Reportaże na zimę

Reportaże zimowe

Moi Drodzy,

Jak zdążyliście się przekonać na Wielkim Buku sięgam po literaturę faktu jedynie od czasu do czasu. Wybieram i dobieram takie reportaże, tropię takie non-fiction, które sprawi mi największą radochę i idealnie pasuje do moich literackich oraz pozaliterackich zainteresowań.

Po tym jak porwała mnie opowieść o początkach Ameryki i przeprawie statku Mayflower, a potem zachwyciła mnie biografia Josepha Conrada, którą wybrałam jako jedną z moich najlepszych książek roku (NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2018 klik! klik!), w sukurs przyszło mi Wydawnictwo Poznańskie, wydawca obu tych tytułów, które zasypało mnie świetnymi reportażami, spośród których, we współpracy z nimi, wybrałam dla Was siedem tych, które wpadły mi w oko i zainspirowały snutymi przez siebie historiami. I pomyślałam sobie, że takie właśnie książki, które zabierają czytelnika daleko daleko, zarówno poza granice sobie tylko znanego świata, jak i daleko w przeszłość historii zachwycą także i Was, tym bardziej zimową porą, gdy podróże i wycieczki nie każdemu książkoholikowi siedzą w głowie. Poznajcie:

7 REPORTAŻY NA ZIMĘ

"Przemytnicy książek z Timbuktu" Charlie English

Przemytnicy książek z Timbuktu Charlie English pasjonująca, afrykańska opowieść o ludziach, którzy walczą o swoją kulturę i swoje dziedzictwo, by ochronić ją przed zagrożeniem, jaki niosą za sobą dżihadyści. To historia bibliotekarzy, którzy na przekór wszystkiemu wywieźli bezcenne manuskrypty i tym samym ocalili przed zapomnieniem całą cywilizację.

"Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" Maya Jasanoff

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata Maya Jasanoff (Wielkobukowy PATRONAT) Maya Jasanoff weszła do świata Josepha Conrada z ogromnym szacunkiem i lekkim piórem, jak sama o sobie napisała: wyposażona w kompas historyczki, mapę biografki i sekstans czytelniczki prozy. Wyruszyła w podróż śladami jednego z najpopularniejszych pisarzy anglojęzycznego świata, jednego z największych polskich twórców, by odkryć, jak bliska nam dzisiaj jest jego proza. Stworzyła tym samym wybitną biografię wybitnego pisarza, na współczesne i przyszłe czasy.

Recenzja TUTAJ

"Broad Peak. Niebo i piekło" Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński

Broad Peak. Niebo i piekło Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński w 2013 roku cała Polska żyła tragedią himalaistów z Broad Peak, gdy wyprawa zdobywców tego ośmiotysięcznika zamieniła się w śmierć pośród lodu. Szczyt zimową porą zdobyło czterech, a do bazy powróciło już tylko dwóch. Broad Peak. Niebo i piekło szczegółowo analizuje tamte wydarzenia.

Amundsen. Ostatni Wiking Stephen Bown fascynująca i wciągająca niczym najsmakowitsza powieść przygodowa biografia jednego z największych odkrywców i badaczy w historii świata Roalda Amundsena. To dzięki niemu na mapie rozjaśniły się ostatnie ciemne zakątki smoczych krain, czyli biegun południowy, który ten zdobył po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy. To opowieść, która aż prosi się o epicką ekranizację.

Kuba-Miami. Ucieczki i powroty Joanna Szyndler 90 mil. Tyle oddziela Kubę od Florydy. 90 mil, które dla wielu oznacza życie albo śmierć, być albo nie być ich samych i ich rodzin. 90 mil, które naznaczyły tysiące kubańskich rodzin. Joanna Szyndler snuje ich często tęskne, pełne smutku, ale także nadziei historie.

Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki Nathaniel Philbrick to fascynująca odpowiedź na pytanie o początki Ameryki. Opowieść o marzeniu, o walce o przetrwanie, ale przede wszystkim o ludziach, którzy porzucili wszystko w imię wolności, by stworzyć dom po drugiej stronie oceanu pielgrzymach Nowego Świata. Wspaniała, wciągająca lektura nie tylko dla miłośników historii, którą docenili i pokochali zarówno krytycy jak i czytelnicy, a sama książka otrzymała Nagrodę Pultizera.

Recenzja TUTAJ

Szlaki. Opowieści o wędrówkach Robert MacFarlane cudownie inspirująca, podróżnicza perełka dla wszystkich, którzy chodzić lubią i tych, którzy wolą przemierzać bezkresne szlaki jedynie w wyobraźni i na kartach książek. A jest co przemierzać, bo Robert McFarlane ożywia zapomniane trakty, dukty, szlaki handlowe i trasy, którymi kiedyś podążali pielgrzymi, a teraz przemierza je sam bez względu na porę roku, bez względu na pogodę. Snuje przy tym fascynujące opowieści, które oderwą nas od rzeczywistości na długie godziny.

A jakie reportaże, pozycje literatury faktu, non-fiction, biografie itp. wpadły Wam ostatnio w oko? Co dobrego polecacie? Co najbardziej Was kręci w takich tytułach?

Bo warto czytać.
O.

*Zapraszam na filmik i na KONKURS (wieczorem)

**Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Poznańskim. <3

Komentarze do: “Reportaże na zimę

 1. tanayah napisał(a):

  Bibliotekarzy i Amundsena już sprawdziłam, warto przeczytać 🙂 W ogóle Poznańskie robi świetną robotę, jeśli chodzi o non fiction! Zaczyna powolutku deptać po piętach wciąż niedościgłemu w tym temacie Czarnemu… A a propos Czarnego, ja teraz czytam świetny reportaż „Laleczki skazańców” Lindy Polman, polecam!

  • Bombeletta napisał(a):

   Ooo! O czym są „Laleczki skazańców”? Zrobisz recenzję, bo jestem ciekawa bardzo!
   A u mnie w tym roku właśnie Poznańskie zarządziło w tym temacie – koniecznie przeczytaj Josepha Conrada!

   • tanayah napisał(a):

    Chyba nie będę recenzować, może ewentualnie jakiś krótki tekścik na IG zrobię, zobaczę 🙂 Ale tak najogólniej to książka o kobietach, które związały się z facetami skazanymi na karę śmierci. Rzecz dzieje się w USA, głównie w stanie Teksas. Autorka próbuje dociec, co kieruje kobietami, które zakochują się w takich zwyrodnialcach, pisze też trochę o samej historii kary śmierci w USA. Bardzo wstrząsające i ciekawe.

 2. Mika napisał(a):

  Jeśli w klimacie zimowym to trylogia o dalekiej północy Wiśniewskiej! To tak wrażliwy na losy człowieka i oddający klimat miejsc reportaż, że aż momentami.. poetycki! <3 Obok klasycznego już Tochmana i Kopińskiej, która zmienia nasz kraj na lepsze, chyba moja ulubiona reportażystka polska. Z zagranicy polecam najbardziej Seierstad – "Jeden z Nas" o życiu Breivika i Nordberg – "Chłopczyce z Kabulu"- obie książki czyta się jak najlepsze powieści.

 3. Monk napisał(a):

  No dobra, dobra, to przeczytam już tego Conrada skoro nie chcesz o nim przestać mówić. 😀 😀

Dodaj komentarz: