KSIĄŻKI DLA DZIECI – klasyka światowej literatury dziecięcej

Klasyka łączy pokolenia, powtarzam to od lat. Stoję murem za kanonem, który stanowi dla mnie niezmiennie literacką podstawę, obowiązkową bazę na mojej czytelniczej drodze. Jest również odpowiedzią na fundamentalne pytanie skąd przyszliśmy, a jednocześnie najlepszym narzędziem, byśmy mogli pojąć w jakim kierunku zmierzamy. Bez klasyki literatury (bo kanon jest klasyką i podstawą) współczesność byłaby niczym wyciągnięta z pustej nicości i znaczyłaby tyle co nic, a każda kolejna opowieść, każdy jej najmniejszy element byłby zawieszony w pustce.

Wierzę, że do klasyki należy sięgać od najmłodszych lat. Zarażać uniwersalnymi, ponadczasowymi historiami, które zachwycają kolejne pokolenia, a dzięki którym utrzymujemy tak potrzebny kontakt z przeszłością, a co za tym idzie literacką tradycją. W klasyce zaklęte są wartości, które kształtują charakter, które budują od podstaw małego człowieka, a które potem, w dorosłym życiu, pozwalają z szacunkiem odnosić się do kanonu, do naszego kulturowego dziedzictwa.

W Dniu Dziecka dzielę się z Wami zestawieniem uniwersalnych opowieści dla dzieciaków młodszych i starszych. Tytułami, które znamy wszyscy, które pamiętamy ze szkolnych czasów, a które niezmiennie zachwycają i można je odkrywać co rusz, od nowa, przez całe życie, bo za każdym razem odnajdziemy w nich inny, dojrzalszy sens.

Poznajcie:

TOP Klasyki światowej Literatury Dziecięcej!

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

Pierwszy tom uwielbianego cyklu dla dziewcząt, który bije rekordy popularności od lat. Ania Shirley znana lepiej jako Ania z Zielonego Wzgórza przeszła do historii literatury, stając na piedestale u boku innych dziecięcych legend, jak Alicja z Krainy Czarów, Tom Sawyer czy Polyanna. Anię można kochać za jej optymizm, można jej również dla odmiany nie znosić, ale z pewnością jest postacią niebanalną i rozpoznawalną. Jej losy to życie samo w sobie, a kolejne tomy opisują miłość, stratę, tęsknotę, macierzyństwo, oddanie, poświęcenie, śmierć, czy żałobę. Ania jawi się niczym bohaterka idealna, w której rozterkach i bolączkach odnaleźć może się niejedna młoda dziewczyna, czy dorosła kobieta.

Dr Dolittle i jego zwierzęta Hugh Lofting

Pierwszy tom niezwykłej opowieści o doktorze, który porzucił leczenie ludzi na rzecz zwierząt, oswoił ich mowę i zyskał tym samym ich dozgonną miłość. To historia pełna perypetii, ciepła i empatii, która kontynuuje się w kolejnych tomach serii.

Ciekawostka: fundamentami opowieści o Dr Dolittle były listy autora z frontu, które pisał do swoich dzieci. Listy pełne wyimaginowanych przygód, niezwykłych opisów i wymyślonych przyjaciół, by oszczędzić im rozpaczy i koszmarów wojny, które przeżywał.

Mała księżniczka Frances Hogdson Burnett

Życie małej rozpieszczonej Sary w okamgnieniu zamienia się w ciąg niefortunnych zdarzeń, gdy nagle zostaje sierotą. Ta kulturalna, skromna i uprzejma z natury dziewczynka potrafi jednak odnaleźć się w każdej sytuacji, nawet zmagając się z przeciwnościami losu.

Ciekawostka: powieść powstała najpierw jako opowieść w odcinkach zatytułowana Sara Crewe, czyli co się wydarzyło na pensji u Panny Minchin.

Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry

Któż z nas nie zna tej pochwały niewinności ukrytej w uniwersalnej i ponadczasowej baśniowej opowieści, którą zachwycić mogą się zarówno dorośli, jak i młodsi czytelnicy. Z łatwością można dostrzec tu cząstkę naszej własnej dziecięcej natury.

Piotruś Pan i Wendy James Matthew Barrie

Pełna metafor historia chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć, a który w towarzystwie innych Zagubionych Chłopców i wróżki Dzwoneczek spędza niekończące się dzieciństwo na wyspie zwanej Nibylandią.

Ciekawostka: tej opowieści towarzyszy smutne wspomnienie, dlatego, że powstała na potrzeby osieroconych dzieci jednej z najbliższych przyjaciółek Barriego, które autor adoptował po jej śmierci.

Przygody Alicji w Krainie Czarów Lewis Carroll

Sen we śnie, majak zmęczonej małej dziewczynki, czy może prawdziwa podróż w głąb króliczej nory, do rozdygotanej krainy bez wyjścia i wejścia, gdzie herbatki organizuje Szalony Kapelusznik, napoje zmieniają perspektywy, a Królowa Kier ścina wszystkim głowy? Pewnie wszystko po trochu i jeszcze coś, czyli opowieść o prawdziwej sile wyobraźni, która do dzisiaj pozostawia szeroko otwarte wrota interpretacji.

Przygody Tomka Sawyera Mark Twain

Tomek niczego się nie boi, a jego życie pełne jest szalonych przygód i wypraw w nieznane w delcie Missisipi. I to nic nie szkodzi, że podpadnie ciotce Polly, że ominą go lekcje w szkole, czy szkółka niedzielna, bo w końcu to wzorowych uczniów omija najlepsza zabawa! Wspaniałe obyczajowe tło i klasyka amerykańskich opowieści.

*Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga. <3

**Zapraszam na filmik i na KONKURS! Do wygrania jest bajeczny pakiet wszystkich powieści z zestawienia!

Komentarze do: “KSIĄŻKI DLA DZIECI – klasyka światowej literatury dziecięcej

 1. kasjeusz napisał(a):

  Aaale fajna grafika na początku wpisu! 🙂 Wszystkie te książki kiedyś czytałam, najbardziej lubiłam Twaina i „Małą księżniczkę”. Jeszcze Bauma tu brakuje. Klasyka się przydaje, kiedy sięgamy po retellingi czy powieści nawiązujące do kanonu literatury dziecięcej (np. przepiękną serię Valente o September).

  • Bombeletta napisał(a):

   Dziękuję! <3
   Klasyka przydaje się w sumie zawsze i tak jak piszesz – to świetna baza, żeby rozumieć na czym dzisiaj opiera się popkultura. 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Jeszcze nie klasyka, ale jedna z najważniejszych powieści literatury dziecięcej, to się wie. 🙂 Akurat w tym wpisie wspominam konkretną serię wydawniczą. 🙂

Dodaj komentarz: