Trendy literackie: JESIEŃ 2016

bombla_podstawa_trendyjesien

Moi Drodzy,

Nieuchronnie nadciąga jesień! A zmiana pór roku na dworze zwiastuje zmianę sezonu na rynku wydawniczym, a co za tym idzie na księgarskich półkach. Pewnie zdążyliście się domyślić co to oznacza – nowe dominujące tendencje, nowe gatunki i motywy literackie, czyli:

TRENDY LITERACKIE JESIENI 2016!

Z trendami w literaturze, podobnie jak z trendami w kulturze, modzie, czy designie jest tak, że można ślepo za nimi podążać, można się nimi inspirować i kierować, kiedy zechcemy, a można też całkowicie je ignorować, świadomie omijać, bądź nie zwracać na nie po prostu uwagi. Niemniej, należy zdawać sobie sprawę, że takie dominujące tendencje istnieją, czy tego chcemy, czy też nie. To dzięki trendom wiadomo, co pojawi się na rynku już jakiś czas wcześniej, po co mają sięgać wydawcy, i co trafi do rąk czytelników.

Specjalnie dla Was, podobnie jak w przypadku sezonu letniego (obszerny tekst o TRENDACH w kulturze znajdziecie TUTAJ), tak i w nadchodzącym sezonie jesiennym wyśledziłam i wyróżniłam z nadchodzących premier oraz zapowiedzi pięć dominujących tendencji, które będą królować w najbliższych miesiącach w księgarniach. Wniosek wysnuwa się sam: nadchodzi NOWE! W cień odchodzi Afryka (teraz obecna jedynie w non-fiction i w niedobitkach prozy), związki rodzinne ewoluują, a realizm przyćmi magia i niesamowitość. Zobaczcie sami!

blog1

blog2

Płeć piękna przejmuje księgarskie półki. KOBIETA, kobiecość, dziewczyńskość i wszelkie ich odmiany oraz aspekty dominują w tym roku w jesiennej literaturze. Przenikanie kobiecej istoty, wątki feministyczne, historyczne, czy miłosne, w tym związki męsko-damskie i damsko-damskie. Miłość lesbijska, uwodzenie, kontrowersje i prowokacje wychodzą poza utarte schematy.

blog7

 • “Carol” Patricia Highsmith – lata 50., kontrowersyjna miłość między dwoma kobietami, skandal obyczajowy i rozterki rozdartych serc.
 • „Dziewczyna do wszystkiego” Charlotte Roche – Christine, sfrustrowana i nieszczęśliwa młoda matka uwodzi nianię swojego dziecka. Łamie przy tym stereotyp, w którym zdradzającym i uwodzicielem opiekunki jest zwykle mężczyzna. Christine czuje, że jest złą matką, a jedyną chwilą, kiedy udaje jej się pozbyć tej natrętnej myśli jest moment, w którym uprawia seks.
 • „Dziewczyny” Emma Cline – historia inspirowana życiem Charlesa Mansona, charyzmatycznego przywódcy sekty. To dla niego urzeczone rzekomą wolnością i swobodą nastolatki były gotowe na wszystko;
 • „Muzyka żab” Emma Donoghue – San Francisco, XIX wiek, burleska, zbrodnia, przemoc.  Thriller o filmowej wręcz fabule, pełen ballad i ludowych piosenek, które przenoszą czytelnika na drugi koniec świata. W swojej lirycznej opowieść o miłości i rozlewie krwi pośród typów spod ciemnej gwiazdy Emma Donoghue zdołała uchwycić puls rozkwitającego amerykańskiego Zachodu.
 • „Jak każe obyczaj” Edith Wharton – bohaterka, która stała się symbolem chorej ambicji. Karierowiczka-kameleon, która zaczyna od zera, by trafić na salony nowojorskiej bohemy, czy francuskiej arystokracji, szukając swojego miejsca w świecie.

Teraz temat macierzyństwa to przede wszystkim związki pomiędzy dorosłymi matkami a córkami – toksyczne, chorobliwe, dekonstruujące tradycyjne więzi. To walka pokoleń, starcie kobiecych generacji z przeszłości i teraźniejszości. To siostrzane konflikty, dorastanie i dojrzewanie w poszukiwaniu siebie.

90097072 slowik 135x215 brosz ze skrzyd.indd

 • „Słowik” Kristin Hannah – opowieść o dwóch siostrach, o wojnie i o bohaterstwie kobiet w czasie największej próby; o trudnych wyborach i o siostrzanym uczuciu, które również wystawione jest na próbę;
 • „Zła miłość” Danuta Noszczyńskaprzejmująca historia dziewczyny, której matka wymyśliła życie.
 • „Oby cię matka urodziła” Vedrana Rudan – prowokująca opowieść o związku matki i córki, miotaniu się pomiędzy miłością a nienawiścią, poruszająca kontrowersyjne tematy śmierci, starzenia się, konfliktu pokoleń;
 • „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” Agneta Peijel – opowieść o dorastaniu z nieobecną matką, o szukaniu wzorców kobiecości, o dorastaniu, niezależności i szukaniu istoty dziewczyńskości;

blog3

Miasto jako tło dla toczących się wydarzeń, jako miejsce akcji, ale przede wszystkim MIASTO jako punkt wyjścia dla opowieści. Teraz to niemy świadek , cichy obserwator, niemal kolejny bohater opowieści. Miasto, które jest inspiracją, oazą, domem, areną walki z codziennością. Tajemnicze, skrywające brudne sekrety swoich mieszkańców, które przybiera różne maski w zależności od pory dnia, czy pory roku.

blog9

 • „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filip Springer – Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Reporterski album po byłych miastach wojewódzkich, obraz mieszkańców, ich historie, troski i bolączki.
 • „Vernon Subutex 2” Virginie Despentes – ulice i zaułki współczesnego, wzburzonego Paryża. Ciemne uliczki, specyficzne miejsca, które tworzą duszę miasta. Paryż ożywa na kartach powieści, zmienia się i ewoluuje tak jak jego mieszkańcy.
 • „W przyszłym roku w Jerozolimie” Navarro Julia – rozciągnięta w czasie saga rodzinna,  której osią jest Ziemia Obiecana, Izrael i Jerozolima – marzenie, punkt docelowy i dom jednocześnie.
 • „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Anety Jadowskiej –  wyobrażone miasta, które mają swoje charaktery, są dobre lub złe, urocze i przyjazne, albo brutalne i okrutne, odzwierciedlające dusze swoich mieszkańców.
 • „Ulica św. Ducha i inne historie” Pawła Huelle – opowieści o literaturze zawieszone pomiędzy prawdą a fikcją, inspirowane ulicami Gdańska.
 • „Miasto” Dean Koontz – opowieść o dojrzewaniu, o dorastaniu na ulicach miasta, które chłopakowi, a potem młodemu mężczyźnie ma niejedno do zaoferowania.

blog4

Polska niezmiennie kryminałem stoi! Jak na mroczną, wietrzną porę roku przystało, jesienne kryminały ewoluują, ciemnieją, przechodzą do tej strefy mroku, przekształcając się w brutalne thrillery. Teraz same śledztwa już nie wystarczą –  będziemy zgłębiać dusze bohaterów, ich skomplikowane wnętrza, obserwować ich przemiany i wędrówki po piekielnych otchłaniach. Na rynku sporo znanych nazwisk, ale też intrygujące debiuty, nowe serie i kontynuacje dziejów ulubionych bohaterów.

blog10

 • Zbiór „Rewers”  – Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów, jedenaście miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią. Rewers to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.
 • „Lampiony” Katarzyna Bonda – trzecie tom z serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”.
 • „Mock” Marek Krajewski – powrót do przygód Eberharda Mocka; do poczytania TUTAJ.
 • „Aorta” Bartosz Szczygielski – Pruszków, zbrodnia i nowy komisarz do pokochania;
 • „Behawiorysta” Remigiusz Mróz – Dżyngis chan polskiej literatury serwuje nam tym razem wyścig z czasem i zamachowcem terroryzującym przedszkole. Pojawia się nowy bohater – czy to początek serii?

blog5

Ucieczka od rzeczywistości! Opowieści, które ocierają się o realizm magiczny, oscylują na granicach rzeczywistości, same w sobie są metaforą, ale stanowią ciekawostkę wymykając się utartym schematom gatunkowym, tworząc swoistą postmodernistyczną mieszankę.

blog11

 • „Rój” Laline Paull –  opowieść, której akcja toczy się w pszczelim roju, bohaterkami są pszczoły, a ich dzieje stają się skomplikowaną metaforą, nawiązującą do baśni, do legend i do George’a Orwella.
 • „Pustki” Andrew Michael Hurley – skłócona rodzina, metafizyczna aura, fascynujący krajobraz i intrygująca fabuła. Przewrotna powieść grozy, nawiązująca do najlepszych tradycji gatunku, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i pełna niedopowiedzeń, tajemniczości oraz symboliki religijnej, która jeszcze bardziej potęguje grozę.
 • „Dom z liści” Mark Z. Danilewski – długo wyczekiwany w Polsce przekład skomplikowanej powieści grozy, która stanowi wcielenie myśli postmodernistycznej. Szkatułkowa, klaustrofobiczna historia nawiedzonego domu, totalnie paranoiczna, pełna przypisów, wykresów wciąga czytelnika w swój zwyrodniały świat.
 •  „Ślady” Jakub Małecki – Jakub Małecki udowodnił „Dygotem”, że jest mistrzem polskiego realizmu magicznego.
 • Biblioteka dusz” Ransom Riggs – trzeci tom zamykający trylogię Osobliwego Domu Pani Peregrine.

blog6

Kultowy mały czarodziej wraca i szturmem podbija listy bestsellerów dzięki scenariuszowi do sztuki „Harry Potter i przeklęte dziecko” na podstawie twórczości J.K. Rowling. Pojawiają się nowe wydania serii, dodatki kolekcjonerskie, a niebawem w sieci pojawią się trzy opowiadania uzupełniające historię Hogwartu. Ten sezon w literaturze dziecięcej zdecydowanie należy do Harry’ego!

blog12

Jesienny sezon zapowiada się nad wyraz intrygująco – czy udało Wam się znaleźć coś dla siebie? 🙂

Bo warto czytać. <3

O.

*Zapraszam na filmik! <3

Komentarze do: “Trendy literackie: JESIEŃ 2016

 1. Agata napisał(a):

  Mimo mieszanych opinii – Harry Potter bankowo. Polskie kryminały też chętnie („Lampiony” właśnie w czytaniu), ale najbardziej chyba trend nr.4 🙂

 2. Zosia napisał(a):

  Ten trend z dziewczyną w tytule zaczyna mnie irytować. Zwłaszcza wtedy, kiedy wydawnictwa tłumaczą tytuł nie zawierający żadnych girls czy women tak, aby po polsku jakieś dziewczę bądź kobieta się tam pojawiły.

  • Bombeletta napisał(a):

   Ale z jaką dziewczyną w tytule? Bo trend kobiecy wyznacza opowieści o kobiecości, o dziewczyńskości, o dojrzewaniu, macierzyństwie itp. Nie ma tam tytułów z dziewczyną, chyba że tylko „Dziewczyny” Cline, który w oryginale brzmi „The Girls”.

   • Zosia napisał(a):

    Akurat ty nawiązałaś do tematyki, a jest też ostatnio moda na umieszczanie w tytule dziewczyny, rzadziej kobiety. Powieści takich jest ostatnio zatrzęsienie. Tak na dobre zaczęło się chyba po pewnej przereklamowanej Padlinie.

 3. tanayah napisał(a):

  Ooo, dużo pyszności się szykuje tej jesieni 😀 Sama nie wiem, kiedy to wszystko przeczytam, chyba przestanę jeść, spać i chodzić do pracy, okopię się między poduchami i będę tylko i wyłącznie czytać 😀

  Z wymienionych przez Ciebie tytułów mogę już polecić Subutexa <3 A chcę jeszcze przeczytać "Rewers", Springera, Mroza i Małeckiego 😀

 4. takitutaki napisał(a):

  oo z pewnością zatopie się w tych trendach.. z miastem czy ponad rzeczywistością.. bo akurat kończę pierwszy tom Osobliwego Domu Pani Peregrine i mam ochotę na kolejne 😀

 5. ltcbs napisał(a):

  Cieszę się, że tu trafiłam. Uwielbiam książki, a tu same nowinki! Od dawna już zabieram się za Osobliwy Dom Pani Peregrine i myślę, że jesień to będzie właśnie najlepsza pora na przeczytanie. Przeklęte Dziecko też zamówiłam już jakiś czas temu w przedsprzedaży. Kierował mną sentyment sprzed lat więc myślę, że się nie zawiodę:)
  Pomocny post.:) Pozdrawiam.

Dodaj komentarz: