Moi Drodzy,
Narodowe Święto Niepodległości zobowiązuje, dlatego w duchu patriotycznym przygotowałam dla Was mini-zestawienie:
TOP 5 POLSKICH KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO POZNAĆ
Zdaję sobie sprawę, że to drastyczna selekcja. Pięć książek, a tak naprawdę siedem, niemniej to właśnie te tytuły uznałam za znaczące, wyjątkowe, takie, które pojawiały się na Wielkim Buku w niejednym zestawieniu, a które polecam wciąż i wciąż od nowa. Pod uwagę wzięłam wyłącznie książki wydane w ostatnich latach, które pojawiły się na blogu lub na kanale.
Polska literatura jest wspaniała, nie do podrobienia, unikatowa pośród literatury światowej, ale jeśli mielibyście sięgnąć po tylko jedną polską książkę lub dopiero rozpocząć swoją przygodę z literaturą polską, to polecam z całego serca:
Dygot Jakub Małecki – Dygot należy do tych powieści, które są wielkie i znaczące, które hipnotyzują pięknem i detalem o których myśli się długo i nie zapomina nigdy.
Ciemno, prawie noc Joanna Bator – ta powieść to potwór, monolit, Pantagruel żarłoczny, który zagnieżdża się w głowie i nie da się o nim zapomnieć, nawet rozmyślając o różowych słoniach, bo zamiast słoni Ciemno, prawie noc. Kawał doskonałej literatury. Przerażająca opowieść.
Biała Rika Magdalena Parys – powieść osobista i zaledwie inspirowana jednocześnie, pełna prywatnych wspomnień i z tych wspomnień paradoksalnie wyzuta, niemniej na pewno bardzo meta, w tym sensie, że wykracza ponad to, co uznajemy za tradycyjną, szablonową opowieść.
Inna dusza Łukasz Orbitowski – opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni przekształca się w historię patologii i rodzinnego dramatu. Łukasz Orbitowski nie oszczędza czytelnika. I tym razem nie dorzuca szczypty magii, by wyjaśnić obecność diabła. To doskonała literatura oparta o prawdziwą historię i ta prawdziwa historia wystarczy nam za wszystkie niedopowiedzenia.
Księgi Jakubowe Olga Tokarczuk – literacka uczta do rozsmakowywania się w wielu głosach, do przeglądania się w wielu spojrzeniach, do podglądania wielu dusz oczekujących na zbawienie wskrzeszenie zapomnianego i cudowna podróż do miejsca, gdzie słowa tworzą nowe światy, tworzą samych ludzi, a historia otwiera nowe rozdziały. A wszystko to śladami Jakuba Franka wizjonera, buntownika, trzeciego i ostatniego Mesjasza.
BONUS:
REPORTAŻ: Polska otwiera oczy Justyna Kopińska – to historie wypełnione po brzegi emocjami, pomimo tego, że Kopińska nie ujawnia się za bardzo i pozostaje obiektywna, zachowuje dystans i chłód. A czytając chciałoby się wrzeszczeć z bólu, z niedowierzania, że można do tego dopuścić.
HORROR: Nie ma wędrowca Wojciech Gunia – opowieść straszna i tragiczna zarazem, dotykająca konfliktu jednostki skonfrontowanej z ciężarem koszmarów historii. Byt i niebyt spotykają się pośród buchającym ogni pełnych trocin, pośród pokrytych lodem drewnianych bali, w zapachu żywicy, potu i odwiecznej śmierci.
Na dokładkę:
WYWIAD z Jakubem Małeckim: TUTAJ
WYWIAD do oglądania z Joanną Bator: TUTAJ
WYWIAD z Magdaleną Parys: TUTAJ
Na kanale:
Warto Czytać: POLSKA LITERATURA
Warto Czytać: POLSKIE KRYMINAŁY
Czekam na Wasze ukochane polskie tytuły!
Bo warto czytać.
O.
Chcialabym przeczytac biala rike 😀
A ja najbardziej lubię Wiedźmina
Wiedźmin jakże przegodny dla wszystkich fanów fantastyki! I „Pan Lodowego Ogrodu” też <3
Mój ostatni polski hit to „Rdza” Jakuba Małeckiego.
Tak, to zdecydowanie jest cudowna powieść.
Przede mną „Dygot”, już do mnie leci