„Ciszka” Magdalena Subocz – recenzja PATRONACKA

Cicho, cichutko… Na dzieci i rodziców czeka magiczna opowieść o uważności, o tym, że czasami w ciszy, spokoju i harmonii można dostrzec coś, co do tej pory umykało w harmidrze codzienności – „Ciszka” Magdaleny Subocz ze zjawiskowymi ilustracjami Ewy Kownackiej.

MALEŃKI, TAJEMNICZY ŚWIAT

„Ta historia mogłaby wydarzyć się w każdym miejscu na ziemi.” W pewnym domku w belgijskim miasteczku żyją sobie rodzice i dwójka ich uroczych dzieci – chłopczyk i dziewczynka. I pies jeszcze, nie można o nim zapomnieć. Rodzinka, która lubi spacery i miejscowe, słynne ciasteczka z miodem. Rodzinka, która w swoim domu ma drugi, tajemniczy świat. Świat ciszek, maleńkich istot, które bronią przed złymi snami, a które ujawnią się całkiem niespodziewanie.

OPOWIEŚĆ O UWAŻNOŚCI

Piękna i ważna jest ta niewielka, niepozorna książeczka, która kryje w sobie tyle spokoju, tyle harmonii, tyle szczerego ciepła. A ilustracjom Ewy Kownackiej nie sposób się oprzeć! Magdalena Subocz stworzyła subtelną, współczesną baśń, niemal magiczną opowieść – pełną wielkiej miłości i domowej, rodzinnej atmosfery. Jej ciszki są jak aniołki, jak elfy, jak dobre wspomnienia z dzieciństwa. Jak smak ukochanych ciastek i jak opiekuńczy uśmiech mamy.

Dla dorosłego będzie to historia na jeden chaps, ale przy wspólnym czytaniu z dzieckiem nabierze pełnego, wyjątkowego wymiaru. Tym bardziej, że Magdalena Subocz dobrze wie, o czym pisze – jest nauczycielką maluchów, terapeutką, obserwuje dzieciaki, zachęcając, by doceniały uważność, moment tu i teraz, delikatne wyciszenie, chociaż na chwilę.

„Ciszka” jest jak kocyk, jak przytulanka, jak kubek kakao. Docenią ją nie tylko dorośli, ale i dzieci, tego można być pewnym. Piękna oprawa graficzna i uniwersalne przesłanie rośnie wraz z czytelnikiem. Myślę, że w tym rozbieganych czasach, gdy dorośli i dzieci potrafią zagubić się pośród chaosu informacyjnego, lektura „Ciszki” będzie takim jasnym światełkiem, bezpieczną przystanią, która pozwoli zatrzymać się i rozejrzeć wokół.

Piękny pomysł na prezent na każdą, nawet najmniejszą okazję, dla mam i tatusiów, którzy szukają wyjątkowej opowieści dla swoich pociech.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Dziwimisie.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: