
Książki na wiosnę: 15 tytułów różnorodnych, mniamniuśnych i leciuchnych, w tym pięć tomów iście wiosennych tomów serii „Utracone Córki” Sorai Lane.

„Utracone córki” Soraya Lane
Dla miłośników twórczości nieodżałowanej Lucindy Riley i jej kultowej uwielbianej serii Siedem Sióstr. Tutaj mamy córki. Utracone Córki z różnych stron świata. Autorka zaplanowała serię na osiem tomów, a jak dotąd pojawiło się ich pięć: „Córka z Włoch”, „Córka z Kuby”, „Córka z Grecji”, „Córka z Genewy”, „Córka z Paryża”. Oczywiście, ta seria jest kobieca, jest dramatyczna, każdy tom ma dwie płaszczyzny czasowe i bohaterki, które odkrywają tajemnice swojej tożsamości w najpiękniejszych możliwych zakątkach świata.
Dawno temu istniał pewien dom dla samotnych matek. Prowadziła go kobieta, która zostawiła po sobie pewien nietypowy spadek. Wskazówki. Tropy. Ślady. Przedmioty i listy, które każdą z wybranych osób doprowadzą do przeszłości i jednego z miejsc, z którym coś je łączy. Pytanie: czy znajdą w sobie siłę, by stawić czoła wyzwaniu? I odkryć sekrety kobiet, które żyły przed nimi?
Smakowite Włochy. Gorąca Kuba w przeddzień rewolucji. Malownicza Grecja. Pełna bogactwa Szwajcaria. A teraz stolicą mody – Paryż, Miasto Świateł. Każda z historii, która rozgrywa się przed naszymi oczami zawiera w sobie przedmiot-wskazówkę, kierunek zwiedzania i sekrety przeszłości. A tam zakazane romanse, najtrudniejsze wybory, złamane serca, skłócone rodziny… Wszystko to na tle przemian historyczno-społeczno-politycznych, na tle bogactwa kultury, urzekających krajobrazów i cudów otaczającego nas świata. Jak baśń, która oczarowuje swoim przepychem. Więc tak, bywa naiwnie, nierealnie i czasami kosmicznie nawet, ale nie oczekujmy od baśni realizmu. To fikcja w najsłodszym tego słowa znaczeniu.
Cała seria wciąż trwa, ale podsumowując: „Utracone Córki” porusza tematykę tożsamości, dziedzictwa i siły kobiecych więzi międzypokoleniowych. Każda książka opowiada o współczesnej kobiecie, która odkrywa sekrety swojej przeszłości, podróżując w różne miejsca świata i śledząc losy swoich przodków. Mamy tu poszukiwanie korzeni, tajemnice rodzinne, siłę miłości, oddania i wreszcie – siłę samych kobiet. Jest wzruszająco, jest refleksyjnie, ale leciuchno jak piórko.

„Słuchajcie, jak kłamią” Amy Tintera
Thriller perfekto na wiosnę: lekki, bezkrwawy, podkręcony humorem, dla wszystkich, którzy cenią nastrój jak w „Wielkich kłamstewkach” Liane Moriarty czy „Pomocy domowej” Freidy McFadden. Motyw true crime, oskarżenie o zbrodnię i dochodzenie do prawdy po latach.
„Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins
Mam słabość do serii Igrzysk Śmierci. To uniwersum wciągnęło mnie przed laty w swoje sidła i nie puszcza. „Ballada ptaków i węży” rozpoczyna historię naszego antagonisty Corionalusa Snow i jego dochodzenie do władzy. Drugi tom już w księgarniach, więc kto jeszcze nie czytal pierwszego – warto nadrobić.
„Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty
Niewielka społeczność bogatej dzielnicy na przedmieściach Sydney. Nieszczęśliwa plotka, kobieca rywalizacja, toksyczne małżeństwo i zagadka pewnej śmierci. Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego wieczoru? Cudownie dowcipna, zaskakująco brutalna, niebanalna opowieść ze zbrodnią w tle.
„Pod dachem z mordercą” Klaudia Muniak
Jak w tytule – ona ma coś do ukrycia, ale ktoś ma coś do ukrycia bardziej. Czyli mąż Olgi zaginął przed laty, ba, został oskarżony o bycie seryjnym na dokładkę, a po latach wraca do niech koszmar obaw i strachu. Kim był jej mąż? Czy Olga może czuć się bezpiecznie?
„Teściowa” Moa Herngren
Sceny z Życia Rodzinnego, to nazwa cyklu szwedzkiej pisarki, scenarzystki i dziennikarki. W oczekiwaniu na tom „Rodzeństwo” warto sięgnąć po „Teściową” która ukazuje bardzo prawdziwe i często niełatwe doświadczenia rodzinne. Całość pełna refleksji, słodka i gorzka jednocześnie.

„Miasto mgieł” Michał Śmielak
Sandomierz poza sezonem. Zjawiskowe miasto, intrygująca fabuła, a do tego wszystkiego – ktoś, kto czai się we mgle i rusza na polowanie. Wątki wampiryczne i historyczne to pyszna wisienka na torcie!
„Kroniki Cazaletów” Elizabeth Jane Howard
Czyli seria brytyjska, arystokratyczna, bardzo pisz-posz, w duchu uwielbianego serialu „Downtown Abbey”. Saga bogatej rodziny z wyższych sfer na tle przemian historyczno/społeczno/politycznych XX wieku.
„40. Raków” Agnieszka Peszek
Agnieszka Peszek to moje tegoroczne odkrycie! A to pierwszy tom jej kryminalnej serii, w której seryjni nie bawią się w tańcu! Do tego na scenę wchodzi fascynująca Ona, której historia rozgrywa się przed naszymi oczami. Rewelacja!
„Niespokojny duch” Daphne du Maurier
Debiutancka powieść autorki kultowej „Rebeki” o czterech pokoleniach rodziny żeglarzy z Kornwalii. Główna bohaterka, Janet Coombe, pragnie wolności i przekazuje swój buntowniczy duch potomkom. Powieść ukazuje silne więzi rodzinne, marzenia oraz walkę z przeznaczeniem.
„Podpalacz” Wojciech Chmielarz
Pierwszy tom thrillerów kryminalnych z komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej. Podpalenie domu i śmierć jego mieszkańców stają się przyczynkiem do skomplikowanego śledztwa.

„Kobieta z wydm” Kobo Abe
Nigdy jej nie zapomnicie. Japoński klasyk. Nasz bohater, zupełnie przypadkiem, natrafia na nadmorską wioskę i zostaje na noc w gościnie u kobiety, która żyje w głębokiej jamie piasku. Następnego dnia jednak okazuje się, że z jamy nie ma już wyjścia, a on sam zostaje niejako jej więźniem. To opowieść o samotności, miłości, stracie i niszczącej sile piasku. Niesamowita.
„Miasto dziewcząt” Elizabeth Gilbert
Kolorowa, pełna życia opowieść o młodości, wolności i Nowym Jorku lat 40. Historia dorastającej dziewczyny z dobrego domu, która ucieka do teatrzyku rewiowego swojej ciotki, by tam, w sercu Manhattanu, przeżyć lato swojego życia.
„Norwegian Wood” Haruki Murakami
Nostalgiczna opowieść o młodości, miłości i śmierci – subtelna, ale mocna. Z męskiego punktu widzenia. Bardzo japońska.
„Balladyna” Juliusz Słowacki
Zaskoczenie? A przecież to jedna z najmocniejszych opowieści o dwóch siostrach, o jednym mężczyźnie, o malinach i… Co wynikło z zazdrości? Rewelacja, a przypomniałam sobie o niej przy okazji jednego z kryminałów, które ostatnio czytałam.
O.
*We współpracy z Wydawnictwem Albatros.