„Okrutny Książę” Holly Black | magicznie elficki PATRONAT

W leśnym królestwie, pośród bezwzględnych Faerie zwanych Elfami trzy siostry wychowane pośród ludzi walczą o przetrwanie i władzę w pierwszym tomie baśniowej serii młodzieżowej Okrutny Książę Holly Black.

Dobrze od czasu do czasu powrócić do świata baśni i wróżek. Miło czasami zagłębić się w opowieści, która całkowicie odrywa czytelnika od codzienności. Przyjemnie jest zapomnieć o wszystkich prawidłach, które rządzą naszą rzeczywistością i oddać się lekkiej, niezobowiązującej lekturze, która przypomni dziecięce fantazje i wykreuje przed oczami nowe uniwersum, które wciągnie nas w swoje sidła. Holly Black potrafi rzucić czar swoimi opowieściami, hipnotyzować i tworzyć światy magiczne, leśne, pełne wróżek, chochlików, elfów, skrzatów, istot, o których dawni gawędziarze snuli swoje tajemnicze historie

Ta opowieść zaczyna się od brutalnej zbrodni. W akcie zemsty, elficki generał Madok przenika do świata ludzi, zabija swoją byłą żonę, jej obecnego męża, a trzy córki zabiera do świata elfów. Mijają lata, a dziewczynki dorastają najstarsza Vivienne pragnie wrócić do krainy ludzi, chociaż sama jest pół-elfką, natomiast bliźniaczki Jude i Tarryn nie znają tak naprawdę innego świata. Tutaj mają swój dom, w tym bezwzględnym królestwie, w którym nikt nie zna litości wobec ludzi. A jednak, Jude buntuje się przeciw bezwzględnym prawom elfów i staje naprzeciw okrutnego księcia Cardana, by kłamać, zdradzać i rosnąć w siłę. W chwili, gdy losy królestwa zostaną zagrożone, to właśnie ona będzie tą, która podejmie wyzwanie, tą, która podejmie wszystko.

„Okrutny Książę” Holly Black, przeł. Stanisław Kroszczyński

Holly Black ma talent i umiejętności w budowaniu niezwykłych fantastycznych światów, których wspólnym elementem jest las. Las w jego mrocznej, tajemniczej, baśniowej odsłonie. Las, który wszyscy pamiętamy z czasów dzieciństwa, w którym kryją się dziwne, nieznane stwory z innych wymiarów, z opowieści na dobranoc. Chochliki, skrzaty, gobliny, wróżki, elfy Udowodniła ten talent w swojej bestsellerowej przygodowej serii Kroniki Spiderwick, udowodniła w powieści The Darkest Part of the Forest (dosł. Najciemniejsza część lasu) czy trylogii Modern Faerie Tales. W Okrutnym Księciu leśna kraina powraca, a teraz jej władcami są dostojne, piękne elfy. Elfy, które znane są ze swojej bezwzględności i okrucieństwa piękni jak klingi wykute w jakimś boskim ogniu niezniszczalni i bezlitośni dla słabszych od siebie. To w tym świecie przyjdzie bohaterkom serii Black słabym, bezbronnym, bo śmiertelnym stoczyć bitwę o swoją tożsamość i przyszłość nowego domu.

W Okrutnym Księciu miłośnicy opowieści gatunku young adult fantasy odnajdą wszystkie swoje ulubione motywy zbuntowane bohaterki z innego świata, pięknych męskich bohaterów o podłym wejrzeniu i tajemnicach w sercu, mroczne intrygi na królewskim dworze, bezpośrednie zagrożenie życia i możliwość, by odwrócić los i wziąć sprawy w swoje ręce, oraz magię oczywiście a wszystko to pieczołowicie dopieszczone piórem Holly Black. To pisarka z doświadczeniem, świadoma wykorzystywanych schematów, które potrafi naznaczyć swoim indywidualnym, niepodrabialnym stylem. Jej Królestwo Elfów ma swój nieodparty urok, ma w sobie to coś, co sprawia, że chcemy się w nim zanurzyć i dać się pochłonąć jego sprawom bez reszty. To baśniowa opowieść, piękna magiczna przygoda, która dopiero jest początkiem wszystkiego. Warto czekać na więcej.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Jaguar. <3

**Zapraszam na film!

Komentarze do: “„Okrutny Książę” Holly Black | magicznie elficki PATRONAT

  1. Gandalf napisał(a):

    W „Okrutnym księciu” znajdziemy to, co klasyczne dla tego rodzaju fantasy, ale dopieszczone piórem Holly Black wydaje się zupełnie inne i jeszcze bardziej ciekawe. Pierwszy tom czyta się naprawdę dobrze, połączenie świata ludzi i elfów to nieco świeżości na półce z tym gatunkiem, więc chyba pozostaje nam czekać na kontynuację! 🙂

Dodaj komentarz: