„Dlaczego właśnie ja” E.G. Scott – recenzja

Duet autorów, których na Wielkim Buku znamy już z dreszczowca domestic noir „Nie o mnie nie wiesz” (recenzja) powraca z dreszczowcem psychologicznym o odrzuceniu, o kłamstwach i zagubieniu – „Dlaczego właśnie ja” E.G. Scott.

DLACZEGO WŁAŚNIE JA?

Charlotte miała przed sobą obiecującą karierę – była jednym z najlepszych neurochirurgów, do czasu…Wypadek podczas jednego z zabiegów sprawił, że Charlotte straciła nie tylko pracę, nie tylko wiarygodność i reputację, ale też wiarę we własne możliwości… Teraz wraz z przyjaciółką prowadzi mały gabinet akupunktury i medycyny naturalnej, udziela się na forum dla kobiet po przejściach i ma nowy związek z pewnym tajemniczym mężczyzną.

Pewnego dnia jednak Charlotte zostaje wezwana przez policję, by zidentyfikować zwłoki zamordowanej, młodej kobiety. Kobiety, która w dokumentach miała kontakt do Charlotte, ale której sama Charlotte w ogóle nie kojarzy. Wkrótce pada na nią cień podejrzenia…

WIR NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ

Duet, który kryje się pod pseudonimem E.G. Scott postawił wszystko na jedną, bardzo ryzykowną kartę – Charlotte. Co prawda nie ona jedna jest narratorką tej powieści, ale to ona jest spoiwem, która łączy całą fabułę i dopina wszystkie wątki. A jednak z Charlotte od początku nie wszystko jest tak jak powinno być – czytelnik z pewnością niejednokrotnie podczas lektury poczuje irytację, będzie miał też trudność ze zrozumieniem motywacji bohaterki. Trudno miejscami uwierzyć, że ta chaotyczna, roztrzęsiona i osaczona kobieta była kiedyś twardą jak stal specjalistką neurochirurgii, jedną z najlepszych w swoim fachu. Warto jednak już od początku pamiętać, że poznajemy Charlotte w jednym z najgorszych momentów jej życia. Jej historia natomiast rozwija się przed naszymi oczami z czasem i dopiero jak wszystkie jej części wejdą na swoje miejsce, to zrozumiemy przez co ta kobieta musiała przejść.

HISTORIA ODRZUCENIA

„Dlaczego właśnie ja” to opowieść o zbrodni i zagadce, to oczywiste, jednak pod powierzchnią ukrywa się opowieść o ostracyzmie, odrzuceniu, o poszukiwaniu nowej drogi na jakże niełatwej ścieżce. Między słowami słychać krzyk o pomoc, o zrozumienie, o zwykłą ludzką godność, i to właśnie ta podskórna warstwa powieści robi ogromne wrażenie.

„Dlaczego właśnie ja” to powieść zupełnie inna niż „Nic o mnie nie wiesz”, wciągająca historia kobiety uwikłanej w wir niefortunnych zdarzeń. Idealna dla każdego, kto lubi opowieści z dreszczykiem i tajemnicą bez epatowania przemocą i morzem krwi.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem MUZA.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: