Zapowiedzi książkowe: LUTY 2019

książkowe premiery lutego

Moi Drodzy,

W karnawale, w karnawale, nikt nie liczy godzin, dni, ani tych wszystkich pieniędzy, jakie wydajemy na fenomenalne lektury, który pojawiają się ni stąd, ni zowąd. Nowy Rok rozpieszcza nas wspaniale, a w lutym wydawcy oferują cuda, cudeńka, błyskotki, czyli moc tytułów, na których warto zawiesić oko. To już taka przypadłość, że na najkrótszy miesiąc w roku przypada tak wiele wspaniałych premier. Zobaczcie sami 14 nowości przed Wami!

WIELKOBUKOWE PATRONATY

Nie pozwól mu odejść Kathryn Croft
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo Burda

Nie ma to jak porządny thriller, który zmrozi krew w żyłach i wywoła dreszcze niepokoju, a na dokładkę porwie nas na kilka porządnie zaczytanych wieczorów. Taka właśnie jest powieść Kathryn Croft, którą możecie pamiętać z mojej recenzji powieści Nie ufaj nikomu (klik! klik!)

Każda rodzina ma sekrety. Sekrety rodziny Zoe wstrząsną jej światem.
Trzy lata temu czternastoletni Ethan, syn Zoe i Jakea, wraz z przyjacielem Joshem wymknął się w nocy z domu. Doszło do nieszczęśliwego wypadku i obaj chłopcy utonęli. Pogrążona w żałobie rodzina przeprowadziła się do Londynu i próbuje zacząć życie na nowo. Czy jednak matka może się pogodzić z odejściem swojego dziecka?

Gdy wydaje się, że wszystko powoli się układa, Zoe zaczyna otrzymywać anonimowe wiadomości. Ich nadawca sugeruje, że Ethan nie zginął w wypadku. Czy to tylko okrutny żart? A jeśli tkwi w tym ziarno prawdy

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle Stuart Turton
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo Albatros

Wyrafinowany kryminał retro w duchu najlepszych powieści Agathy Christie w modernistycznym, nowoczesnym ujęciu? Proszę bardzo! Jak Dzień Świstaka, ale z morderstwem w tle!

O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą. Zrozumiano? W takim razie zaczynamy

Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odgadnie, kim jest jej zabójca. Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru

INNE INTRYGUJĄCE

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward
Premiera: 13.02.2019
Wydawnictwo Poznańskie

Doceniona przez amerykańską krytykę oraz czytelników powieść o rodzinie, budowaniu tożsamości i granicach opowieści, a wszystko to w mrokach amerykańskiego Południa, które po dziś dzień walczy z demonami przeszłości.

Trzynastoletni Jojo na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być dobrym człowiekiem. Stopniowo poznaje świat, czerpiąc zarówno z bliskich mu wzorców, rodzinnych opowieści oraz legend.

Splot wydarzeń zabierze go w podróż do więzienia stanowego Parchman w mrocznym sercu Missisipi, gdzie natrafi na pewnego udręczonego chłopca, który nosi w sobie całe zło amerykańskiego Południa. On również nauczy Jojo czegoś na temat człowieczeństwa, a także dziedzictwa, przemocy i miłości.

Jednostka Ninni Lindqvist
Premiera: 12.02.2019
Wydawnictwo Editio

Zapowiada się fascynująca, dystopijna powieść o władzy, która może uznać, że niektórzy nie są już przydatni, przypominająca mi nieco fabułę pokręconego, niepokojącego filmu Lobster.

Bezdzietni nie są przydatni w starzejącym się społeczeństwie. W pewnym wieku stają się zbędni. Kiedy ten moment dla nich nastaje, trafiają do specjalnych ośrodków zwanych Jednostkami. W Jednostce bezdzietny staje się użyteczny: bierze udział w badaniach naukowych, służy testom medycznym. Stopniowo oddaje swoje organy osobom, które społeczeństwu są bardziej potrzebne. W zamian za to dożywa swoich dni w luksusowych warunkach.

Gdy Dorrit przybywa do Jednostki, jest pogodzona ze swoim losem. Nic więcej jej nie zostało. Sytuacja zmienia się jednak, gdy niespodziewanie dla siebie Dorrit się zakochuje. Coś w niej ożywa. Chce dla siebie szczęścia. Postanawia więc dokonać zaskakującego wyboru

Krwawa pomarańcza Harriet Tyce
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo Świat Książki

Między kryminałem a dreszczowcem, zapowiada się opowieść o wyrzutach sumienia, błędach przeszłości i prawdzie, który lubi wychodzić na jaw w najmniej spodziewanych momentach.

Wiem, że to co robię, jest złe. Ale nie umiem się powstrzymać.
Alison ma wszystko: kochającego męża, córkę i kwitnącą karierę właśnie będzie po raz pierwszy bronić mordercy. Dlaczego więc zaryzykuje wszystko dla kogoś, kto nie okazuje jej grama szacunku? Ktoś zna sekret Alison. Ktoś, kto chce, aby zapłaciła za swoje czyny i kto nie spocznie, dopóki nie zrujnuje jej życia.

Przed końcem zimy Bernard MacLaverty
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo Agora

To jedna z tych powieści, które przyciągnęły moją uwagę od pierwszych chwil swoją nostalgiczną tematyką. To pierwsza od 16 lat powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich, a literatura irlandzka powiewa tym niesamowitym smutkiem.

Gerry i Stella, starsze małżeństwo z Glasgow, przybywa do Amsterdamu na kilkudniowe wczasy. Atmosfera jest jednak daleka od sielskiej: trwa zima, znad Morza Północnego wieje lodowaty wicher i w życiu bohaterów temperatura również ciąży ku zeru. Gerry znieczula nudę swojej emerytury alkoholem, a Stella przestaje widzieć sens w podtrzymywaniu pozorów miłości. Czy wędrując nad malowniczymi kanałami i przesiadując w amsterdamskich pubach tych dwoje dojdzie do wniosku, że krótka zimowa przerwa oznacza tak naprawdę koniec ich małżeństwa?

17 podniebnych koszmarów Stephen King & Bev Vincent
Premiera: 12.02.2019
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Król Horroru dobrze wie, jak sprytnie wykorzystywać swoje nazwisko na szeroką skalę, dlatego pewnie wielu z Was nawet nie domyśli się (ja się nie domyśliłam), że ten zbiór jest antologią wielu kultowych już pisarzy zajmujących się fantastyką. Brzmi ciekawie!

Antologia zawiera nowe utwory Joe Hilla i Stephena Kinga, a także czternaście klasycznych opowiadań oraz jeden wiersz. Teksty takich autorów jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Roald Dahl, Dan Simmons sprawiają, że zbiór „17 podniebnych koszmarów” jest, jak ujmuje to King, „idealną lekturą do samolotu, zwłaszcza podchodzącego do lądowania podczas burzy nawet jeśli siedzicie bezpiecznie na ziemi, lepiej mocno zapnijcie pasy”.

Potop Salcia Hałas
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo W.A.B.

Salcia Hałas zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia za powieść Pieczeń dla Amfy, którą całkowicie podbiła moje serce trafiła w czuły punkt i taki moment, w którym potrzebowałam właśnie takiej słodko-gorzkiej, niby zabawnej, a wcale niekoniecznie lektury. Potop rysuje się podobnie przed oczami.

W gdyńskim Pekinie są trzy, które Wiedzą. Jedna z nich nawet Opowiada. A Pekin rozsypuje się, zapada pod ziemię. Pojawia się coraz więcej tajemniczych lejów. Pani Halina przepowiada potop. Obudzi się Bestia, która wyjdzie z głębin. Śniący będą musieli wyśnić swoje sny. Wilcze szczenięta już się narodziły. Poza tym chcą zlikwidować Pekin, Zośka ma depresję, a w oknie zakleszczył się kot. Idzie potop.

Potop to brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm magiczny z polskich faweli. To historia trzech kobiet, które wiedzą więcej. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, skupiają się na tym, co bliżej. Na depresji Zośki, problemach sąsiadów. O nadchodzącym potopie mogą jednak opowiedzieć byle nie telewizji, bo tam zrobią z nich wariatki.

Cymanowski Młyn Stefan Darda i Magdalena Witkiewicz
Premiera: 13.02.2019
Wydawnictwo FILIA

Zaskakujący duet polski mistrz powieści grozy i mistrzyni powieści obyczajowej łączą swoje siły, by stworzyć thriller małżeński. Hm Nie wiem, czego można się spodziewać, ale podejrzewam komercyjny hit dla każdej ze stron.

Małżeństwo Moniki i Macieja przechodzi głęboki kryzys.

Oboje łudzą się, że tajemniczy prezent: urlop w leśnym pensjonacie, z dala od ludzi i cywilizacji, może jeszcze wszystko uratować. Początkowo ulegają romantycznym chwilom, jednak nagły wyjazd Macieja budzi demony przeszłości. Łukasz, przystojny syn właściciela, do złudzenia przypomina Monice jej byłego narzeczonego. Czy to tylko przypadkowe podobieństwo?

Wyjazd, który miał ratować związek, okazuje się początkiem trudnych do wyjaśnienia i niepokojących zdarzeń. Nic nie jest oczywiste, bohaterowie głęboko skrywają tajemnice, a na światło dzienne wypływają przerażające wspomnienia o krwawych zbrodniach sprzed lat.

Winna Alicja Sinicka
Premiera: 13.02.2019
Wydawnictwo Kobiece

Tajemnica goni tajemnicę w dreszczowcu z miłosnym wątkiem w tle.

Niebezpieczna miłość może zranić najbardziej.
Świat Wendy wypełniają toksyczni mężczyźni. Ojciec, który nie potrafi wybaczyć jej zdarzeń sprzed lat, ale wciąż chce mieć na nią wpływ. Ukochany Warren, któremu oddała serce, a on ją zdradził. Kiedy w jej życiu pojawia się przystojny wojskowy, Jim, wydaje się, że los Wendy może się odmienić. To wreszcie jasny punkt, którego tak bardzo potrzebuje.

Wkrótce okaże się, że Jim ma własny plan i mnóstwo tajemnic, które mogą zniszczyć Wendy i jej rodzinę. Dziewczyna będzie musiała zdecydować, komu może zaufać i kogo powinna chronić. Jednak bez względu na to, co zrobi i tak będzie winna.

Ślepiec Max Czornyj
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo FILIA

Wiem czego spodziewać się po prozie Maxa Czornyja sadystycznej przemocy, zwyrodniałych psychopatów i intrygującej zagadki ale bohatera imieniem OREST to ja się nie spodziewałam! Cieszy mnie natomiast miejsce akcji, czyli Trójmiasto!

W pustym mieszkaniu w jednym z gdańskich bloków zostaje znalezione makabrycznie okaleczone ciało mężczyzny. Sprawa zostaje przydzielona komisarz Lizie Langer, która musi zmierzyć się także z własnymi problemami z przeszłości. Do zespołu śledczych dołącza Orest Rembert – młody profiler, który zdaje się bardziej zafascynowany tworzeniem portretu psychologicznego komisarz niż zabójcy. Langer i Rembert tworzą szczególny duet, razem stawiając czoła seryjnemu mordercy.
Sprawa jednak stanęła w martwym punkcie do momentu, kiedy morderca znowu daje o sobie znać. Po raz kolejny ze szczególnym okrucieństwem upodobał sobie oczy swojej ofiary. Kim jest mężczyzna nazywający siebie Ślepcem? Kto będzie kolejną ofiarą?

Ghostwriter Alessandra Torre
Premiera: 13.02.2019
Wydawnictwo Kobiece

Pisarze bywają wdzięcznymi bohaterami thrillerów, tym bardziej, gdy ich twórczość uwikłana jest w przeróżne popaprane układy i sekrety z przeszłości, jak w tym przypadku.

Helena Ross to słynna pisarka. Ma na swoim koncie wiele bestsellerów, miliony fanów i mroczny sekret, który niszczy ją od środka. Jeszcze cztery lata temu prowadziła szczęśliwe życie z rodziną w wielkim domu. Teraz jest w nim sama i wciąż nie może zapomnieć o tym, co utraciła. Kobieta wie, że nadszedł czas, aby opowiedzieć ostatnią historię. Tę najtrudniejszą.
Helena ma niewiele czasu. Potrzebuje kogoś, kto spisze jej wstrząsającą opowieść. Czy wyjawienie prawdy ocali jej duszę?

Las Sharon Gosling
Premiera: 13.02.2019
Wydawnictwo Zielona Sowa

Mroczny, pełen strachów las, w którym czyha przyczajone, nieodgadnione zło? Poproszę! Poproszę nawet bardzo!

Przeprowadzka ze Sztokholmu na plantację choinek na północy Szwecji jest beznadziejna sama w sobie, ale kiedy śnieg zaczyna padać wcześniej niż zwykle i odcina dostęp do reszty świata, robi się jeszcze gorzej.

W starym lesie czają się postacie, które zbliżają się do odciętego od cywilizacji domku. Jedynym co oddziela mieszkającą w nim rodzinę Stombergów od złowrogich istot są ściany. W obliczu niebezpieczeństwa, które w każdej chwili może uderzyć coraz trudniej jest odróżnić rzeczywistość od iluzji. Przed Stombergami naprawdę stoi trudne zadanie pozostać przy zdrowych zmysłach i przetrwać tę pełną mroku zimę.

Wiedźma morska Sarah Henning
Premiera: 27.02.2019
Wydawnictwo NieZwykłe

Polecana przez Karolinę z ComeBook powieść młodzieżowa z syrenim wątkiem fantastycznym, która sprawdzi się idealnie jako lektura Klubu Marudnych Zaczytanych Ciotek.

Po tym, jak jej najlepsza przyjaciółka, Anna, utonęła, Evie stała się wyrzutkiem w swoim małym rybackim miasteczku. Dziwolągiem. Przekleństwem. Wiedźmą.

Przy brzegu zaczyna pojawiać się dziewczyna niezwykle podobna do Anny, i, mimo jej zaprzeczeń, Evie jest przekonana, że jej przyjaciółka wciąż żyje. Że jej magia okazała się nie być tak bezużyteczna, jak się wydawało. Dlatego gdy obie dziewczyny wpadają w oko i skradają serca dwóm czarującym książętom, Evie wierzy, że w końcu ma szansę żyć długo i szczęśliwie.

Niemniej jednak jej przyjaciółka skrywa tajemnicę. Nie może zostać w Havnestadzie ani poruszać się na dwóch nogach, chyba że Evie znajdzie sposób, by jej pomóc. Teraz Evie zrobi wszystko, aby uratować człowieczeństwo swojej przyjaciółki oraz serce swojego księcia, w którym drzemie potęga jej magii, jej oceanu oraz jej miłości, aż w końcu zbyt późno odkryje prawdę, jaka kryje się za zawartą przez nią umową.

Skusicie się na pyszną literacką przekąskę? Macie już swoich lutowych ulubieńców?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: LUTY 2019

  1. Kasia napisał(a):

    Najbardziej zaintrygowały mnie „Nie pozwól mu odejść”, „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” oraz „17 podniebnych koszmarów”. Zwłaszcza siedem śmierci, to dokładnie coś dla mnie:)

  2. Mika napisał(a):

    Niektóre opisy brzmią nawet intrygująco (najbardziej chyba „Las” i „Siedem zabójstw..”), ale moje lutowe wybory raczej inne: wyczekiwana nowa książka Tochmana, „Głosy” Winnicka i Sturis, pewnie z sentymentu do autora nowy Flanagan, „Podwórko bez trzepaka” też bardzo ciekawie 😉

Dodaj komentarz: