Zapowiedzi książkowe: LISTOPAD 2018

Moi Drodzy,

Wrzesień na rynku literackim był wstępem do obłędu i bachicznej rozpusty października, Targi Książki w Krakowie były kulminacją szaleństwa i wraz z zimnym, wilgotnym powiewem października możemy odetchnąć z ulgą.

W listopadzie powracają wznowienia, pojawiają się pakiety zwiastujące świąteczny szał zakupów (o tym za miesiąc!), ale przede wszystkim pojawia się kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę, a może nawet zapolować?

PATRONAT:

Nemezis i inne utwory poetyckie H.P. Lovecraft

PREMIERA: 9 listopada

Wydawnictwo Vesper

Kto myślał, że Samotnik z Providence to tylko Wielcy Przedwieczni i sny o terrorze i śmierci, ten może z zaskoczeniem odkryć poetycką, delikatniejszą i bardziej zabawną stronę H.P. Lovecrafta.

INNE:

Magnes Lars Saabye Christensen

PREMIERA: 31 października

Wydawnictwo Literackie

Monumentalna, opasła, gargantuiczna opowieść o miłości na tle wielkich miast Oslo i San Francisco. To piękna historia o uczuciach i jednocześnie imponująca podróż przez kolejne dekady XX wieku.

Jokum i Synne, próbują za wszelką cenę być razem, choć, jak się wydaje, nic ich nie łączy poza zamiłowaniem do sztuk wizualnych. Jokum jest wycofanym i melancholijnym fotografem, a Synne historyczką sztuki, specjalizującą się w twórczości Edwarda Hoppera, uwielbiającą sławę i blask wielkiego świata. Poznali się na studiach w latach 70. XX wieku i od początku zdają sobie sprawę, że są jak bieguny tytułowego magnesu. Tłem dla tej opowieści są dwa duże miasta Oslo i San Francisco. Wraz z Synne i Jokumem czytelnik obserwuje kolejne dekady XX wieku, towarzyszące im zmiany w sztuce, społeczeństwie i sposobach postrzegania świata. Po raz kolejny jednym z pierwszoplanowych bohaterów w twórczości Christensena okazuje się… czas.

Królestwo Szczepan Twardoch

PREMIERA: 31 października

Wydawnictwo Literackie

Szczepan Twardoch kontynuuje opowieść zapoczątkowaną w bestsellerowym Królu, opowieść o wojnie, o walce, o człowieczeństwie. Teraz po powstaniu w Warszawie Jakub Szapiro musi na nowo stanąć na nogi i spróbować podnieść swoje upadłe królestwo

Dawid, syn Szapiry, przeżył wywózkę z Umschlagplatz. O losie ojca niewiele wie, bo też mało go on obchodzi. W ukryciu wspomina dawne czasy i przedwojenną potęgę Jakuba. Spotkał w życiu wielu złych ludzi, ale nikt nie jawi mu się gorszym niż Jakub Szapiro

Opowieść Ryfki i historia Dawida układają się w zaskakującą kontynuację „Króla”, jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie pozostać człowiekiem.

Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie Joanna Siedlecka

PREMIERA: 31 października

Wydawnictwo Fronda

Wznowienie biografii jednego z najważniejszych współczesnych polskich poetów Zbigniewa Herberta w nowym wydaniu. To życie poety od początku do końca, od narodzin do śmierci, pełne wzlotów i upadków, mniejszych radości i większych smutków.

Herberta nigdy zbyt wiele.

O miłości Charles Bukowski

PREMIERA: 31 października

Oficyna Literacka Noir Sur Blanc

Kiedyś usłyszałam, że Charles Bukowski to największy amerykański poeta i coś w tych słowach jest takiego, że rezonuje we mnie po latach. O miłości zamyka poetycko-prozatorski tryptyk Bukowskiego, a jego poezja wciąż zachwyca, czasami bawi, zaskakuje, ale przede wszystkim trafia prosto do serca.

W kręgach władzy. Tom 3. Władza absolutna Remigiusz Mróz

PREMIERA: 14 listopada

Wydawnictwo FILIA

Trzeci i ostatni tom zamykający trylogię W kręgach władzy najpopularniejszego polskiego pisarza w Polsce.

Spiski, zamachy, walka o władzę na najwyższych szczeblach, czyli seria, którą można porównać jedynie do bezkompromisowej serii House of Cards, ale na naszym, polskim, politycznym podwórku.

Skoro ptaki czynią słońce Alistair MacLeod

PREMIERA: 21 listopada

Wydawnictwo Wiatr od Morza

Kanadyjskie wybrzeże Nowej Szkocji, chłód wszechpotężnego oceanu, człowiek zmagający się z naturą, czyli surowa opowieść o życiu pełnym trudów, tęsknoty i walki z żywiołem.

Nie ma to jak opowieści rodem z zimnej, morskiej północy niezmiennie uwielbiam!

Ogień i krew. Część 1 George R.R. Martin

PREMIERA: 20 listopada

Wydawnictwo Zysk i S-ka

300 lat przed wydarzeniami znanymi z pierwszych tomów Sagi Pieśni Lodu i Ognia w krainie smoków, czyli dzieje dynastii Targaryenów od początków do samego końca i Denearys. A Wichrów zimy jak nie ma, tak nie ma

Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne? To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera także kilkadziesiąt nowych czarnobiałych ilustracji autorstwa Douga Whetleya.

Zabójcza biel Robert Galbraith a.k.a. J.K. Rowling

PREMIERA: 28 listopada

Wydawnictwo Dolnośląskie

Kto wyczekiwał niecierpliwie kontynuacji detektywistycznej serii o Cormoranie Striku i jego asystentce, a dzisiaj wspólniczce, Robin, ten wreszcie się doczekał!

Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strikea, by prosić o wyjaśnienie okoliczności zbrodni, którą widział w dzieciństwie. Klient wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiczne, lecz detektyw wyczuwa, że historia brzmi wiarygodnie. Gdy dopytuje o szczegóły, Billy w panice ucieka.

Karuzela Paulina Świst

PREMIERA: 14 listopada

Wydawnictwo Akurat

Paulina Świst, tajemnicza pisarka związana podobno z wymiarem sprawiedliwości, którą niezmiennie podejrzewam o bycie Remigiuszem Mrozem, rozpoczyna nową serię opowieści w adwokackim świecie.

I tym razem, jak zwykle to bywa, pójdzie o pieniądze i o skomplikowane uczucia dwojga młodych ludzi, którym zależy przede wszystkim na bogactwie.

A na co Wy będziecie polować listopadową porą? W czym planujecie się zaczytać?

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: LISTOPAD 2018

 1. tanayah napisał(a):

  Oczywiście Twardoch, Mróz i Christensen <3

  Co do Świst to raczej nie jest ona Mrozem, bo ujawniła się przed Alkiem Rogozińskim na Krakowskich Targach Książki (ale Alek powiedział, że nie zdradzi jej personaliów), a Remigiusza, jak wiadomo, tym razem na KTK nie było 😉

  • Bombeletta napisał(a):

   Z tą Pauliną Świst to każdy ją niby gdzieś widział, a jednak nie widział jej nikt. 😉 Dopóki się nie ujawni, to ja mówię, że Paulina Świst to Remigiusz Mróz. 😀

 2. Mika napisał(a):

  Oczywiście Christensen, a dzięki Twojej liście zainteresowało mnie „Skoro ptaki czynią słońce” 🙂 Z reportaży na pewno też sięgnę po rozmowy z polskimi lekarzami w „Twoje życie w moich rękach”.

 3. blankakatarzynadzugaj napisał(a):

  Magnes, Zabójcza biel, Królestwo, Ogień i krew – oczywista oczywistość 🙂 Mroza też chętnie przeczytam, chociaż nie czekam tak, jak czekałam kiedyś. Natomiast zaskoczyło mnie, że polecasz Świst…. Czytałam jedną jej powieść i no…hm. To było słabe 🙁

  • Bombeletta napisał(a):

   Oczywista oczywistość, że ja będę czekać na Twoją opinię o „Ogniu i krwi”. 🙂
   Co do Pauliny Świst, to raczej jest propozycja nowości, którą znalazłam, a która może się spodobać i której sama jestem ciekawa, bo co prawda jej debiut szałowy nie był, ale lubię dawać pisarzom drugą szansę. 🙂

 4. kujsamaniuksa napisał(a):

  „Pan od Poezji” to rewelacja. Polecam każdemu, kto interesuje się Herbertem, albo poezją ogółem.

 5. Kasia napisał(a):

  Świetne zestawienie. Zacieram ręce w oczekiwaniu na „Ogień i Krew”. Wciągnęłam się w świat wykreowany przez Martina
  Pozdrawiam

  • Bombeletta napisał(a):

   Nie dziwię się – świat Martina świetnie łączy fikcję literacką z historią i miesza oba w jedynie sobie znany sposób. 🙂 A „Ogień i krew” na pewno będzie doskonałą lekturą. 🙂

Dodaj komentarz: