, rozpadający się domek na amerykańskim odludziu i związane z nim tajemnice. A te prowadzą aż do 1914 roku, wybuchu Wielkiej Wojny i do carskiej Rosji u progu bolszewickiej rewolucji, która obaliła panowanie carów. To wtedy księżna Tatiana zakochała się w kawalerzyście Dymitrze Malamie i oddała mu swoje serce. Ich skomplikowane dzieje trwają, chociaż wojna się kończy, carska rodzina nie żyje, płyną kolejne lata. Wszystkie sekrety odkrywa powoli Kitty.

Wielka Księżna Tatiana i Dymitr Jakowlewicz Malama

Gill Paul specjalizuje się opowieściach, które łączą współczesne kobiece dzieje mieszając je z autentycznymi wydarzeniami historii niedawnej. Opowieść o służącym z transatlantyku Titanic, romans pary aktorów z Hollywood na planie Kleopatry, ale to opowieść o carskiej rodzinie Romanowów fascynują ją najbardziej. Do napisania Sekretu Tatiany zainspirował ją pamiętnik samej księżnej i postać Dymitra Jakowlewicza Malamy, który uznawany jest za jej wielką i tragiczną miłość. Prawdziwa historia bowiem nie była tak łaskawa dla pary, jak chciałaby pisarka, ale zakończyła się wraz z egzekucją księżnej i jej rodziny w 1918 roku, rozpaczą samego Malamy i wreszcie jego śmiercią niecały rok po ukochanej. Gdyby nie rewolucja, najpewniej zostaliby małżeństwem.

Księżna Tatiana opiekuje się Dmitrem w szpitalu

Sekret Tatiany to piękna, wzruszająca opowieść, która niesie w pewnym sensie ukojenie dla spragnionego emocji czytelnika. Dzieje wielkiej miłości, spełnione na papierze, zamknięte w powieści Gill Paul pozwalają snuć domysły jak by wyglądało nowe życie Dymitra i Tatiany, gdyby porzucili Rosję, gdyby udało im się zbiec i spełnić snute podczas wojny marzenia. Jest w tej historii sporo naiwności, ale ona jest ewidentnie potrzebna przy takich powieściach, bo pozwala zapomnieć o tragediach i niesprawiedliwościach, jakie przynosi prawdziwa historia. A ta nikogo nie oszczędza, zabija kochanków, rozpruwa całe rodziny, grzebie rodziców i dzieci. Dzięki Gill Paul można na chwilę zamknąć oczy, przenieść się w czas tamtej skomplikowanej epoki i wierzyć, że jeszcze jest nadzieja.

Dla romantycznych dusz na jesienny wieczór jak znalazł!

O.

Mam dla Was RABAT!

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem MANDO. <3

**Zapraszam na film!

Komentarz do: “„Sekret Tatiany” Gill Paul | recenzja

  1. Grzegorz napisał(a):

    Romanowowie to fascynująca historia. Ta rodzina miała tyle sekretów, a jednocześnie tyle władzy….

Dodaj komentarz: