Premiery miesiąca: KWIECIEŃ 2022

Kwiecień plecień, trochę zimy, trochę lata, trochę książkowych nowości na horyzoncie na dokładkę – zapraszam na premiery książkowe miesiąca!

Pierwszy kwietniowy dzień to dzień prima aprilisowy, ale na Wielkim Buku nie będzie ściemy, nie będzie żartów – mam dla Was za to ponad 20, możliwe, że 25 świeżutkich książek, które pojawią się kwietniową porą.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Jestem otchłanią” Donato Carrisi
Premiera: 27 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Carrisi przyzwyczaił nas do swojej bezwzględności, do braku litości tak względem bohaterów, jak i czytelnika. Przed nami kolejny zwodniczy thriller, który potrafi wywołać ciarki przerażenia. Tym razem bohaterem jest pragnący pozostać niewidzialnym sprzątający mężczyzna. Jeden wybór, jedna decyzja ściągną na niego uwagę, a ta przyniesie zagrożenie… Obłędny dreszczowiec!

Ona za to zapłaci” L.T. Vargus & Tim McBain
Premiera: 11 kwietnia
Wydawnictwo Akapit Press

Razem z prywatną detektyw Charlie Winters znaną z „Ona już nie wróci” powracamy na Salem Island, by tym razem rozwiązać sprawę śmierci prominentnego mieszkańca wyspy. To niezwykle klimatyczny thriller kryminalny, jedna z tych historii gatunkowych, które pożeramy z przyjemnością.

Terror” Dan Simmons
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Vesper

Ach! Jedno z najwspanialszych wznowień, w nowej pięknej oprawie graficznej! „Terror” to fikcyjna historia o prawdziwej wyprawie w poszukiwaniu przesmyku na północnych szlakach. O szaleństwie jakie rodzi wszechogarniająca biel. O mitach, które znajdują swoje źródło w lodowych jaskiniach. O ludziach, którzy gotowi są na wszystko, by przetrwać. Kolos do zachwycania się.

Poławiacz” John Langan
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Vesper

To niezwykle klimatyczna, pięknie napisana proza w duchu weird fiction. Historia wielkiej żałoby, wielkiej wody i tajemniczego Poławiacza, który nawiedza niektóre łowiska. Szykuje się pełna niesamowitości lektura.

Widma nad Innsmouth. Antologia”
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Vesper

„Widmo nad Innsmouth” to moje najulubieńsze spośród opowiadań H.P. Lovecrafta. Nic dziwnego, że inspiruje tak wielu twórców, że przyciąga uwagę na tyle, że powstają całe antologie mu poświęcone. Małe nadmorskie miasteczko, klątwa kapitana Marsha, noc, która nigdy się nie kończy. To jest to!

POLSKIE PREMIERY

Frankenstein” Mary Shelley, Seria Grozy Łukasza Orbitowskiego
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Po „Drakuli” Seria Grozy Łukasza Orbitowskiego Wydawnictwa Świat Książki kontynuuje się! Do grona nieśmiertelnych dołącza „Frankenstein”, moja ukochana opowieść, której głównym motywem jest mit prometejski, sen, by wyrwać ogień życia bogom… Historia tego, który został przeklęty. Klasyk ponad klasykami.

Oberża na pustkowiu” Daphne du Maurier
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Od autorki „Rebeki”, „Mojej kuzynki Racheli”, „Ptaków” – „Oberża na pustkowiu”. Młoda kobieta, która próbuje zacząć nowe życie. Tajemnicza oberża na bagnach. Właściciele, którzy skrywają niejeden brudny sekret. Szykuje się niesamowita, pełna niedopowiedzeń opowieść, która znów zostanie w czytelniku na długi czas.

Mortalista” Max Czornyj
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo FILIA

Thrillerów Maxa Czornyja nigdy za wiele! Przed nami nowiutka, świeżutka seria, której bohaterem jest niejaki Honoriusz Mond (genialne są te imiona!) specjalista od… umierania. Nie mogę sobie odmówić.

Chronologia wody” Lidia Yuknavitch
Premiera: 6 kwietnia
Wydawnictwo Czarne

Kolejna po „Trylogii kopenhaskiej” Tove Ditlevsen i „Latach” Annie Ernaux autobiograficzna opowieść o doświadczeniach kobiecości. O cielesności, o przemocy psychicznej i fizycznej, o rodzinnym bólu i poszukiwaniu siebie. A także o literaturze, która pozwala wyzwolić. Piękna!

Hard Land” Benedict Wells
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Poznańskie

Nie ma co udawać – uwielbiamy opowieści o wchodzeniu w dorosłość, o latach 80., o tym jednym magicznym lecie, które zmienia wszystko. O tym pisze Wells, jak łatwo zamyka się przed nami kraina dzieciństwa i zaczyna pełen wyzwań czas dorosłości.

Głusza” Mark Edwards
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo MUZA

Przepadam za motywem wakacyjnych wyjazdów, które z rajskich wypadów zamieniają się w niekończący koszmar. A tutaj mamy urokliwy ośrodek nad jeziorem, rodzinne wakacje i pozornie sielankową przestrzeń, które kryje nie lada zagadkę. To będzie prawdziwa bomba!

Wszystkie twoje kłamstwa” Harriet Tyce
Premiera: 27 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Szykuje się smakowity thriller psychologiczny w nurcie domestic z morderczym twistem na dokładkę! Londyńskie ulice, prestiżowe towarzystwo i coś niepokojącego, co powoli przenika do domu pewnej rodziny. Jestem ogromnie ciekawa wrażeń!

Dom” Piotr Kościelny
Premiera: 27 kwietnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Mroczna przeszłość małego miasteczka. Dwie pozornie samobójcze śmierci. Śledztwo, które przełamie zmowę milczenia. Szykuje się smakowity kryminał z jednym z ulubionych motywów, czyli małe społeczności i ich niecne tajemnice.

Krwawnica” Mieczysław Gorzka
Premiera: 27 kwietnia
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Niewielka wioska, tajemnicze wierzenia, ciała kobiet zakopane w ziemi… Przed byłym policjantem Rafałem Dzikowskim nie lada zagadka do rozwiązania. I znów mała społeczność, która trzyma swoje sekrety blisko, bliziutko.

Wstyd” Robert Małecki
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Robert Małecki potrafi penetrować najbardziej wstydliwe ludzkie przywary, najtrudniejsze emocje… Była policjantka, śmierć syna, zbrodnia, z którą wszystko się łączy… To będzie trudne i mroczne śledztwo, które wyniesie na powierzchnię najgorsze możliwe traumy.

Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite” Susan Hill
Premiera: 19 kwietnia
Wydawnictwo ZYSK i S-ka

Zbiór opowiadań autorki „Kobiety w czerni” – gotycka nuta, wiktoriańska poświata, historie niesamowite, tajemnicze, okrutne i straszne. Smakowity kąsek dla miłośników Bezsennych Śród.

Elle” Douglas Glover
Premiera: 13 kwietnia
Wydawnictwo W.A.B.

Podobno oparta na prawdziwych wydarzeniach historia XVI-wiecznej awanturniczki, niejakiej Marguerite de La Rocque de Roberval, która piętnaście lat spędziła uwięziona na dzikiej Wyspie Demonów u wybrzeży Kanady. Zapowiada się niesamowita, pasjonująca lektura.

Matrioszka” Marta Dzido
Premiera: 13 kwietnia
Grupa Wydawnicza Relacja

Bolesna powieść o matce i córce uwikłanych w problemy alkoholowe, uzależnienie, które płynie przez rodzinne żyły. Szykuje się bolesna, prawdziwa lektura.

Ekskluzywna Kolekcja Klasyki Świata Książki
Premiera: 29 kwietnia

PREMIERY ZAGRANICZNE

The Children on The Hill” Jennifer McMahon
Premiera: 26 kwietnia

Mówię to i powtarzam – ktoś w końcu powinien zabrać się za wydawanie McMahon w Polsce na poważnie. To fenomenalna autorka współczesnej, niezwykle klimatycznej, kobiecej grozy. I znów powraca do swojego ukochanego Vermontu, by snuć opowieść, w której przeplata się motyw „Frankensteina” Mary Shelley.

The Fervor” Alma Katsu
Premiera: 26 kwietnia

Autorka „Głodu” i innych horrorów z motywami historycznymi tym razem dotyka tematu amerykańskich obozów koncentracyjnych, w których więziono Japończyków podczas II Wojny Światowej. Tajemnicza zaraza, japoński demon, ból i koszmar, który do dzisiaj jest czarną plamą amerykańskiej historii.

An Honest Lie” Tarryn Fisher
Premiera: 26 kwietnia

Fisher potrafi zburzyć wewnętrzny spokój czytelnika – udowodniła to niejedną swoją powieścią. Z tą z pewnością nie będzie inaczej. Prawdziwy thriller o dwóch przyjaciółkach, wypadzie do Vegas i porwaniu, które odmieni wszystko.

Blind Spot” Paula Hawkins
Premiera: 14 kwietnia

Jestem ciekawa, co też autorka „Dziewczyny z pociągu” zaproponuje tym razem… Troje przyjaciół na życie i śmierć. Śmierć faktycznie uderza w jednego z nich. A kolejny zostaje oskarżony o morderstwo. Szykuje się psychologiczna jazda bez trzymanki.

Pięknego kwietniowego zaczytania!

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: