Premiery miesiąca: CZERWIEC 2022

Czerwiec będzie piękny, zaczytany, szalony czytelniczo – zapraszam na PREMIERY KSIĄŻKOWE CZERWCA!

WIELKOBUKOWE PATRONATY

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Rytm Harlemu” Colson Whitehead
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tej książce – nie czułam tego klimatu. Harlem, lata 60., powieść łotrzykowsko-bandycka, nowojorski półświatek… Wtedy dostałam do ręki tekst i… przepadłam. Whitehead po raz kolejny mnie zaskoczył, serwując nostalgiczną opowieść o czasach, które już nie wrócą, mieście, które nigdy nie będzie takie samo i ludziach, którzy stali się nieodłączną częścią tamtej przeszłości.

Tajemnice Fleat House” Lucinda Riley
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Nastrojowy, pierwszy i jedyny kryminał pióra nieodżałowanej autorki. Tę powieść Lucinda Riley napisała w 2006 roku. Planowała do niej powrócić, zredagować na nowo, ba, planowała rozpocząć nowy kryminalny cykl, jak tylko zakończy serię Siedmiu Sióstr. Życie i ciężka choroba zweryfikowały te marzenia. Rodzina autorki zdecydowała się jednak wypuścić powieść w takiej formie, jak zostawiła po sobie Riley. Przedpremierowa recenzja na kanale i na blogu.

Laurowy pean” Julia Gambrot
Premiera: 3 czerwca
Wydawnictwo LIRA

Książki Julii Gambrot to połączenie powieści historycznej, dramatu obyczajowego, a wszystko dopełnione ciekawostkami medycznymi epoki. Na dokładkę ta opowieść rozgrywa się pośród malowniczych krajobrazów pewnej wyspy na Morzu Północnym! Będzie tajemniczo, będzie niebezpiecznie, a wokół fascynujący świat początków XX wieku i wiry wielkiej historii. Czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Za cenę śmierci” Małgorzata Rogala
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Czwarta Strona

Jedna z najbardziej nastrojowych serii kryminalnych powraca, tym samym my czytelnicy wracamy do miasteczka Pełnia, gdzieś w sercu lasu. Powraca podkomisarz Monika Gniewosz, policjantka po przejściach, która w Pełni odnalazła nowy dom i… nowe wyzwania. Tym razem zbrodnicze zamysły kręcić będą się wokół miejscowej manufaktury porcelany.

Apartament” Izabela Janiszewska
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo Czwarta Strona

Kolejny mistrzowski dreszczowiec spod pióra autorki, która jak nikt potrafi wykreować atmosferę zimnej, dręczącej grozy. Tym razem przed czytelnikami thriller w duchu domestic, o małżeńskich tajemnicach, z psychologicznym twistem.

Przypadłość” Tomasz Sablik
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo Vesper

Po „Windzie” z kryminalnym twistem i po „Lęku” z twistem postapokaliptycznym nadszedł czas na grozę z motywem psychologicznym o kobiecie, której przyjdzie zmagać się z największym możliwym demonem – demonem wewnątrz jej samej.

Dzieci nocy” Dan Simmons
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo Vesper

Dana Simmonsa na Wielkim Buku uwielbiamy i nic się nie zmienia dzięki tej jakże smakowitej, diabelnie mrocznej i okrutnej wampirycznej opowieści. Makabryczne eksperymenty naukowe, niezwykłe efekty owych eksperymentów i ludzie, którzy gotowi zrobić wiele, by uzyskać nad nimi władzę.

Miasto i rzeka” Wojciech Gunia
Premiera: 10 czerwca
Wydawnictwo Dom Horroru

Kiedy Wojciech Gunia bierze na tapet temat żałoby, temat straty i godzenia się ze śmiercią, to wiedz, że to może być jedna z najmocniejszych i najbardziej przejmujących opowieści grozy tego roku.

Romans w Dunwitch” Edward Lee
Premiera: 10 czerwca
Wydawnictwo Dom Horroru

Połączenie szaleństwa white trash gothicu z mitologią Samotnika z Providence daje perwersyjną i pokręconą mieszankę, którą trudno wyrzucić z głowy.

POLSKIE PREMIERY

Ciche wody” Sarah Moss
Premiera: 29 czerwca
Wydawnictwo Poznańskie

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier. 24 godziny. Szkocja. Lato. Dwanaście osób, kemping i znudzona grupa ludzi, która zwraca uwagę na pewien niby nieistotny szczegół… Szykuje się pełna napięcia i suspensji lektura.

Najgorszy dom” Magdalena Majcher
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo W.A.B.

To brutalny thriller obyczajowy, opowieść o skrywanej przemocy i zaginionej nastoletniej dziewczynie. I śledztwie, które odkryje największą ciemność i rodzinny koszmar.

Nienarodzona” Ewa Przydryga
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo MUZA

Ciężki, duszny, hipnotyzujący thriller psychologiczny z zagadką, która zbije Was z tropu. To kolejna powieść Ewy, którą miałam szansę czytać przedpremierowo, rozbrajająca emocje czytelnika.

Lincoln Highway” Amor Towles
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo ZNAK

Po „Dżentelmenie w Moskwie” jestem ciekawa, co teraz serwuje czytelnikom Towles? Powieść drogi o autostradzie, która łączy dwa krańce Stanów Zjednoczonych i dwóch braciach, którzy będą musieli odnaleźć siebie, a w tle lata 50. XX wieku.

Wyspa” Adrian McKinty
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo AGORA

Jeśli jest coś, co uwielbiam, to jest to opowieść o wakacjach i urlopach, które zamieniają się w koszmar. I taką historię serwuje nam McKinty – na rajskiej wyspie o przetrwanie i życie zawalczy pewna rodzina. Nie mogę się doczekać!

Czerwona ziemia” Marcin Meller
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo W.A.B.

Popularny i lubiany dziennikarz Marcin Meller, mąż pisarki i felietonistki Anny Dziewit-Meller, debiutuje w prozie powieścią sensacyjną. Będzie o miłości ojcowskiej, wyrzutach sumienia, przeszłości, a wszystko to ze skomplikowanymi krajobrazami współczesnej Afryki w tle.

Empuzjon” Olga Tokarczuk
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Literackie

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla! Rok 1913, uzdrowisko u podnóża gór i pensjonariusze, którzy pośród chorób próbują znaleźć jakąś rozrywkę. A ta nadarza się wraz z tajemnicą pewnych wydarzeń i fascynującą historią okolicznych gór. Niektórzy nazwali tę powieść horrorem przyrodoleczniczym i to jest to, co przyciąga mnie bardzo.

Bagno” Przemysław Piotrowski
Premiera: 29 czerwca
Wydawnictwo Czarna Owca

Komisarz Igor Brudny powraca, a wraz z nim sprawy równie brudne, mroczne i niepokojące, tym razem sięgające samej władzy. Do czego dokopie się bezkompromisowy bohater i jego ekipa?

Strega” Johanne Lykke Holm
Premiera: 6 czerwca
Wydawnictwo PAUZA

Zapowiada się lektura genialna i cudownie niepokojąca! Opowieść o górskim hotelu, o dziewczynach, które tam pracują, niewielkiej wiosce i tajemnicach, które je łączą. A w tle zaginiona dziewczyna.

Motel Sun Down” Simone St. James
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo MUZA

Połączenie thrillera z motywami nadprzyrodzonymi – czy to może być lektura na Bezsenną Środę? Nocna recepcjonistka w Motelu Sun Down jest świadkiem niepokojących wydarzeń. Znika bez śladu. Po latach jej siostrzenica próbuje rozwiązać zagadkę, podąża śladami ciotki i sama trafia do motelu, by jak ona zostać recepcjonistką. To będzie totalny odjazd!

Zaklinanie węży w gorące wieczory” Małgorzata Żarów
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Czarne

Tutaj szykuje się coś arcy klimatycznego! Tym bardziej, że to lektura tylko dla pełnoletnich czytelników, surrealistyczna, hipnotyzująca opowieść o dziewczynie, która wędruje po Warszawie w podartej sukni ślubnej. A wokół galeria niezwykłych postaci, trochę kiczu i trochę szaleństwa. A ta okładka!

Pachinko” Min Jin Lee
Premiera: 15 czerwca
Wydawnictwo Czarna Owca

Wznowienie jednej z najpiękniejszych powieści, jakie możecie przeczytać w swoim życiu. To przejmująca saga koreańskiej rodziny, ukazująca zmagania kolejnych pokoleń, uwikłanych w zawieruchę historii. Napisana jest z niezwykłą czułością, dbałością o historyczne detale, ale najważniejsze są emocje, które wywołuje. Niezwykła lektura.

PREMIERY ZAGRANICZNE

The House Across The Lake” Riley Sager

Autor „Zamknij wszystkie drzwi” i „Wróć przed zmrokiem” powraca z powieścią o owdowiałej aktorce, która ucieka przed światem, by zamknąć się w domku nad jeziorem w Vermoncie. Towarzyszą jej hektolitry alkoholu i lornetka, którą podgląda parę z domu na drugim brzegu. Perfekcyjne małżeństwo okazuje się jednak nie być tak idealne jak mogłoby się wydawać…

The Bay” Allie Reynolds

Powieść w duchu kultowej „Niebiańskiej plaży” – młoda kobieta trafia na urokliwy zakątek w surferskiej zatoczce i grupę ludzi, którzy zrobią wszystko, bo ten kawałek oceanu został tajemnicą. Z zatoki nie wraca nikt.

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: