Zapowiedzi książkowe: STYCZEŃ 2019

Moi Drodzy,

Jeśli myśleliście, że Nowy Rok przyniesie oddech dla naszych portfeli książkoholików to byliście w błędzie! Styczeń zapowiada się intensywny i bogaty w nowości wydawnicze, a każda kolejna przyciąga wzrok bardziej i mocniej od poprzedniej.

Odporna na uroki i błyskotki wybrałam jednak TYLKO 15 nowości książkowych, które całkowicie ujęły moje serce. Na początek:

PATRONATY WIELKIEGO BUKA

Z całego serducha dziękuję Wydawnictwom za zaufanie.

Syrena i Pani Hancock Imogen Hermes Gowar
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Albatros

Piękna, porywająca opowieść w prawdziwie dickensowskim stylu, napisana z wyjątkowym rozmachem!

Syrena to bardzo niebezpieczna zdobycz. Podobnie jak kurtyzana.

Pewnego wrześniowego wieczoru w 1785 roku kupiec Jonah Hancock słyszy niecierpliwe pukanie do drzwi. W progu stoi jeden z jego najlepszych kapitanów, klnąc, plując i nerwowo przestępując z nogi na nogę. Statek pana Hancocka przepadł. Ale kapitan przywiózł kupcowi coś, co swoją wartością przewyższa okręt Wyłowionego z morskich odmętów dziwnego stwora, który bez wątpienia jest najprawdziwszą syreną!

Kiedy plotka roznosi się po okolicznych dokach, kawiarniach i lupanarach, wszyscy chcą zobaczyć syrenę pana Hancocka. A on bardzo chce na tym cudzie zarobić. Zgadza się więc wypożyczyć osobliwą poczwarę do najsławniejszego domu rozpusty w Londynie. W tym luksusowym przybytku czeka na pana Hancocka o wiele więcej syren. Znacznie groźniejszych i bardziej ponętnych niż jego morski stwór gotowych dać mu szczęście, o którym marzy, lub zhańbić go i przywieść do zguby

Dziewczyny od szyfrów Liza Mundy
Premiera: 17.01.2019
Wydawnictwo Bellona

Fascynująca historia młodych kobiet, które zrewolucjonizowany kryptoanalizę, łamały tajne kody, a również dzięki którym szala zwycięstwa podczas II Wojny Światowej przeszła na stronę aliantów.

Wojska lądowe i marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zwerbowały ponad dziesięć tysięcy kobiet z małych miast i elitarnych uniwersytetów do pracy jako łamaczki kodów podczas II wojny światowej. Podczas gdy ich bracia i ukochani chwycili za broń, one przeniosły się do Waszyngtonu, by nauczyć się łamania szyfrów. Ich wysiłki pozwoliły przyspieszyć zakończenie wojny i ocalić mnóstwo osób, a także otworzyły im drzwi do kariery. Surowa przysięga dyskrecji niemalże wymazała ich wysiłki z historii, jednak teraz, dzięki imponującym badaniom i wywiadom z ocalałymi dziewczynami od szyfrów, Liza Mundy przywróciła do życia intrygującą i pełną życia historię o odwadze, służbie i osiągnięciach naukowych.

Właściwy wybór P.Z. Reizin
Premiera: 15.01.2019
Wydawnictwo Prószyński Media

Zabawna, wzruszająca, miejscami szalona i dziwnie futurystyczna opowieść o specyficznym związku między trzydziestoletnią, osamotnioną i porzuconą Jen a jej AI o imieniu Aiden. Jedynym celem Aidena jest, by Jen była szczęśliwa i odnalazła miłość swojego życia, a on myśli, że potrafi jej pomóc. Możecie jedynie domyślić się konsekwencji.

Aiden zna Jen na wylot. Ma dostęp do wszystkich jej elektronicznych urządzeń, wie, jakiej piosenki słucha najczęściej, wyszukuje jej ulubione zdjęcia i podpowiada złote myśli, które ją inspirują. Sam doszedł do wniosku, że tylko nowy partner życiowy może zapewnić Jen szczęście. Dlatego postanowił znaleźć jej drugą połówkę. Ale czy Jen podporządkuje się jego doskonałemu planowi?

Czy inteligentna, ale bardzo sztuczna maszyna może odkryć inteligencję emocjonalną i naprawić życie Jen? I dowiedzieć się, co tak naprawdę daje ludziom szczęście?

Śmierć wisi w powietrzu. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i wielkiego smogu w Londynie Kate Winkler Dawson
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Czarna Owca

W naszej polskiej rzeczywistości temat smogowy bardzo na czasie! Tym bardziej, że najtragiczniejszy w skutkach przypadek smogu na świecie z powodu zatrucia zmarło dwanaście tysięcy osób przytrafił się nie w XIX-wiecznej scenerii, ale w Londynie 1952 roku. I to właśnie wtedy w trującej mgle zaatakował seryjny morderca kobiet.

Gdy Londyn podnosił się ze zniszczeń II wojny światowej, uderzyła w niego kolejna katastrofa: na pięć grudniowych dni 1952 roku zabójczy smog opadł na miasto i trzymał je w żelaznym uścisku. Dzień zamienił się w noc, transport miejski przestał funkcjonować, a przestępcy wylegli na ulice. Dwanaście tysięcy osób zmarło z powodu trującego powietrza. W tym chaotycznym okresie pojawił się w mieście jednak kolejny morderca, który wykorzystał śmiercionośną mgłę jako pretekst do własnych zbrodni.

W całym Londynie znikały kobiety ubogie i zapomniane, których nagła nieobecność nie zwróciła specjalnie niczyjej uwagi. Wszystkie spotkały na swojej drodze tego samego cichego, niewyróżniającego się człowieka, który tamtej mrocznej zimy zapraszał je do rozpadającego się mieszkania w Notting Hill. Nigdy go już nie opuściły.

Czy w ścianach, pod podłogami i w ogródku tego domu grozy kryło się więcej ciał? Czy to trująca mgła sprawiła, że bestia oszalała?

Gra w oczko Grzegorz Kalinowski
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Team Pocisk atakuje! Czyli jeden z pisarzy należących do zespołu kryminalnego magazynu literackiego POCISK snuje mroczną opowieść o brudach celebryckiego światka.

Polskie piekło w świecie celebrytów. Zakłady bukmacherskie i ustawiane mecze. Kradzieże samochodów i szantaże. Podejrzane agencje modelek i lewe interesy. Hazard i polityka. Stare gangsterskie wygi i żółtodzioby, które dopiero wchodzą do półświatka. Sprytne burdelmamy i młode blachary. Sfrustrowani gliniarze i skompromitowani dziennikarze. Kto tu z kim i w co pogrywa?

KSIĄŻKI, KTÓRE WPADŁY MI W OKO

Srebrna Zatoka Jojo Moyes
Premiera: 16.01.2019
Wydawnictwo ZNAK

Jojo Moyes to opowieści, które działają na mnie jak kubek gorącej czekolady poruszają serducho, wzruszają, snują emocjonalne historie miłości, nienawiści, związków damsko-męskich, ale w subtelny sposób pozbawiony tandety. Srebrna Zatoka taka właśnie mi się wydaje, a na dokładkę jej akcja rozgrywa się w Australii.

Liza nie zamierza oglądać się za siebie. Czasem lepiej nie myśleć o przeszłości. Właśnie dlatego znalazła swój azyl nad malowniczą Srebrną Zatoką, w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie można obserwować delfiny, a coroczne pojawienie się humbaków jest dla miejscowych świętem. Mike pojawia się tam nieproszony. Przyjeżdża z wielkiego miasta i uosabia wszystko, od czego Liza starała się uciec: nowoczesność, biznes i bezwzględną korporację. Wraz z jego przybyciem urokliwy, spokojny świat staje się zagrożony. By go ocalić, Liza musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ucieczka zawsze jest dobrym rozwiązaniem oraz

Czy można pokochać kogoś, kto wydaje się naszym największym wrogiem?

Sofia albo początek wszystkich historii Rafik Schami
Premiera: II połowa stycznia 2019
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc

Przekonała mnie mieszanka miłości i zbrodni, przeszłość i teraźniejszość połączone w jedno, a wszystko to przelata się z krwawą historią.
Morderstwo w Damaszku i miłość zdolna ocalić życie młodego człowieka najnowsza powieść syryjskiego mistrza opowieści!

Sofia jest do szaleństwa zakochana w Karimie, jednak na męża wybiera nie jego, lecz bogatego złotnika. Po kilku latach, gdy Karim zostaje niesłusznie posądzony o zabójstwo, Sofia ratuje mu życie. Przepełniony wdzięcznością Karim obiecuje jej, że kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba, zawsze będzie stał przy niej.

Minęło wiele lat. Jedyny syn Sofii, Salman, emigruje do Włoch, gdzie układa sobie nowe życie. Jednak ciężar emigracji i życia z dala od ojczyzny okazuje się zbyt bolesny, toteż na krótko przed Arabską Wiosną Salman postanawia wrócić do Damaszku, aby znów ujrzeć swoich starych rodziców. Wszędzie jest witany z radością i nie wie tylko, że jego kuzyn Eliasz, który tymczasem został wysokim oficerem wywiadu, ma z nim niewyrównany rachunek

Salman odkrywa wkrótce swoje zdjęcie w liście gończym zamieszczonym w gazecie i musi się ukrywać. Jego matka Sofia przypomina sobie o swoim przyjacielu Karimie, który już w późnym wieku znalazł nową miłość, i postanawia prosić go o pomoc. Teraz okaże się, czy będzie mógł dotrzymać danej przed laty obietnicy.

Nie otwieraj oczu Josh Malerman
Premiera: 16.01.2019
Wydawnictwo Czarna Owca

Bird Box to absolutny bestseller i horrorowy hit, który doczekał się swojej równie popularnej ekranizacji, a który chodzi za mną od chwili swojej oryginalnej premiery. Zapowiada się intrygująca i straszna opowieść o tym, czego nie można zobaczyć.

Coś przerażającego. Coś, czego nie można zobaczyć. Jedno spojrzenie doprowadza do ataku śmiertelnej przemocy. Nikt nie wie, co to jest. Nikt nie wie, skąd się wzięło.

Po pięciu latach, odkąd pojawiło się to coś, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Mieszkając w opuszczonym domu nad rzeką, Malorie od dawna marzyła o ucieczce do miejsca, w którym jej rodzina mogłaby być bezpieczna. Ale podróż ta będzie przerażająca: ponad trzydzieści kilometrów, łódką, w dół rzeki z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na inteligencji Malorie i wytrenowanym słuchu jej dzieci. Jeden błędny ruch i zginą. Coś je śledzi. Lecz nie wiadomo, czy to człowiek, zwierzę, czy potwór?

Nasze dusze nocą Kent Haruf
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Literackie

Opowieść o miłości i szczęściu, która sprawdzi się idealnie jako lektura na osłodę serca. Czuję nadchodzące wzruszenia i piękną historię dojrzałej, prawdziwej miłości.

Addie i Louis to samotni, owdowiali siedemdziesięciolatkowie, mieszkający w niewielkim miasteczku. On ma córkę, ona syna i wnuka. Ma także dom, a w nim duże łóżko, w którym co noc kładzie się sama. A przecież noce są najgorsze Pewnego razu postanawiają spędzać je wspólnie. Nie chodzi im o seks, ani nawet romans. Chodzi o doskwierającą samotność. Wieść o tym dziwnym związku szybko rozchodzi się po okolicy. Jak zareagują najbliżsi?

Rodzanice Katarzyna Puzyńska
Premiera: 29.01.2019
Wydawnictwo Prószyński Media

10 tom sagi kryminalnej o Lipowie, która porwała mnie swoim pierwszym tomem Motylek poczułam się jak jedna z mieszkanek Lipowa, uwikłana w mordercze afery.

Zbliża się krwawy superksiężyc. Mieszkańcy maleńkich Rodzanic boją się, że ta niezwykła pełnia uwolni z dawna uśpionego demona. Tymczasem na zamarzniętym, smaganym zimowym wichrem jeziorze znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny. Jest przykryta kocem. Gdyby nie to, że jakieś zwierzę poszarpało jej rękę, wyglądałaby, jakby spokojnie spała. Tego samego dnia umiera pewna dziennikarka. W ostatnich słowach przestrzega byłą komisarz Klementynę Kopp przed wilkołakiem. Wkrótce emerytowana policjantka znika bez śladu Pojawiają się sugestie, że to Kopp dokonała zbrodni. Tylko aspirant Daniel Podgórski wierzy, że dawna koleżanka jest niewinna. Jaki sekret skrywa sam Podgórski? Dlaczego odpowiedzi warto szukać w szklanej kuli? Ile prawdy jest w anonimie zapowiadającym śmierć wszystkich mieszkańców Lipowa? I kto tak naprawdę czai się w ciemności?

Nasze małżeństwo Tayari Jones
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Otwarte

Powieść trudna i bolesna, poruszająca tematy bardzo na czasie w amerykańskiej rzeczywistości, nominowana do jednej z najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, polecana przez Oprę Winfrey i Baracka Obamę.

Droga Celestial i Roya do ślubu była dość wyboista. Obydwoje z silnymi charakterami, ambitni, miotali się, zanim ostatecznie przyjęli role męża i żony.
Osiemnaście miesięcy. Tyle zdążyli nacieszyć się sobą.
Jedna noc i fatalny zbieg okoliczności. Tyle wystarczyło, by Roy trafił do więzienia, a Celestial stała się żoną skazańca.
Przed nimi wyzwanie, któremu musi sprostać ich uczucie, wierność i zaangażowanie.

Lekki bagaż Anna Cieplak
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo ZNAK

Najnowsza powieść świetnej obserwatorki rzeczywistości i autorki Ma być czysto i Lata powyżej zera, z którą miałam okazję rozmawiać w ramach prowadzenia cyklu spotkań autorskich Pierwsze Czytanie w Bibliotece Gdynia.

Czy wystarczy ci idealizmu na całe życie? Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo? Można pomagać wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera). Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy). Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka).
Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór. Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm? I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

Pierwsza miłość (antologia)
Premiera: 30.01.2019
Wydawnictwo Czwarta Strona

Antologia wypełniona po brzegi opowieściami o miłości, które poruszą niejedno serducho, a które idealnie sprawdzą się na Walentynowy czas. A do tego autorstwa wyjątkowych polskich pisarzy książek obyczajowych, tak uwielbianych przez czytelników.

Pamiętasz swoje pierwsze zakochanie? Motyle w brzuchu, ukradkowe spojrzenia i pewność, że spotkałaś kogoś niezwykłego. Tego nie da się zapomnieć.
Autorzy najpiękniejszych powieści obyczajowych stworzyli opowiadania o niezwykłej sile pierwszych zauroczeń. Ich bohaterowie idą za głosem serca, bo tak kochać można tylko raz, a cudowne wspomnienia zostają na całe życie. To historie pełne uczuć, emocji i wzruszeń niepowtarzalne jak pierwsza miłość.
Czy święto zakochanych może trwać przez cały rok? Zatrzymaj romantyczną atmosferę na dłużej i daj się ponieść sile uczuć. Może jedna z naszych opowieści będzie podobna do twojej?

Husaria. Duma polskiego oręża Radosław Sikora
Premiera: 16.01.2019
Wydawnictwo ZNAK

Legendarna polska kawaleria, której szum skrzydeł przeszedł do historii, a która była uważana za najskuteczniejszą w Europie. Na czym polegał jej fenomen?

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz wrogom zrobić jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, to Polacy zaatakują ponownie. Możesz się nie obronić, nawet gdy masz piętnastokrotną przewagę liczebną. A jeżeli na jednego husarza przypada was aż stu? Oni wciąż mogą wygrać.

Powszechnie uważana za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć wielokrotnie mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła.

Ostatnie królestwo. Wojny wikingów. Tom 1 Bernard Cornwell
Premiera: 16.01.2019
Wydawnictwo Otwarte

Wznowienie fenomenalnej serii historycznej o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga, na podstawie której można oglądać serial na Netflixie. Wspaniała opowieść, której nie można się oprzeć.

Anglia, IX wiek. Wikingowie plądrują i zajmują ziemie kolejnych anglosaskich królestw. Uhtred, syn ealdormana Northumbrii, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami, staje się częścią rodziny jarla Ragnara i wojownikiem. Jednak przeznaczenia nie da się oszukać. Los jest nieubłagany. W chaosie duńskiej inwazji, w wirze walki Uthred staje przed wyborem, czy być lojalnym wobec tych, którzy go wychowali, czy wobec saskich pobratymców

Skusicie się może? Czekacie na nadchodzące tytuły? A może macie swoje wybory nowości na Nowy Rok?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: STYCZEŃ 2019

  1. Angelika napisał(a):

    Jest z czego wybierać 😀 Zainteresowały mnie „Właściwy wybór” i „Lekki bagaż”, do rozważenia: „Dziewczyny od szyfrów” i „Pierwsza miłość” 🙂 Dzięki!

  2. Sylwia napisał(a):

    Styczeń faktycznie będzie obfity Czekam również na nową powieść Bernarda Miniera „Siostry” Pozdrawiam

  3. DeVi napisał(a):

    Srebrna Zatoka bardzo mi się podobała. Natomiast czekam na: Husaria, Ostatnie Królestwo. Mogłabym się skusić na Dziewczyny od Szyfrów oraz Twój Patronat, ale o sobie poczekam aż będzie więcej. hi hi hi 😀

Dodaj komentarz: