„Doskonała pomyłka” Katie Agnew – recenzja

Czy wiecie, że syreny istnieją naprawdę? Być może nie mają rybich ogonów, nie przypominają postaci z baśni i mitów, ale są to prawdziwe kobiety, dziewczęta, a dawniej nawet małe dziewczynki, które potrafią zanurzać się na znaczne głębokości, nawet trzydziestu metrów bez użycia jakiegokolwiek ekwipunku. To kobiety morza, zwane w Japonii* Ama, które polegając jedynie na własnym ciele, wytrzymałości płuc i sprawności palców, od ponad dwóch tysięcy lat uprawiają ten niezwykły zawód jakim jest poławianie pereł. Czasami wyposażone są w piankę, ale zawsze w niewielki pojemnik i specjalny nożyk do podważania skorupiaków to wszystko. Nurkują nawet kilkadziesiąt razy dziennie, wstrzymując powietrze na ponad dwie minuty. Ich fach powoli wymiera, ale wspomnienia i legenda pozostają.

Opowieść o perłowym naszyjniku, o japońskich Amach i kobietach, które połączył los snuje Katie Agnew w swojej uroczej powieści z arystokratycznym twistem zatytułowanej Doskonała pomyłka.

Życie trzydziestoletniej Sophii Beaumont-Brown mogło wyglądać inaczej. Ta pochodząca z bogatej, znanej w towarzystwie rodziny młoda kobieta mogła mieć wszystko, ale zaprzepaściła swoją szansę na rzecz niekończących się imprez, przygodnych romansów i życia na kocią łapę wśród równie odrzuconych przyjaciół. Teraz, gdy jej świat znowu stoi na krawędzi, z pomocą Sophii przychodzi jej umierająca babcia, która w listach opowiada o swojej przeszłości, o dzieciństwie, czasie wojny, zdradzając największe rodzinne tajemnice. Okazuje się, że świat Sophii nigdy nie był jednowymiarowy, jej życie samo w sobie stanowiło sekret, a wszystko zaczęło się od pewnej poławiaczki pereł, od poświęcenia i naszyjnika, który trafił do ich rodziny.

Od narodzin człowiek dźwiga na barkach ciężar grawitacji. Jest przygwożdżony do ziemi. Wystarczy jednak, że zanurzy się pod powierzchnią, a jest wolny.

Jacques Cousteau

Rody brytyjskiej arystokracji, upadłe gwiazdeczki, rodzinne niesnaski i odwieczne tajemnice, które naznaczają kolejne pokolenia to wszystko i jeszcze więcej Katie Agnew zamknęła w swojej powieści. To jedna z tych historii, które można czytać leniwym popołudniem, o każdej porze roku, a lektura przyniesie nam tyle samo radości. Ani się spostrzeżemy, a już zbliżamy się ku końcowi. Nie ma w tej powieści niby nic nazbyt ambitnego, ale już sama historia perłowego naszyjnika, już sama opowieść o japońskich Amach niejako wymusza dalsze poszukiwania, intryguje tak, że po skończonej lekturze palce same chodzą po klawiaturze w poszukiwaniu odpowiedzi. A idąc tym tropem możemy natknąć na jeszcze więcej wspaniałych historii prawdziwie niezwykłych kobiet.

Doskonała pomyłka to jedna z tych powieści, które przynoszą swoiste ukojenie, a jednocześnie fascynują zaskakującą tematyką, idealnie wkomponowaną w fabułę. Kto by pomyślał, że świat brytyjskiej arystokracji można połączyć z syrenim, unikatowym życiem japońskich poławiaczek pereł! Katie Agnew stworzyła niezwykły sekret i zamknęła go w przyjemnej, kobiecej opowieści o rodzinnych tajemnicach, poszukiwaniu tożsamości i sile przebaczenia, ale przede wszystkim w historii o więzach i pamięci, od których nie można się uwolnić. Pisarka nie unika dramatyczności, miejscami jej fabuła mocno ucieka od prawdziwego, przyziemnego świata do rzeczywistości wyższych sfer, ale mimo to, udaje jej się przyciągać, kusić, rozciągając przed czytelnikiem uroczą, poruszającą sagę rodów, w których to kobiety tworzą prawdziwą historię.

O.

FABUŁA:

 • Pochodząca z wyższych sfer Sophia Beaumont-Brown nie ma najlepszej passy. Teraz, gdy jej świat znowu stoi u progu katastrofy z pomocą przychodzi umierająca babcia. W jej listach Sophia odkryje prawdziwą historię swojej rodziny, jej pilnie strzeżone sekrety, a także samą siebie.

TEMATYKA:

 • Poławiaczki pereł, Japonia, Ama, brytyjska arystokracja, świat arystokracji, rodzinne tajemnice.

DLA KOGO?

 • Dla czytelniczek spragnionych pięknych, poruszających opowieści o kobietach i dla kobiet.

*Zawód poławiaczek pereł i owoców morza jest również tradycyjnym zawodem w Korei Południowej.

**Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca. <3

Komentarze do: “„Doskonała pomyłka” Katie Agnew – recenzja

 1. lechatnoir napisał(a):

  Muszę przeczytać – zapowiada się całkiem interesująco, a ja szukałam właśnie takiej lżejszej, odmóżdzającej lektury na najbliższe dni. 🙂
  PS Jakiś czas temu skończyłam czytać zachwalane przez ciebie „Siedem spódnic Alicji” – dzięki za polecenie, 🙂 sama z siebie nigdy nie sięgnęłabym po tego typu książkę, a tymczasem okazało się, że trafiłam na całkiem fajne czytadło. 🙂

 2. Gandalf napisał(a):

  Szczerze mówiąc sami nie wiemy czy bardziej w tej książce zaskakuje nas fabuła czy sam pomysł na jej napisanie. Naprawdę bardzo wciągająca lektura, od której nie mogliśmy się oderwać i wielkie ukłony w kierunku autora za taki kunszt i narrację. Świetna recenzja! 🙂

Dodaj komentarz: