„Diabeł. Nowa biografia” Philip C. Almond – PATRONAT!

Diabeł. Nowa biografia Philipa C. Almonda w fascynujący sposób przybliża jeden z najbardziej znaczących symboli kultury Zachodu.

Diabeł. Szatan. Antychryst. Do czasów Oświecenia nie można było nie wierzyć w jego istnienie, tak jak nie można nie było wierzyć w istnienia Boga. Dzisiaj natomiast, dla jednych Diabeł to jedynie mit, ot, kolejna legenda powtarzana od wieków. Potwór z rogami do straszenia dzieci i naiwnych, którzy wierzą w życie po śmierci. Dla innych to wciąż najprawdziwszy symbol wszelkiego zła. Władca piekielnej krainy, który pragnie upadku ludzkości, tak jak on upadł przed eonami czasu. Dawniej anioł samego Boga, teraz władca wszelkiej ciemności. Buntownik i samotnik, Legion o tysiącach twarzy najczystszej niegodziwości. Diabeł od wieków przewija się w kulturach świata, ale w kulturze Zachodu zajmuje specjalne miejsce. Bywał ignorowany, bywał wysławiany, bywał stawiany obok samego Boga, bywał przemilczany. Budził grozę i fascynację. Przestrzegano przed nim i snuto opowieści o nim. Był nawet moment, że stał się postacią tragiczną

Philip C. Almond poświęcił figurze diabła wieloletnie badania, pieczołowicie przeszukując dostępne archiwa, odnoszące się do nauk teologii, magii, czarnoksięstwa oraz demonologii. Jego nowa biografia, jak nazywa swoją kolejną książkę, to świecka historia idei Diabła, w określonym kontekście teologicznym, jej interpretacja i reinterpretacja oraz to wszystko, co kreuje diabelską symbolikę we współczesnej kulturze. Jego książka, chociaż głęboko osadzona w symbolice chrześcijańskiej, wyróżnia się naukowym dystansem, miejscami ironicznym, humorystycznym spojrzeniem, a tym samym daje czytelnikowi szerokie spektrum zrozumienia figury Diabła na tle historii naszych wierzeń.

„Diabeł. Nowa biografia” Philip C. Almond, przeł. Paulina Maksymowicz

Almond pokazuje ewolucję postaci Diabła w kulturze popularnej i podkreśla jak znaczącym symbolem jest on we współczesnej popkulturze. Od jego narodzin aż do metaforycznej śmierci, od ery prechrześciańskiej do epoki Oświecenia, aż do dzisiaj. Fascynacja nadnaturalnym światem wyobrażonych istot rodem z legend i mitów, jak wampiry, wróżki, smoki, elfy, czy kosmici, a tym samym wzrost zainteresowania ezoteryką i okultyzmem pozwoliły na odrodzenie Diabła i ponowny wzrost znaczenia jego figury. W swojej Nowej Biografii Almond udowadnia również, że historia Boga jest nieodłącznie związana z historią Szatana, a tym samym teologia z demonologią. Co więcej, Diabeł okazał się mieć znaczący wpływ na filozoficzne trendy Zachodu, a tym samym zapisał się w intelektualnej historii naszej kultury.

Wizerunek diabła z „Codex Gigas” zwany również „Biblią Diabła”

Rozkoszny i niebezpieczny, fascynujący i przerażający, znany i obcy Diabeł w pracy Philipa C. Almonda miewa różnorodne oblicza, ale autor podkreśla, że jego znaczenia dla kultury Zachodu nie można ignorować. W Diabeł. Nowa biografia czytelnik znajdzie liczne odniesienie historyczne, literackie, teologiczne, zaznajomi się z dziesiątkami tytułów diabelskich monografii oraz innymi dziełami, które poruszają tę tematykę. To nie jest łatwa lektura, niemniej stanowi intrygujące dopełnienie dla wszystkich, których interesuje idea Diabła w kulturze, przemiana, jakiej dostąpił przez wszystkie wieki swojego istnienia oraz jego znaczenie w popularnym dyskursie przyszłości.

Niniejsza książka jest próba uświadomienia współczesnym czytelnikom, że od zarania naszych dziejów aż po dziś historii ludzkości nie da się opowiedzieć, a życia ludzkiego nie można było przeżyć w oderwaniu od historii Diabła. Świadomość ta pozwoli nam zarazem zrozumieć, że przez ostatnie dwa tysiące lat walka dobra ze złem, tocząca się w sercach i umysłach ludzi, była jedynie odzwierciedleniem kosmicznej walki Boga z Szatanem tego, co boskie, z tym, co diabelskie która stworzyła całą naszą historię.

Fascynująca książka dla koneserów tematu.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Bellona. <3

**Zapraszam na film i na konkurs!

Komentarze do: “„Diabeł. Nowa biografia” Philip C. Almond – PATRONAT!

Dodaj komentarz: