Trendy literackie: WIOSNA 2017

Moi Drodzy,

Wiosenny czas, czyli dłuższe dni, słoneczne promienie przyjemnie grzejące ziemię, pierwsze kwiaty i zieleniące się listki, zobowiązuje.

Nowa pora roku, a w tym wypadku totalne przebudzenie i odrodzenie, to zwiastun świeżutkiego sezonu kulturalnego, modowo-designerskiego i wydawniczego też! Czas przyjrzeć się najnowszym trendom rynku księgarskiego, pozerkać na nadciągające tytuły i przygotować na zatrzęsienie inspiracji. A jak to bywa w przypadku wiosny stary porządek lgnie w gruzach, upada status quo i nadchodzi czas na oddech, powiew orzeźwienia!

Więcej o samym zjawisku TRENDÓW opowiadałam w poprzednich odsłonach tej serii (TUTAJ & TUTAJ & TUTAJ), dlatego przypomnę jedynie, że to nie jest wcale tak, że czytelnik musi podążać za najmodniejszymi tendencjami, czy sięgać po najpopularniejsze tytuły, ale dobrze jest, kiedy jesteśmy tych tendencji świadomi.

Prześledziłam nowinki zainaugurowanego niedawno wiosennego sezonu i jedno jest pewne NADCHODZI NOWE! Wiosna inspiruje, wiosna daje pozytywnego kopa, dlatego w cień odchodzą kobiece sprawy, budzimy się ze snów i koszmarów, a w zamian rozglądamy się z ciekawością wokół. Idziemy na spacer, spacerujemy wśród budzącej się do życia przyrody. A czasami w rozmarzeniu kierujemy wzrok na Wschód.

Zapraszam na:

Najsilniejszy trend sezonu.

Przyjmujemy postawę kultowego Sir Davida Attenborough, chowamy się za dorodnym krzaczkiem, za skałą, w wykopanej pokątnie dziurze, z lornetką w dłoni i obserwujemy! Z daleka widzimy, jak snują się dzikie zwierzęta w swoim naturalnych środowisku. Wolne, szczęśliwe, bezpieczne przed okiem wytrawnego znawcy przyrody. Spoglądamy w niebo i z zachwytem śledzimy zwyczaje różnobarwnego ptactwa. Przytulamy się do drzew, słuchamy ich cichej pieśni. Otwieramy serca na braci mniejszych, bo w końcu oni także mają duszę. Przypominamy sobie, co to znaczy być częścią naszej zielonej planety.

A do wyboru mamy moc tytułów, w których to właśnie dzika, nieujarzmiona natura odgrywa najważniejszą rolę. Lektury, które zainspirują, zrelaksują, pozwolą wziąć oddech i z radością obserwować przebudzenie z zimowego snu.

 • Galapagos. Historia naturalna Henry Nicholls Oszałamiająca przyroda i historia Wysp Zaczarowanych. Henry Nicholls z dowcipem i swadą opowiada historię słynnych wysp, pokazując, jak z zapomnianego przez wszystkich zakątka stały się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej i naukowej mapie świata.
 • Duchowe życie zwierząt Peter Wohlleben autor Sekretnego życia drzew, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni.
 • Człowiek, który zrozumiał naturę Andrea Wulf Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.
 • Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior James Rebanks to poruszająca historia człowieka, który wbrew trendom odnalazł spełnienie w prostocie życia i pokorze wobec natury. Opowieść o związku z rodzinną tradycją, wyjątkowym regionem oraz z naturą, która wyznacza rytm życia mieszkańców.
 • Rzecz o ptakach Noah Strycker badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych. Zachowanie ptaków stanowi zwierciadło, w którym możemy przyjrzeć się ludzkiej naturze.
 • Sekrety roślin Anne-France Dautheville autorka zainteresowała się światem roślin, pielęgnując własny ogród, zebrała w tej książce ponad 200 faktów z życia flory. Zaskakujących, zabawnych, a czasem przyprawiających nawet o dreszcze. Kto by podejrzewał, że listki, płatki, nasiona i korzonki kryją aż tyle tajemnic?

Kiedy rum zaszumi w głowie,
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętniej słucha człowiek
Morskich opowieści.

Morza, oceany, wyspy nieznane to swoista odnoga naturalnego, dzikiego trendu. Wsiadamy na łódkę, dołączamy do załogi statków wielorybniczych, zdobywamy skaliste wybrzeża, poznajemy wyjątkowych mieszkańców głębokich wód, polujemy, a czasami jedynie obserwujemy, by samemu stać się ofiarą krwawych łowów.

Z jednej strony morze staje się nieujarzmionym żywiołem, okrutnym w swojej bezlitosnej, brutalnej, sile, a z drugiej, to niekończący się horyzont, to nieodkryte głębiny i obietnica wspaniałej przygody.

 • Księga morza Morten A. Strøksnes przez fiordy na otwarte morze. Bestseller z Norwegii o przyrodzie, która nie przestaje nas zachwycać i stawiać przed nami wyzwania oraz drzemiącej w nas tęsknocie za wielką przygodą.
 • Na wodach północy Ian McGuire (tytuł pojawił się w TOP 5 MORSKICH OPOWIEŚCI) brutalna, męska, dramatyczna opowieść o jednej z ostatnich wielorybniczych wypraw na północ, gdy pośród załogi czai się morderczy zwyrodnialec. To Cormac McCarthy na północnych wodach, to być może prawdziwa historia załóg, które jak Terror i Erebus utknęły kiedyś w lodzie. Nic nie jest pewne, a zimna toń wzywa. Realistyczna, bolesna, nie do zapomnienia.
 • Strażnicy światła Abby Geni powieść, która ma szansę stać się NAJLEPSZĄ książką 2017. Recenzja TUTAJ.
 • Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

When the wind’s from the east and the sun’s from the west
And the sand in the glass is right
Come on down stop on by
Hop a carpet and fly
To another Arabian night

Rozpalone do czerwoności piaski pustyni, fatamorgana pośród snujących się piaskowych wirów, lodowate noce pośród wielbłądzich ryków, przy wijących się ogniskach i szeptach ifritów wśród cieni. Historie oparte na faktach, nieśmiertelne legendy, opowieści inspirowane, w których magia miesza się z rzeczywistością, piękno z okrucieństwem, marzenia z prawdziwym życiem Wschodu.

Kto pamięta obsesje na punkcie Imperium Osmańskiego, ten odnajdzie podobną nutę w tym sezonie.

 • Dom bez okien Nadia Hashimi przepełniona niezwykłym ładunkiem emocjonalnym książka, która rzuca światło na trudną sytuację kobiet w kulturze afgańskiej.
 • Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton Starożytna magia ognia i dymu, rozgrzana bezlitosna pustynia spływająca krwią i dziewczyna z wiatrem we włosach, która zrobi wszystko, by uciec. Niebezpieczna jak wspomnienia dżinów, szalona niczym pustynny wir… Między Wschodem a Zachodem, w krainie pradawnych istot snuje się pełna intryg i akcji opowieść o Niebieskookiej Bandytce niczym baśń szeptana głosem Szeherezady w upalną, letnią noc. Warto się zatrzymać. Warto się zasłuchać.
 • Mehmed zdobywca Nedim Gürsel rozlewna, odmalowana z wielką dbałością o szczegół, epicka i liryczna zarazem, historyczna i współczesna powieść Nedima Gürsela jest najpiękniejszym oknem na Turcję dawną i dzisiejszą, a przede wszystkim na Stambuł, miasto o wielkiej historii i niezwykłej urodzie.
 • Matka sułtanów Reşad Ekrem Koçu przedstawia barwne, zaskakujące dzieje prostej, ubogiej Greczynki, która osiągnęła w życiu wszystko zdobyła wielką miłość, niewyobrażalne bogactwo, szacunek poddanych i umarła jako znienawidzona morderczyni.
 • Perska namiętność Laila Shakri ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką podróżującą i mieszkającą w krajach arabskich.
 • W kręgu księżniczki Jean Sasson Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Na dokładkę wyróżnić można również kilka pomniejszych podtrendów, jak np. powrót belle époque, elementy retro, poszukiwanie boskiej cząstki i własnej drogi duchowości. Fascynująco będzie obserwować zmiany, które znowu nadejdą w najbliższych miesiącach. Kto wie? Może jeden z tych trendów wysunie się naprzód?

A czy Wy znaleźliście pośród tych najważniejszych tendencji coś dla siebie? <3

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Trendy literackie: WIOSNA 2017

 1. tanayah napisał(a):

  Sama zauważyłam, że bardzo mocny jest teraz trend przyrodniczy, co mnie cieszy, bo to są nie raz fascynujące książki 😀 Bardzo lubię serię EKO Marginesów.

  • Bombeletta napisał(a):

   Ogromnie się cieszę i wcale się nie dziwię, bo trend naturalny i morski to jest coś, co uwielbiam. <3 A baśniowe opowieści niczym Szeherezady również zachwycają! 🙂

 2. Joanna napisał(a):

  Widzę, że wiele książek powstaje na tzw. „jedno kopyto”, jeśli jednak różnią się fabułą i każda wnosi coś wartościowego, to jak dla mnie nie żaden problem 🙂
  Czytałam Zakazane życzenie, które mi się podobało, a w planach mam Strażników światła. Mam nadzieję, że książka okaże się warta uwagi!

 3. [Kasia] napisał(a):

  Ciekawie się prezentują te trendy 🙂 Przyznaję, że najlepiej odnalazłabym się w tym pierwszym, chociaż z drugiej strony pozostałe też kuszą 🙂

 4. gelazz napisał(a):

  Cześć,
  mam pytanie odnośnie książki :Na wodach północy”, w opisie wydawcy pojawia się informacja kto jest mordercą, czy nie jest to aby zbyt duży spoiler? czy jest sens czytać tę książkę znając takie szczegóły z fabuły?

 5. joly_fh napisał(a):

  Bardzo mi się te trendy podobają, zwłaszcza trend przyrodniczy – wreszcie się mówi o przyrodzie i ekologii, a im więcej, tym lepiej.

 6. pestkaart napisał(a):

  Coś dla mnie, chętnie pożarłabym je wszystkie. Ja mam fioła na punkcie przyrody! Właśnie szukam i kupuję niektóre a potem będę konsumować oczami, zniknę z życia towarzyskiego na kilka ładnych dni 🙂
  Dziękuję za ten ranking, takich propozycji szukałam 🙂

Dodaj komentarz: